Zawartość opakowania
Niewielkie pudełko zawiera jedynie podstawowe akcesoria. W opakowaniu znajdziemy kilka opasek zaciskowych, cztery czarne śrubki, przewód zasilający oraz instrukcję obsługi zasilacza.
Wygląd i wykonanie
Integra R2 przypomina do złudzenia wcześniej testowany model PSU od FD Tesla R2. Obudowa zasilacza ma bardziej obłe kształty jak poprzednia generacja, zintegrowany grill, wszystkie przewody przylutowane na stałe do PCB PSU.
Zobacz też: Ranking zasilaczy komputerowych
Po przeciwnej stronie grilla producent wytłoczył swoje bardzo charakterystyczne logo. Instalując zasilacz na dole obudowy wentylatorem do dołu będziemy widzieli logo Fractal Design, a jak odwrócimy zasilacz widoczna będzie specyfikacja napięciowa Integry R2.
Konstrukcję chłodzi 120mm wentylator Fractal Design z białymi łopatkami w ilości sztuk 7.
Co ważne, ba bardzo ważne, konstrukcja ta ma jedynie 14cm długości!!! Dzięki temu będzie kompatybilny nawet z małymi obudowami.
Okablowanie
Wiązki posiadają estetyczny, ale rzadki oplot. Przy końcówkach są również opaski zaciskowe, które zapobiegają przesuwaniu się zaciśniętego oplotu. Długość przewodów jest wystarczająca nawet do instalacji jednostki w większych obudowach, bez konieczności użycia przejściówek np. 8PIN EPS.
Do dyspozycji użytkownika jest jedno złącze 20+4PIN, 1x ATX 12V (8PIN EPS), dwa złącza PSI-E 6+2PIN ale na jednym kablu i w bardzo ale to bardzo niewielkiej odległości umieszczone od siebie, 6x SATA (po 3 SATA na jednym przewodzie, z czego zastosowane przewody mają różną długość, co doskonale widać na załączonej fotografii), 2x MOLEX + 1x Floppy.
Takie wyposażenie jak dla jednostki 650W nie jest wystarczające. O ile do ilości wtyczek SATA nie mam uwagi, tak TYLKO dwa złącza 6+2PIN PCI-E i to umieszczone w tak niewielkiej odległości od siebie to dla jednostki 650W zdecydowanie za mało.
Przewody są również sztywne, co utrudni ich aranżację.
Dystrybucja napięć
Integra R2 celuje w niższy segment rynku, jak Tesla już przeze mnie przywoływana. Widać to niestety dość dobrze w rozłożeniu linii. Jednostka posiada dwie linie +12V i nie było by to dużym minusem, gdyby nie fakt, iż linie posiadają bardzo różne dopuszczalne obciążenia. Linia +12V1 ma 30A, co daje maksymalnie na tej linii 360W dopuszczalnego obciążenia, a linia +12V2 ma "tylko" 22A, czyli maks co z niej wyciśniemy to 264W.
Pomiary napięć podczas testów pozwalają sądzić, że linia +12V1 obsługuje kartę graficzną oraz pozostałe urządzenia, natomiast linia +12V2 z 264W ma za zadanie zająć się zasilaniem CPU. Wyobraźcie sobie teraz sytuację, jak ktoś będzie chciał podłączyć drugą kartę graficzną? Ilość wtyków PCI-E będzie za mała lub nawet sam przewód może być po prostu za krótki, z uwagi na odległości pomiędzy wtyczkami. Wtedy będziemy zmuszeni drugą kartę podłączyć do MOLEXów, które będą obciążały tą samą linię, co pierwsza karta graficzna i automatycznie 360W musi zasilić dwie karty... Ja na dłuższą metę sobie tego nie wyobrażam.... Jeszcze śmieszniej się robi jak sprawdzimy łączną obciążalność linii, która wynosi tylko 576W.
Dziwi mnie również duża dysproporcja pomiędzy liniami 3,3V a 5V. Ta pierwsza jest bardzo mocna i ma 24A druga zaś 15A.
