PODPOWIEDZI:

Mass Effect 2 - recenzja

Nie zawsze zdarza się, że kontynuacja genialnej gry dorównuje pierwowzorowi. Jednak w przypadku Mass Effect 2 mamy do czynienia z sytuacją, gdzie część druga przerasta oryginal. Zapraszamy na recenzję niesamowitej kontynuacji wielkiej przygody.

Mass Effect Edycja Rozszerzona

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
 • kontynuacja lepsza od pierwowzoru!
 • genialny klimat i fabuła
 • główny bohater
 • epickość gry
 • dobra grafika i dźwięk
 • niesamowity soundtrack
 • udany, polski dubbing
WADY
 • brak

Mass Effect 2

Przygoda trwa

Kontynuacja historii opowiedzianej w Mass Effect zaczyna się w części drugiej bardzo dynamicznie.

Mass Effect 2

Normandia przeczesując odległe systemy w poszukiwaniu niedobitków Gethów, zostaje zaatakowana przez potężny statek nieznanego pochodzenia. Nie mając szans w starciu z przeciwnikiem, załoga ewakuuję się z pokładu Normandii.Komandor Shepard do końca pomaga w ewakuacji, ale zostaje wyrzucona w przestrzeń, kiedy obcy statek oddaje ostateczną salwę, powodując potężną eksplozję Normandii.

Mass Effect 2

Na domiar złego skafander Shepard ulega uszkodzeniu i nasza bohaterka zaczyna się dusić, spadając jednocześnie w stronę planety poniżej. Można by pomyśleć, że to już koniec dzielnej pani komandor. Jednak nic bardziej mylnego.Od pewnego czasu Shepard obserwowana była przez organizację Cerberus. Ciało Shepard zostaje poddane skomplikowanym operacjom i zabiegom mającym na celu przywrócenie jej do życia. Projekt Łazarz trwa ponad 2 lata, lecz wreszcie Shepard budzi się w ośrodku Cerberusa.

Mass Effect 2

Organizacja ta działa, jak sama twierdzi, dla dobra ludzkości. Jej szefem jest tajemniczy i wpływowy Człowiek Iluzja a jego prawą ręką agentka Miranda Lawson.

Mass Effect 2

Shepard dowiaduje się, iż Cerbersu przywrócił ją do życia w konkretnym celu. Podczas nieobecności naszej bohaterki, jakaś tajemnicza siła porywa mieszkańców kolonii ludzkich.Ślady wskazują na działalność rasy Zbieraczy. Nasza pani komandor otrzymuję misję zbadania sprawy i powstrzymania Zbieraczy. W tym celu musi skompletować nową drużynę.Cerberus odbudowuje nawet Normandię, która teraz jest większa i potężniejsza.

Nowy wróg

Celem gry jest powstrzymanie Zbieraczy ale zanim go osiągniemy czeka nas wiele przygód i zadań pobocznych.

Mass Effect 2

Mass Effect 2

Podczas misji przyjdzie nam walczyć głównie ze Zbieraczami, którzy nie są łatwym przeciwnikiem. Spotkamy też znanych już wrogów, takich jak Ghety.Jednak ich udział w grze jest epizodyczny i występują zaledwie w kilki misjach. Do obrony posłużą nam bronie znany z części pierwszej a także moce biotyczne oraz zdolności specjalne. Nie mamy już jednak możliwości dowolnego modyfikowania broni i wyposażania jej w gadżety.Podobnie wygląda sprawa w przypadku pancerzy, system modyfikacji uległ znacznego uproszczeniu. Zrezygnowano także z misji jeżdzonych pojazdem Mako.

Mass Effect 2

Mass Effect 2

Jednak zamiast tego mamy dość rozbudowany wątek ekonomiczny.Przy pomocy skanera Normandii skanujemy planety w poszukiwaniu cennych pierwiastków i gdy coś znajdziemy wysyłamy sondę aby je zebrała. Zasoby są bardzo potrzebne, ponieważ dzięki nim możemy wyposażyć Normandię w lepsze uzbrojenie lub tarcze, tak aby przetrwała kolejne spotkanie ze statkiem Zbieraczy. Możemy też prowadzić badania naukowe w kierunku ulepszenia naszej postaci oraz uzbrojenia, którym się posługujemy.

Jako że Shepard poddana została znacznym modyfikacjom aby przywrócić ją do życia, jeśli będziemy bezwzględni i chlodni w swoich czynach Shepard zacznie się zmieniać fizycznie. Na twarzy pojawiają się wtedy głębokie szramy a oczy zyskują złowrogi, czerwony blask.Nasza postać zaczyna wtedy przypominać trochę Zombie Żniwiarzy.
 

Mass Effect 2

Lojalna załoga to podstawa

Ponownie bardzo ważną częścią gry jest interakcja z naszymi towarzyszami oraz z innymi napotkanymi postaciami.

Mass Effect 2

Kompani proszą nas o pomoc w sprawach osobistych i tylko od nas zależy czy im pomożemy, zyskując lojalność czy odwrócimy się od nich. Mass Effect 2 jest bardziej interaktywny i filmowy od części poprzedniej. Mamy również więcej trudnych wyborów oraz sytuacji, gdzi zdecydujemy czy kogoś zabić z zimną krwią czy puścić wolno.

Mass Effect 2

Następstwa niektórych wyborów odczujemy dopiero w kolejnej części gry, ale będą już one wtedy nieodwracalne.


 

Strona techniczna

Oprawa graficzna gry uległa dużej poprawie, postaci są o wiele bardziej szczegółowe i realistycznie wyglądające. Wszelkie efekty specjalne, lokacje oraz przeciwnicy dopracowani są w najdrobniejszych szczegółach.

Mass Effect 2

Mass Effect 2

Za soundtrack po raz kolejny odpowiada Jack Wall, i ponownie spisał się doskonale.Muzyka zapada w pamięć, dopełniając ważne sceny podczas gry. Dzwięki i dubbing są na wysokim poziomie.W polskiej wersji usłyszymy między innymi Mirosława Zbojewicza oraz Sonię Bohosiewicz.
 

Rekomendacja

Mass Effect 2 jest wspaniałą grą z rozbudowaną fabułą. Zapewnia wciagającą rozgrywkę na około 30 godzin.Pozycją obowiązkowa dla fanów serii.

A już za kilka dni zwięczenie sagi, czyli Mass Effect 3.

Wymagania sprzętowey gry Mass Effect 2:

 • Core 2 Duo 1.8 GHz
 • 1 GB RAM
 • karta grafiki 256 MB (GeForce 6800 lub lepsza)
 • 15 GB HDD
 • Windows XP/Vista/7
blog comments powered by Disqus
Mass Effect 2 - recenzja