PODPOWIEDZI:

Panasonic DMP-B15

Panasonic DMP-B15 to pierwszy przenośny odtwarzacz Blu-ray na świecie, którego również można używać w domu w kooperacji z telewizorem i kinem domowym.

Ocena VideoTesty.pl
ZALETY
  • mobilność odtwarzacza Blu-ray
  • kabel do połączenia z gniazdem zapalniczki
  • slot kart SDHC
WADY
  • przeciętny design
  • wysoka cena

Panasonic DMP-B15 to pierwszy przenośny odtwarzacz Blu-Ray na świecie. Jest to nie lada gratka dla wszystkich fanów oglądania filmów w bardzo dobrej jakości oraz tych, którzy chcą je oglądać nie zważając na czas i miejsce. Panasonic DMP-B15 jest w sprzedaży od czerwca 2009 roku.

Panasonic DMP-B15

Co w zestawie?

  • kabel zasilający
  • kabel zasilający z wejściem do zapalniczki samochodowej
  • kabel Audio
  • pilot

Wygląd

Na pierwszy rzut oka wydaje się duży i niezbyt poręczny, a plastikowa obudowa raczej nie idzie z duchem nowoczesnego design’u. Właściwie pełni ona tylko i wyłącznie funkcję ochronną dla mechanizmów zamkniętych w tym urządzeniu. Po otwarciu ekranu znowu nie jest najlepiej, gdyż złożony ekran zadziwiająco dobrze imituje cyfrową ramkę, którą bądź co bądź również może być. Pod nią znajdziemy właściwy Blu-ray.

Panasonic DMP-B15

U góry znajdują się za to klawisze sterujące odtwarzaczem, m.in. Play, Stop, Option i Return oraz przyciski sterujące głośnością. Na jednym z rogów umiejscowiono nawet miniaturowy joystick, znany nam z niektórych modeli telefonów komórkowych. DMP B15 mierzy 24,3 x 17,7 x 5 cm i waży ponad kilogram. Odtwarzacz zmieści się więc w każdej torbie podróżnej i nie zajmie w niej zbyt wiele miejsca.

Wyposażenie i funkcjonowanie

Przenośny odtwarzacz Panasonica dysponuje 8,9 calowym ekranem WSVGA. Tak mały ekran do wyświetlania filmów w formacie Blu-ray? Przecież takie filmy powinno się oglądać tylko na dużych płaszczyznach – powiedzą niektórzy. Tak, ale jeśli takowych nie ma w pobliżu… Wymieniony już ekran, pomimo tego iż możemy go obrócić o 180 stopni, działa niestety tylko w jednym położeniu.

Panasonic DMP-B15

Oprócz zastosowania w podróży, odtwarzacz Panasonica możemy śmiało używać w domu, na przykład jako zwykły odtwarzacz Blu-ray. Służy do tego wyjście HDMI które może posłużyć do połączenia z telewizorem High Definition. Urządzenie można też podłączyć do kina domowego. Ten model odtwarzacza Blu-ray jest bowiem kompatybilny z HD Audio 7.1. Oczywiście DMP-B15 posiada również dwa głośniki umiejscowione w dolnej części obudowy. Jakość dźwięku który z nich się wydobywa jest bardzo dobra. Nawet przy dużej głośności dźwięk jest czysty i nie słychać szumów ani innego typu zakłóceń. Aby nie rozpraszać kierowcy lub innych pasażerów, możemy do odtwarzacza podłączyć słuchawki i na chwilę odizolować się od otaczającego nas świata.

Obecnie praktycznie we wszystkich urządzeniach wyprodukowanych przez Panasonic, mamy funkcję VIERA LINK, dzięki niej możemy przy pomocy jednego pilota komunikować się z kilkoma urządzeniami. Nie inaczej jest w DMP-B-15. Panasonic dysponuje także złączem LAN przy pomocy którego na ekranie możemy oglądać filmy z serwisu YouTube oraz przeglądać zdjęcia za pomocą Picasy. Internet można również eksplorować dzięki BD-Live – umożliwia ona pobieranie zdjęć, napisów, zwiastunów filmów i innych danych powiązanych z płytą Blu-ray. Dzięki BD-Live można również aktualizować oprogramowanie urządzenia.

Panasonic DMP-B15

Slot kart SDHC, w jaki został wyposażony testowany przez nas odtwarzacz, umożliwia przeglądanie zdjęć zapisanych na karcie (dostępne są trzy przejścia między zdjęciami). Wyświetlane są one w dobrej jakości i właściwie możemy się tylko przyczepić do czasu w jakim się one ładują – czasami zajmuje to kilkanaście sekund i w przypadku zdjęć odtwarzanych z karty pamięci. Karta posłuży także jako nośnik filmów, gdyż oprócz Blu-ray’a możemy odtwarzać filmy DivX, MPEG-2 i AVCHD. Odtwarzacz automatycznie rozpoznaje pliki TXT i dodaje je do filmu. Są one jednak zbyt kwadratowe i nie wyglądają zbyt ładnie.

Sam odtwarzacz czyta płyty: CD , DVD , BD-R , CD-R , BD-RE , CD-RW , DVD+R , DVD-R , BD-ROM , DVD+RW , DVD-RW , DVD-RAM , DVD+R DL , DVD-R DL , DVD+RW DL. Powróćmy jednak do samego ekranu. Jak już wcześniej wspominałem ma on 8,9 cala, a jego rozdzielczość wynosi 1024 x 600 pikseli. DMP-B15 działa na procesorze PHL Plus – jest to wysokiej jakości technologia przetwarzania obrazu, którzy przetwarza dane z płyty Blu-ray w kierunku pionowych, co zdecydowanie zwiększa dokładność kolorów oraz tworzy bardziej rzeczywisty obraz. Blu-ray podłączony do 32 calowego telewizora Full HD spisuje się znakomicie. Obraz w telewizorze jest znacznie czystszy niż na małym ekraniku, jest również bardziej wygładzony. Wcześniej zaobserwowałem że na 9 calach obraz ma trochę zbyt żywe kolory, natomiast kontrast jest dostateczny.

Panasonic DMP-B15

Całość zasilana jest wyjmowaną baterią. Według producenta powinna ona wytrzymać 3 godziny, w naszym teście czas działania odtwarzacza wyniósł ok. 2:30 min. Akumulator może być ładowany standardowo, czyli przy pomocy zasilacza połączonego do gniazdka lub poprzez samochodowe gniazdo zapalniczki. Oglądanie filmów w samochodzie ułatwią także mocowania, przystosowane do instalacji w zagłówkach siedzeń.

Podsumowanie

Panasonic swoim odtwarzaczem otwiera kolejny rozdział w rozwoju Blu-ray. Przenośny odtwarzacz, którego można używać również w domu w kooperacji z telewizorem i kinem domowym z pewnością ma szanse zwiększyć popularność, będącego nadal daleko za DVD formatu Blu-ray. Niemniej jednak fanom filmów w najlepszym formacie, taki gadżet na pewno się przyda.

blog comments powered by Disqus