PODPOWIEDZI:

Fractal Design Integra R2 650W [TEST]

Fractal Design to znany producent przede wszystkim wysokiej klasy obudów, jednak w jego ofercie są również zasilacze, o czym nasi czytelnicy z pewnością doskonale wiedzą. Dzisiaj poddamy testom model Integra R2 o mocy 650W.

Fractal Design Integra R2 650W FD-PSU-IN2B-650W

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
 • Trzy lata gwarancji
 • Długie wiązki
WADY
 • Cena, cena i jeszcze raz cena
 • Za niska sprawność w stosunku do ceny
 • Wahania napięć przy blisko idealnym obciążeniu
 • Mała ilość zabezpieczeń
 • Brak niezależnej regulacji napięć
 • Brak filtra DC-DC

Zawartość opakowania

Niewielkie pudełko zawiera jedynie podstawowe akcesoria. W opakowaniu znajdziemy kilka opasek zaciskowych, cztery czarne śrubki, przewód zasilający oraz instrukcję obsługi zasilacza.

Fractal Design Integra R2 650W fot4

Wygląd i wykonanie

Integra R2 przypomina do złudzenia wcześniej testowany model PSU od FD Tesla R2. Obudowa zasilacza ma bardziej obłe kształty jak poprzednia generacja, zintegrowany grill, wszystkie przewody przylutowane na stałe do PCB PSU.

Zobacz też: Ranking zasilaczy komputerowych

Fractal Design Integra R2 650W fot2

Po przeciwnej stronie grilla producent wytłoczył swoje bardzo charakterystyczne logo. Instalując zasilacz na dole obudowy wentylatorem do dołu będziemy widzieli logo Fractal Design, a jak odwrócimy zasilacz widoczna będzie specyfikacja napięciowa Integry R2.

Konstrukcję chłodzi 120mm wentylator Fractal Design z białymi łopatkami w ilości sztuk 7.

Fractal Design Integra R2 650W fot1

Co ważne, ba bardzo ważne, konstrukcja ta ma jedynie 14cm długości!!! Dzięki temu będzie kompatybilny nawet z małymi obudowami.

Okablowanie

Wiązki posiadają estetyczny, ale rzadki oplot. Przy końcówkach są również opaski zaciskowe, które zapobiegają przesuwaniu się zaciśniętego oplotu. Długość przewodów jest wystarczająca nawet do instalacji jednostki w większych obudowach, bez konieczności użycia przejściówek np. 8PIN EPS.

Fractal Design Integra R2 650W fot3

Do dyspozycji użytkownika jest jedno złącze 20+4PIN, 1x ATX 12V (8PIN EPS), dwa złącza PSI-E 6+2PIN ale na jednym kablu i w bardzo ale to bardzo niewielkiej odległości umieszczone od siebie, 6x SATA (po 3 SATA na jednym przewodzie, z czego zastosowane przewody mają różną długość, co doskonale widać na załączonej fotografii), 2x MOLEX + 1x Floppy.

Takie wyposażenie jak dla jednostki 650W nie jest wystarczające. O ile do ilości wtyczek SATA nie mam uwagi, tak TYLKO dwa złącza 6+2PIN PCI-E i to umieszczone w tak niewielkiej odległości od siebie to dla jednostki 650W zdecydowanie za mało.

Przewody są również sztywne, co utrudni ich aranżację.

Dystrybucja napięć

Integra R2 celuje w niższy segment rynku, jak Tesla już przeze mnie przywoływana. Widać to niestety dość dobrze w rozłożeniu linii. Jednostka posiada dwie linie +12V i nie było by to dużym minusem, gdyby nie fakt, iż linie posiadają bardzo różne dopuszczalne obciążenia. Linia +12V1 ma 30A, co daje maksymalnie na tej linii 360W dopuszczalnego obciążenia, a linia +12V2 ma "tylko" 22A, czyli maks co z niej wyciśniemy to 264W.

Fractal Design Integra R2 650W spec

Pomiary napięć podczas testów pozwalają sądzić, że linia +12V1 obsługuje kartę graficzną oraz pozostałe urządzenia, natomiast linia +12V2 z 264W ma za zadanie zająć się zasilaniem CPU. Wyobraźcie sobie teraz sytuację, jak ktoś będzie chciał podłączyć drugą kartę graficzną? Ilość wtyków PCI-E będzie za mała lub nawet sam przewód może być po prostu za krótki, z uwagi na odległości pomiędzy wtyczkami. Wtedy będziemy zmuszeni drugą kartę podłączyć do MOLEXów, które będą obciążały tą samą linię, co pierwsza karta graficzna i automatycznie 360W musi zasilić dwie karty... Ja na dłuższą metę sobie tego nie wyobrażam.... Jeszcze śmieszniej się robi jak sprawdzimy łączną obciążalność linii, która wynosi tylko 576W.

Dziwi mnie również duża dysproporcja pomiędzy liniami 3,3V a 5V. Ta pierwsza jest bardzo mocna i ma 24A druga zaś 15A.

