Fractal Design Core3000 jest obudową typu midiTower obsługującą standardy płyt głównych miniITX, microATX oraz pełnowymiarowe ATX.
Producent zaprojektował obudowę z dbałością o szczegóły. Front to meshowa siateczka z filtrem przeciwkurzowym. Na froncie obudowy producent umieścił dwie zatoki 5,25”, z tym że na dolnej mamy również dostępny konwerter do zatoki 3,5”, dzięki czemu mamy możliwość instalacji na przykład wewnętrznego czytnika kart pamięci.
Również z frontu obudowy szwedzki producent fabrycznie zainstalował jeden wentylator 140mm. Niestety, ale brak łatwego dojścia do filtra (konieczne jest zdjęcie całego frontu) oraz szybkie brudzenie się tej części obudowy, to minus tej konstrukcji.
Top obudowy mieści najważniejsze wejścia i przyciski. W Core3000 znajdziemy aż cztery porty USB 2.0, przycisk reset (głęboki i niewielki, nie ma więc ryzyka jego przypadkowego wciśnięcia), diody sygnalizujące pracę PC oraz dysku, a także wejścia słuchawkowe oraz mikrofonowe miniJack 3,5mm
W drugiej części topu Core3000 mamy do dyspozycji dwa otwory na wentylatory typu 120 lub 140mm. Na Stocku umieszczony został jeden wentylator również Fractal Design 140mm. Wentylatory mają za zadanie wyciągać ciepłe powietrze z obudowy i nie posiadają filtrów przeciwkurzowych.
Obydwa panele boczne zostały wykonane z dość grubej i sztywnej blachy. Nie ma tutaj ostrych krawędzi, czy jakichkolwiek niedoróbek. Panel roboczy posiada wytłoczenie z miejscem na instalację opcjonalnego wentylatora 120 lub 140mm. Drugi panel jest pełny. Obydwa są matowe, czarne lakierowane również w środku. Dla ułatwienia ich zdejmowania z tyłu znajduje się wytłoczenie pozwalające na włożenie palców i zdjęcie paneli.
Tył obudowy prezentuje się dość standardowo. Mamy tutaj miejsce na montowany na dole zasilacz (wyposażone w filtr przeciwkurzowy), siedem wykręcanych śledzi na karty rozszerzeń , obok niewielką perforacje poprawiającą obieg powietrza w obudowie, powyżej miejsce na wentylator 120mm (zainstalowany już fabrycznie), a nad nim dwa przepusty na węże do chłodzenia cieczą wyposażone w elastyczne gumowe kołnierze.
Na dole obudowy znajduje się dodatkowe miejsce na instalację 120mm wentylatora (opcjonalnego), ale niestety nie jest ono wyposażone w filtr przeciwkurzowy. Obudowa jest dość krótka i instalując nawet trochę dłuższy niż standardowy zasilacz ATX, nie mamy już możliwości wyposażenia obudowy w ten właśnie wentylator.
Całość konstrukcji posiada wymiary 200x430x480mm, a obudowa waży 7,1kg. Całość oparta jest na czterech plastikowych nóżkach zakończonych pianką, mającą za zadanie eliminować wibracje oraz zapobiegać rysowaniu podłoża.
Możemy tu zainstalować układ chłodzący CPU do wysokości 16cm (z większym może być problem) oraz kartę graficzną o długości do 26,5cm bez wyjmowania bloku na dyski twarde, lub nawet powyżej 30cm po jego demontażu.
Dla uporządkowania kabli mamy trzy otwory nie zabezpieczone kołnierzami oraz jeden niewielki otwór na kabel 8PIN EPS. Miejsca za tacką do płyty główniej jest niewiele, jednak nie ma problemu z aranżacją okablowania w obudowie. Wytłoczenia w okolicy otworów do porządkowania kabli pozwalają wygodnie przeprowadzić najgrubszy 24PIN przewód, a pozostałe przewody możemy przypiąć dołączonymi opaskami albo do tacki na płytę, albo umieścić w okolicach dysków twardych (jest tam dosyć miejsca). Niestety, ale przepust na kabel EPS jest mały, a dodatkowo łatwo go w sporej części zasłonić płytą główną (patrz video), przez co jest praktycznie bezużyteczny.
Design jest mocną stroną obudowy. Całość jest czarna, a wygląd uatrakcyjniają białe akcenty (śledzie, tacki na HDD, kontroler obrotów wentylatorów). Wnętrze obudowy również jest czarne, całość jest matowa i poza frontem nie brudzi się łatwo. Nie ma niedoróbek, konstrukcja jest sztywna i dobrze spasowana.
Zestaw testowy
Ocena głośności pracy obudowy odbywała się organoleptycznie, z odległości około 1m ucha od obudowy. Ocenę wydajności chłodzenia przeprowadziliśmy na podstawie oceny temperatury pracy procesora. Komputer obciążany był programem Prime95 prze 2 godziny, a temperatura była rejestrowana programem CoreTemp.
Platforma testowa - Procesor
AMD Athlon II x4 640 3.2GHz @3,6GHz
- Chłodzenie procesora
SilentiumPC Fera PRO 1224
- Płyta główna
Asrock 970 Extreme 3
- Pamięci
Patriot (edycja AMD)
- Karta graficzna
Asus GTX660 Direct CU II
- Dysk Twardy
WD Caviar Blue 500GB
- Zasilacz
Fractal Design Tesla R2 500W
- Obudowa
Fractal Design Core3000 (testowana)
- Monitor
Benq XL2420T
Omówienie wyników oraz podsumowanie
To, że Core3000 nie będzie obudową najcichszą było wiadome od początku. Nie jest to konstrukcja produkowana z tą myślą, a goła blacha nie gwarantuje bezszelestnej pracy. Obudowa Fractal Design jest jednak dobrze spasowana i solidna, dzięki czemu jedyne co słyszymy to szum pracy wentylatorów. Ten nie przeszkadza, jednak obudowa jest słyszalna. Niestety, ale zawiedliśmy się co do temperatury pracy podzespołów w tej obudowie. Co ciekawe, Core3000 okazał się obudową cieplejszą nawet od swojego brata Define R4 (która jest obudową wyciszaną, a nie projektowana z myślą o wentylacji). Testowany CPU okazał się cieplejszy zarówno w spoczynku, jak i pod obciążeniem. Nie me jednak co się martwić, ponieważ temperatury były jak najbardziej w normie i nie może być mowy o grzaniu się podzespołów.
Core3000 jest też dość ciasny , co ma negatywny wpływ na wentylacje. Obudowa posiada miejsce aż na 7 wentylatorów (w standardzie zainstalowane są 3 sztuki), co pozwoli poprawić obieg powietrza, ale także nim dobrze sterować.
Podsumowując, za niecałe 300zł otrzymujemy obudowę solidną, wykonaną z dbałością o szczegóły. Konstrukcja Core3000 jest szeroko konfigurowalna/funkcjonalna i pozwala na zbudowanie ciekawie wyglądającego oraz wydajnego zestawu na jej bazie. Ma jednak również wady. Nie jest to obudowa dla maniaków ciszy i nie było by w tym nic złego, gdyby nie to, że nie nadrabia wentylacją i dobrymi temperaturami – tu produkt Fractal Design jest zaledwie przeciętny. Trochę tez boli brak USB 3.0 na froncie, a niestety producent ze Szwecji jak do tej pory nie wypuścił pakietu unowocześniającego swój produkt, jak to miało miejsce chociażby w Define R3.