PODPOWIEDZI:

Mały ale byk Fractal Design ARC Mini R2 - test

Mały, ale byk- tak w skrócie można określić obudowę Fractal Design Arc Mini R2. Ta, przeznaczona do współpracy z płytami mATX i miniITX, obudowa mile nas zaskoczyła. Jak mile? Zapraszamy na recenzję!

Fractal Design Arc Mini R2

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Wygląd
  • Wykonanie
  • Rozbudowany system wentylacji
  • Sporo miejsca na niereferencyjne chłodzenia CPU
  • Możliwość instalacji długich kart graficznych
  • Bardzo dobre ofiltrowanie
  • Łatwa aranżacja okablowania
WADY
  • Głośność pracy zestawu w obudowie

Wygląd i wykonanie

Obudowa od Szwedzkiego producenta jak zawsze prezentuje bardzo klasyczny design. Bryła obudowy jest zwarta, bez zbędnych wodotrysków. Front to wysokiej jakości plastik, fakturą przypominający szczotkowane aluminium. Jego znaczna część jest zajęta przez metalową siatkę z filtrem przeciwkurzowym. Tuż nad nim producent zaprojektował dwie zatoki 5,25".

Fractal Design ARC Mini R2 fot2

Fractal Design ARC Mini R2 fot9

Top obudowy jest również w większości plastikowy, jednak jego centralna część to, podobnie jak na froncie, filtr zapobiegający kurzeniu się podzespołów w środku obudowy. Cała ta górna część jest ławo zdejmowana, bo wystarczy odkręcić dwie śrubki (bez-narzędziowo) i już możemy całość łatwo wyczyścić.

Fractal Design ARC Mini R2 fot8

Panele są wykonane z blachy o grubości 0,7mm, a jakość powłoki lakierniczej wydaje się bardzo dobra. Dodatkowo panel roboczy po¬¬¬¬¬siada dość duże okno z takiej przyciemnianej plexi.

Fractal Design ARC Mini R2 fot6

Tacka do instalacji płyty głównej posiada w sumie 5 przepustów na kable, a te mają dodatkowo gumowe kołnierze. Oczywiście nie mogło zabraknąć również wycięcia pozwalającego na instalację niereferencyjnych chłodzeń bez konieczności wyjmowania płyty głównej z obudowy.

Arc Mini R2 do instalacji dysków twardych i SSD wykorzystuje tradycyjne sanki. Jak to w przypadku FractalDesign bywa te są białe, co kontrastuje z czarnym wnętrzem obudowy.

Wykręcane śledzie też są białe. :)

Fractal Design ARC Mini R2 fot3

Wentylacja

Producent dobrze zaopatrzył obudowę w fabryczny system wentylacji. Na froncie mamy jeden 120mm wentylator (Silent Series R2), drugi znajduje się na topie obudowy, a ostatni dość logicznie z jej tyłu. Wszystkie trzy to konstrukcja Silent Series R2.

Test innego malucha od Fractal Design: Fractal Design Core 3000

Dodatkowo możemy wzbogacić system wentylacji o drugi wentylator na froncie, dwa na topie (dwa dodatkowe) oraz jeden na dole obudowy. W sumie możemy więc sprawić sobie aż 7 dodatkowych wentylatorów do naszej obudowy.

Fractal Design ARC Mini R2 fot5

Kompatybilność z chłodzeniami i kartami graficznymi

Fractal Design Arc Mini R2 wspiera standardy płyt głównych mATX oraz miniITX. W efekcie trudno tą obudowę nazwać dużą, jest to jedna z mniejszych testowanych przeze mnie obudów (ale i nie najmniejsza).

Jej wymiary to: 230x460x515mm. Widzimy więc, że obudowa wcale nie jest za krótka ani za wąska. W efekcie jej nabywca zyskuje całkiem sporą ilość miejsca na instalację niereferencyjnych chłodzeń CPU, a dokładnie aż 165mm.

Fractal Design ARC Mini R2 fot1

Nie gorzej jest jeżeli chodzi o karty graficzne. Tutaj bez wyjmowania górnego koszyka na dyski mamy 290mm, ale po demontażu sanek i kosza przestrzeń ta zwiększa się do 430mm.

Mało miejsca? To może Define XL R2?

Albo:

Cooler Master Cosmos II

Panel frontowy

Wszystkie porty, kontrolery jak i przyciski reset oraz power są umieszczone na górze obudowy. Obudowa posiada wejście mikrofonowe oraz wyjście słuchawkowe (3,5mm miniJack), dwa porty USB 3.0 oraz prosty kontroler obrotów wentylatorów. Ten pozwala nam na wybranie trzech prędkości: minimum (5V), średnie (7V) oraz maksymalne (12V). Nie ma możliwości całkowitego wyłączenia wentylatorów w obudowie.

