PODPOWIEDZI:

APU AMD A10 5700 [TEST]

APU AMD już na dobre zagościło na rynku procesorów. Druga rewizja przeznaczona na cocker FM2 posiada już budowę modułową i mocniejszy układ graficzny. Całość sprawdzi się doskonale w zastosowaniach multimedialnych, a czy poradzi sobie w czymś więcej?

AMD APU A10-5700 3.4GHz BOX (FM2) (65W)

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Niskie koszty budowy platformy
  • Dobra wydajność układu graficznego i procesora
  • Niski pobór prądu
  • Gra SimCity w promocji z procesorem gratis
WADY
  • Tylko cztery rdzenie

Takie pytanie ma sens tym bardziej, że od wczoraj (18 kwietnia) AMD wprowadziło promocję, bo wraz z grą użytkownicy dostaną za darmo najnowszą odsłonę SimCity! Procesor dysponuje 4MB pamięci podręcznej L2 (brak pamięci trzeciego poziomu). Procesor wykonany został w technologii produkcyjnej 32nm. Taktowanie bazowe jednostki to 3,7GHz. Układ posiada zablokowany mnożnik – nie jest to procesor przeznaczony do OC.

Ranking procesorów >>>

AMD A10 5700 CPU-Z

Tym co odróżnia ten procesor od konkurencji to zintegrowany z procesorem układ graficzny, w testowanym modelu jest to układ HD 7660D. Taktowanie GPU wynosi 760MHz, a pamięci – tyle co pamięci zainstalowanej w naszym komputerze.

AMD A10 5700 GPU-Z

Platforma testowa

Procesor

AMD A10 5700

Pamięć

Patriot DDR3 1333MHz CL9

Płyta główna

Asus F2 A58-M PRO

Dysk twardy

WD Blue 500GB

Zasilacz

FSP Aurum 500W

Obudowa

Bitfenix Shinobi

Płyta główna dla Intela

Intel DZ77GA-70K

Procesor Intel

Intel Core i3 3225

Metodyka testowa

Wydajność APU AMD drugiej generacji sprawdziliśmy pod kątem przydatności przede wszystkim w zastosowaniach multimedialnych.

Do sprawdzenia poboru prądu użyliśmy watomierza LEDSystems model 6907C. Pomiar w spoczynku był wykonany podczas wyświetlania pulpitu po minimum 15 minutach bezczynności. Do obciążenia zestawu użyliśmy programu Prime95 oraz FurMark.

Testy syntetyczne przeprowadziliśmy trzema programami: 3DMark 11 – performance, 3Dmark (2013) oraz Cinebench 11.5.

Z uwagi na fakt dodania do najnowszych procesorów APU AMD gry SimCity układ A10 został również przetestowany w tej grze, a także w grze Battlefield 3. Sim City testowaliśmy na dwóch ustawieniach: średnich (oświetlenie, tekstury, cienie, geometria, szczegóły animacji) oraz „małych” (oświetlenie, tekstury, geometria, szczegóły animacji Tilt-Shift), Antyaliasing był w obydwu pomiarach wyłączony, a rozdzielczość ustawiona na FullHD 1920x1080 pikseli.

Drugą grą jaką użyliśmy do testów to już leciwy Battlefield 3. Tutaj również rozdzielczość FullHD ale szczegółowość niska (tekstury, cienie, efekty, siatki, szczegółowość terenu, dekoracja terenu). Antyaliasing był również wyłączony.

Wyniki testów

Pobór prądu – a właściwie różnice w spoczynku oraz w stresie były dla nas pewnym zaskoczeniem. Średnia wartość podczas spoczynku oscylowała w granicach 45W. Po obciążeniu ilość pobieranej energii z gniazdka zwiększyła się ponad dwukrotnie i średnio oscylowała (dość dynamicznie) w granicach 96W~140W. Maksymalny pobór prądu przez platformę sięgnął 152W.

AMD A10 5700 fot1

AMD A10 5700 fot2

AMD A10 5700 fot5

AMD A10 5700 fot6

AMD A10 5700 fot7

AMD A10 5700 fot8

AMD A10 5700 fot10

Podsumowanie i wnioski

Najnowsza odsłona APU AMD jest propozycją ciekawą. Wydajność samego procesora stoi na średnim poziomie, jednak jest w zupełności wystarczająca do obsługi wszelakich multimediów. GPU jest miłym dodatkiem. Podobnie jak wydajność procesora multimedia nie stanowią problemu, jednak schodki zaczynają się w grach. Wydajność APU AMD w BF3 nie jest zła, jednak o płynnej rozgrywce należy zapomnieć, nawet w niskich ustawieniach. Większą uwagę przyłożyliśmy jednak do gry SimCity a to z uwagi na promocję na tą grę.

Tutaj postanowiliśmy porównać ten produkt z konkurencją z tej samej półki cenowej. Mimo iż procesorów Intela nikt nie kupuje po to, aby korzystać z wbudowanego GPU, to jego obecność jest faktem, a w nadchodzących układach będzie stanowiła jeszcze większy procent powierzchni całego układu. Warto więc sprawdzić jak wypadnie tutaj konkurencja.

Gra w SimCity charakteryzuje się inną specyfikacją jak FPSy więc tutaj wynik na poziomie 25FPS jest wynikiem dobrym i wystarczającym do płynnej rozgrywki. Układ AMD średnio miał wynik nawet wyższy i w moim odczuciu płynność gry była wystarczająca. Układ Intela był tutaj poniżej granicy 25FPS jednak niewiele.

Gorsze wyniki Intela były do przewidzenia, jednak sytuacja może ulec zmianie wraz z premierą Haswell`a.

Co do wydajności samego procesora tutaj wynik nie jest zły. Mamy do czynienia z układem ze średniej półki cenowej jak i wydajnościowej. Po modernizacji o wydajniejszy układ graficzny mamy całkiem przyzwoity zestaw.

Jak więc okazuje się po naszych testach – budowa platformy opartej o APU AMD z obecnie najmocniejszą zintegrowaną grafiką ma sens i jest to inwestycja niedroga. Konkurencja jak się spodziewaliśmy ma jeszcze trochę do nadrobienia pod względem integracji GPU w CPU. Pobór prądu przez platformę nie przeraża, a całość pobiera nieco więcej jak wydajne laptopy – przy wyższej wydajności.

blog comments powered by Disqus
APU AMD A10 5700 [TEST]