PODPOWIEDZI:

HTC Touch Cruise P3650 [TEST]

HTC P3650 posiada praktycznie wszystkie sposoby łączności. Pomimo dużej ilości aplikacji i funkcji nie jest trudny w obsłudze.

Ocena VideoTesty.pl
ZALETY
 • Lekki o małych wymiarach
 • Jakość wykonania
 • WLAN - UMTS/HSDPA - GPS
WADY
 • wysoka cena
 • brak karty pamięci w zestawie
 • zbyt "ciasne" etui

Sercem tego modelu jest procesor Qualcomm'a MSM 7200 taktowany częstotliwością 400 MHz. Dzięki sprawnej pracy jednostki centralnej oraz dużej pamięci (128 MB pamięci RAM, 256 MB pamięci ROM ) model ten jest naprawdę szybki. Producent wyposażył P3660 w czytnik kart microSD (z obsługą SDHC), dzięki której może obsłużyć nawet do 32 GB.

Niewątpliwym atutem Cruisera jest jego dotykowy wyświetlacz o przekątnej 2,8 cala z odblaskowo - przeźroczystym panelem LCD TFT. Umożliwia on oglądanie kolorowych grafik w rozdzielczości 240x320 pikseli przy 65536 kolorów.

HTC P3650 świetnie sprawdza się jako system nawigacyjny podczas weekendowych wypadów i nie tylko. Wbudowany GPS (chipset Qualcomm) szybko wychwytuje sygnał z satelitów. W przypadku jego niskiego poziomu HTC posiada wejście na zewnętrzną anteną GPS.

Jeżeli coś nam się spodoba na wycieczce, będziemy mogli to uwiecznić wbudowanym aparatem cyfrowym o rozdzielczości 3MPix. Model ten współpracuje z systemem Microsoft Windows Mobile 6.0, dzięki któremu można korzystać z takich opcji multimedialnych jak: odtwarzanie filmów i MP3 czy też przeglądanie zdjęć. Urządzenie jest zasilane baterią litowo-jonową o pojemności 1350 mAh.

Pierwsze wrażenie

Na pierwszy rzut oka HTS P3650 robi bardzo pozytywne wrażenie. Mały, stylowy, elegancki. Takimi przymiotnikami można go najtrafniej opisać. Duży lustrzany wyświetlacz, a pod nim kilka klawiszy funkcyjnych. Połyskująca obudowa prezentuje się doskonale, ale niestety po kilku minutach używania Cruise’a widok psują nasze odciski palców na ekranie. Dzięki gumowatemu plastikowi dobrze i przyjemnie trzyma się w dłoni. Nie musimy się martwic o jego przypadkowe wyślizgnięcie. HTC P3650 jest niewielkich rozmiarów, dlatego też spokojnie mieści się w kieszeni marynarki.

Zobacz też rankingi telefonów >>>

HTC Touch Cruise P3650

Zawartość pudełka

 • urządzenie HTC P3650 Touch Cruise z rysikiem,
 • bateria,
 • przewodowy zestaw słuchawkowy,
 • ładowarka stacjonarna,
 • dodatkowy rysik,
 • kabel USB do synchronizacji z PC,
 • płyty z oprogramowaniem,
 • dodatkowa folia ochronna,
 • instrukcja obsługi,
 • etui.

Wygląd zewnętrzny

Klasyczna obudowa HTC P3650 jest wykonana z bardzo dobrej jakości materiałów, które zostały jeszcze lepiej spasowane. Efektem czego jest całkowity brak trzeszczenia czy też przemieszczania się elementów jak to ma miejsce w konkurencyjnych modelach smartfonów. W porównaniu do całości ekran wydaje się duży - zajmuje 2/3 miejsca. Poniżej ekranu znajdują się cztery duże przyciski funkcyjne wraz z obracającym się kółkiem, które także spełnia funkcje joya.

Ekran

HTC P3650 Touch Cruise posiada ekran dotykowy o przekątnej 2.8 cala. Wyświetla 65000 kolorów w rozdzielczości 240x320 pikseli. Producent wyposażył urządzenie w w folie ochronną, która chroni ekran przed zarysowaniami. Cruise jest tak zaprojektowany, by można było go obsługiwać bez pomocy rysika. Myślę, że to udało się twórcom i wszystkie podstawowe funkcje można uruchomić za pomocą palca. Obsługa HTC bardzo przypomina pracę z IPodem Touch. Producent myśląc o osobach przyzwyczajonych do pracy z rysikiem, umieścił je w prawym dolnym rogu telefonu.

