PODPOWIEDZI:
Videotesty.pl

AMD A10-6700 Richland na gorąco [TEST]

 • Dodano: 4 lata, 7 miesięcy temu
 • Wyświetleń: 5149
 • Ocena artykułu: (0) (0)

W dniu dzisiejszym na rynku zadebiutowała nowa odsłona APU AMD – Richland. Testowany układ A10-6700 to konstrukcja oparta na architekturze Piledriver wraz z mocniejszą grafiką (Radeon HD serii 8000). Jaki jest wzrost wydajności w porównaniu do starczych układów Trinity?

AMD APU A10-6700 Richland

Ocena VideoTesty.pl
GŁOSÓW

A Ty jak oceniasz?

Dziękujemy za oddanie głosu.
ZALETY
 • Dobra wydajność zintegrowanego układu graficznego
 • Niskie koszty budowy kompletnej platformy
 • Niewiele wyższy pobór prądu w stosunku do poprzedników przy odczuwalnym wzroście wydajności układu
 • Pełne wsparcie dla OpenCL
 • Wsparcie dla technologii AMD Wirless Display
 • Wsparcie strumieniowania gier do sprzętu mobilnego
WADY
 • Stosunkowo wysoki pobór prądu w porównaniu do konkurencji
 • Nadal brak możliwości w pełni komfortowej gry w rozdzielczości FullHD w nowsze tytuły (nawet na niskich ustawieniach)
 • Do komfortowej pracy wymagają wysoko taktowanych pamięci

Nowe układy APU AMD to wciąż jednostki 4 rdzeniowe. Testowany przez nas model A10-6700 posiada 4MB pamięci podręcznej drugiego poziomu, nominalne taktowanie 3.7GHz (w trybie TURBO nawet 4.3GHz). Jest to konstrukcja wykonana w 32nm procesie technologicznym, a współczynnik TDP to 65W (to nie jest pobór prądu przez procesor). Testowany przez nas układ posiada pełne wsparcie dla pamięci RAM 1866MHz.

AMD A10-6700 Richland fot4

Powierzchnia rdzenia procesora to 246mm2 przy czym, aż 42% stanowi GPU. Za generowanie grafiki odpowiada o wiele silniejszy układ, jak w procesorach APU poprzedniej generacji – obecnie jest to Radeon HD8670D. Konstrukcja posiada taktowanie rdzenia karty graficznej na poziomie 844MHz. Jako że układ korzysta z pamięci RAM naszego komputera taktowanie zależne jest od pamięci przez nas zastosowanych.

AMD A10-6700 Richland fot5

Procesor został zaprojektowany z myślą o podstawce FM2, a obecnie praktycznie każdy producent płyty wypuścił już stosowną aktualizację, która pozwoli nam na pełne wykorzystanie możliwości Richland`a.

Z pozostałych funkcji dodatkowych warto wspomnieć o trzech: wsparcie dla technologii AMD Eyefinity z obsługą do trzech monitorów, oraz AMD Wirless Display i Personal Cloud Gaming (strumieniowanie gier do sprzętu mobilnego takiego jak tablety). Pierwsza z technologii jest już dobrze znana naszym czytelnikom. Technologia Eyefinity pozwala na łatwe rozdzielenie obrazu nawet na trzy monitory bez stosowania dodatkowych akcesoriów.

AMD Wirless Display pozwala na skojarzenie naszego komputera z telewizorem. Takie rozwiązanie pozwala cieszyć się bezprzewodową rozgrywką na wielkim ekranie, bez konieczności łączenia sprzętów przewodowo z (jak zapewnia producent) bardzo małymi opóźnieniami.

AMD A10-6700 Richland fot1

Pod względem funkcjonalności bardzo podobnym rozwiązaniem jest strumieniowanie gier do urządzeń mobilnych. Tym razem możemy grać na ekranie naszego tabletu w gry z PC. Oczywiście dotykowo. Co ważne, technologia wspiera zarówno sprzęt z systemem iOS, jak i Android.

