PODPOWIEDZI:

Palit GTX770 JetStream TEST karty graficznej [TEST]

Palit GTX770 JetStream to pierwsza konstrukcja tego producenta, która trafiła do naszej redakcji do testów. Karta zrobiła na mnie wrażenie przede wszystkim ciekawym układem chłodzenia, ale czy tylko?

Palit GTX770 JetStream

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Wydajność
  • Dość wydajny układ chłodzenia
WADY
  • Brak

Parametry techniczne

Palit GTX770 JetStream to karta graficzna wykonana w 28nm procesie technologicznym. Konstrukcja ta posiada 2GB pamięci GDDR5 z szyną 256bit. Procesor graficzny taktowany jest zegarem 1150MHz, a pamięci efektywnie aż 7012Mhz. Karta posiada 1536 Shadere`ów oraz przepustowość pamięci na poziomie 224,4GB/s.

Palit GTX770 JetStream GPU-Z

Karta komunikuje się z komputerem slotem PCI-E x16 3.0 oraz posiada dwa mostki SLI, pozwalając na łączenie tych kart nawet w układy trzech konstrukcji.

Palit GTX770 JetStream fot7

Do zasilenia tej jednostki zalecamy zasilacz min. 550W, a najlepiej 600W. Aby podłączyć kartę graficzną do zasilacza potrzebujemy jednej wtyczki 8PIN PCI-E oraz jednej 6PIN PCI-E.

Palit GTX770 JetStream fot6

Karta została wyposażona przez producenta w porty dość standardowo. Na śledziu znajdziemy dwa porty DVI, w tym jeden DL, pełnowymiarowy port HDMI oraz DP (DisplayPort).

Palit GTX770 JetStream fot8

Chłodzenie

Najciekawszym elementem konstrukcji Palita jest niewątpliwie chłodzenie JetStream. Cooler ten oparty jest o dwa bloki aluminiowych radiatorów wspomaganych miedzianymi rurkami cieplnymi. W odprowadzaniu ciepła pomagają trzy wentylatory, w tym jeden – centralny – jest dodatkowo podświetlany niebieskimi diodami LED. Całość konstrukcji chłodzenia osadzona jest w dość szczelnie zamkniętej plastikowej obudowie, która poza niewielkimi złotymi akcentami wygląda dość przeciętnie. Koniecznie należy wspomnieć, iż konstrukcja chłodzenia Palita zajmuje aż trzy sloty na naszej płycie głównej.

Palit GTX770 JetStream fot2

Palit GTX770 JetStream fot3

Palit GTX770 JetStream fot5

Karta graficzna posiada długość 28,5cm, tak więc do najmniejszych nie należy i dobrze jest zapewnić jej odpowiednią ilość miejsca w obudowie, tak aby schładzacz mógł swobodnie pracować. Podpięcie wtyczek zasilacza jest z boku karty, więc te nie zwiększą nam jej długości.

Palit GTX770 JetStream fot4

Platforma testowa

  • Procesor

AMD FX-6300 @4.5GHz

  • Chłodzenie procesora

Akasa Venom Medusa

  • Płyta główna

AsRock 970 Extreme 3

  • Pamięci

GoodRam DDR3 1333MHz @1600MHz 8GB

  • Karta graficzna

Palit GTX770 JetStream

  • Dysk HDD

WD CaviarBlue 500GB + Seagate Barracuda 7200.11 1,5TB

  • Zasilacz

Zalman ZM600-LX 600W

  • Obudowa

CM Storm Trooper

  • Monitor

Benq XL2420T

  • System operacyjny

MS Windows 7 Ultimate 64bit

  • Sterowniki

Nvidia 320.18

Metodyka

Palit GTX770 JetStream fot1

Jako programy diagnostyczne podczas testów wykorzystaliśmy: GPU-Z, MSI Afterburner. Do obciążenia karty graficznej wykorzystaliśmy program FurMark. Do przetestowania wydajności karty wykorzystaliśmy testy syntetyczne: 3DMark, 3DMark 11 (w trybie performance – pod uwagę braliśmy wynik cząstkowy GPU), 3DMark Vantage (w trybie performance – pod uwagę braliśmy wynik cząstkowy GPU). Testy z gier objęły takie pozycje jak: Battlefield 3, Medal Of Honor Warfighter, SimCity oraz FarCry 3.

Battlefield 3 ustawienia – jakość tekstur niska, jakość cieni niska, jakość efektów niska, jakość siatki niska, jakość terenu niska, dekoracja terenu niska, opóźnienie antyaliasing wyłączony, antyaliasing post wyłączony, rozmycia wyłączone, filtrowanie anizotropowe 2x, oświetlenie rozproszone wyłączone, rozdzielczość FullHD 1920x1080pikseli, odświeżanie 120Hz.

