PODPOWIEDZI:

Gigabyte GTX660 Ti OC [TEST]

Gigabyte GTX660 Ti jest kolejną kartą z rodziny Keplerów testowaną w naszej redakcji. Na pierwszy rzut oka nie wyróżnia się znacznie na tle konkurencji, mimo iż jest to wersja OC karty. To, co od razu przykuwa naszą uwagę, to dość spore chłodzenie karty. Podobnie jak w pozostałych Keplerach Gigabyte’a jest to układ z serii Windforce, ale jakiś taki inny…

Gigabyte GTX 660 OC GV-N660OC-2GD

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Bardzo dobra wydajność
  • Cichy układ chłodzenia
  • Wymagany niewielkiej mocy zasilacz, jak na kartę tej wydajności
  • Możliwość połączenia w układ trzy-kanałowego SLI
  • Chłodzone pamięci oraz sekcja zasilania
WADY
  • Mimo niewielkiej potrzeby na prąd wymaga 2 podłączeń PCI-E 6pin
  • Dość wysokie temperatury w stresie

Wstęp

Chłodzenie Windforce, które producent umieścił na tej karcie, podobnie jak w zwykłej 660 składa się z dwóch 100mm wentylatorów osadzonych w plastikowej obudowie (wykonanej z błyszczącego tworzywa) oraz radiatora. Tu jednak inaczej jak w karcie konkurencyjnej, sam radiator jest trzydzielny. Pierwsza część (od strony wejść) chłodzi sekcję zasilania karty. Idąc dalej widzimy dwie rurki cieplne, które to zwężają się ku środkowi karty, gdzie został umieszczony największy element radiatora chłodzący rdzeń karty graficznej oraz pamięci.

pudło

góra

Dalej symetrycznie ciągną się dwie rurki cieplne, które rozszerzając się przechodzą stopniowo w trzeci element chłodzenia - ostatni radiator ułatwiający wypromieniowanie ciepła z karty. Ten nie chłodzi nic więcej, ułatwia tylko odprowadzenie ciepła już poza samą kartę. Element ten dodatkowo wystaje poza obrys PCB przedłużając długość karty, ale i ułatwiając w niej obieg powietrza.

chłodzenie pamięci

chłodzenie sekcji

wyjście

Druga rzecz, która mnie zaskoczyła to po raz kolejny w GTX660Ti zastosowany układ podłączenia na dwa 6pin wtyki PCI-E. Jest to swoją drogą ciekawy zabieg Nvidi: przy wymaganym zasilaczu tylko 450W konieczne są aż dwa wtyki PCI-E 6pin.

bok

Testowana płyta jest oczywiście w wersji OC – czyli podkręconej. Karta posiada podniesione taktowanie zegara GPU, ale nie zmienione taktowanie pamięci.

mostki sli

Specyfikacja techniczna

spec

porty

długość

Platforma testowa i testy

Platforma testowa:

  • Procesor

AMD Athlon II x4 640 3.2GHz @3,6GHz

procesor

  • Chłodzenie procesora

SilentiumPC Fera PRO 1224

fera

  • Płyta główna

Asrock 970 Extreme 3

płyta

  • Pamięci

Patriot (edycja AMD)

pamięci

  • Karta graficzna

Zotac GTX660

(testowana)

  • Dysk Twardy

WD Caviar Blue 500GB

wd

  • Zasilacz

Fractal Design Tesla 550W

tesla

  • Obudowa

Fractal Design Define R4

r4

  • Monitor

Benq XL2420T

monitor

Wyniki testów:

3dmark

battlefield

crysis

mafia

resident

temp

Wnioski i podsumowanie

Z testowanych 660tek konstrukcja Gigabyte okazała się najwydajniejsza. Karta wyprzedziła inne testowane egzemplarze, a przy tym nie nadwyrężyła naszego ucha. Konstrukcja chłodzenia Windforce okazała się tak samo cicha w spoczynku, jak i w stresie. Dwa 100mm radziły sobie dość dobrze z chłodzeniem karty, jednak temperatury podczas testów (co pokazują wykresy) zatrzymały się na dość wysokim poziomie. Niższe temperatury karty można osiągnąć jedynie po zablokowaniu RPM wentylatorów na poziomie rzędu 60~90%, ale odbywa się to już kosztem głośności pracy.

widok

dół

Wyniki testów zarówno syntetycznych jak i w grach pokazały, że na GTX660 Ti Gigabyte można grać komfortowo nawet w rozdzielczości FullHD i maksymalnej szczegółowości grafiki w najnowsze tytuły. Średnia ilość FPSów praktycznie zawsze przekraczała 60 klatek/sekundę. Jedynym wyjątkiem był Crysis 2, gdzie pojedynek wygrała konstrukcja Zotaca GTX660Ti AMP!

Moje ogólne wrażenia z użytkowania tej karty są bardzo pozytywne. Karta posiada wystarczającą wydajność, jak na dzisiejsze gry i przy tym jest dość cicha. Jedynymi jej wadami są dość wysokie temp. pracy karty w stresie oraz konieczność podpięcia dwóch złączy PCI-E 6pin. W ocenie końcowej według naszej redakcji GTX660 Ti w wersji OC od Gigabyte otrzymuje 4,5 gwiazdki.

blog comments powered by Disqus
Gigabyte GTX660 Ti OC [TEST]