PODPOWIEDZI:
Promocja na sprzęt AGD i RTV

Zotac GT640 Zone Edition [TEST]

Zotac GT640 Zone Edition to karta stworzona z myślą o budowie komputerów przeznaczonych do obsługi multimediów. Czy konstrukcja z pasywnym chłodzeniem zapewni wystarczającą wydajność?

Zotac GT 640 ZONE Edition

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
 • Bezgłośna praca
 • Niewielkie rozmiary
 • Bardzo niski pobór energii
 • Idealna do budowy komputerów typu Media Center
WADY
 • Brak przejściówki z miniHDMI na pełnowymiarowy port
 • Cena/wydajność

W niewielkim opakowaniu Zotac GT640 ZE znajdziemy poza samą kartą komplet instrukcji obsługi oraz przejściówkę DVI -> VGA.

w2

Karta kiedy bierzemy ją po raz pierwszy do rąk, robi bardzo pozytywne wrażenie swoim wykonaniem. Czarne matowe PCB elegancko kontrastuje z aluminiowym chłodzeniem GPU. To właśnie chłodzenie procesora graficznego czyni tą kartę wyjątkową. Rdzeń karty chłodzony jest dość pokaźnych rozmiarów aluminiowym radiatorem wspomaganym trzema rurkami cieplnymi. Część chłodzenia dla poprawy efektu wizualnego jest „zamknięta” czarną płytką z logo producenta. Jest to jedyny element ozdobny na całym chłodzeniu. Warto wspomnieć, że żeberka chłodzenia są rozstawione dość szeroko zapewniając optymalne krążenie powietrza w radiatorze.

spe

porty

gpuz

Platforma testowa i metodyka

Platforma testowa

 • Procesor

AMD Athlon II x4 640 3.2GHz @3,6GHz

procesor

 • Chłodzenie procesora

SilentiumPC Fera PRO 1224

fera

 • Płyta główna

Asrock 970 Extreme 3

płyta

 • Pamięci

Patriot (edycja AMD)

pamięci

 • Karta graficzna

Zotac GT640 Zone Edition

(testowana)

 • Dysk Twardy

WD Caviar Blue 500GB

wd

 • Zasilacz

Fractal Design Tesla 550W

tesla

 • Obudowa

Fractal Design Define R4

r4

 • Monitor

Benq XL2420T

monitor

Metodyka

Głównym przeznaczeniem karty Zotaca jest rynek komputerów multimedialnych. Karta była testowana w programach multimedialnych Media Center MS (odczyt filmów Blu-Ray i DVD) oraz BESTplayer (AVI, mpeg4). Oceniano przydatność karty do odtwarzania materiałów zapisanych w wysokiej rozdzielczości zarówno na monitorze zestawu testowego, jak i na 32” telewizorze Thomson 32HR3022.

Dodatkowo karta została poddana testom w grach – każda z gier była ustawiona na maksymalną dostępną szczegółowość grafiki oraz rozdzielczość 1920x1080. Wyniki te należy jednak traktować bardziej jako ciekawostkę z uwagi na fakt, iż GT640 ZE nie jest kartą adresowaną dla graczy.

góra

Wydajność karty w maksymalnym obciążeniu została przetestowana programem 3DMark Vantege. Prezentowany wynik jest rezultatem cząstkowym (GPU Score), jaki uzyskała testowana karta Zotaca w ustawieniu testu – Performance.

dół

Pomiar temperatury pracy karty został zmierzony programem GPU-Z v.0.6.6. Temperatura w stresie to najwyższa wartość podczas testu programem 3DMark Vantage natomiast temperatura w spoczynku to temperatura, jaką uzyskał Zotac GT640 Zone po 35 minutach od testu.

Wyniki testów

3dmark

temp

gry

Podsumowanie i wnioski

Zotac GT640 Zone Edition jest kartą graficzną wartą uwagi. Nie jest to karta kierowana dla graczy i podczas wyboru GPU w granicach 400zł należy zdawać sobie z tego sprawę. Karta poradzi sobie w niższych rozdzielczościach tylko w starszych tytułach oraz nie z pełną szczegółowością grafiki. Zotac ma również dobre strony. Karta jest niewielka, dzięki czemu zmieści się praktycznie do każdej obudowy nawet miniATX. Podczas testów multimedialnych karta radziła sobie doskonale i poza tym, że była niesłyszalna jej temperatury pozostawały również na dobrym poziomie, jak na konstrukcję chłodzoną całkowicie pasywnie.

W teście z gier Zotac został porównany z inną konstrukcją również chłodzoną pasywnie Sapphire HD7750 Ultimate. Pod względem wydajności konstrukcja GT640 przegrywa z produktem Sapphire jednak ta druga jest o ponad 100zł droższa, co w tym przedziale cenowym stanowi około ¼ ceny tych kart.

blog comments powered by Disqus
Zotac GT640 Zone Edition [TEST]