HTC Touch Cruise P3650

Interfejsy

W górnej części obudowy umieszczony został przycisk wł/wył. Jest on tak umiejscowiony, że nie grozi nam przypadkowe wyłączenie lub włączenie urządzenia. Na prawej krawędzi znajduje się klapka zakrywająca czytnik kart microSD oraz dwustopniowy przycisk aparatu fotograficznego. Pod spodem znajdziemy wbudowany monofoniczny mikrofon oraz wejście miniUSB, dzięki któremu możemy połączyć się z komputerem lub podłączyć przewodowy zestaw słuchawkowy. Na lewej ściance umiejscowiona została regulacja głośności, a nad nią przycisk aktywujący polecenia głosowe. Na froncie urządzenia znajdują się cztery przyciski służące jako skróty do dzwonienia, zakończenia rozmowy, uruchamiania GPS czy przeglądarki internetowej Internet Explorer. Pomiędzy przyciskami znajduję się kółeczko nawigacyjne. Można nim obracać i skrolować dokumenty. Działa również jak czterokierunkowy joystick. Pośrodku kółka znajduje się przycisk OK. Na tylnej ściance został wbudowany monofoniczny głośnik, który dobrze się sprawdza przy słuchaniu mp3 lub odtwarzania filmów.

Menu

HTC P3650 Touch Cruise posiada zainstalowany Windows Mobile 6.0 Profesional, lecz zamiast standardowego pulpitu Today Windows Mobile, HTC dodało swój autorski plugin (HTC HOME), dzięki któremu na pulpicie wyświetlane są takie informacje jak: czas, data, nieodebrane rozmowy i wiadomości tekstowe, definiowane przez użytkownika skróty do aplikacji czy możliwość ustawienia profilu. Przy połączeniu z internetem aktualizowana jest pogoda na dziś i na 4 dni w przód.

Aparat fotograficzny

HTC Cruise został wyposażony w dwa aparaty. Jeden o rozdzielczości VGA na froncie obudowy służący do videokonferencji. Drugi została umiejscowiona z tyłu. Robi zdjęcia z maksymalna rozdzielczością 3 MPix. Istnieje możliwość zapisywania zdjęć w 6-ciu wielkościach – od 160x120 do 2048x1536. Dodatkowo potrafi zapisywać filmy w rozdzielczości od 128x96 do 352x288. Posiada takie funkcje jak: autofocus czy makro, służące do robienia zdjęć z bliskiej odległości.

HTC Touch Cruise P3650

Dodatkowe aplikacje

 • HTC Home – plugin, dzięki któremu na pulpicie mamy wyświetlane takie informacje jak: duża godzina, data, nieodebrane rozmowy i wiadomości tekstowe, definiowane przez użytkownika skróty do aplikacji czy możliwość ustawienia profilu. Przy połączeniu z internetem aktualizowana jest pogoda na dziś i na 4 dni w przód.
 • HTC Audio Manager - odtwarzacz muzyczny, który można obsługiwać bez problemu jednym palcem (bez konieczności używania rysika), pozwala na docinanie i ustawianie mp3 jako dzwonek telefonicznych.
 • HTC Touch FLO - technologia znana już z HTC Touch, wystarczy przesunąć palcem z dołu do góry po ekranie, a uruchomi się trójwymiarowy interfejs składający się z trzech ekranów: Aplikacje, Kontakty i Media. Interfejs można obracać, przesuwając palcem po ekranie w prawo lub w lewo, aby wrócić do pulpitu wystarczy przesunąć palcem po ekranie z góry na dół.
 • Wbudowany do systemu MS Mobile 6.0 pakiet programów biurowych MS Office Mobile - w smartphone mamy możliwość obejrzenia czy stworzenia pliku Word, Excel oraz PowerPoint bez konieczności ich konwersji.
 • Smartphone’a wyposażono w Windows Media Player. Oprócz standardowych funkcji znanych z PC, wbudowano obsługę biblioteki, umożliwiającą przeglądanie obsługiwanych zbiorów zapisanych w pamięci telefonu. Wbudowany z tyłu urządzenia głośnik dobrze daje sobie rade z odtwarzanym dźwiękiem. Przewodowy zestaw słuchawkowy dodany do urządzenia spisuje się bez zarzutu. Cruise spokojnie może zastąpić przenośny odtwarzacz mp3.

Podsumowanie

Jedno z najlepszych urządzeń na rynku jeżeli chodzi o wachlarz aplikacji. Posiada praktycznie wszystkie sposoby łączności. Pomimo dużej ilości aplikacji i funkcji nie jest trudny w obsłudze. Jedynym mankamentem jest bateria, która w zależności od użytkowania wystarcza na średnio 2 dni. Należy się liczyć z tym, jeżeli będziemy słuchać mp3, chodzić po stronach, odbierać maile, dużo rozmawiać, to bateria będzie potrzebowała codziennego ładowania. Jednak w spokojnych warunkach wytrzyma 3-4 dni.

blog comments powered by Disqus
HTC Touch Cruise P3650 [TEST]