PODPOWIEDZI:

Nikon D5000 [TEST]

Nikon D5000 to najnowsza lustrzanka cyfrowa o matrycy 12,3 mln pikseli i ruchomym monitorze LCD o przekątnej 2,7 cala. Aparat znakomicie nadaje się do odkrywania zalet lustrzanek. Dzięki bogactwie oferowanych funkcji zadowoli początkujących i średnio zaawansowanych amatorów fotografii.

Nikon D5000

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
1 GŁOSÓW
ZALETY
  • szeroki zakres ISO (niskie szumy)
  • mnogość funkcji
  • 11 pól autofocusa
WADY
  • mały grip
  • brak silnika autofokusa w korpusie

Nikon D5000 to najnowsza skierowana do fotoamatorów lustrzanka cyfrowa tej firmy wprowadzona na rynek polski w roku 2009. Prezentowany model stanowi ogniwo pośrednie między D60 a D90, które również są sygnowane logiem Nikon. Aparat jest sprzedawany w 4 zestawach, wśród których był testowany w konfiguracji z obiektywem NIKKOR AF-S DX o ogniskowej 18-55 mm oraz obiektywem NIKKOR AF-S DX VR (ze stabilizacją obrazu) o ogniskowej 18-105 mm.

Nikon D5000

Główne cechy Nikona D5000 to: matryca CMOS w formacie DX o rozdzielczości 12,3 mln pikseli z wbudowanym system czyszczenia, szeroki zakres czułości ISO - od 200 do 3200, z możliwością zwiększenia do 6400 i obniżenia do 100, monitor LCD o przekątnej 2,7 cala z o rozdzielczości 230 tys. punktów z możliwością obracania i zwrócenia w stronę korpusu dla zabezpieczenia przed uszkodzeniem, 11-polowy autofocus oraz tryb podglądu na żywo - Live View. Aparat umożliwia rejestrację filmów HD. Oferuje także wiele funkcji i trybów fotografowania oraz obróbki zdjęć. Korpus waży ok. 560 g bez akumulatora i karty pamięci. Aparat współpracuje z kartami SD i SDHC.

W zestawie znajdują się między innymi: pasek do aparatu, akumulator, ładowarka, muszla oczna, pokrywka okularu oraz oprogramowanie producenta.

Podstawowe parametry zewnętrzne

Nikon D5000 jak na amatorską lustrzankę cyfrową sprawia dość solidne wrażenie. Obudowa jest wykonana z tworzywa sztucznego. Grip jest dość mały i może sprawiać trudność w stabilnym uchwyceniu aparatu.

Na tylnej ściance aparatu znajduje się wizjer, a pod nim ruchomy 2,7-calowy monitor. Po jego lewej stronie umieszczono sześć przycisków - między innymi przycisk usuwania, odtwarzania oraz menu. Po prawej stronie u góry, znalazł się przycisk blokady ostrości i ekspozycji, pokrętło sterowania, poniżej przycisk podglądu na żywo (Lv), a jeszcze niżej wybierak wielofunkcyjny z przyciskiem OK.

Nikon D5000

Na prawej ściance korpusu znajduje się pokrywa gniazda pamięci. Na górnej ściance po prawej stronie umieszczono pokrętło trybu pracy. Przy spuście migawki i włączniku zasilania mamy dwa przyciski: z prawej strony przycisk „info" a po lewej kompensacji ekspozycji (+/-). Z przodu z lewej strony korpusu przy obiektywie widzimy jeszcze trzy przyciski: górny otwiera lampę błyskową, następny to przycisk samowyzwalacza vel funkcyjny, a trzeci służy do odłączania obiektywu. Wbudowana lampa błyskowa znajduje się nad obiektywem. Na lewej ściance korpusu pod gumową zatyczką umieszczono łącze USB i wyjście wideo.

Obsługa aparatu

Nikon D5000 jest łatwy w obsłudze i z pewnością intuicyjny dla osób, które miały już styczność z lustrzankami. Mniej zaawansowani użytkownicy, aby skorzystać ze wszystkich opcji będą musieli przeczytać instrukcję obsługi.

Przycisk MENU, wybierak wielofunkcyjny z przyciskiem OK służą o poruszania się po menu aparatu. Dostępne są następujące zakładki: menu odtwarzania, menu fotografowania, ustawienia osobiste, menu ustawień aparatu oraz menu retuszu. Także naciskając przycisk „i" uzyskujemy bezpośredni dostęp do menu funkcyjnego, przedstawianego na wyświetlaczu w formie graficznej lub klasycznej i umożliwiającego zmianę podstawowych parametrów fotografowania.

Nikon D5000

Ruchomy wyświetlacz oraz możliwość podglądu na żywo zostały zapewne wprowadzone przez producenta z powodów marketingowych. Opcje te jednak czasami przydają się przy robieniu zdjęć z góry lub z żabiej perspektywy i tylko wtedy jest sens korzystać z podglądu na monitorze zamiast z wizjera. W takich sytuacjach należy także pamiętać o zakryciu wizjera dostarczoną przez producenta zatyczką, co jest potrzebne do prawidłowego pomiaru światła.

