PODPOWIEDZI:

Microlab H21 [TEST]

Dzięki technologii Bluetooth użytkownicy komputerów (i nie tylko) mogą uwolnić się od kolejnych kabli. Głośniki Microlab H21 to kolejna ciekawa propozycja dająca bezprzewodowy dostęp do ulubionej muzyki w dobrej jakości.

Microlab H21

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Solidna konstrukcja
  • Czysty, klarowny dźwięk
  • Prosta konfiguracja
  • Kompatybilne z wszystkimi urządzeniami Bluetooth
  • Duży zasięg Bluetooth
  • Przykuwający oko design
WADY
  • Mało precyzyjny potencjometr

Microlab H21 są głośnikami stereo wyposażonymi we wsparcie dla technologii Bluetooth. Jest to nowość na naszym rynku, tym bardziej ciekawie nasza redakcja przyglądała się tej konstrukcji.

1

Głośniki dotarły do testów w eleganckim jasnym pudełku. W opakowaniu znajdziemy długi i odpowiednio gruby przewód łączący głośniki, zasilacz sieciowy oraz przewód miniJack 3,5mm-2x Cinch. Taki zestaw akcesoriów pozwoli nam na podłączenie nie tylko bezprzewodowe, ale również przewodowe zestawu.

Głośniki są bardzo dobrze wykonane z jednym małym wyjątkiem. Obudowa głośników to płyta MDF pokryta Eko-skórą w czterech kolorach do wyboru:

  • czarnym
  • białym
  • brązowym
  • czerwonym

Front głośników wykonany został z metalowej maskownicy, nie zdejmowanej w kolorze obicia głośników. Na głośniku lewym z tyłu do naszej dyspozycji są jedynie gwintowane połączenie kabli oraz niewielki otwór BassReflex. Głośnik prawy to cała stacja dowodzenia. Na topie kolumny znajduje się potencjometr wykonany z plastiku i niestety nie dość precyzyjny. Zmiana głośności odbywa się płynnie, jednak sama gałka chodzi skokowo – jak by była wyposażona w grzechotkę, jednak momentami te skoki zanikają i zmiana głośności odbywa się z lekkim oporem. Dalej za potencjometrem do naszej dyspozycji są dwa niewielkie przyciski: jeden umożliwiający zmianę utworów oraz drugi pauza/play. Obydwa przyciski są jedynie aktywne podczas odsłuchu z wykorzystaniem technologii bezprzewodowej Bluetooth. Ostatni przycisk umieszczony najbardziej z tyłu głośnika umożliwia zmianę wejścia sygnału z bezprzewodowego na liniowy z wykorzystaniem wejść analogowych. Microlab na prawej kolumnie umieścił również trzy diody. Dwie sygnalizują wybór trybu pracy zestawu stereo, a jedna aktywność Bluetooth.

4

2

Z tyłu prawej kolumny znajduje się komplet wejść analogowych 2x Cinch, wyjście USB umożliwiające doładowanie np. telefonu, wejście do zasilacza sieciowego oraz włącznik/wyłącznik urządzenia.

3

Szkoda, że producent nie umieścił włącznika/wyłącznika w potencjometrze, dzięki czemu ten był by łatwiej dostępny.

Na dole głośników producent umieścił cztery duże i dostatecznie wysokie silikonowe nóżki. Te zapewniają nie tylko odpowiednie wsparcie, ale i dobrze trzymanie na miejscu głośników.

5

Co do parametrów technicznych to z najważniejszych warto wymienić oczywiście moc głośników. Microlab H21 to dwa głośniki o mocy 18W każdy w RMS. Częstotliwość przenoszenia wynosi od 50Hz do 20kHz (szkoda, że zakres nie zaczyna się od 20Hz – ale na szczęście tego „braku” w ogóle nie słychać). Stosunek sygnału do szumów jest dobry, wynosi 70dB. Głośnik średnio/niskotonowy posiada rozmiar 3,5”, a wysokotonowy 1”. Kolumny posiadają wymiary: 116x198x202 [mm] i ważą aż 4,7KG – tą masę wyraźnie czuć.

5

Instalacja głośników jest oczywiście bezproblemowa i nie wymaga absolutnie żadnej konfiguracji. Podłączenie przewodowe do PC odbywa się z wykorzystaniem dołączonego kabla (do PC miniJack, a do głośników 2xRCA). Połączenie bezprzewodowe również nie wymaga konfiguracji. Głośniki po ich włączeniu automatycznie ustawiają się w tryb bezprzewodowy. Parowanie z innym urządzeniem odbywa się bez zabezpieczającego hasła. Wystarczy wybrać z listy dostępnych urządzeń głośniki Microlab i cieszymy się muzyką z naszego tabletu lub telefonu. Oczywiście jeżeli nasz PC posiada również wsparcie dla Bluetooth to i połączenie z PC odbywa się bezprzewodowo. Oczywiście łączymy z głośnikami jedno urządzenie bezprzewodowo oraz jedno przewodowo, a wybór źródła umożliwia nam niewielki przycisk na górze prawej kolumny.

Głośniki generują dźwięk czysty i szczegółowy. Odsłuch odbywał się z wykorzystaniem komputera PC w połączeniu przewodowym z wykorzystaniem karty dźwiękowej Creative creative X-fi Xtreme Audio. Łączność bezprzewodową testowaliśmy z wykorzystaniem dwóch telefonów komórkowych Nokia C3-01 oraz Nokia 5130 XM. Do testów wybraliśmy utwory muzyczne z różnych gatunków. Na telefonach umieściliśmy pliki w formacie mp3 w różnej jakości, a na PC tylko muzykę w formacie .FLAC zapewniającą doskonałą jakość dźwięku.

Głośniki charakteryzuje ciekawe, nietuzinkowe brzmienie. Góruje średnica oraz góra, natomiast nie domaga troszeczkę dół, z tym wyjątkiem, że tony niskie są sprężyste i wyraźne, ale nie schodzą tak nisko jak by mogły. Dźwięk jest szczegółowy i czysty. Wokal przesunięty na pierwszy plan ale nie natarczywy. Średnica schodzi na drugi plan, a z przodu przechodzi góra. Scena muzyczna jest średnia, dużo zależy od ustawienia głośników, jak te będą zbyt blisko siebie to scena ta wyraźnie się nam skurczy.

Głośniki sprawdzą się doskonale zarówno do grania, jaki i do słuchania muzyki czy filmów. Pozycjonowanie nie jest doskonałe jednak jak najbardziej możemy grać. Wyraźnie słyszymy zbliżającego się przeciwnika, a efekty środowiskowe są dobrze oddane.

Podsumowując głośniki Microlab H21 są bardzo dobrą propozycją dla osób szukających możliwości bezprzewodowego odtwarzania muzyki z każdego urządzenia wyposażonego w Bluetooth. Głośniki wyglądają elegancko i grają naprawdę dobrze. Z kolumn o niewielkiej mocy uzyskujemy przyjemne brzmienie, które zadowoli nawet wymagających użytkowników. Przy dobrym wykonaniu szkoda niedomagającego potencjometru, który funkcjonuje średnio.

blog comments powered by Disqus