PODPOWIEDZI:

Nokia Lumia 510 [TEST]

W momencie, w którym wydawałoby się, że Windows Phone 7.5 jest martwy, Nokia zaprezentowała swoją nisko-budżetową Lumię 510...

Nokia Lumia 510

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Niska cena
  • Ładny Design
WADY
  • Mała ilość pamięci RAM
  • Słaby wyświetlacz
  • Brak możliwości powiększenia pamięci wbudowanej

Ten konkretny model serii Lumia, skierowany jest na rynki wschodzące, gdzie priorytety konsumentów różnią się nieco od tych w Europie i Ameryce Północnej.

Nokia Lumia 510 [TEST]

W cenie wynoszącej około 199 netto, € Lumia 510 jest bardzo tanim smartfonem. Wystarczy się jednak przyjrzeć specyfikacji sprzętowej 510-ki, by zrozumieć skąd jej cena. Mimo, iż jest to telefon z dużym 4,0" wyświetlaczem, reszta wypada raczej skromnie.

Zacznijmy zatem od ekranu...

Nokia Lumia 510 [TEST]

Może i ma on 4 cale, ale jego rozdzielczość wynosi zaledwie 480 x 800 pikseli. Nie jest to wiele, ale stosunkowo dobra sprzedaż Lumii 900 udowodniła, że wiele klientów zwraca uwagę bardziej na wielkość ekranu niż jego rozdzielczość. Jak na panel w technologii TFT, ma zaledwie 65k kolorów, nie jest więc tak dobry, jak wyświetlacze urządzeń z najwyższej półki.

Nie wiemy jaka jest szybkość taktowania procesora, przypuszczamy jednak, że jest to ten sam model 800 MHz co w Lumii 610. Wewnątrz znajduje się minimalne 256MB pamięci RAM i 4 GB nierozszerzalnej pamięci flash.

Urządzenie mobilne dla babci lub dziadka? Doradzamy w wyborze! >>>

Aplikacje dedykowane Windows Phone 7.5 będą działać na tak małej ilości RAMu, ale nie spodziewajcie się wysokiej wydajności. 4GB pamięci wbudowanej to w dzisiejszych realiach niewiele, więc Lumia 510 nie sprawdzi się jako urządzenie multimedialne, które mogłoby korzystać z pamięci.

Nokia Lumia 510 [TEST]

Nie można też rozbudować pamięci, tylko dlatego, że Windows Phone 7.5 nie jest w stanie obsłużyć pamięci wymiennej. W cenę wliczone mamy natomiast 7GB pamięci wirtualnej Microsoft SkyDrive, co powinno przyczynić się na korzyść zarządzania plikami.

Budżetowe smartfony - Czy są opłacalne? >>>

Z tyłu mieści się przeciętny 5-megapikselowy aparat z autofokusem i rozdzielczością wideo VGA przy 30 klatkach na sekundę, co z pewnością wystarczy dla serwisu typu YouTube.

Poza typowymi możliwościami odtwarzania multimediów, Lumia 510 posiada radio FM. W zestawie znajdziemy też stereofoniczny zestaw słuchawkowy oraz pełną gamę opcjonalnych akcesoriów multimedialnych.

Lumia 510 po wyjęciu z pudełka, będzie działała na platformie Windows Phone 7.5. Nie znaleźliśmy żadnych oficjalnych informacji o aktualizacji do Windows Phone 7.8, ale spodziewamy się że takowa się jednak pojawi. Nie będzie można natomiast uaktualnić Lumii 510 do systemu Windows 8, gdyż wymaga on znacznie bardziej zaawansowanego sprzętu.

Z ceną poniżej 200 €, Lumia 510 wkracza na terytorium wcześniej zajęte przez martwą linię urządzeń z Symbianem, mimo iż wciąż jest to o wiele bardziej zaawansoany telefon niż nadciągająca Nokia Asha 311. Wciąż jest jeszcze luka cenowa, którą Nokia musi wypełnić - w przedziale cenowym od 100 do 200 €.

I zastanawiamy się, jaka jest według Nokii cena minimalna dla urządzeń z Windowsem.

Zdaniem Nokii Lumia 510 dostępna będzie od listopada 2012 roku w kolorze czerwonym, żółtym, błękitnym, białym i czarnym. Najpierw pojawi się w Chinach i Indiach, a następnie w krajach Azji i Pacyfiku i Ameryki Południowej.

blog comments powered by Disqus