PODPOWIEDZI:

Dune HD TV 101W [TEST]

Dune HD TV-101W potrafi wprowadzić użytkownika w do tej pory nie osiągalny standard prawdziwego SmartTV. Co oferuje to skromne urządzenie i czego się po nim spodziewać? Zapraszamy do naszego testu!

Dune HD TV-101

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Niewielkie rozmiary i waga
  • Bardzo dobre wykonanie
  • Możliwość przewodowego i bezprzewodowego połączenia z siecią
  • Menu w języku polskim
  • Duża funkcjonalność
  • Niewielki pobór energii
  • Płynne odtwarzanie materiałów również w jakości FullHD 1080p
WADY
  • Brak możliwości instalacji dysku twardego wewnątrz urządzenia
  • Tylko jedno złącze USB
  • Brak kabla HDMI w zestawie
  • Wolna praca
  • Potrafi się zawiesić
  • Wolny start urządzenia

fot1

DuneHD TV-101W to wersja wyposażona przez producenta we wsparcie dla standardu WiFi 802.11b/g, a także n. Produkt DuneHD wykonany jest z wysokiej jakości plastiku – matowego, odpornego na zarysowania oraz zabrudzenia. Wymiary odtwarzacza to: 110mm x 77mm x 26mm, a całość waży zaledwie 152 gramy!

fot4

Na froncie TV-101W znajdziemy diodę sygnalizującą pracę urządzenia, odbiornik IR do pilota zdalnego sterowania oraz jeden port USB 2.0 pozwalający na podłączenie klawiatury lub myszki, lub zewnętrznego dysku twardego (ewentualnie pendrive).

fot3

Na topie odtwarzacza DuneHD widoczne jest eleganckie białe logo producenta.

DuneHD TV-101W wyposażony jest w jeden port wyjście AV, pełnowymiarowe wyjście HDMI, wejście sieciowe Ethernet, złącze do anteny WiFi oraz wejście do zasilacza sieciowego. Wszystkie te porty producent zlokalizował z tyłu urządzenia.

fot5

Całość opiera się na czterech dużych gumowych nóżkach zapobiegających przesuwaniu się 101ki. Co jest warte uwagi to fakt, iż mimo niewielkiej wagi nawet po podłączeniu kompletu okablowania DuneHD stoi stabilnie na podłożu.

fot6

We wnętrzu został ukryty procesor Sigma Designs 8670/8671 mający do dyspozycji zaledwie 256MB pamięci RAM. Pamięć wbudowana flash to tylko 128MB i ta wystarcza jedynie na zainstalowane oprogramowanie. Niestety, ale producent nie pozostawił użytkownikowi miejsca, ani możliwości na instalację dysku wewnętrznego (choćby i 2,5”).

Zainstalowane oprogramowanie włącza się dość leniwie. Pełen rozruch zajmuje TV-101W trochę ponad minutę – to zdecydowanie za długo. Dobrą wiadomość mamy jednak dla nie anglojęzycznych użytkowników – ponieważ menu dostępne jest również w języku polskim – który wybieramy przy okazji pierwszego uruchomienia DuneHD TV-101W.

Menu jest czytelne i podzielone na pięć kategorii (Źródło, TV, Ulubione, Aplikacje oraz Konfiguracja) dodatkowo oznaczonych czytelnymi ikonami.

fot7

Jedną z ważniejszych kategorii jest zakładka „Źródła”. To tutaj znajdziemy ikony dostępu do sieci lokalnej, jak i do podłączonych napędów (pamięci) zewnętrznych. Drugim często odwiedzanym miejscem będzie z pewnością „Aplikacje”. Tutaj producent umieścił bogatą listę aplikacji umożliwiających skorzystanie z zasobów on-line zarówno przez przeglądarkę, jak i dedykowane „skróty” to np. YouTube, czy także klienta sieci p2p (BitTorrent).

Konfiguracja DuneHD jest prosta, a możliwa w bardzo szerokim zakresie. Warto sprawdzić przede wszystkim ustawienia przycisku Power i ustawić zamiast wyłączenia tryb uśpienia – bo jak wiemy całkowite włączenie trwa niemiłosiernie długo.

Urządzenie jest przeznaczone przede wszystkim do odtwarzania różnego rodzaju multimediów i trzeba przyznać, że radzi sobie z tym bardzo dobrze. Żaden ze sprawdzanych przez nas plików nie odmówił posłuszeństwa i był odtwarzany płynnie i bez żadnych zakłóceń (nie licząc niewielkich szumów podczas odtwarzania dźwięku w ogóle). Nawet materiały w jakości HD on-line odtwarzane są płynnie bez przycięć na buforowanie danych, mimo niewielkiej ilości pamięci RAM do dyspozycji.

Płynność odtwarzania materiałów zapisanych w wysokiej jakości on-line była dla mnie pewnym zaskoczeniem zważywszy na fakt, iż strony internetowe wczytują się dość wolno.

Dla osób chcących skorzystać z rozrywki nie tylko z własnych plików producent przygotował opcję odtwarzania radia. Zarówno lokalnych stacji radiowych (ze zdecydowaną większością radzi sobie bez problemów), jak i dostępnych w sieci SHOUTcast`ów (dostępna jest ich ogromna ilość z czytelnym podziałem na kategorie).

DuneHD TV-101W jest ciekawą propozycją dla osób chcących rozbudować możliwości swojego telewizora. Produkt jest intuicyjny w obsłudze i bardzo dobrze wykonany. Z większością postawionych zadań DuneHD radzi sobie dobrze, jednak płynność działania mogła by być lepsza – nie wspominając o sporadycznym zawieszaniu urządzenia, jak wykonamy zbyt wiele czynności na raz. Materiały w jakości FullHD (również te dostępne On-Line) odtwarzane są płynnie bez przycięć. Dużym plusem jest również dostęp do sieci lokalnej. Szkoda tylko, że producent zainstalował w 101W tylko jeden port USB, bo korzystanie z sieci przy pomocy klawiatury i myszki było by o wiele wygodniejsze niż z dołączonego pilota.

blog comments powered by Disqus
Dune HD TV 101W [TEST]