PODPOWIEDZI:

Gigabyte Z77X-UP4 TH [TEST]

Gigabyte Z77X-UP4 TH to jedna z kilku płyt głównych w ofercie tego producenta dysponująca portami Thunderbolt. Czy ten ciekawie zapowiadający się produkt jest wart uwagi, i jak sprawdził się w naszym teście? Zapraszamy!

Gigabyte GA-Z77X-UP4 TH

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Wysoka jakość zastosowanych komponentów
  • Dobre chłodzenie sekcji zasilania
  • Mocna sekcja zasilania procesora
  • Obecność portów Thunderbolt
WADY
  • Wysoka cena w stosunku do wyposażenia

Płyta główna Gigabyte Z77X-UP4 TH to konstrukcja oparta o chipset Z77, a więc z pełnym wsparciem dla najnowszych technologii Intela oraz wsparciem dla procesorów Ivy Bridge.

fot2

Płyta w standardzie ATX posiada cztery sloty na kości pamięci (DDR3 2800(OC)/1600/1333/1066MHz) z obsługą do 32GB pamięci. Ponadto na płycie znalazło się jedno gniazdo MSATA (umożliwiające na przykład podpięcie dysków SSD wspierających tradycyjne HDD) i frontowe podpięcie USB 3.0. Z pozostałych gniazd rozszerzeń należy wymienić: 1x PCI-E x16 w standardzie 3.0, 1x PCI-E x8 oraz jedno PCI-E x4, trzy PCI-E x1 oraz jedno złącze starego typu PCI.

Panel wejść/wyjść jest średnio wyposażony, użytkownik znajdzie tu: - jeden port combo PS2 - sześć portów USB 3.0 - dwa porty Thunderbolt - po jednym wyjściu VGA oraz DVI-D (Dual-link) - komplet wyjść audio (optyczne oraz 5 miniJack 3,5mm) - jeden port sieciowy Ethernet RJ-45

fot1

Samo PCB jest czarne, matowe (wygląda to bardzo elegancko), a na pokładzie znalazły się jedynie japońskie kondensatory.

fot4

Platforma testowa

  • Procesor

Intel i5 2500K

  • Chłodzenie procesora

SilentiumPC Spartan PRO HE924

  • Płyta główna

Gigabyte Z77X-UP4 TH

  • Pamięci

Patriot AMD Edytion DDR3 2x2GB 1333MHz CL9

  • Dysk

Seagate Barracuda 7200.11 1,5TB

  • Karta graficzna

Sapphire Radeon HD7850 OC

  • Zasilacz

Fractal Design Tesla 550W

  • Obudowa

Gigabyte showcase

Metodyka testowa i wyniki testów

Ocenie podczas testów podlegała cała platforma testowa. Oceny wydajności dokonaliśmy przede wszystkim na podstawie wyników programów syntetycznych 3DMark 11 oraz 3DMark Vantage (obydwa testy w trybie Performance). Pierwsze testy przeprowadziliśmy na ustawieniach standardowych, a drugie po podkręceniu.

Ocenie podlegała również wydajność platformy w grach Battlefield 3, Medal Of Honor Warfighter oraz FarCry 3. Wszystkie gry testowane były w rozdzielczości FullHD (odświeżanie 120Hz). Battlefield 3 oraz MOHW - szczegółowość detali wysoka, filtrowanie anizotropowe x16, FarCry 3 – ogólna jakość „Bardzo wysoki”. Tu pomiaru FPS wykorzystaliśmy program Fraps w wersji v3.5.9.

Do obciążenia procesora (po OC) wykorzystaliśmy program Prime95, a do pomiaru temperatur RealTemp v3.70.

3dm11

3dmv

3dmv oc

cpu-z oc

mobo

temp

fig1

Podsumowanie i wnioski

Tak jak mogliśmy się spodziewać wydajność płyty głównej w podstawowych ustawieniach nie odstaje od konkurencji. O jej wartościowości możemy powiedzieć coś więcej po OC procesora. Tutaj płyta spisała się na medal. Bazując na Z77X-UP4 TH jesteśmy w stanie osiągnąć granicę OC naszego procesora – oczywiście jeżeli mówimy o podkręcaniu na chłodzeniu powietrznym. W naszym przypadku, podczas testów ograniczeniem by były pamięci czy płyta, ale właśnie chłodzenie CPU. Po podkręceniu procesora z 3,3GHz na 4,6GHz przy napięciu 1,56V temperatura przekraczała już 90stopni i mimo iż procesor był nadal stabilny wyższy OC właśnie z uwagi na temperaturą nie miał sensu.

Co do wyposażenia płyta jest typowym średniakiem i biorąc pod uwagę cenę mogli byśmy oczekiwać jednak czegoś więcej. Mocną stroną są tutaj porty Thunderbold – ale nie oszukujmy się – jest to rozwiązanie przyszłościowe, które stoi pod znakiem zapytania. Urządzeń zgodnych z tym standardem jest jak na lekarstwo, a i te są drogie.

W naszej ocenie płyta Gigabyte jest warta uwagi jeżeli myślimy o OC lub planujemy w przyszłości wykorzystanie portów Thunderbold. W innym przypadku naszym zdaniem nie warto wydawać ponad 700zł na płytę ze średnim wyposażeniem.

blog comments powered by Disqus
Gigabyte Z77X-UP4 TH [TEST]