Zawartość opakowania, wygląd i wykonanie
Karta Sapphire dociera do nas w charakterystycznym dla tego producenta opakowaniu.
- Przejściówka z MOLEX na 6PIN PCI-E
- Przejściówka VGA -> DVI
- Kabel HDMI ze wsparciem dla technologii AMD 3D
- Przejściówka HDMI -> DVI
Karta jest dobrze zabezpieczona przed uszkodzeniem w trakcie transportu antystatyczną folią bąbelkową.
Sama karta zajmuje dwa sloty na naszej płycie głównej. Chłodzenie karty oparte jest o jeden niewielkich rozmiarów aluminiowy radiator, wspomagany dwoma rurkami cieplnymi. Układ chłodzi jeden centralnie umieszczony wentylator. Chłodzenie obudowane jest czarną plastikową obudową wykonaną z matowego materiału.
Wszystkie układy karty osadzone są na niebieskim PCB o długości 22cm. Radeon HD7770 Sapphire zasilany jest jednym złączem 6pin PCI-E, a wymagany zasilacz to minimum 450W konstrukcja. Złącza jakimi dysponuje karta to 2xDVI, 1x HDMI oraz jeden pełnowymiarowy DP.
Specyfikacja techniczna
Platforma testowa i wyniki testów
Platforma testowa
- Procesor
AMD Athlon II x4 640 3.2GHz @3,6GHz
- Chłodzenie procesora
SilentiumPC Fera PRO 1224
- Płyta główna
Asrock 970 Extreme 3
- Pamięci
Patriot (edycja AMD)
- Karta graficzna
Sapphire HD7770 Flex
(testowana)
- Dysk Twardy
WD Caviar Blue 500GB
- Zasilacz
Fractal Design Tesla 550W
- Obudowa
Fractal Design Define R4
- Monitor
Benq XL2420T
Wyniki testów
Omówienie wyników i podsumowanie
Jak widać na podstawie przeprowadzonych wyników testów, karta Sapphire ma wydajność minimalnie mniejszą niż konkurencyjna konstrukcja Gigabyte. W rodzinie Radeonów karta idealnie wpasowuje się pomiędzy HD7750 a HD7850. Sapphire HD7770 Flex posiada wydajność wystarczającą do okazjonalnego grania nawet w nowsze tytuły. Wynik 31FPSów w grze Battlefield 3 w rozgrywce jednoosobowej jest dobrym rezultatem. Dość ciekawie prezentuje się rezultat uzyskany przez kartę w teście gry Crysis 2. Średnia wartość z pięciu pomiarów okazała się niższa, niż słabszego Radeona HD7750.
Ciekawie prezentują się również temperatury karty. Niewielki radiator oraz jeden centralnie umieszczony wentylator utrzymują temperatury karty na bardzo przyzwoitym poziomie 66stopni. W tym wypadku wartość tą należy uznać za naprawdę dobrą. Inaczej jednak wygląda kwestia temperatur pracy karty w spoczynku, kiedy ta nie jest obciążana. Wynik jaki uzyskała karta 43 stopni jest dość wysoki – zważywszy na niewielką różnice temperatur karty obciążanej i nie obciążanej.
Kwestia głośności pracy karty wygląda bardzo zadowalająco. Karta obciążana, jak i pozostająca w spoczynku, jest praktycznie nie słyszalna.
Podsumowując – konstrukcja Sapphire HD7770 Flex jest kartą o zadowalającej wydajności i wysokiej kulturze pracy. Karta nie nadszarpnie również naszego portfela kosztami rachunków za prąd. Zaimplantowana technologia Flex pozwalająca w łatwy sposób skorzystać z rozwiązań oferowanych prze technologię AMD Eyefinity 2.0 może być dużym plusem podczas wyboru właśnie tej konstrukcji.