PODPOWIEDZI:

Pivos XIOS Media Play test i recenzja odtwarzacza multimedialnego do TV

Nowością na naszym rynku jest urządzenie marki Pivos XIOS DS Media Play. Zadaniem Pivos jest zamiana naszego leciwego TV w nowoczesny SmartTV. Czy producentowi z USA ta sztuka się udała?

XIOS DS Media Play!

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Wzorowe wykonanie
  • Trzy porty USB
  • Wewnętrzna wbudowana karta WiFi
  • Oparty o dwurdzeniowy układ Cortex A9 1,6GHz i Mali-400
  • Oficjalne wsparcie dla platformy multimedialnej XBMC
WADY
  • Nie oferuje nic więcej od konkurencji opartej również na systemie Android, poza oficjalnym wsparciem dla XBMC

Jak wspomniałem, XIOS DS Media Play jest produktem, którego głównym zadaniem jest przekształcenie niemal, że każdego telewizora w smart TV. Urządzenie zostało oparte o procesor Cortex A9 AML8726-M oraz układ graficzny Mali-400. Procesor ten to konstrukcja jednordzeniowa taktowana zegarem 1GHz. Na pokładzie DS Media Play producent zainstalował system Android w wersji 4.0 (Ice Cream Sandwich). Co do pozostałych parametrów technicznych producent jest bardzo oszczędny i nie podaje żadnych więcej informacji – być może dla niego są nie istotne. Sprawdzając ilość pamięci systemowej okazuje się, że urządzenie posiada do dyspozycji 1GB RAM. Pamięci Flash też jest tutaj niewiele. Odliczając miejsce na system i zainstalowane przez producenta aplikacje do naszej dyspozycji zostaje zaledwie ciut ponad 380MB (w sumie pamięci Flash jest dokładnie 504MB), oczywiście istnieje możliwość rozszerzenia pojemności dzięki slotowi na karty pamięci microSC/SDHC lub po podłączeniu np. pendrive.

XIOS Media Play fot1

XIOS Media Play fot4

XIOS Media Play fot5

XIOS Media Play fot6

Wyposażenie w porty jest moim zdaniem wystarczające, a na plus należy zaliczyć obecność aż trzech gniazd USB 2.0. W sumie na obudowie XIOS DS Media Play znajdziemy:

  • Slot na karty pamięci microSD/SDHC
  • Trzy porty USB
  • Pełnowymiarowy port HDMI
  • Gniazdo sieciowe RJ-45
  • Wejście do zasilacza sieciowego
  • Włącznik/wyłącznik urządzenia

Rozmiarowo XIOS DS Media Play jest niewielki, choć są urządzenia mniejsze. Jego wymiary to: 10x10x1,5 [cm]. Odtwarzacz opiera się na gumowej podstawie. Nóżki choć niewielkie zapewniają odpowiednie trzymanie urządzenia na blacie stolika.

XIOS Media Play fot7

Pozostała część obudowy jest wykonana z białego plastiku – niestety błyszczącego. Spasowanie, jak i wykonanie produktu Pivos nie budzi zastrzeżeń, jest wręcz wzorcowe i nawet błyszczący plastik nie przeszkadza.

XIOS Media Play fot2

Jak już wspomniałem, na podkładzie DS Media Play producent zainstalował system Android. Każdy, kto miał wcześniej styczność z tym systemem, będzie się czuł jak ryba w wodzie.

Funkcjonalność urządzenia, jak i możliwość odtwarzania plików jest z tym ściśle powiązana. Nie znajdziemy tu żadnej nakładki producenta, a jedynie goły system. Zainstalowanych programów jest również niewiele. Dla użytkownika jest to ogromne pole do popisu, jak chodzi o personalizację urządzenia. Oczywiście pod warunkiem, że rozbuduje wcześniej pamięć Flash na dane.

Pewną cechą wyróżniającą DS Media Play jest oficjalne wsparcie dla platformy XBMC. Szkoda, że platforma nie jest już zainstalowana, a pobrać ją musimy samodzielnie. Żeby ułatwić sprawę, producent podaje bezpośredni link z aplikacją do zainstalowania.

Zestaw akcesoriów Pivos nie budzi zastrzeżeń. W opakowaniu znajdziemy wszystko, co jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania urządzenia. Przewód HDMI, pilot zdalnego sterowania wraz z bateriami i zasilacz sieciowy.

XIOS Media Play fot3

XIOS Media Play fot8

Jak na tak niewielkie urządzenie przystało, pobór prądu jest też mały. Podczas normalnej pracy (np. przeglądania stron WWW) Pivos nie pobiera więcej niż 3W. Podczas oglądania materiałów w rozdzielczości FullHD zapotrzebowanie na energię wzrasta i potrafi podskoczyć do ciut ponad 6W.

XIOS Media Play fot9

XIOS Media Play fot10

XIOS DS Media Play nie generuje żadnego hałasu. Całość pracuje bezgłośnie. Co ciekawe, na obudowie nie znajdziemy nawet małych otworów wentylacyjnych.

Łączność ze światem zapewnia nam karta sieciowa lub wbudowana WiFi w standardzie 802.11 b/g/n. Jak pokazały nasze testy, nawet podczas połączenia przewodowego z routerem prędkości są znacznie niższe, niż by mogły być. Na łączu o prędkości pobierania danych 100Mbps Pivos testy programem ze strony speedtest.net wykazywały wartości dochodzące do maksymalnie 16Mbps.

XIOS Media Play fot11

XIOS Media Play fot12

Podsumowując: XIOS DS Media Play od Pivos jest odtwarzaczem świetnie wykonanym i dla mnie po prostu ładnym. Zestaw zawiera niezbędne akcesoria, a dokupienie ewentualnej klawiatury jest już w gestii użytkownika. Prędkość działania odtwarzacza, jak i jego funkcjonalność nie odbiega od konkurencji, choć do testów trafiła mocniejsza wersja odtwarzacza (M3).

Możliwość odtwarzania plików multimedialnych warunkowana jest systemem, a przypomnę, że mamy tu zainstalowanego Androida w wersji 4.0. Na plus możemy zaliczyć również oficjalne wsparcie dla platformy XBMC, szkoda tylko, że producent nie dostarcza urządzenia z już zainstalowanym programem.

Niewielki pobór prądu oraz całkowita cisza to kolejne zalety urządzenia. Szkoda, że prędkość działania sieci jest tak wolna. Przydałby się również mocniejszy procesor. Dla osób, które miały niewielką styczność z podobnymi produktami XIOS DS Media Play może wywołać efekt WOW! Jednak po bliższym przyjrzeniu się urządzeniu poza świetnym wykonaniem i wsparciem XBMC jest to kolejny odtwarzacz na Androidzie, który spełnia swoje zadanie. Cena testowanej przez nas jednostki nie jest jeszcze znana. Obecnie na rynku dostępna jest jedynie wersja amerykańska (a z dostępnością produktu jest różnie). Jeżeli produkt zostanie wyceniony na około 400zł, będzie to cena adekwatna do jego możliwości i tego, co oferuje konkurencja.

blog comments powered by Disqus
Pivos XIOS Media Play test i recenzja odtwarzacza multimedialnego do TV