PODPOWIEDZI:

AMD A10-6700 Richland na gorąco [TEST]

W dniu dzisiejszym na rynku zadebiutowała nowa odsłona APU AMD – Richland. Testowany układ A10-6700 to konstrukcja oparta na architekturze Piledriver wraz z mocniejszą grafiką (Radeon HD serii 8000). Jaki jest wzrost wydajności w porównaniu do starczych układów Trinity?

AMD APU A10-6700 Richland

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Dobra wydajność zintegrowanego układu graficznego
  • Niskie koszty budowy kompletnej platformy
  • Niewiele wyższy pobór prądu w stosunku do poprzedników przy odczuwalnym wzroście wydajności układu
  • Pełne wsparcie dla OpenCL
  • Wsparcie dla technologii AMD Wirless Display
  • Wsparcie strumieniowania gier do sprzętu mobilnego
WADY
  • Stosunkowo wysoki pobór prądu w porównaniu do konkurencji
  • Nadal brak możliwości w pełni komfortowej gry w rozdzielczości FullHD w nowsze tytuły (nawet na niskich ustawieniach)
  • Do komfortowej pracy wymagają wysoko taktowanych pamięci

Nowe układy APU AMD to wciąż jednostki 4 rdzeniowe. Testowany przez nas model A10-6700 posiada 4MB pamięci podręcznej drugiego poziomu, nominalne taktowanie 3.7GHz (w trybie TURBO nawet 4.3GHz). Jest to konstrukcja wykonana w 32nm procesie technologicznym, a współczynnik TDP to 65W (to nie jest pobór prądu przez procesor). Testowany przez nas układ posiada pełne wsparcie dla pamięci RAM 1866MHz.

AMD A10-6700 Richland fot4

Powierzchnia rdzenia procesora to 246mm2 przy czym, aż 42% stanowi GPU. Za generowanie grafiki odpowiada o wiele silniejszy układ, jak w procesorach APU poprzedniej generacji – obecnie jest to Radeon HD8670D. Konstrukcja posiada taktowanie rdzenia karty graficznej na poziomie 844MHz. Jako że układ korzysta z pamięci RAM naszego komputera taktowanie zależne jest od pamięci przez nas zastosowanych.

AMD A10-6700 Richland fot5

Procesor został zaprojektowany z myślą o podstawce FM2, a obecnie praktycznie każdy producent płyty wypuścił już stosowną aktualizację, która pozwoli nam na pełne wykorzystanie możliwości Richland`a.

Z pozostałych funkcji dodatkowych warto wspomnieć o trzech: wsparcie dla technologii AMD Eyefinity z obsługą do trzech monitorów, oraz AMD Wirless Display i Personal Cloud Gaming (strumieniowanie gier do sprzętu mobilnego takiego jak tablety). Pierwsza z technologii jest już dobrze znana naszym czytelnikom. Technologia Eyefinity pozwala na łatwe rozdzielenie obrazu nawet na trzy monitory bez stosowania dodatkowych akcesoriów.

Jak wymienić procesor >>>

AMD Wirless Display pozwala na skojarzenie naszego komputera z telewizorem. Takie rozwiązanie pozwala cieszyć się bezprzewodową rozgrywką na wielkim ekranie, bez konieczności łączenia sprzętów przewodowo z (jak zapewnia producent) bardzo małymi opóźnieniami.

AMD A10-6700 Richland fot1

Pod względem funkcjonalności bardzo podobnym rozwiązaniem jest strumieniowanie gier do urządzeń mobilnych. Tym razem możemy grać na ekranie naszego tabletu w gry z PC. Oczywiście dotykowo. Co ważne, technologia wspiera zarówno sprzęt z systemem iOS, jak i Android.

Platforma testowa i metodyka

Procesor

AMD A10-6700

Pamięci

Patriot DDR3 1600MHz 4GB

Płyta główna

Asus F2 A85-M PRO

Dysk

Seagate Barracuda 1,5TB 7200.11

Zasilacz

SilentiumPC Deus G1 600W 80+

Obudowa

Bitfenix Colossus

System operacyjny

Windows 7 Ultimate 64bit SP1

Monitor

AOC I2360P

Metodyka

Testy syntetyczne przeprowadziliśmy programami PCMark 8 – tryb „Home” w ustawieniach standardowych, 3DMark -biorąc pod uwagę wynik platformy z testu Fire Strike z ustawieniami domyślnymi aplikacji. Kolejne testy skupiały się przede wszystkim na ocenie wydajności jednostki CPU: Cinebench 11.5 oraz POV-Ray.