Medal Of Honor Warfighter – jakość tekstur wysoka, jakość cieni wysoka, jakość efektów wysoka, jakość siatki wysoka, jakość terenu wysoka, dekoracja terenu wysoka, opóźnienie antyaliasing wyłączone, antyalising post wysoka, rozmycie wyłączone, filtrowanie anizotropowe x16, oświetlenie rozproszone HBAO, odbicia wyłączone, rozdzielczość 1920x1080pikseli (FullHD) odświeżanie 120Hz.

SimCity – oświetlenie średnie, tekstury średnie, cienie średnie, geometria średnie, szczegóły animacji średnie, Tilt-Shift standardowo, AA wyłączony, rozdzielczość FullHD 1920x1080pikseli, odświeżenie 120Hz.

FarCry 3 – tekstury wysokie, naturalne oświetlenie średnie, cienie bardzo wysokie, post FX bardzo wysokie, geometria bardzo wysokie, roślinność bardzo wysokie, teren wysokie, woda wysokie, otoczenie wysokie, rozdzielczość 1920x1080 pikseli.

Pomiar poboru prądu odbywał się pod obciążeniem całej platformy, a do odczytu zużywanej energii wykorzystaliśmy watomierz LEDSystems 6907C. Testy głośności wykonaliśmy sonometrem Voltcraft SL-100 umieszczonym w odległości 30cm od karty graficznej.

Wyniki testów

Testy syntetyczne

Palit GTX770 JetStream 3DMark FireStrike

Palit GTX770 JetStream 3Dmark 11

Palit GTX770 JetStream 3dmark vantage

Gry

Palit GTX770 JetStream battlefield 3

Palit GTX770 JetStream medal of honor warfighter

Palit GTX770 JetStream far cry 3

Palit GTX770 JetStream simcity

Temperatura

Palit GTX770 JetStream temperatury

Głośność pracy

Palit GTX770 JetStream głośność pracy

Pobór prądu

Palit GTX770 JetStream pobór prądu

Omówienie wyników testów

Jak widzimy testowany dzisiaj GTX770 od Palita odstaje w pozytywnym sensie od rywali. Sytuacja taka ma miejsce zarówno w testach syntetycznych, jak i w grach. Palit GTX770 JetStream w najbardziej wymagającym z syntetyków, czyli 3DMark Fire Strike posiada o ponad 50% wyższą wydajność jak następny w kolejce GTX650Ti Boost od Zotaca.

Bardzo podobnie wygląda sytuacja w grach. Skok wydajnościowy jest po prostu ogromny. Największa różnica widoczna jest w grze Medal Of Honor Warfighter – a warto podkreślić, że grę tą testowaliśmy na wysokich ustawieniach szczegółowości detali grafiki. Zaś najmniejsza różnica jest w grze SimCity, co po wcześniejszych testach było do przewidzenia.

Mimo iż GTX770 od Palita jest obecnie najcieplejszą kartą w zestawieniu to należy podkreślić, że jej wynik nie jest zły. Od kolejnej w stawce karty dzieli ją tylko jeden stopień Celsjusza, a w spoczynku zdarzało się, że były karty cieplejsze od konstrukcji Palita.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku pomiarów głośności pracy. Karta ta jest najgłośniejsza z całej stawki, na szczęście jednak różnice nie są duże, jednak słyszalne nawet gołym uchem.

Aby sprostać zapotrzebowaniu na prąd zalecamy minimum 550W zasilacz, a najlepiej konstrukcję jeszcze mocniejszą – 600W. Nasza platforma podczas testów potrafiła pobierać z gniazdka nawet i 551W, jednak przez większość czasu pobór ten nie przekraczał 550W.

Podsumowanie

Palit GTX770 JetStream to karta graficzna dla najbardziej wymagających graczy. Konstrukcja ta zapewni nam optymalną wydajność w niemal każdej grze, a przy tym nie odstaje mocno od sporo słabszych rywali pod względem temperatur pracy, jak i głośności. Dość znaczny jest jednak pobór prądu i to nawet biorąc pod uwagę, że mamy do czynienia z platformą po OC procesora. Jest jeszcze jedna rzecz, która do najniższych nie należy – cena. Niestety, ale żeby cieszyć się rozrywką na najwyższym poziomie z portfela ubędzie nam ponad 1500zł, jednak na tle konkurencji to i tak nie jest źle.

blog comments powered by Disqus
Palit GTX770 JetStream TEST karty graficznej [TEST]