PODPOWIEDZI:
VideoTesty.pl
Weekendowe Promocje na sprzęt RTV i AGD

Intel i5 3570K Ivy Bridge [TEST]

Intel i5 3570K jest bezpośrednim następcą bardzo popularnego (i udanego) procesora Intel 2500K Sandy Bridge. Testowany dzisiaj procesor już trzeciej generacji Ivy Bridge miał przynieść nową jakość na rynku i zastąpić wciąż dobrze sprzedającego się i5 2500K. Oczekiwania dla procesorów nowej generacji były duże, jak sprostał temu wyzwaniu nowy produkt Intela? Zapraszam do naszej recenzji.

Intel Core i5 2500K

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Bardzo duża wydajność (niewiele mniejsza od i7 3770K)
  • Atrakcyjna cena
  • Odblokowany mnożnik
  • Niski pobór prądu
WADY
  • Dość wysokie temperatury pracy

Parametry techniczne

info

W porównaniu do swojego poprzednika i5 Ivy Bridge jest o 100MHz wyżej taktowany już na nominalnych ustawieniach zegara, zużywa od niego mniej prądu, posiada nowszy układ graficzny. Warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną różnicę: nowy i5 posiada większą przepustowość pamięci (25,6GB/s) w porównaniu do Sandy Bridge (21GB/s).

Rankingi procesorów >>>

Przyglądając się specyfikacji i5 3570K można odnieść wrażenie, że pod względem parametrów technicznych i5 trzeciej generacji bliżej do i7 3770K, niż do swojego poprzednika. Warto więc tą różnicę zweryfikować w teście.

Test

Platforma testowa:

platforma1

plarforma2

Prezentowane wyniki testów są efektem pięciu kolejnych pomiarów, a wartość ostateczna jest wartością średnią ważoną. W przypadku pomiarów temperatury wynik jest efektem zanotowanej temperatury najniższej i najwyższej zmierzonej w programie Core Temp v 1.0 RC3 – 64it.

Jakie są bezpieczne temperatury procków >>>

3DMark Vantage (Performance)

platforma

Gry

gry

Temperatury pracy

temp

Omówienie wyników i podsumowanie

Platforma testowa oparta na procesorze Intel i5 3570K Ivy Bridge uzyskała gorsze wyniki w teście 3DMark Vantage, niż identyczna platforma ale z procesorem i7 3770K. Widoczna różnica dotyczy tak samo pomiaru wydajności całej platformy, jak i testów cząstkowych CPU. Różnica ponad 4 tysięcy punktów pomiędzy tymi procesorami nie może być błędem statystycznym. Jednak co ciekawe, takiej różnicy już nie ma jeżeli przyjrzymy się wykresom z gier.

Mimo, iż testy wygrał jednoznacznie i7 3770K, tak wartości różnicy na poziomie średnio 2 klatek/sekundę są praktycznie nie widoczne dla oka (zwłaszcza przy takich wartościach zmierzonych fps`ów). Różnica w cenie tych procesorów wynosi na chwilę obecną około 300zł. Moim zdaniem i7 3770K dla przeciętnego zjadacza chleba nie jest wart tej dopłaty, natomiast bohater dzisiejszej recenzji jest zdecydowanie warty swojej ceny. Warto też zatrzymać się na chwilę przy porównaniu i5 2500K a 3570K. Obecnie nowa platforma wyprze starsze rozwiązania Sandy Bridge i jest to proces nieunikniony. Posiadacze popularnego 2500K nie muszą się jednak obawiać o żywotność swojej platformy i spokojnie mogą zostać przy swoim CPU – dla nich różnica w wydajności pomiędzy 2500K a 3570K rzędu 10% na korzyść Ivy Bridge, nie jest warta różnicy w cenie tych procesorów. Natomiast rozważając zakup nowej platformy błędem było by pozostanie przy starszym, mniej wydajnym i bardziej prądożernym rozwiązaniu.

W ostatecznym rozrachunku z punktu widzenia konsumenta i5 3570K dostaje pełną rekomendację naszej redakcji.

blog comments powered by Disqus
Intel i5 3570K Ivy Bridge [TEST]