Dodatkowo pierwszy raz w zestawieniu pojawią się nowe programy: Basemark CL, GIMP – wykonaliśmy pomiar czasu podczas wykonywania zadania praktycznego „selektywne rozmycie Gaussa” (funkcja przydatna np. podczas redukcji szumów na zdjęciu), oraz Sony Vegas PRO – renderowanie pliku z 10minutowym filmem zapisanym w formacie AVI do formatu .mp4 w rozdzielczości FullHD. W zestawieniu pierwszy raz ujęliśmy test programem 7ZIP polegający nie na ocenie wydajności wbudowanym benchmarkiem, ale kompresji 100 zdjęć o rozdzielczości 2592x1944 pikseli do paczki .7zip (kompresja standard wykorzystanie wszystkich rdzeni).

Do testów Richland`a wykorzystaliśmy również gry: Battlefield 3, FarCry3, SimCity oraz Dota 2. Wszystkie gry zostały uruchomione w rozdzielczości FullHD (1920x1080pix) oraz najniższej dostępnej szczegółowości detali dla każdej gry. Ilość wyświetlanych klatek na sekundę zmierzyliśmy programem FRAPS.

Rankingi procesorów >>>

Pomiar poboru prądu przez platformę mierzony był podczas spoczynku oraz obciążania całego zestawu testowego programami FurMark oraz Prime95. Do pomiaru poboru prądu posłużył nam watomierz LEDSystems model 6907C.

Wyniki testów

  • Sony Vegas PRO

Czas renderowania 10minutowej sceny: 40 minut 20 sekund

  • 7Zip kompresja 100 zdjęć

31 sekund 5 setnych

  • Gimp – selektywne rozmycie Gaussa

6 sekund 76 setnych

  • Basemark CL

Full Profile score: 54,53

AMD A10-6700 Richland fot2

  • PCMark 8 „Home”

Wynik ogólny 3498 punktów

AMD A10-6700 Richland fot7

  • Cinebench 11.5

AMD A10-6700 Richland fot3

  • 3DMark Fire Strike

3dm fs tab

AMD A10-6700 Richland

  • POV-Ray

AMD A10-6700 Richland fot9

  • Gry

AMD A10-6700 Richland fot6

  • Pobór prądu

AMD A10-6700 Richland fot8

Podsumowanie i wnioski

Nie ulega wątpliwości, że obecnie APU AMD to najwydajniejsze układy procesorowe ze zintegrowaną grafiką (oczywiście jeżeli bierzemy pod uwagę wydajność ze zintegrowanym GPU) . Procesor pozwala na komfortową pracę, a wbudowana grafika obsłuży bez problemu każdy rodzaj multimediów również w rozdzielczości FullHD. Pewien niedosyt mogą odczuwać gracze, zwłaszcza Ci, który liczyli na spełnienie zapewnień AMD o pierwszym układzie APU, pozwalającym na płynną rozgrywkę w rozdzielczości FullHD. Te zapewnienia potwierdziły się tylko w części. O ile starsze gry będą działały płynnie, a rozgrywkę można z czystym sumieniem uznać za komfortową, tak nowe tytuły płynne są tylko w teorii. Ilość około 23~30FPS nie powoduje nagminnych przycięć, ale o w pełni komfortowej rozgrywce możemy zapomnieć (i to oczywiście przy minimalnej szczegółowości detali). Nowe APU AMD sprosta również wymaganiom edycji foto/wideo głównie za sprawą obsługi OpenCL.

Czy opłaca się więc budować „domowe” platformy właśnie na APU AMD? Tak – konstrukcja Richland`a zapewni nam wystarczający komfort pracy przy minimalnych kosztach budowy zestawu. Taki zestaw będziemy również w przyszłości mogli rozbudować o osobną grafikę, jeżeli nasze wymagania ulegną zmianie.

blog comments powered by Disqus
AMD A10-6700 Richland na gorąco [TEST]