PODPOWIEDZI:

Samsung UE40EH5020W [TEST]

Testowany przez nas telewizor Samsung UE40EH5020W to, jak informuje nas producent, model stworzony z myślą o cyfryzacji w Polsce. Czym różni się od zwykłych telewizorów z wbudowanym dekoderem MPEG4?

SAMSUNG UE40EH5020

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
2 GŁOSÓW
ZALETY
  • Kąty widzenia
  • Precyzyjna regulacja głośności
  • Energooszczędny
  • Port USB pozwalający na oglądanie filmów z pendrive
  • Stosunek jakość/cena
  • Wejścia kompozytowe i komponentowe
WADY
  • Nie stwierdziłam (nawet cena super)

UE40EH5020W to model telewizora LCD z podświetlaniem LED o przekątnej ekranu 40” i rozdzielczości FullHD (1920x1080 pikseli). Dostępny jest jedynie w kolorze czarnym. Naszą uwagę przykuła bardzo cienka ramka wokół matrycy oraz bardzo wysoka jakość wykonania.

Samsung UE40EH5020 fot1

Urządzenie Samsunga posiada dwa porty HDMI, jeden port SCART oraz komplet wyjść komponentowych oraz kompozytowych. Oprócz tego telewizor serii EH5020 posiada wyjście optyczne Audio, wyjście słuchawkowe (tradycyjny miniJack 3,5mm), port USB, do którego możemy podłączyć pamięć masową oraz slot COMMON INTERFACE (gniazdo kart telewizora). Oczywiście nie mogło również zabraknąć tradycyjnego wejścia antenowego RF.

Samsung UE40EH5020 fot4

To, co charakteryzuje testowany przez nas model, to wbudowany dekoder MPEG-4. Ta wbudowana w produkt Samsunga konstrukcja posiada wszystkie funkcje charakterystyczne również dla dekoderów stacjonarnych (EPG, teletekst itd.).

Z uwagi na fakt, iż właśnie ten aspekt bardzo mocno podkreśla producent, staraliśmy się podczas testów zwrócić baczną uwagę na funkcjonowanie wszystkich dostępnych opcji. Zaczniemy może od strojenia kanałów. Automatyczne strojenie kanałów dostępne jest w praktycznie każdym telewizorze, nie jest więc to cecha charakterystyczna tylko dla produktów Samsunga. To, co jednak nam się spodobało to fakt, iż telewizor po wyszukaniu kanałów z wszystkich trzech dostępnych multipleksów „układa” je obok siebie nie pozostawiając pustych miejsc na liście kanałów. Oczywiście telewizor nie poukłada ich za nas według własnych preferencji, jednak i tak zaoszczędzi nam sporo pracy.

Kolejna rzecz, na którą warto zwrócić uwagę to intuicyjność obsługi menu. Jest ono dostępne w języku polskim, a nawigację ułatwiają nam duże i czytelne ikony. Spore możliwości konfiguracji są w sensowny sposób poukładane i nawet osoby starsze nie powinny mieć problemów z obsługą UE40EH5020W.

Samsung UE40EH5020 fot2

W tym momencie warto też zwrócić uwagę na dołączonego do zestawu pilota. Ten posiada można powiedzieć standardowy zestaw przycisków. Ich ułożenie jest podobne jak w wielu innych konstrukcjach. Jego zasięg jest dobry. Oczywiście poza możliwością obsługi telewizora pilotem, ten posiada również wbudowany joystick pod spodem ramki z prawej strony. Ta prosta konstrukcja łączy w sobie włącznik/wyłącznik telewizora oraz wszystkie klawisze potrzebne do zarządzania menu bez konieczności użycia pilota.

Za generowanie dźwięku odpowiadają dwa 10W głośniki. Te posiadają wsparcie dla SRS TheaterSound oraz Digital Dolby Plus. Oczywiście te głośniki nie zastąpią nam kina domowego, jednak do codziennego użytku są wystarczające.

Jakość obrazu stoi na wysokim poziomie. To, jak mamy tutaj szerokie kąty widzenia mogą Państwo zobaczyć w naszym teście praktycznym w części video. Tutaj warto dodać, iż barwy są odpowiednio nasycone, a kontrast dobry. Na plus należy zaliczyć ważną cechę telewizora – małe odbicia w pełnym słońcu. Jak możecie zaobserwować na naszym filmie telewizor stał tuż obok okna – i podczas jego normalnego użytkowania nie było najmniejszych problemów z odczytaniem tego, co pojawia się na ekranie telewizora nawet w pełnym słońcu.

Samsung UE40EH5020 fot3

Pobór prądu to ważny aspekt zwłaszcza w tak dużej konstrukcji. Ta 40” jednostka w trybie standardowym pobiera około 38W. Do dyspozycji użytkownika jest jednak kilka trybów. Te różnią się od siebie przede wszystkim intensywnością podświetlania, kontrastem oraz nasyceniem barw. W najbardziej prądożernym trybie dynamicznym pobór prądu oscyluje w granicach 75W, natomiast jak skorzystamy z trybów ECO około (to nie żart) 16W! Jednak warto dodać jedną istotną uwagę: tryby ECO polegają przede wszystkim na zmianie intensywności podświetlania matrycy. Wysoki tryb oszczędności energii pozwala na oglądanie telewizora tylko w nocy.

Najlepsze zostawiliśmy jednak na koniec. Ta z pewnością udana konstrukcja dostępna jest już w cenie około 1440 zł, więc mogąc rywalizować w rankingach polecanych TV z tego segmentu. Naszym zdaniem to bardzo dobra propozycja jak za telewizor o przekątnej 40” z podświetlaniem LED, wbudowanym tunerem MPEG-4, portem USB, dobrym jakościowo obrazem oraz dźwiękiem. Nie bez znaczenia jest również stonowany acz elegancki design, dzięki któremu produkt Samsunga wygląda jak telewizor z przynajmniej o dwie klasy wyższej półki.

blog comments powered by Disqus
Samsung UE40EH5020W [TEST]