PODPOWIEDZI:

Xenic SK-095AG test uniwersalnej klawiatury multimedialnej

Xenic SK-095AG to uniwersalna klawiatura działająca na częstotliwości 2.4GHz. Produkt choć kierowany przede wszystkim do urządzeń opartych na Androidzie, można wykorzystać w znacznie szerszym zakresie.

Xenic SK-095AG

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
 • Niewielkie wymiary i waga
 • Dobra czułość gładzika i przycisków
 • Funkcje multimedialne
 • Nano-obdiornik
 • Zasilanie bateryjne, a nie na dedykowany akumulator
WADY
 • Wykonanie mogłoby być lepsze

Opakowanie

Klawiatura dociera do nas w plastikowym blisterze, przez który widzimy nie tylko klawiaturę, ale również dołączone akcesoria.

Zawartość opakowania

W zestawie wraz z klawiaturą nabywca znajdzie nanoodbiornik, który pozwala na łączenie urządzenia z komputerem, czy jakimkolwiek innym urządzeniem, które obsłuży klawiaturę pracującą na częstotliwości 2.4GHz.

Xenic SK-095AG fot1

Drugim elementem zestawu są baterie. Dwa paluszki AAA. To mnie osobiście dość pozytywnie nastawia, bo wiemy, że zasilanie jest na zwykłe baterie jakie kupimy w pierwszym lepszym kiosku, a nie na dedykowany akumulator, który trzeba jeszcze ładować.

Ostatnim elementem zestawu jest niewielka papierowa instrukcja obsługi urządzenia, dostępna oczywiście w języku polskim.

Wygląd i wykonanie

Xenic SK-095AG to urządzenie wykonane w większości z plastiku. Producent połączył dwa ciekawie wyglądające kolory: czerwony oraz czarny.

Xenic SK-095AG fot2

Lakierowanie nie jest błyszczące, jednak urządzenie ma niewielki "połysk". Boki, które jednocześnie pełnią funkcję uchwytów są całkowicie matowe i pokryte powłoką przypominającą fakturą gumę.

Na froncie urządzenia jest umieszczona pełna klawiatura QWERTY oraz dodatkowe przyciski multimedialne (w górnym rzędzie).

Xenic SK-095AG fot5

Z tyłu do naszej dyspozycji jest touchpad, o przekątnej 7,5CM (około 3"). Ten nie obsługuje funkcji multitouch, ale jak najbardziej jest klikalny.

Xenic SK-095AG fot3

W narożnikach urządzenia są dość duże i czułe przyciski, które pełnią funkcję lewego i prawego przycisku myszy.

Xenic SK-095AG fot7

Na górze urządzenia są dwa przełączniki. Jeden pozwala na włączenie/wyłączenie urządzenia, a drugi odpowiada za zmianę kierunku nawigacji gładzika. Funkcja ta jest bardzo przydatna. Jak korzystamy tylko z touchpadu mamy do niego klasyczny dostęp, jednak jak obrócimy Xenic klawiaturą do góry, aby ruch kursora nie odbywał się w kierunku przeciwnym jak zamierzony, możemy właśnie skorzystać z tego przełącznika i zachowujemy w ten sposób intuicyjność obsługi.

Xenic SK-095AG fot8

Przełączniki są dość małe i działają z dużym oporem. Moim zdaniem ich wykonanie mogłoby być lepsze.

Z tyłu SK-095AG pod uchwytami znajdują się ukryte zatoki na baterie. Ich spasowanie nie jest niestety rewelacyjne. Podczas korzystania z klawiatury istnieje możliwość ich przypadkowego otwarcia, która z czasem staje się jeszcze łatwiejsze.

Xenic SK-095AG fot4

Funkcjonowanie

Klawiatura Xenic jest urządzeniem uniwersalnym. Tak jak wspomnieliśmy na wstępie tej recenzji, choć jej przeznaczeniem są głównie urządzenia oparte o system Android, które mają zamienić nasz TV w smart TV, podłączyć ją możemy do każdego urządzenia, które obsługuje klawiatury w standardzie 2.4GHz. Doskonałym przykładem mogą być wszystkie komputery typu MediaCenter. Jeżeli mamy kino domowe wyposażone w taki komputer, lub podłączamy komputer do projektora, o wiele wygodniej jest sterować urządzeniem z fotela tak niewielką klawiaturą z touchpadem w jednym, jak ciągnąć za sobą klasyczną klawiaturę nawet bezprzewodową.

Xenic SK-095AG nie wymaga instalacji dodatkowych sterowników. Po jego podłączeniu system, jaki by on nie był, automatycznie wykrywa i konfiguruje urządzenia. Produkt wystarczy włączyć i już jest gotowy do pracy.

Zarówno w systemie Android jak i Windows działają również klawisze multimedialne. Skok choć pozbawiony jakiegokolwiek kliku (klawisze gumowe) jest wyraźnie wyczuwalny. O dziwo gładzik reaguje bardzo dobrze, a odpowiedniki przycisków lewego i prawego myszy są aż nadto wrażliwe na nasz ruch.

Xenic SK-095AG fot6

Taki sprzęt doskonale się nada do obsługi wszystkich funkcji multimedialnych. Niestety ale dłuższe pisanie na klawiaturze jest dość męczące. Pamiętajmy jednak, że nie do takich celów klawiatura została zaprojektowana.

Podsumowanie

Testowana dzisiaj klawiatura Xenic SK-095AG to produkt uniwersalny. Jest to urządzenie, które może znaleźć zastosowanie nie tylko w połączeniu z systemem Android. Dużym plusem dla mnie jest zasilanie tradycyjnymi "paluszkami" AAA, a nie dedykowanym akumulatorem. Wykonanie klawiatury, mogłoby jednak być lepsze.

blog comments powered by Disqus
Xenic SK-095AG test uniwersalnej klawiatury multimedialnej