Fractal Design ARC Mini R2 fot4

Aranżacja okablowania

Spora część obudowy została przeznaczona również na miejsce na pozarządzanie okablowaniem. Poza przepustami, o których wspomniałem wcześniej, obudowa posiada blisko 2cm miejsca na aranżacje przewodów za tacką na płytę główną. Oprócz tego jest tam też sporo zaczepów do opasek zaciskowych. Panel co prawda nie ma dodatkowego przetłoczenia, ale nie było to dla mnie jakimś problemem. Wiązki dało się sensownie poukładać, mimo iż zasilacz w platformie nie był modularny, ani nawet semi-modularny.

Testy praktyczne

Platforma testowa

Procesor

Intel Core i7 4770K

Chłodzenie procesora

Prolimatech Basic 81

Pamięć RAM

DDR3 Patriot 2x2GB 1333MHz CL9

Płyta główna

Asus ROG Maximus VI Gene

Karta graficzna

Zotac GTX760 Amp!

Dysk twardy

WD Caviar Blue 500GB 7200RPC 16MB Cache

Zasilacz

Fractal Design Integra R2 650W

Obudowa

Fractal Design ARC Mini R2

Monitor

Philips 221P3L

System operacyjny

Microsoft Windows 7 Ultimate 64bit

Metodyka

Testy obejmowały pomiar poziomu głośności pracy zestawu testowego sonometrem Voltcraft SL-100 z odległości 30cm od obudowy w dwóch trybach - cichym - bez obciążania na minimalnej prędkości obrotowej wentylatorów z fabrycznym chłodzeniem, oraz profil - wydajny - prędkość ustawiona na 7V, też fabryczny zestaw wentylatorów.

Drugi przeprowadzany równolegle test to pomiar temperatur karty graficznej i procesora. Do monitorowania użyłem programu HWMonitor oraz MSI Afterburner. Do obciążenia Prime95 oraz FurMark. Temperatura otoczenia podczas pomiaru wynosiła około 23stopni Celsjusza, a zmierzona została termometrem Microlife NC 100.

Wyniki

ARC Mini R2 temp cpu

ARC Mini R2 temp gpu

ARC Mini R2 głośność

Wnioski

Odnoszenie się bezpośrednio do wyników temperatury CPU jest niemożliwe. Niestety, ale procesor który dotarł do testów okazał się feralną sztuką pod względem temperatur i wartości jakie pokazywał HWMonitor napawają co najwyżej śmiechem. Nie jest to problem obudowy, bo sam procesor był również testowany w otwartej obudowie (testy chłodzenia) i wyniki były niemal identyczne! Tych wyników nie mogę więc brać pod uwagę i do rozważania.

Karta graficzna pod pełnym obciążeniem osiągnęła temperaturę zbliżoną do tej, jaką ma w otwartej obudowie - czyli jest bardzo dobrze i w zasadzie na tej podstawie mogę uznać Arc Mini R2 za konstrukcję bardzo udaną pod względem wentylacji, a pamiętajmy, że to tylko testy na stockowym chłodzeniu bez dodatkowych wentylatorów w obudowie.

Głośność pracy oceniana z perspektywy obciążanego zestawu wypada średnio. Mimo dość grubych blach, obudowa nie wyciszyła znacząco pracy podzespołów i sonometr niemiłosiernie zbliżał się do 50dBA, choć tej granicy nigdy nie przekroczył. Nie bez znaczenia jest tu również sam zestaw, który jest tutaj konstrukcją dla przeciętnego gracza, a nie zwolennika ciszy.

Podsumowanie

Fractal Design Arc Mini R2 jest obudową bardzo funkcjonalną. Z jednej strony jest to konstrukcja sporo mniejsza, niż nawet małe obudowy midiTower, z drugiej jednak jest "duża" jak na obudowę obsługującą płyty mATX i mniejsze.

Mamy tutaj rozbudowany system wentylacji, dużo miejsca na instalację niereferencyjnych chłodzeń i długich kart graficznych, a ponadto mamy gdzie poupychać kable z tyłu obudowy. Czyszczenie filtrów, poza tym dolnym pod zasilaczem, to czysta przyjemność.

Zawiodła niestety trochę głośność pracy zestawu w obudowie, bo powiem szczerze, że spodziewałem się lepszego wyniku po produkcie FD.

blog comments powered by Disqus
Mały ale byk Fractal Design ARC Mini R2 - test