PODPOWIEDZI:

Sapphire Radeon HD7870 [TEST]

Radeon HD7870 od Sapphire jest konstrukcją kuszącą ceną i wydajnością potencjalnych kupujących. Czy karta ze stajni AMD zagrozi zielonej konkurencji?

SAPPHIRE HD 7870 GHz Edition

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
 • Dobra wydajność
 • Cicha praca
 • Niskie temperatury pracy
 • Dobry stosunek wydajność/cena
WADY
 • W nowszych grach słabsza od alternatywnej konstrukcji GTX660
 • Tylko jedno złącze DVI

Sapphire HD 7870 GHz Edition OC 2GB GDDR5 to fabrycznie podkręcona konstrukcja Radeona HD 7870. Dodatek trzech magicznych literek GHz oznacza ni mniej ni więcej niż fakt, iż została przekroczona granica 1GHz w taktowaniu GPU.

k3

Karta od Sapphire charakteryzuje się ponadto taktowaniem pamięci na poziomie 5000MHz (efektywnie) w ilości 2GB GDDR5, a ta komunikuje się z komputerem interfejsem 256Bitowym.

Chłodzenie karty to dość dużych rozmiarów aluminiowy radiator wspomagany czterema rurkami cieplnymi (te nie mają bezpośredniego styku z rdzeniem procesora karty graficznej). Obieg powietrza napędzają dwa wentylatory umieszczone w schludnej plastikowej obudowie całego chłodzenia. Ta jest dobrze spasowana i co do wykonania karty nie mam najmniejszych uwag.

Sapphire HD 7870 GHz Edition zajmuje dwa sloty na naszej płycie głównej. Jej wymiary to: 260(L)x113(W)x35(H)[mm]. Karta wykonana w 28nm procesie technologicznym posiada bazowe taktowanie GPU na poziomie 1050MHz.

gpuz

Na froncie producent umieścił jeden pełnowymiarowy port HDMI oraz dwa miniDP (w zestawie znajdziemy przejściówkę do pełnowymiarowego DisplayPortu). Oczywiście nie mogło zabraknąć również złącza DVI, obecnie najpopularniejszego i najchętniej wykorzystywanego portu. Szkoda, że ten jest jednak tylko jeden.

k2

Do porównania wybraliśmy wcześniej testowaną przez nasz portal kartę konstrukcji Asusa GTX660 Direct CU II. Karty te są podobne pod wieloma względami, zaczynając od ceny, a na wydajności skończywszy. Z uwagi na fakt, iż GTX660 to bardzo popularna konstrukcja, warto się przyjrzeć również alternatywie, jaką jest właśnie produkt Sapphire.

Przejdźmy więc do testów:

Platforma testowa i metodyka

Platforma testowa

AMD FX-8350

proc

 • Chłodzenie procesora

SilentiumPC Fera PRO 1224

fera

 • Płyta główna

Asrock 970 Extreme 3

płyta

 • Pamięci

Patriot (edycja AMD)

pamięci

 • Karta graficzna

Sapphire HD7870 (testowana)

 • Dysk Twardy

WD Caviar Blue 500GB + Seagate Barracuda 7200.11 1,5TB

dysk

 • Zasilacz

Fractal Design Tesla R2 500W

zasilka

 • Obudowa

Fractal Design Core3000

buda

 • Monitor

Benq XL2420T

monitor

Metodyka

3Dmark Vantage – program posłużył nam do testów oraz porównania syntetycznego z kartami konkurencji. Ten ustawiony był na domyślne parametry pracy w trybie Performance. Prezentowany wynik jest wynikiem średnim z pięciu pomiarów. Pod uwagę bierzemy wynik cząstkowy karty graficznej (GPU Score).

Testy z gier - wszystkie gry były testowane w rozdzielczości FullHD (1920x1080pikseli). Każda gra została ustawiona na maksymalną dostępną szczegółowość detali grafiki, za wyjątkiem dostępnej w grze Mafia II fizyki. W przypadku gier: Resident Evil 5 oraz Mafia II do testów wykorzystaliśmy wbudowane benchmarki, a w pozostałych przypadkach pomiar przeprowadziliśmy w trakcie rozgrywki jednoosobowej kampanii.

Temperatury - temperatury kart graficznych mierzyliśmy programem GPU-Z, a weryfikowaliśmy uzyskane rezultaty programem MSI Afterburner. Temperatura w stresie to najwyższa zmierzona temperatura podczas testu programem 3DMark Vantage, a temperatura w spoczynku to wartość po pół godziny pracy „na pulpicie”.

Pomiary zostały wykonane na systemie MS Windows 7 Ultimate w wersji 64bitowej (v.6.1.7601 SP1) oraz na sterownikach Catalyst v12.10.

Wyniki testów

3dmark

gry

temp

Podsumowanie

Karta produkcji Sapphire jest dobrą alternatywą dla GTX660. Co prawda w naszym porównaniu użyliśmy konstrukcji od Asusa, jednak wydajność konstrukcji poszczególnych producentów jest zbliżona i nie różni się znacznie od siebie. Na tle tej stawki konstrukcja HD7870 dogania kartę Nvidii w starszych grach, niestety ale w nowszych jest widoczna różnica na nie korzyść Sapphire HD7870. Gracze jednak mogą spać spokojnie, ponieważ Sapphire HD 7870 GHz Edition OC 2GB GDDR5 nawet mimo, iż jest konstrukcją słabszą, nadal pozwala na płynną rozgrywkę nawet w nowsze tytuły. W teście syntetycznym tylko minimalnie ustępuje Asusowi GTX660 DirectCU II, co najlepiej pokazuje jak nieduże różnice dzieli te dwie karty. Na osobną uwagę zasługuje również temperatura pracy karty. Tutaj należą się duże brawa Sapphire ponieważ karta jest sporo chłodniejsza od konkurencji ze strony Asusa, gdzie karta ta posiada bezpośredni styk rurek cieplnych z rdzeniem GPU.

Na koniec pozostawiliśmy jeszcze jedną kwestię – cena. Tutaj Radeon od Sapphire jest tańszy od konkurencji czasami nawet ponad 200zł . Teraz to Wy musicie sobie zadać pytanie, czy za mniejszą wydajność w grach kupić Radeona od Sapphire i zaoszczędzić sto kilkadziesiąt zł, a mieć kartę chłodniejszą, czy raczej wydać więcej i mieć kartę równie cichą, ale cieplejszą i nieco wydajniejszą? Decyzję pozostawiamy Wam.

blog comments powered by Disqus
Sapphire Radeon HD7870 [TEST]