PODPOWIEDZI:

Samsung Solid (B2100) [TEST]

Samsung Solid B2100 to bez wątpienia telefon do zadań specjalnych. Wodoodporny, wstrząsoodporny i mrozoodporny Solid z pewnością sprosta wielu ciężkim zadaniom.

Ocena VideoTesty.pl
ZALETY
  • duża wytrzymałość konstrukcji
  • komfortowa klawiatura
WADY
  • krótki czas pracy telefonu przy ujemnej temperaturze

Samsung Solid B2100 to telefon dla ludzi, którzy ponad wszystko cenią wytrzymałość i solidne wykonanie. Wprowadzono go do sprzedaży pod koniec kwietnia 2009 roku.

Samsung Solid

Wygląd / obudowa

B2100 nie jest ani zbyt duży ani zbyt mały – jego wymiary to 113 x 49,5 x 17,1 mm, natomiast waga z baterią wynosi 102g. Łatwo go więc znaleźć w kieszeni, lecz znacznie ciężej się go wyjmuje. Uretanowa obudowa Samsunga mocno trzyma się różnego rodzaju materiałów, lecz jej najważniejszą cechą jest wytrzymałość. Dlatego nie mogę się przyczepić np. do gumowej klawiatury, bo przecież nie o to tutaj chodzi.

Z prawej strony obudowy znajduje się zaślepione, wielofunkcyjne gniazdo, do którego możemy podłączyć ładowarkę i słuchawki. Z drugiej strony mamy trzy przyciski, dwa do zmiany natężenia głośności dzwonka, muzyki lub przycisków klawiatury. Trzeci to włącznik latarki. W tym przypadku latarka nie jest to tylko zbędnym dodatkiem, lecz całkiem przyzwoicie działającym urządzeniem. Dzięki Power LED jej zasięg wynosi około 5 metrów, więc bez obawy możemy poruszać się w ciemnościach.

Głośniki w B2100 znajdują się w standardowych miejscach, czyli nad klawiaturą – głośnik rozmowy – i z tyłu obudowy – głośnik dzwonka. Z tyłu znajduje się również mikrofon nagrywający dźwięk w przypadku dyktafonu lub kamery. Oczywiście wszystko jest odpowiednio zabezpieczone przed wodą, piaskiem, błotem i zimnem.

Rankingi smartfonów >>>

Samsung Solid

Gumowa klawiatura w modelu Solid spełnia swoją rolę. Klawisze są odpowiedniej wielkości, co znacznie ułatwia pisanie. Nie sprawiają również kłopotów przy pisaniu dłuższych smsów, co zdarza się w przypadku tego typu przycisków w tańszych modelach telefonów.

Ekran Samsunga ma wielkość 1,77’’ i rozdzielczość 120 x 160 pikseli. Całość wyświetla 256 tys. kolorów. W słoneczne dni może on być mało czytelny, lecz funkcja „Jasność wyświetlacza” rozwiązuje ten problem.

Solid B2100 odtwarza dzwonki True Ton, których telefon posiada całkiem sporo, jak również inne nagrane dźwięki, np. nagrane audycje radiowe. Formaty które rozpoznaje Solid to MP3, AAC, AAC+, e-AAC+, WMA, AMR, MIDI, WAV.
W pudełku oprócz telefonu znajduje się ładowarka, słuchawki, bateria i instrukcja obsługi w języku polskim.

Samsung Solid

Funkcje

Telefon działa w zakresach GSM/EDGE 850/900/1800 i 1900MHz. Jego pamięć wewnętrzna wynosi 8 MB, lecz możemy do tego dołożyć kartę pamięci microSD o pojemności do 4GB. W testowanym przez nas modelu jest ona umiejscowiona dość nietypowo, gdyż pod baterią telefonu, w związku z tym dostęp jest to niej lekko utrudniony. Z Samsungiem B2100 możemy się połączyć poprzez moduł bluetooth lub złącze USB 2.0. Telefon posiada również przeglądarkę WAP.

Całość działa niezwykle szybko i sprawnie. Oprogramowanie nie zastanawia się nad tym co ma w danej chwili zrobić. Nie występują również tzw. „zawieszki”.Główne menu Solida zawiera 12 ikon: Spis połączeń, Kontakty, Muzyka, Internet, Wiadomości, Moje Pliki, Organizer, Aparat, Radio FM, Dodatki, Alarmy i Ustawienia. Jest ono czytelne i raczej ciężko jest się w nim zgubić. Dostępne są standardowo 3 motywy wyglądu menu, lecz istnieje również możliwość stworzenia własnego menu.

Aplikacji w telefonie nie ma zbyt wielu i oprócz organizera - w którym możemy zmienić tryb wyświetlania np. na tygodniowy - kalkulatora i przelicznika walut, długości, wagi, objętości, powierzchni oraz temperatury – nie uświadczymy ogromu dodatkowych funkcji.

Moją uwagę zwrócił jednak bardzo ciekawy edytor obrazów. Ładując do niego zdjęcie możemy np. obrócić je, zmienić jego rozmiar, odbić. Innymi funkcjami są efekty: filtr, styl, rozciągnij, zamglenie. Filtry mogą zmieniać zrobione przez nas zdjęcie dzięki efektom: stempel , czarno-białe, sepia, negatyw, mleczny, rozjaśnienie, rozjaśnienie, patyna, mgła, blask księżyca, eksplozja kolorów, pasteryzacja, solaryzacja, rozmazanie, wyostrz. Efekty stylów pozwolą nam na odszumienie zdjęcia lub dodanie do niego szumów, dodania efektu farby olejnej, tłoczenia, szkicu, kreskówki, farby, oszronionej szyby, magicznego pióra, światła reflektora czy obrazu lustrzanego.

W Solidzie znajduje się również dyktafon, który może nagrywać bez przerwy przez 60 minut (przy 8MB wewnętrznej pamięci). Dodatkowe urządzenia to: czasomierz, stoper i radio FM z możliwością automatycznego strojenia i nagrywania słuchanych audycji.

Samsung Solid

Bateria o pojemności 1000mAh wg producenta wytrzymuje 9 godzin rozmów i 600 godzin czuwania. Jesteśmy skłonni zgodzić się z tymi danymi. Radzimy tylko znacznie je skrócić w przypadku działania telefonu w temperaturze minusowej.

Podsumowanie

Samsung Solid B2100 to bez wątpienia telefon do zadań specjalnych. Posiada on międzynarodowe normy odporności IP57 – wskazują one że telefon jest odporny na ograniczone ilości kurzu i pyłu oraz możliwe jest użytkowanie go pod wodą do głębokości 1 metra. Dodatkowo spełnia on również standardy armii USA (MIL-STD-810F) i bez problemu wytrzymuje pracę w temperaturze od -20 do 60 stopni Celcjusza.

Telefon ten z pewnością trafi do osób, które lubią często przebywać na łonie natury lub uprawiają sporty ekstremalne. Jest on stworzony dla ludzi bezkompromisowych, dla których najbardziej liczy się funkcjonalność i wytrzymałość telefonu i nie przywiązują oni wagi do często niepotrzebnych bajerów.

blog comments powered by Disqus
Samsung Solid (B2100) [TEST]