PODPOWIEDZI:

Jabra Freeway [recenzja]

Jabra Freeway jest pierwszym na naszym rynku zestawem głośnomówiącym z wirtualnym dźwiękiem Surround – a to dzięki zastosowaniu trzech głośników. Prowadzenie rozmów używając telefonu jest nie tylko częstym błędem kierowców, ale łamie również przepisy ruchu drogowego. Prostym rozwiązaniem, który dodatkowo umili nam rozmowy w samochodzie jest właśnie Jabra Freeway. Zapraszam na nasz redakcyjny test tego głośnomówiącego zestawu bluetooth.

Jabra FREEWAY

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Świetny wygląd i wykonanie
  • Dźwięk czysty i klarowny
  • Prosta obsługa
  • Bardzo długi czas gotowości na baterii
  • Możliwość ładowania z PC
  • Nadajnik FM kompatybilny z każdym radiem
  • Pierwszy zestaw głośnomówiący z wirtualnym dźwiękiem Surround
WADY
  • Brak sieciowej ładowarki
  • Dość krótki przewód USB do ładowarki samochodowej

Zawartość opakowania

Jabra Freeway dociera do nas w gustownym czarnym pudełku, gdzie po otwarciu bez konieczności wyjęcia urządzenia z opakowania możemy je ocenić na własne oczy.

pudełko1

pudeło2

Wnętrze zawiera tylko podstawowe akcesoria niezbędne do funkcjonowania zestawu głośnomówiącego. W komplecie jest instrukcja obsługi, ładowarka samochodowa z uniwersalnym wtykiem USB oraz kabel USB – microUSB.

akcesoria

Naładować zestaw możemy na dwa sposoby – z portu USB komputera, albo z wykorzystaniem ładowarki samochodowej z gniazda zapalniczki samochodowej. Zabrakło mi w zestawie zwykłej ładowarki sieciowej.

ładowarka

Kabel ładowarki mógł by być również dłuższy, tak aby umożliwić użytkownikowi takie poprowadzenie kabla, żeby nie zasłaniał dodatkowo widoku.

Wygląd, wykonanie i parametry techniczne

Jabra Freeway jest zestawem bluetooth wykonanym w większości z plastiku. Materiał jest dobrej jakości, w całości matowy dzięki czemu nie brudzi się, a ślady palców nie są widoczne. Freeway jest niewielkich rozmiarów (Dł. 99 x Szer. 120 x Wys. 19 mm), a zestaw waży jedynie 115gramów (dzięki solidnej konstrukcji wydaje się o wiele cięższy)!

widok1

widok3

widok2

bok2

bok1

Dla lepszej jakości prowadzonych rozmów, Jabra Freeway został wyposażony w dwa wielokierunkowe mikrofony (SLR = 16 dB +/- 3 dB). System redukcji dźwięków otoczenia sprawdza się wyśmienicie.

Jedynym elementem metalowym jest stalowa zapinka umożliwiająca instalację zestawu na osłonie przeciwsłonecznej samochodu. Dla zabezpieczenia obudowy część stykająca się z urządzeniem została dodatkowo zabezpieczona miękką materiałową podkładką.

tył

tył2

przyciski

Deklarowany przez producenta czas rozmów to 14 godzin, natomiast czas gotowości jest imponujący bo wynosi aż 40dni!

Podobnie jak inne urządzenia Jabra Freeway umożliwia połączenie z dwoma telefonami jednocześnie. W sumie urządzenie ma możliwość zapamiętania do 8 urządzeń.

Wrażenia z testów

Jabra Freeway początkowo nie wzbudziła mojego większego zainteresowania. Dlaczego inwestować w dość drogie urządzenie głośnomówiące, jak można kupić tańszą słuchawkę bluetooth i mieć dodatkowo większą mobilność?

Przeprowadzone testy pokazały jak bardzo jestem w błędzie! Instalacja urządzenia oraz jego obsługa jest bardzo intuicyjna. Po wczytaniu się w instrukcję obsługi dowiadujemy się, że możemy korzystać z Freeway również głosowo bez konieczność użycia rąk. Jedynym warunkiem jest wydawanie komend w języku angielskim.

Prowadzenie rozmów należy do bardzo przyjemnych - my słyszymy rozmówcę bardzo wyraźnie i co ważne, my jesteśmy słyszalni równie dobrze. Prowadzenia rozmowy nie utrudniają odgłosy silnika, czy nawet otoczenia. Podczas rozmów – mój rozmówca nawet nie wiedział, że jestem w samochodzie, a to duży plus i dowód, że dwa mikrofony spełniają swoje zadanie.

Dużym ułatwieniem dla użytkownika jest odczytywanie nazwisk rozmówców. Wiemy kto dzwoni bez konieczności nawet spoglądania na wyświetlacz telefonu.

Największe wrażenie zrobiła na mnie funkcja nadajnika FM. Dzięki temu mamy możliwość prowadzenia rozmów, słuchania muzyki z naszego samochodowego zestawu stereo. Opcja ta działa z każdym radiem, a obsługa jest dziecinnie prosta. Po włączeniu funkcji FM, Freeway głosowo informuje nas o nadawanej częstotliwości. Nam pozostaje ustawienie wybranej fali w radiu.

Taka opcja daje nam spore możliwości wykorzystania zestawu stereo w naszym samochodzie do funkcji, o jakich wcześniej nam się nie śniło.

Producent chwali się pierwszym dźwiękiem Virtual Surround w urządzeniu tej klasy. Dźwięk emitowany przez trzy głośniki jest dobrej jakości, jednak nie zastąpi zestawu stereo samochodowego (nawet słabszej jakości). Opcja słuchania muzyki bezpośrednio z Jabra Freeway jest dobra, ale dla osób nie posiadających jakiegokolwiek zestawu głośników w samochodzie – jeżeli mamy nawet najprostsze audio warto skorzystać z funkcji FM efekt będzie o wiele lepszy.

Inaczej wygląda sprawa prowadzenia rozmów. Tu wygodniej korzystać właśnie z głośników urządzenia, dla mnie osobiście komfort prowadzenia rozmów za pośrednictwem samochodowego zestawu stereo był o wiele niższy – głównym powodem tego faktu był pogłos, jaki słyszalny był w telefonie naszego rozmówcy podczas głośniejszych rozmów.

Podsumowanie

Jabra Freeway jest warta grzechu. Urządzenie wykonane jest znakomicie z bardzo dobrych materiałów. Jakość prowadzenia rozmów jest na wysokim poziomie, zaimplantowane przez producenta technologie redukcji odgłosów otoczenia zdają rezultat, a wisienką na torcie jest funkcja FM. Do ideału Freeway brakuje dłuższego kabla USB oraz zwykłej ładowarki sieciowej.

blog comments powered by Disqus