PODPOWIEDZI:

Zalman ZM600-LX - TEST Zasilacza Komputerowego

Zalman ZM600-LX to stosunkowo świeża konstrukcja zasilacza komputerowego w atrakcyjnej cenie. Dodatkowo może przyciągnąć potencjalnych kupujących dużą mocą, mocną pojedynczą linią +12V oraz szeregiem zabezpieczeń. Jak wypada w testach praktycznych? Zapraszamy na nasz test.

Zalman ZM600-LX

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Cena
  • Cichy
  • Spora ilość zabezpieczeń
WADY
  • Krótkie kable
  • Brak oficjalnego certyfikatu 80+
  • Przy sporym obciążaniu mocno spadają napięcia

Zalman ZM600-LX to konstrukcja 600W. Zasilacz dociera do nas w dość skromnym opakowaniu – ale to o niczym nie świadczy – nie uprzedzajmy się. W jego wnętrzu znajdziemy przewód zasilający oraz komplet śrubek montażowych + komplet papirologii.

Zalman ZM600-LX fot20

Dystrybucja napięć

Według producenta mocną stroną konstrukcji ZM600-LX jest pojedyncza linia +12V. W rzeczywistości linia ta posiada 45A, co daje dopuszczalne obciążenie 540W. Jest to o tyle ważne, że właśnie z linii tej zasilane są najbardziej prądożerne podzespoły, takie jak procesor czy karta graficzna. Pojedyncza linia ma zarówno swoich zwolenników jak i przeciwników, swego czasu wśród producentów panowało przekonanie, że im większa ilość linii +12V tym lepiej. Obecnie odchodzi się od tego sposobu dystrybucji na rzecz jednej mocnej linii i prezentowany dzisiaj Zalman jest tego najlepszym przykładem.

W konstrukcji ZM600-LX zastosowaną jedną linię +3,3V 24A oraz jedną linię +5V 16A. Cała specyfikacja napięciowa prezentuje się następująco:

Zalman ZM600-LX fot10

W sumie zasilacz konstrukcji Zalmana oferuje 600W mocy ciągłej.

Zalman ZM600-LX fot22

Wykonanie i wnętrze

Obudowa zasilacza jest czarna, a warstwa lakieru dobrej jakości. Na całym zasilaczu są w zasadzie dwie naklejki jedna duża ze specyfikacją napięciową po przeciwnej stronie wentylatora oraz druga na jego prawym boku. Ta druga widoczna jest jedynie kiedy zasilacz jest zamontowany wentylatorem w dół komputera.

Zalman ZM600-LX fot23

Za chłodzenie PSU odpowiada 12cm konstrukcja Zalmana z łożyskiem hydraulicznym, podłączana do płyty PCB zasilacza 2PIN wtykiem.

Zalman ZM600-LX fot14

Zalman ZM600-LX fot1

Wnętrze zasilacza utrzymane jest w ładzie – nigdzie nie zobaczymy nadmiaru kleju. Na czarnym PCB znajdziemy dwa średniej wielkości lakierowane na czarno radiatory oraz komplet kondensatorów. Producent zastosował dobrej jakości kondensatory elektrolityczne, głównie firm CapXon oraz KME przystosowane do pracy w temperaturze do 105 stopni Celsjusza. Producent zadbał również o usunięcie nadmiaru cyny z miejsc lutowanych, co dobrze świadczy o staranności wykonania zasilacza.

Zalman ZM600-LX fot2

Zalman ZM600-LX fot6

Zalman ZM600-LX fot7

Zalman ZM600-LX fot5

Zabezpieczenia

Pierwszy etap filtracji rozpoczyna się już na wejściu. Producent zastosował tutaj dość popularne rozwiązanie, w skład którego wchodzą dwa kondensatory typu Y oraz jeden X. Zasilacz posiada dodatkowo zabezpieczenia:

Zalman ZM600-LX fot3

  • SCP przeciwzwarciowe
  • OPP przed przeciążeniem całej jednostki
  • UVP przed zbyt niskim napięciem na liniach wyjściowych
  • OCP przed przeciążeniem stabilizatora
  • OTP przed przegrzaniem zasilacza

Zalman ZM600-LX fot8

Platforma testowa

Do testów zasilacza przystąpiliśmy na następującej platformie:

  • Procesor

AMD FX-6300 @4.6GHz

  • Chłodzenie procesora

Akasa Venom Medusa

  • Płyta główna

AsRock 970 Extreme 3

  • Pamięci

GoodRam DDR3 1333MHz @1600MHz 8GB

  • Karta graficzna

Palit GTX770 JetStream

  • Dysk HDD

WD CaviarBlue 500GB + Seagate Barracuda 7200.11 1,5TB

  • Zasilacz

Zalman ZM600-LX 600W

  • Obudowa

CM Storm Trooper

  • Monitor

Benq XL2420T

  • System operacyjny

MS Windows 7 Ultimate 64bit

Metodyka testowa

W pierwszym etapie testów oceniliśmy okablowanie, a tu bardzo przydatna była testowa obudowa typu BigTower, jaką jest CM Storm Trooper. Pod uwagę braliśmy długość przewodów, jakość oplotu oraz ilość wtyczek.