Funkcje aparatu

Aparat oferuje wiele trybów fotografowania - począwszy od trybów dla najmniej zaawansowanych użytkowników - czyli trybów programów tematycznych, poprzez 2 tryby automatyczne - podstawowy AUTO oraz tryb bez lamy błyskowej, aż po podstawowe tryby wykorzystywane przez zaawansowanych użytkowników, czyli tryb P - automatyki programowej, S - automatyki z preselekcją czasu, A - z preselekcją przysłony oraz M- tryb manualny. Zdjęcia mogą być zapisywane w formacie JPG jak i RAW.

W przypadku ustawień ostrości Nikon D5000 oferuje 11 punktów pomiaru, w tym jeden krzyżowy i 4 tryby wyboru pola ostrości oraz 3 tryby działania Autofokusa. Podobnie jak D60 korpus modelu D5000 nie posiada napędu autofokusa i w pełni współpracuje tylko z obiektywami wyposażonymi w silnik autofokusa, czyli NIKKOR AF-S i AF-I. W przypadku stosowania innych obiektywów nie działa automatyczne ustawienie ostrości.

Nikon D5000

Pomiar światła w Nikonie D5000 może odbywać się trojako - jako pomiar matrycowy, centralny oraz punktowy.

Nikon D5000 oferuje zakres czułości ISO - od 200 do 3200 (opcjonalnie 100-6400). Bardzo dobrym rozwiązaniem jest wybór ISO - możemy ustawić albo konkretną wartość np. ISO 200 albo zakres wartości ISO, z których chcemy korzystać z dodatkowo ustawionym dopuszczalnym przez nas najdłuższym czasem naświetlania.

Dzięki funkcji wyboru zakresu ISO w trochę gorszych warunkach oświetleniowych, aparat sam dobierze czułość potrzebną do wykonania nieporuszonych zdjęć z ręki, a przy okazji będziemy pewni, że nie ustawi zbyt wysokiej. W menu fotografowania wybieramy „ustawienia czułości ISO", kolejno "automatyczny dobór ISO" i ustawiamy maksymalną czułość np. 800. Jest to bardzo przydatna funkcja w sytuacjach, kiedy nie mamy czasu sami zmieniać ISO w zależności od zmieniających się warunków oświetleniowych.

Aparat oferuje następujące ustawienia balansu bieli: ustawienie automatyczne, światło żarowe, światło jarzeniowe, światło słoneczne, lampa błyskowa, pochmurno, cień oraz pomiar manualny. Przy wybieraniu ustawień balansu bieli mamy także możliwość ręcznego dostrojenia, co jest sporym atutem.
D5000 oferuje chyba najwięcej możliwości obróbki zdjęć w aparacie spośród lustrzanek dostępnych w tej chwili na rynku (dotychczas było to atutem modelu D60) , co dotychczas było atutem D60. Nikon D5000 oferuje opcje: szybki retusz, D-Lighting, redukcję efektu czerwonych oczu, przycinanie, przerobienie na zdjęcia monochromatyczne, efekty filtrów, przerobienie na ‘rybie oko', utworzenie miniatury, nakładanie zdjęć, korekcję kształtu, przetwarzanie zdjęć w formacie RAW oraz animację poklatkową.

Nikon D5000

Ciekawą funkcją jest interwałometr. Dzięki tej funkcji oraz samowyzwalaczowi łatwiejsze staje się wykonywanie autoportretów oraz zdjęć z zaskoczenia. Można także fotografować zmieniającą się naturę i tworzyć animacje. W menu fotografowania wybieramy opcje „zdjęcia z interwałometrem". Ustawiamy interwał - można wybrać sekundy, minuty lub godziny, zadaną liczbę zdjęć i czas rozpoczęcia. Następnie po wykonaniu zdjęć przechodzimy do menu retuszu, wybieramy „animację poklatkową" po czym zaznaczamy pożądaną przez nas szybkość animacji oraz pierwszą i ostatnią klatkę.

Ranking lustrzanek

Zdjęcia

Aparat bardzo dobrze sprawdza się w różnorodnych warunkach oświetleniowych.

Nikon D5000 dobrze radzi sobie z szumami - do 400 ISO szumy są niezauważalne, do 1600 akceptowalne. Przy wysokich ustawieniach szumy są bardzo znaczne - jest to minusem, ale z drugiej strony pozwala na uzyskanie nieporuszonych zdjęć w warunkach, w których inny aparat wymagałby statywu.

Nikon D5000

Dużym atutem przy wykonywaniu zdjęć jest poprawny pomiar ekspozycji oraz balans bieli. W przypadku nieprawidłowego ustawienia balansu bieli przez aparat - tak jak wspomniano wcześniej, fotografującemu łatwo jest wprowadzić korektę.

Barwy rejestrowane przez Nikon D5000 są żywe i naturalnie nasycone. Jakość zdjęć w wielu sytuacjach jest bardzo dobra.

Nikon D5000

Podsumowanie

Nikon D5000 znakomicie nadaje się do odkrywania zalet lustrzanek. Zadowoli początkujących i średniozaawansowanych użytkowników. Szczególnie godny polecenia jest zestaw z obiektywem NIKKOR o ogniskowej 18-105 mm.

Przykładowe zdjęcia

Podgląd zdjęcia

Podgląd zdjęcia

Podgląd zdjęcia

blog comments powered by Disqus