PODPOWIEDZI:

Sony Ericsson k770i [TEST]

K770i to sprawdzona już jakość Sony Ericssona, która nie zaskakuje innowacyjnością, lecz nie znudzi nas również mała ilość funkcji.

Ocena VideoTesty.pl
ZALETY
  • aparat fotograficzny
  • szybkie działanie
WADY
  • źle spasowana obudowa
  • mało ciekawy wygląd

Sony Ericsson K770i nie jest telefonem nowym, gdyż został zaprezentowany w sierpniu 2007 roku. W tamtym okresie był to jeden z modeli napędzających sprzedaż telefonów marki Sony Ericsson, natomiast seria K, która była rozwijana do końca 2007 roku charakteryzowała się aparatami fotograficznymi Cyber-shot.

Sony Ericsson k770i

Wygląd/obudowa

Telefon w kształcie prostokąta dzisiaj już nie przykuwa uwagi użytkownika, choć taki wygląd nadal może mieć swoich wielbicieli. Jego industrialny design z pewnością jest skierowany do miejskich użytkowników. Zaokrąglenia znajdziemy za to na tylnej części obudowy, gdzie znajduje się słynny już, aparat Cyber-shot. Rozmiary telefonu to 105 x 47 x 14 mm, natomiast waga wynosi 95 gram. Rozmiary te są wręcz idealne jak na tego typu urządzenie. Mankamentem jest natomiast obudowa, które niestety nie jest dobre spasowana. Winą za to można obarczyć gniazdo do połączenia zestawu słuchawkowego lub ładowarki – umieszczone z boku telefonu – po prostu nie trzyma ono obudowy. Jest to jednak jedyne gniazdo, znajdujące się w tym urządzeniu. Sony Ericsson dostępny jest w czterech kolorach trufle brown, sandy beige, ultra violet, henna bronze, soft black.

Wyświetlacz TFT o rozdzielczości 240x320 pikseli i wielkości 1,9 cala, wyświetla ponad 260 tysięcy kolorów, choć nie największy, był jednym z najlepszych na rynku w 2007 roku. Regulowana jasność ekranu pozwala na korzystanie z telefonu w zróżnicowanych warunkach oświetleniowych.

Klawiatura zrobiona z twardego plastiku sprawia wrażenie metalowej. Standardowe rozmieszczenie poszczególnych klawiszy i wyraźne odstępy pomiędzy rzędami wpływają pozytywnie na pisanie nawet bardzo długich wiadomości. Przyciski wciskamy pewnie, bez obawy o przypadkowe naciśnięcie sąsiedniego klawisza. Klawisze nawigacyjne, w standardowym układzie wielu telefonów Sony Ericssona kierują bezpośrednio do Internetu i do ekranu skrótów. Są tutaj również dwa klawisze wyboru, klawisz cofania oraz klawisz C. Główny przycisk nawigacyjny znajdujący się pod ekranem można konfigurować, dzięki czemu obsługa telefonu stanie się jeszcze szybsza. Niestety tutaj również znajdziemy mankament, chodzi tu o szybko ścierającą się klawiaturę.

K770i odziedziczył od serii W (Walkman) bardzo dobry odtwarzacz muzyki, który w parze z głośnikiem, umieszczonym w dolnej części tyłu obudowy odtwarza muzykę i dźwięki w całkiem niezłej jakości.W pudełku oprócz telefonu i ładowarki znajdziemy kabel USB, słuchawki, instrukcję obsługi oraz K770i PC suite.

Sony Ericsson k770i

Funkcje

Sony Ericsson K770i posiada procesor, który dobrze radzi sobie z oprogramowaniem telefonu. Część komunikacyjna również wygląda przyzwoicie:

  • GSM/GPRS 900/1800/1900
  • UMTS 2100
  • Blutooth z A2DP
  • USB do połączenia telefonu z komputerem Wszystko to zapewnia niezbędne minimum do sprawnego korzystania z telefonu tej klasy.

Popularny „soniak” posiada standardowe, od dłuższego czasu nie zmieniane (co jest dużym atutem) menu. Eksperci firmy muszą wiedzieć, że nie zmienia się rzeczy sprawdzonych i bardzo dobrze działających. Użytkownicy innych modeli firmy Sony Ericsson nie więc mieli żadnych problemów przy przejściu na ten model. W menu znajdziemy usługę PlayNow, umożliwiającą ściągnięcie muzyki w formacie MP3 lub dzwonków polifonicznych; ikonę Internet, dzięki której przy pomocy WAPu połączymy się z globalna siecią; Rozrywka – to m.in. radio i gry, które umilą czas w podróży; Cyber-shot czyli aparat fotograficzny, Wiadomości, Odtwarzacz muzyki, Menadżer plików, Kontakty, Alarmy, Połączenia, Organizator i Ustawienia.

Sony Ericsson k770i

K jak kamera – stąd wzięła się nazwa serii telefonów SE, charakteryzująca się bardzo dobrymi aparatami fotograficznymi. Nasz model posiada aparat o rozdzielczości 3,2 megapiksela, autofokus i 3-krotny zoom. Aby go włączyć, nie trzeba nawet odblokowywać klawiatury, wystarczy przesunąć osłonę obiektywu, a na ekranie pojawi się obraz z kamery. Osłona ta nie jest jednak zabezpieczona i możną ją z łatwością odsunąć, nawet wtedy gdy nie chcemy korzystać z aparatu.

Po włączeniu aparatu telefon zmienia podświetlenie z białego na niebieskie i podświetla funkcje przybliżenia, powiększenia (te funkcję pełnią również klawisze głośności z boku obudowy), trybu zdjęć, lampy, scenerii oraz zdjęcia z opóźnieniem. Spust migawki znajduje się z boku obudowy.

W telefonie znajdziemy również radio FM z funkcją automatycznego ustawiana częstotliwości i TrackID (system rozpoznający utwory); odtwarzacze muzyki i video obsługujące formaty MP3, MP4, AAC i 3GP. Pamięć wewnętrzna urządzenia to 16MB – można ją jednak powiększyć do 2GB dzięki karcie Memory Stick Micro. Czas pracy baterii według producenta to 400 godzin w trybie czuwania i 10 godzin rozmów. Jednak przy częstym korzystaniu z aparatu, odtwarzacza muzyki czy radia, czas ten może znacznie zmaleć.

Sony Ericsson k770i

Podsumowanie

Sony Ericsson to pozycja dla lubiących sprawdzone rozwiązania. Nie zaskoczy on nas swoją innowacyjnością, ani nie rozczaruje brakiem funkcji. Dlatego K770i dedykowany być powinien osobom stawiającym na komfort użytkowania telefonu, którzy od czasu do czasu lubią uwiecznić ciekawe momenty na zdjęciach.

blog comments powered by Disqus