Zalman ZM600-LX fot11

Kolejnym etapem były właściwie testy napięciowe. Do obciążenia zestawu testowego użyliśmy programu Prime95 oraz FurMark. Pobór prądu przez platformę sprawdzaliśmy watomierzem LEDSystems 6907C. Do pomiaru napięć posłużył nam multimetr V&A; MAS830L. Napięcia sprawdzaliśmy na linii +12V na wtyczce MOLEX oraz PCI-E 6PIN od karty graficznej, na linii +5V na wtyczce MOLEX oraz na linii +3,3V na wtyczce 24+4PIN podpiętej do płyty głównej. Ocenie podlegały nie tylko wartości na poszczególnych liniach, ale także ich skoki podczas obciążania i pomiędzy komputerem nieobciążanym a obciążanym. Dodatkowo sonometrem Voltcraft SL-100 sprawdziliśmy głośność pracy zasilacza w spoczynku oraz podczas obciążania. Sonometr podczas pomiarów umieszczony był w odległości 30cm od zasilacza. Podczas pomiarów wyłączone zostały wszystkie dodatkowe wentylatory, zarówno te w obudowie jak i na karcie graficznej oraz chłodzeniu CPU.

Wyniki testów

Zalman ZM600-LX głośność pracy

Zalman ZM600-LX napięcia

Jak widzimy zasilacz jest praktycznie nie słyszalny. Zagłuszą go nawet ciche karty graficzne, czy coolery CPU. Warto dodać, że może to być objaw wysokiej sprawności zasilacza.

Napięcia nawet pod obciążeniem (pobór prądu przez platformę wynosił ponad 570W, jednak PSU miał tu jeszcze zapas nawet do wartości deklarowanej przez producenta) mieściły się w normie ATX, jednak różnica pomiędzy napięciem w spoczynku, a podczas obciążania była moim zdaniem spora. Napięcie spadło na liniach +12V oraz +3,3V, natomiast nieznacznie wzrosło na linii +5V.

Przewody są umieszczone w estetycznych dobrze wykonanych oplotach, jednak te są dość rzadkie i nie dochodzą do końca przewodów, a odcinki pomiędzy wtyczkami pozbawione są oplotów całkowicie.

Zalman ZM600-LX fot15

Zalman ZM600-LX fot17

Przewód 20+4PIN posiada długość 50cm, dokładnie tak samo przewód 8PIN EPS (4+4PIN). Producent podaje tutaj długość 60cm, jednak nie byłem wstanie nawet o 1mm wydłużyć przewód powyżej 50cm. Długość 50cm ma również przewód PCI-E 6PIN. Przewody z wtyczkami MOLEX oraz SATA posiadają długość 80cm. W sumie mamy dwa przewody po trzy wtyczki SATA oraz dwa z wtyczkami MOLEX: trzy sztuki na jednym przewodzie oraz dwa na drugim + złącze 4PIN FLOPPY.

Wybierz swój wymarzony komputer >>>

Zalman ZM600-LX fot19

Podsumowanie i wnioski

Zasilacz podczas całych testów był stabilny. Bez problemu pozwolił na OC na poziomie nawet 4,6GHz dla naszego testowego procesora po podbiciu napięć na ponad 1,5V. Tym bardziej zdziwiły mnie dość spore różnice w napięciach podczas obciążania zestawu a w spoczynku. Pamiętajmy jednak, że te nadal mieściły się w normie ATX. Pozytywnie zaskoczyła mnie również głośność pracy zasilacza, co jak już wspomniałem może wskazywać na wysoką sprawność konstrukcji Zalmana.

Zalman ZM600-LX fot13

Niestety, ale przy mocy 600W mamy tutaj tylko jeden przewód ze złączami PCI-E 6+2PIN. Na minus zaliczam również długość przewodów zwłaszcza 8PIN EPS. W testowej obudowie, żeby w ogóle można było podłączyć ZM600-LX zasilacz umieszczony był wentylatorem do góry, a przewód poprowadzony wewnątrz obudowy.

Zalman ZM600-LX fot21

Moim zdaniem jest to konstrukcja odpowiednia dla zestawów średniej klasy, zwolennicy najmocniejszych zestawów i większych obudów muszą poszukać jednak czegoś mocniejszego i z dłuższymi wiązkami.

blog comments powered by Disqus
Zalman ZM600-LX - TEST Zasilacza Komputerowego