Asus Radeon HD7950 dociera do klienta w dużym kartonowym opakowaniu. Karta jest bardzo dobrze zabezpieczona na czas transportu, a po otwarciu opakowania mamy wrażenie obcowania z produktem z wyższej półki. Czarne eleganckie pudełko z płytą ze sterownikami oraz instrukcjami, czarna pianka zamiast kartonu - to wszystko robi pozytywne wrażenie.
W środku pod grubą warstwą pianki znajdziemy bohatera dzisiejszej recenzji. Radeon HD7950 DirectCU II Top zwraca na siebie uwagę przede wszystkim dużym, nie ogromnym chłodzeniem. Konstrukcja Asusa ma długość blisko 30cm, a karta zasłania całkowicie na naszej płycie głównej aż trzy sloty. Dodatkowo konstrukcja z uwagi na swoją potężną wagę widocznie opada ku frontowi obudowy, przez co np. instalacja kardy dźwiękowej na naszej płycie była niemożliwa. Inną sprawą jest fakt, że dobrze jest zostawić wolny 4 slot poniżej karty dla poprawy przepływu powietrza.
Układ chłodzenia w Asus Radeon HD7950 DCU II to konstrukcja składająca się z dwóch aluminiowych radiatorów, pięciu 8mm ciepłowodów, które mają bezpośredni kontakt z rdzeniem procesora karty graficznej, dwa wentylatory oraz aluminiowa obudowa chłodzenia. Tak potężna konstrukcja jest dodatkowo wzmocniona aluminiowym szkieletem.
Pod względem parametrów technicznych Radeon HD7950 od Asusa to konstrukcja dodatkowo podkręcona względem konstrukcji referencyjnych. Taktowanie rdzenia GPU wynosi 900MHz, a pamięci 5000MHz efektywnie. Jednostka posiada 1792 jednostek cieniujących, a producent na jej pokładzie zainstalował 3GB pamięci GDDR5 z szyną 384bit. Konstrukcja wykonana została w 28nm procesie technologicznym, a oparta jest na rdzeniu Tahiti. Całość komunikuje się z komputerem za pomocą gniazda PCI-E x16 w standardzie 3.0.
Na czarnym PCB Asus Radeon HD7950 znajdziemy również dwa mostki CrossFire X umożliwiające łączenie kart w konfiguracje wielokanałowe.
Autorska konstrukcja Asusa posiada 7 fazową sekcję zasilania wymagającą do poprawnej pracy podpięcia dwóch wtyczek 6PIN PCI-E.
Na śledziu karty graficznej Asusa użytkownik może znaleźć jeden port DVI, pełnowymiarowy port HDMI oraz dwa miniDisplayPort`y. Wszystkie gniazda umieszczone są na jednym śledziu (na jednej wysokości).
Platforma testowa
Procesor
AMD FX-6300 @4.4GHz
Chłodzenie procesora
Be Quiet Dark Shadow 2
Pamięć RAM
DDR3 GoodRam 2x4GB 1333MHz CL9
Płyta główna
ASRock 970 Extreme 3
Karta graficzna
Asus Radeon HD7950 DirectCU II Top
Dysk twardy
WD Caviar Blue 500GB 7200RPC 16MB Cache
Zasilacz
Be Quiet Power PRO 10 650W 80+ Gold
Obudowa
CM Storm Scout 2 Advance
Monitor
Benq XL2420T
System operacyjny
Microsoft Windows 7 Ultimate 64bit
Wersja sterowników
Catayst 13.4
Ustawienia i metodyka
- Gry
Battlefield 3 rozgrywka jednoosobowa – jakość tekstur niska, jakość cieni niska, jakość efektów niska, jakość siatki niska, jakość terenu niska, dekoracja terenu niska, opóźnienie antyaliasing wyłączony, antyaliasing post wyłączony, rozmycia wyłączone, filtrowanie anizotropowe 2x, oświetlenie rozproszone wyłączone, rozdzielczość FullHD 1920x1080 pikseli, odświeżanie 120Hz. Pomiar przeprowadziliśmy podczas rozgrywki jednoosobowej - misja „Operacja Gilotyna”.
Battlefield 3 Multiplayer – Szczegółowość detali ustawiliśmy na ultra. Rozgrywka toczyła się z rozdzielczością FullHD 1920x1080 pikseli, mapa na 64 graczy.
Medal Of Honor Warfighter kampania – jakość tekstur wysoka, jakość cieni wysoka, jakość efektów wysoka, jakość siatki wysoka, jakość terenu wysoka, dekoracja terenu wysoka, opóźnienie antyaliasing wyłączone, antyalising post wysoka, rozmycie wyłączone, filtrowanie anizotropowe x16, oświetlenie rozproszone HBAO, odbicia wyłączone, rozdzielczość 1920x1080 pikseli (FullHD), odświeżanie 120Hz. Pomiar przeprowadziliśmy podczas rozgrywki jednoosobowej - misja „Przypływ zmian”.
Medal Of Honor Warfighter Multiplayer - ustawienia szczegółowości detali na Ultra, rozdzielczość FullHD 1920x1080 pikseli.
