PODPOWIEDZI:

DuneHD Base 3D TEST

DuneHD Base 3D to kombajn multimedialny klasy Premium. Urządzenie cechuje przede wszystkim spora ilość obsługiwanych formatów oraz oczywiście wsparcie dla 3D. Zapraszamy na nasz praktyczny test urządzenia.

DUNE HD Base 3D

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Wykonanie
  • Duża ilość obsługiwanych formatów
  • Obsługa 3D SbS oraz TB
  • Łączność WiFi oraz Ethernet
  • Zatoka na dysk 3,5”
WADY
  • Ten sam procesor i ta sama ilość pamięci RAM, co w DuneHD 303D
  • Nie poprawiona obsługa przeglądarki
  • Brak skrótu do aplikacji YouTube

DuneHD Base 3D to obecnie największy z testowanych przez nas odtwarzaczy DuneHD, jego wymiary to: 4330x260x55 [mm].

DuneHD Base 3D fot1

Na froncie znajdziemy zatokę na dysk 3,5” typu HOTSWAP, duży i czytelny wyświetlacz, komplet pięciu przycisków umożliwiających obsługę produktu bez konieczności użycia pilota oraz dwa porty wejść: na karty pamięci SD/SDHC oraz USB 2.0.

DuneHD Base 3D fot3

DuneHD Base 3D fot4

Tył Base 3D posiada dość bogaty komplet wejść. Jest to złącze antenowe do karty WiFi, wejście Ethernet RJ45, pełnowymiarowy port HDMI, komplet wyjść kompozytowych oraz komponentowych, wyjście coaxialne oraz optyczne SPIDIF, a także wyjścia analogowe AUDIO. Po przeciwnej stronie znajduje się wejście do kabla sieciowego oraz włącznik/wyłącznik urządzenia.

DuneHD Base 3D fot5

DuneHD Base 3D fot6

Wbudowana karta sieciowa WiFi jest zgodna ze standardami 802.11 b/g/n oferując teoretyczną prędkość przesyłu danych zgodną ze standardem N150. W praktyce jest to około 50Mbps. Urządzenie posiada dostęp nie tylko do sieci Internet, ale również do utworzonych sieci lokalnych. Base 3D może pracować jako mały serwer plików NAS (wsparcie dla protokołów SMB oraz FTP) udostępniając zapisane pliki każdemu użytkownikowi w sieci.

DuneHD Base 3D fot7

DuneHD Base 3D fot8

Menu urządzenia dostępne jest w języku polskim. Interfejs niczym nie rożni się od wcześniej przez nas testowanych urządzeń. Jest przejrzysty, poszczególne funkcje oznaczone są dużymi ikonami, a dzięki sporej możliwości zmiany ustawień umożliwia personalizację wyglądu.

DuneHD Base 3D fot10

Z zainstalowanych przez producenta aplikacji warto wymienić kilka: społecznościowe (takie jak Facebook czy Twitter), tu niestety zabrakło dostępu do najpopularniejszego serwisu z plikami wideo YouTube, gry (Flash) oraz multimedialne (takie jak radio internetowe).

DuneHD Base 3D fot9

Jedną z najważniejszych funkcji DuneHD Base 3D jest wsparcie dla plików zapisanych w formatach 3D. Urządzenie pozwala nam na odtworzenie zarówno tych zapisanych w formacie SbS (Side by Side) oraz TB (Top And Bottom). Oczywiście aby użytkownik mógł oglądać filmy w tym formacie niezbędny jest również odpowiedni telewizor, bądź monitor.

DuneHD Base 3D fot11

Pod względem obsługi formatów audio/video Base 3D to prawdziwy kombajn:

  • Obsługiwane formaty wideo: KV, MPEG-TS, MPEG-PS, M2TS, VOB, AVI, MOV, MP4, QT, ASF, WMV, BDMV, DVD-ISO, VIDEO_TS
  • Obsługiwane formaty audio: MP3, MPA, M4A, WMA, FLAC, APE (Monkey’s Audio), WV Pack, Ogg/Vorbis, WAV, AC3, AAC

Oczywiście na tych formatach nie kończą się możliwości Base 3D. Produkt DuneHD pozwala również na oglądanie zdjęć zapisanych w takich formatach jak .jpeg, .png, .bmp czy .gif.

Odtwarzając dowolny materiał wideo do dyspozycji użytkownika jest zestaw podstawowych oraz tych bardziej zaawansowanych opcji. Widz może przewinąć materiał i to z prędkością do 32x, zastopować oglądany film, czy wyświetlić podstawowe, jak i te zaawansowane informacje o aktualnie odtwarzanym pliku. Podczas oglądania filmów mamy również możliwość wyboru ustawień 3D pomiędzy wymienionymi wcześniej formatami.

Mimo iż w Base 3D zastosowano dokładnie taki sam procesor jak w 303D (Sigma Designs 8672/8673) oraz tylko 512MB pamięci RAM miałem wrażenie, że odtwarzacz reaguje szybciej jak poprzednio testowany 303D. Być może jest to zasługa większej ilość wolnego miejsca w odtwarzaczu, co zdecydowane poprawia przepływ powietrza. Co prawda producent również zastosował na tylnej ściance niewielki wentylator – jednak jest on praktycznie nie słyszalny.

Niestety ale podobnie jak wcześniej testowane odtwarzacze DuneHD największą bolączką Base 3D jest przeglądanie stron internetowych. Mimo, iż produkt bazuje na kodzie Opery przeglądarka działa wolno, a jej obsługa jest nieprzyjemna.

Nawigacja po menu produktu oraz przeglądarce (tutaj mamy jeszcze do dyspozycji klawiaturę ekranową) odbywa się dostarczonym w raz z odtwarzaczem pilotem. Ten jest duży i porządnie wykonany. Przyciski są gumowe i dodatkowo fosforyzowane. Rozmieszczenie przycisków oraz ich pogrupowanie są nam doskonale znane bo to ten sam model, co poprzednio. Korzystanie z pilota jest przyjemne i intuicyjne.

Odtwarzacz DuneHD Base 3D to produkt dobry. Szkoda jednak, że mimo sporych rozmiarów producent nie dołączył jakiegoś napędu optycznego chociażby odtwarzacza DVD, a najlepiej już Blue-Ray. Niestety ale poprawie nie uległo również korzystanie z przeglądarki internetowej. Mimo zastosowania tych samych podzespołów bazowych, co w DuneHD 303D miałem wrażenie, że odtwarzacz jednak działa troszeczkę szybciej. Podsumowując jest to produkt dobry, prawdziwy kombajn multimedialny, który pozwoli nie tylko na odtwarzanie plików audio i wideo oraz zdjęć, ale także pozwoli na dzielenie się zasobami w sieci lokalnej oraz umożliwi korzystanie z zasobów Internetu. Moim zdaniem nie jest jednak wart dopłaty 100EUR w stosunku do TV-303D. Sugerowana cena detaliczna producenta modelu Base 3D to 299EUR, a 303D 199EUR. W Polsce różnica w cenie to około 400zł – moim zdaniem za dużo.

blog comments powered by Disqus