Platforma testowa i metodyka

Procesor

AMD A10-6700

Pamięci

Patriot DDR3 1600MHz 4GB

Płyta główna

Asus F2 A85-M PRO

Dysk

Seagate Barracuda 1,5TB 7200.11

Zasilacz

SilentiumPC Deus G1 600W 80+

Obudowa

Bitfenix Colossus

System operacyjny

Windows 7 Ultimate 64bit SP1

Monitor

AOC I2360P

Metodyka

Testy syntetyczne przeprowadziliśmy programami PCMark 8 – tryb „Home” w ustawieniach standardowych, 3DMark -biorąc pod uwagę wynik platformy z testu Fire Strike z ustawieniami domyślnymi aplikacji. Kolejne testy skupiały się przede wszystkim na ocenie wydajności jednostki CPU: Cinebench 11.5 oraz POV-Ray.

Dodatkowo pierwszy raz w zestawieniu pojawią się nowe programy: Basemark CL, GIMP – wykonaliśmy pomiar czasu podczas wykonywania zadania praktycznego „selektywne rozmycie Gaussa” (funkcja przydatna np. podczas redukcji szumów na zdjęciu), oraz Sony Vegas PRO – renderowanie pliku z 10minutowym filmem zapisanym w formacie AVI do formatu .mp4 w rozdzielczości FullHD. W zestawieniu pierwszy raz ujęliśmy test programem 7ZIP polegający nie na ocenie wydajności wbudowanym benchmarkiem, ale kompresji 100 zdjęć o rozdzielczości 2592x1944 pikseli do paczki .7zip (kompresja standard wykorzystanie wszystkich rdzeni).

Do testów Richland`a wykorzystaliśmy również gry: Battlefield 3, FarCry3, SimCity oraz Dota 2. Wszystkie gry zostały uruchomione w rozdzielczości FullHD (1920x1080pix) oraz najniższej dostępnej szczegółowości detali dla każdej gry. Ilość wyświetlanych klatek na sekundę zmierzyliśmy programem FRAPS.

Pomiar poboru prądu przez platformę mierzony był podczas spoczynku oraz obciążania całego zestawu testowego programami FurMark oraz Prime95. Do pomiaru poboru prądu posłużył nam watomierz LEDSystems model 6907C.

Wyniki testów

 • Sony Vegas PRO

Czas renderowania 10minutowej sceny: 40 minut 20 sekund

 • 7Zip kompresja 100 zdjęć

31 sekund 5 setnych

 • Gimp – selektywne rozmycie Gaussa

6 sekund 76 setnych

 • Basemark CL

Full Profile score: 54,53

AMD A10-6700 Richland fot2

 • PCMark 8 „Home”

Wynik ogólny 3498 punktów

AMD A10-6700 Richland fot7

 • Cinebench 11.5

AMD A10-6700 Richland fot3

 • 3DMark Fire Strike

3dm fs tab

AMD A10-6700 Richland

 • POV-Ray

AMD A10-6700 Richland fot9

 • Gry

AMD A10-6700 Richland fot6

 • Pobór prądu

AMD A10-6700 Richland fot8

Podsumowanie i wnioski

Nie ulega wątpliwości, że obecnie APU AMD to najwydajniejsze układy procesorowe ze zintegrowaną grafiką (oczywiście jeżeli bierzemy pod uwagę wydajność ze zintegrowanym GPU) . Procesor pozwala na komfortową pracę, a wbudowana grafika obsłuży bez problemu każdy rodzaj multimediów również w rozdzielczości FullHD. Pewien niedosyt mogą odczuwać gracze, zwłaszcza Ci, który liczyli na spełnienie zapewnień AMD o pierwszym układzie APU, pozwalającym na płynną rozgrywkę w rozdzielczości FullHD. Te zapewnienia potwierdziły się tylko w części. O ile starsze gry będą działały płynnie, a rozgrywkę można z czystym sumieniem uznać za komfortową, tak nowe tytuły płynne są tylko w teorii. Ilość około 23~30FPS nie powoduje nagminnych przycięć, ale o w pełni komfortowej rozgrywce możemy zapomnieć (i to oczywiście przy minimalnej szczegółowości detali). Nowe APU AMD sprosta również wymaganiom edycji foto/wideo głównie za sprawą obsługi OpenCL.

Czy opłaca się więc budować „domowe” platformy właśnie na APU AMD? Tak – konstrukcja Richland`a zapewni nam wystarczający komfort pracy przy minimalnych kosztach budowy zestawu. Taki zestaw będziemy również w przyszłości mogli rozbudować o osobną grafikę, jeżeli nasze wymagania ulegną zmianie.

blog comments powered by Disqus
AMD A10-6700 Richland na gorąco [TEST]
Autor: Dawid Nowak