PODPOWIEDZI:

Kiano SlimNote 15,6 HDD - Test Taniego Laptopa do Szkoły i nie Tylko

Sprzęt technologiczny idzie do przodu. Praktycznie co roku dostajemy nową dawkę laptopów na najnowszych procesorach i kartach graficznych, jednak trzeba też pamiętać o tych, którzy mają małe wymagania względem sprzętu. Ostatnimi czasy często można zauważyć laptopy w najniższej półce cenowej kosztujące do 1500zł. Do moich rąk trafił jeden z nich, a mianowicie Kiano SlimNote 15,6 z 500GB dyskiem HDD za ledwie 1199 zł. Jak sprawuje się on w codziennym użytkowaniu? Zapraszam do recenzji.

Kiano SlimNote 15,6 HDD

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Dysk twardy
  • Klawiatura
  • Wykonanie
WADY
  • Cena
  • Ekran

Wygląd KIANO SLIMNOTE 15,6 HDD

Pudełko niczym nas nie zaskakuje - w środku znajdziemy tytułowego laptopa, zasilacz oraz parę papierowych instrukcji. Sam sprzęt zapakowany jest ciekawie i posiada specjalną ,,otulinę” z pianki, dzięki której podczas transportu laptop nie ulegnie uszkodzeniu. W nasze ręce trafia dosyć ciężki i solidny sprzęt. Kiano SlimNote 15,6 HDD to 15,6 calowa jednostka na matrycy TN o rozdzielczości 1080p, posiadająca procesor Intel N3350, 4GB RAM-u, 500GB dysku HDD od Hitachi oraz baterię 10 000 mAh.

Kiano SlimNote 15,6 HDD z przodu

Sam sprzęt wydaje się być dobrze wykonany, chociaż obudowa o strukturze szczotkowanego aluminium lubi się palcować. Od góry obudowy zobaczymy symboliczne logo ,,Kiano”, a po bokach u dołu 2 małe głośniki, 4 przydatne gumowe stopki oraz specjalne miejsce, dzięki któremu po wykręceniu dwóch śrubek możemy dostać się do naszego dysku i go przykładowo wymienić. Po otworzeniu laptopa dostrzeżemy klawiaturę, która na pierwszy rzut oka wyda się trochę pomniejszona. Znajdują się w niej wszystkie potrzebne klawisze, jednak są one po prostu mniejsze. Potrzeba parunastu minut, by się do tego przyzwyczaić, ale po chwili piszemy na niej jak na jej pełnowymiarowym odpowiedniku. Ekran posiada grube ramki, jednak wydaje się dobrze osadzony w zawiasach i bardzo mało się wygina.

Ekran KIANO SLIMNOTE 15,6 HDD

Zanim przejdziemy do tego, jak Kiano SlimNote 15,6 HDD sprawuje się na co dzień, trzeba co nieco napisać o ekranie. Mamy tutaj zamontowaną matrycę TN o rozdzielczości 1080p. Kolory nie są niestety zbyt dobre. Mamy słabe odwzorowanie barw, nie są one ,,żywe”, a czerń nie jest czarna. Oprócz tego mamy bardzo słabe kąty widzenia. Jednak czy można to wszystko nazwać wadami? W teorii tak, w praktyce jednak pamiętajmy, że jest to sprzęt za jedyne 1200zł (co nie zmienia faktu, że w tej cenie możemy znaleźć sprzęt z lepszym ekranem). Sam ekran całkowicie nam wystarczy do podstawowych czynności czy mało wymagających gier. Dopóki nie będziemy się z nim bawić w grafikę lub montaż filmów, to wszystko powinno być jak najbardziej ok.

Kiano SlimNote 15,6 HDD bateria1

Klawiatura i touchpad KIANO SLIMNOTE 15,6 HDD

Następnymi bardzo ważnymi elementami laptopa są klawiatura i touchpad. Ta pierwsza pomimo tego, że jest mniejsza, pozytywnie mnie zaskoczyła. Całość nie jest zbyt ,,gąbczasta” i pisze się na niej wyjątkowo dobrze. Jedyne co mi przeszkadzało to numpad, który jest bardzo mały i często zdarzało mi się przycisnąć na nim nie to co chciałem. W przypadku touchpada sprawa jest trochę gorsza, gdyż nie jest on niczym pokryty i nie polecałbym go do codziennej pracy. Nie jest zbyt dokładny, a samo poruszanie po nim palcem nie należy do najprzyjemniejszych. Natomiast kliki w touchpadzie działają bardzo dobrze.