Zasilacz doskonale sprawdzi się w obudowie Fractal Design Arc Mini R2
Zabezpieczenia
Fractal Design Integra to zasilacz, który może pochwalić się certyfikatem 80+ Bronze. Jednostka posiada aktywny filtr PFC, nie posiada wstępnego filtra DC-DC, brak jest również niezależnej regulacji napięć. Zabezpieczenia jakich możemy oczekiwać to:
- Zabezpieczenie termiczne OTP
- Zabezpieczenie przed zbyt niskim napięciem UVP
- Zabezpieczenie nadprądowe OCP
- Zabezpieczenie przeciwprzeciążeniowe OPP
- Zabezpieczenie nadnapięciowe OVP
- Zabezpieczenie przeciwzwarciowe SCP
Fractal Design Integra R2 jest zgodny z normą ATX12V 2.31 i EPS 2.92. Producent udziela 3 letniej gwarancji na zasilacz.
Testy praktyczne
Platforma testowa
Procesor
Intel Core i7 4770K
Chłodzenie procesora
Prolimatech Basic 81
Pamięć RAM
DDR3 Patriot 2x2GB 1333MHz CL9
Płyta główna
Asus ROG Maximus VI Gene
Karta graficzna
Zotac GTX760 Amp!
Dysk twardy
WD Caviar Blue 500GB 7200RPC 16MB Cache
Zasilacz
Fractal Design Integra R2 650W
Obudowa
Fractal Design ARC Mini R2
Monitor
Philips 221P3L
System operacyjny
Microsoft Windows 7 Ultimate 64bit
Metodyka
Jako że nie dysponuję odpowiednim sprzętem pomiarowym, testy jakie wykonuje polegają jedynie na pomiarze napięć multimetrem V&A; MAS830L podczas spoczynku i obciążania. Do pomiaru poboru prądu z gniazdka posłużył watomierz LEDSystems 6907C. Napięcia mierzyłem na wtyku MOLEX +5V i +12V, gdzie obciążenia nie było, a wtyku PCI-E +12V, EPS +12V oraz +3,3V na wtyku 24PIN.
Analizując wyniki warto pamiętać o dwóch rzeczach: przede wszystkim bierzcie pod uwagę pobór prądu z gniazdka. Realne obciążenie jednostki jest jeszcze niższe, bo sprawność Integry R2 nie wynosi przecież 100%. Druga sprawa to fakt, iż pomiar napięć nie jest jedyną słuszną wyrocznią w ocenie zasilacza, a jedynie daje ogólne pojęcie o jednostce. Wahania napięć są bardzo dobrym wyznacznikiem jakości testowanego produktu.
Wyniki testów
Podsumowanie
Oceniając zasilacz komputerowy Fractal Design Integra R2 650W, podobnie jak w przypadku innych produktów należy brać pod uwagę cenę tego produktu. W dniu publikacji testu, za jednostkę o mocy 650W przyjdzie nam zapłacić około 300zł (najczęściej ciut ponad 300zł).
I bez ogródek: ta kwota jest wręcz kosmiczna, jak za zasilacz tej jakości! Przewody są sztywne i posiadają bardzo rzadki oplot. Ilość zabezpieczeń biorąc pod uwagę to, co oferuje konkurencja jest mierna. Za jednostkę kosztującą w granicach 300zł należało by oczekiwać wyższej sprawności pozwalającej na uzyskanie certyfikatu 80+ Gold, a nie Bronze. Dodatkowo pomiary napięć przy niemal idealnym obciążeniu dla zasilacza, gdzie jego sprawność powinna być najlepsza, wykazały niewielkie ale jednak wahania napięć i spore różnice pomiędzy liniami +12V... W zasadzie jedynymi plusami jakimi może pochwalić się Integra to 3 lata gwarancji (rok dłużej od wymaganych 2 lat) oraz długie wiązki.
Teraz najlepsze: cena sugerowana za jednostkę mocniejszą 750W to 79,99$, czyli po obecnym kursie około 245zł! Tymczasem jednostka testowana o mocy 650W kosztuje w PL około 300zł. Za około 30zł więcej mamy produkt o wiele, wiele lepszy też od Fractal Design Integra, a mianowicie Teslę R2. Testowany zasilacz kosztując realnie około 200-220zł otrzymałby zupełnie inną ocenę końcową. Za około 300zł mamy całą masę produktów znacznie lepszych i to te rozwiązania powinniśmy wybrać.
Ostatecznie po analizie przyznaję zasilaczowi nie 3 gwiazdki jak mówiłem w recenzji video, ale 2 bo to maks co mogę dać za produkt w tej cenie, która jest mooocno przesadzona w naszym kraju.