Zasilacz doskonale sprawdzi się w obudowie Fractal Design Arc Mini R2

Zabezpieczenia

Fractal Design Integra R2 650W fot5

Fractal Design Integra to zasilacz, który może pochwalić się certyfikatem 80+ Bronze. Jednostka posiada aktywny filtr PFC, nie posiada wstępnego filtra DC-DC, brak jest również niezależnej regulacji napięć. Zabezpieczenia jakich możemy oczekiwać to:

 • Zabezpieczenie termiczne OTP
 • Zabezpieczenie przed zbyt niskim napięciem UVP
 • Zabezpieczenie nadprądowe OCP
 • Zabezpieczenie przeciwprzeciążeniowe OPP
 • Zabezpieczenie nadnapięciowe OVP
 • Zabezpieczenie przeciwzwarciowe SCP

Fractal Design Integra R2 jest zgodny z normą ATX12V 2.31 i EPS 2.92. Producent udziela 3 letniej gwarancji na zasilacz.

Testy praktyczne

Platforma testowa

Procesor

Intel Core i7 4770K

Chłodzenie procesora

Prolimatech Basic 81

Pamięć RAM

DDR3 Patriot 2x2GB 1333MHz CL9

Płyta główna

Asus ROG Maximus VI Gene

Karta graficzna

Zotac GTX760 Amp!

Dysk twardy

WD Caviar Blue 500GB 7200RPC 16MB Cache

Zasilacz

Fractal Design Integra R2 650W

Obudowa

Fractal Design ARC Mini R2

Monitor

Philips 221P3L

System operacyjny

Microsoft Windows 7 Ultimate 64bit

Metodyka

Jako że nie dysponuję odpowiednim sprzętem pomiarowym, testy jakie wykonuje polegają jedynie na pomiarze napięć multimetrem V&A; MAS830L podczas spoczynku i obciążania. Do pomiaru poboru prądu z gniazdka posłużył watomierz LEDSystems 6907C. Napięcia mierzyłem na wtyku MOLEX +5V i +12V, gdzie obciążenia nie było, a wtyku PCI-E +12V, EPS +12V oraz +3,3V na wtyku 24PIN.

Analizując wyniki warto pamiętać o dwóch rzeczach: przede wszystkim bierzcie pod uwagę pobór prądu z gniazdka. Realne obciążenie jednostki jest jeszcze niższe, bo sprawność Integry R2 nie wynosi przecież 100%. Druga sprawa to fakt, iż pomiar napięć nie jest jedyną słuszną wyrocznią w ocenie zasilacza, a jedynie daje ogólne pojęcie o jednostce. Wahania napięć są bardzo dobrym wyznacznikiem jakości testowanego produktu.

Wyniki testów

Fractal Design Integra R2 650W nap

Podsumowanie

Oceniając zasilacz komputerowy Fractal Design Integra R2 650W, podobnie jak w przypadku innych produktów należy brać pod uwagę cenę tego produktu. W dniu publikacji testu, za jednostkę o mocy 650W przyjdzie nam zapłacić około 300zł (najczęściej ciut ponad 300zł).

I bez ogródek: ta kwota jest wręcz kosmiczna, jak za zasilacz tej jakości! Przewody są sztywne i posiadają bardzo rzadki oplot. Ilość zabezpieczeń biorąc pod uwagę to, co oferuje konkurencja jest mierna. Za jednostkę kosztującą w granicach 300zł należało by oczekiwać wyższej sprawności pozwalającej na uzyskanie certyfikatu 80+ Gold, a nie Bronze. Dodatkowo pomiary napięć przy niemal idealnym obciążeniu dla zasilacza, gdzie jego sprawność powinna być najlepsza, wykazały niewielkie ale jednak wahania napięć i spore różnice pomiędzy liniami +12V... W zasadzie jedynymi plusami jakimi może pochwalić się Integra to 3 lata gwarancji (rok dłużej od wymaganych 2 lat) oraz długie wiązki.

Teraz najlepsze: cena sugerowana za jednostkę mocniejszą 750W to 79,99$, czyli po obecnym kursie około 245zł! Tymczasem jednostka testowana o mocy 650W kosztuje w PL około 300zł. Za około 30zł więcej mamy produkt o wiele, wiele lepszy też od Fractal Design Integra, a mianowicie Teslę R2. Testowany zasilacz kosztując realnie około 200-220zł otrzymałby zupełnie inną ocenę końcową. Za około 300zł mamy całą masę produktów znacznie lepszych i to te rozwiązania powinniśmy wybrać.

Ostatecznie po analizie przyznaję zasilaczowi nie 3 gwiazdki jak mówiłem w recenzji video, ale 2 bo to maks co mogę dać za produkt w tej cenie, która jest mooocno przesadzona w naszym kraju.

blog comments powered by Disqus
Fractal Design Integra R2 650W [TEST]