Kiano SlimNote 15,6 HDD bateria

Wnętrze i możliwy upgrade KIANO SLIMNOTE 15,6 HDD

Aby dostać się do środka laptopa, wystarczy wykręcić parę śrub oraz specjalne miejsce na dysk. Całą obudowę możemy zdjąć jedynie wtedy, kiedy wykręcimy również właśnie nasz dysk. Podważenie obudowy za pomocą jakiejś karty jest banalnie proste, więc do wnętrza laptopa może dostać się każdy. Pytanie tylko: po co? Środek jest przykręcony następnymi śrubkami, które tylko blokują jakąkolwiek ingerencję z zewnątrz.

Kiano SlimNote 15,6 HDD 1280x720

Żeby dostać się do interesujących nas części, trzeba odkręcić praktycznie całość, co może być bardzo uciążliwe ,,dla typowego Kowalskiego”. Wymiana dysku jest bardzo banalna: wystarczy go jedynie wyjąć z tacki i zamontować na jego miejsce inny. W przypadku innych podzespołów niestety nie jest tak łatwo, bo całość jest posklejana. Skoro już mówimy o wnętrzu, to trzeba co nieco powiedzieć o portach. Od lewej strony mamy wejście EthernetUSB 3.0, audio na słuchawki oraz czytnik kart MicroSD do 128GB. Po drugiej stronie znajdziemy złącze do zasilania, kolejne USB 3.0 oraz port mini HDMIdo podłączenia zewnętrznego monitora.

Działanie KIANO SLIMNOTE 15,6 HDD

Laptop ten ma na pokładzie 4GB RAM-u, co moim zdaniem w aktualnych czasach jest absolutnym minimum nawet przy podstawowych czynnościach. Dzięki takim podzespołom można zadziwiająco szybko przeglądać internet czy jakieś inne nieskomplikowane rzeczy. Przeglądanie Youtuba, Facebooka czy praca w Wordzie, Excelu lub Gimpie nie nadwyrężają naszego laptopa i całkowicie dobrze się on przy nich sprawuje. Nasz sprzęt przy użyciu Edge odpala filmy 4K na Youtube, które potem można oglądać na zewnętrznym telewizorze, gdyż mamy port mini HDMI do podłączenia takowego.

BATERIA, głośniki KIANO SLIMNOTE 15,6 HDD

Bateria o pojemności 10 000 mAh wystarcza na około 5 godzin przeglądania internetu, oglądania filmów na Youtube czy pracy w Gimpie. Jeśli nam szczególnie zależy i będziemy pracować na ciemnym ekranie, to czas ten może się wydłużyć nawet do 7 godzin, chociaż nie będzie to zbyt komfortowe. Aby naładować baterię od zera do 100%, potrzebujemy około 4 godzin, co stanowi dużo czasu.

Kiano SlimNote 15,6 HDD bateria1

Pozytywnym zaskoczeniem są głośniki, które wreszcie mogę nazwać jakoś inaczej niż ,,brzęczykami”. W poprzednich laptopach od Kiano głośniki były piętą achillesową. Tutaj, chociaż dalej nie jest to najlepszy głośnik w tej cenie, mamy sprzęt na którym bez problemu komfortowo obejrzymy film czy posłuchamy jakiejś muzyki.

Wydajność w grach KIANO SLIMNOTE 15,6 HDD

Ten laptop z pewnością nie powstał do gier, jednak ja zawsze je testuję. Posiadając procesor Intel N3350 oraz układ graficzny 500 Intela jesteśmy w stanie coś odpalić. Bez problemu możemy pograć w gry typu Minecraft czy Terraria, ale i nie tylko, bo możemy pójść o krok dalej. GTA San Andreas na tym laptopie w rozdzielczości 800x600 pójdzie nam w średnio 25 klatkach, a bardzo mocno stweakowany Skyrim w takiej samej rozdzielczości pozwoli nam grać w około ~19klatkach. Jeśli lubicie grać w klasyki to myślę, że znajdziecie tutaj coś dla siebie, jednak nie oczekujcie zbyt wiele. Musimy pamiętać jednak o thermal throttlingu, który tutaj występuje.

Podsumowanie

Kiano wreszcie zaoferowało nam coś z normalnym dyskiem. Poprzednie wersje do poprawnego działania potrzebowały dodatkowej karty microSD, gdyż 20GB, które nam zostaje po zainstalowaniu systemu, to zdecydowanie za mało na cokolwiek. Dzięki tej wersji wreszcie mamy prawie pół terabajta miejsca na potrzebne dane i daje nam to spore pole do popisu. Za kwotę 1200zł otrzymujemy ciekawy sprzęt ze złym ekranem i dosyć słabymi podzespołami, jednak całkowicie wystarczalnym do podstawowych czynności. Na rynku są w tej cenie dostępne już ,,pełnoprawne” laptopy różnych marek, które oferują lepsze procesory i inne podzespoły.

cenaocena
blog comments powered by Disqus
Kiano SlimNote 15,6 HDD - Test Taniego Laptopa do Szkoły i nie Tylko