FarCry 3 kampania – tekstury wysokie, naturalne oświetlenie średnie, cienie bardzo wysokie, post FX bardzo wysokie, geometria bardzo wysokie, roślinność bardzo wysokie, teren wysokie, woda wysokie, otoczenie wysokie, rozdzielczość FullHD 1920x1080 pikseli. Pomiar przeprowadziliśmy podczas rozgrywki jednoosobowej - misja „Palenie zioła”.
- Testy syntetyczne
Jako programy diagnostyczne podczas testów wykorzystaliśmy: GPU-Z, MSI Afterburner. Do obciążenia karty graficznej wykorzystaliśmy program FurMark.
Do przetestowania wydajności karty wykorzystaliśmy testy syntetyczne: 3DMark (pod uwagę biorąc wynik cząstkowy GPU z testu Fire Strike), 3DMark 11 (w trybie performance – pod uwagę braliśmy wynik cząstkowy GPU).
- Temperatura pracy, pomiar ciśnienia akustycznego (głośność) oraz pobór prądu
Pomiar poboru prądu odbywał się pod obciążeniem całej platformy (do obciążenia procesora wykorzystany był program Prime95), a do odczytu zużywanej energii wykorzystaliśmy watomierz LEDSystems 6907C.
Watomierz posiada dokładność +/- 2% +/-2W, jego napięcie pracy to 230V AC/50Hz. Pomiar rozpoczyna się od 3W, a maksymalna mierzalna moc to 3000W. Temperatura pracy watomierza LEDSystems 6907C to od 0 do 40 stopni Celsjusza przy wilgotności otoczenia poniżej 75%.
Testy głośności wykonaliśmy sonometrem Voltcraft SL-100 umieszczonym w odległości 30cm od karty graficznej. Jego dokładność pomiarowa to +/-2%, zakres częstotliwości 31,5Hz-8kHz. Zakres pomiarowy urządzenia mieści się w przedziale od 30 do 130dB. Urządzenie podczas pomiarów było ustawione w trybie odświeżania szybkiego, który wynosi 125ms. Zakres temperaturowy pracy sonometru obejmuje temperaturę od 0 do 40 stopni Celsjusza. Prezentowane wyniki zostały skorygowane do wartości tła 37dBA (jeżeli w dzień pomiaru tło było niższe, to do wartości zmierzonej dodawana była różnica, tak aby tło wynosiło dokładnie 37dBA)
Do pomiaru temperatury otoczenia wykorzystaliśmy termometr bezdotykowy Microlife NC 100 z dokładnością pomiarową +/- 0,2 stopnia Celsjusza. Rozdzielczość pomiaru wynosi 0,1 stopień Celsjusza. Odczyt temperatury karty dokonaliśmy programem MSI Afterburner. Przedstawione wyniki na wykresach przedstawiają wartości skorygowane do temperatury otoczenia 23 stopni Celsjusza w taki sposób, że gdy w czasie pomiaru temperatura otoczenia była wyższa od 23 stopni, różnica ta była odejmowana od wyniku końcowego, aby wynik skorygować do wartości odniesienia 23 stopni względem otoczenia.
Wyniki testów
- Testy syntetyczne
- Gry
Parametry pracy karty graficznej podczas rozgrywki BF3 Multi
- Temperatura, ciśnienie akustyczne (głośność), pobór prądu
Omównie wyników
Omówienie wyników zacznę od tych przedstawionych jako ostatnie. Miłym zaskoczeniem była niska temperatura pracy karty graficznej przede wszystkim pod obciążeniem. Konstrukcja Asusa jest w ścisłej czołówce i pod względem temperatury wyprzedza wielu rywali, w tym konstrukcje znacznie mniej wydajne.
Niestety taka wydajność chłodzenia obarczona jest wysokim poziomem generowanego hałasu. Podczas obciążania głośność karty przekraczała 50dBA. Taką wartość trudno uznać za sukces... a sami możecie się o tym przekonać w części video naszej recenzji.
Co do wydajności karty tutaj jest dobrze, a nawet bardzo dobrze. Asus Radeon HD7950 prezentuje poziom wydajności (zarówno w testach syntetycznych jak i grach) na poziomie konkurencyjnego GTX760. W zależności od wersji GTX`a jaką byśmy rozważali, karta Asusa jest raz wydajniejsza (wyprzedza między innymi konstrukcje referencyjną oraz niżej taktowane wersje OC), a raz nieco słabsza od zielonej konkurencji. Przy tym należy również mieć na uwadze optymalizacje gry, ta ma nieraz ogromne znaczenie. W każdej z testowanych przez nas gier, Radeon HD7950 był w stanie zapewnić nie tylko płynną, ale i w pełni komfortową rozgrywkę. Po analizie wykresów szczegółowych z rozgrywki wieloosobowej widać wyraźnie, że FPS nie spadały poniżej wartości płynności gry.
Na koniec miły akcent: pobór prądu. Asus Radeon HD7950 na platformie z podkręconym CPU zadowolił się mniejszą ilością energii niż rywale, a różnica 30W choć nie jest kolosalna, może mieć istotne znaczenie przy np. wyborze zasilacza do nowego zestawu opartego właśnie o testowaną grafikę.
Podsumowanie
Chłodzenie Asus Radeon HD7950 DCU II Top jest wydaje, lecz głośne. Mile zaskakuje pobór prądu. Pod względem wydajności testowana przez nas konstrukcja jest bezpośrednim rywalem GTX760 od Nvidii. Cenowo karty są również na tym samych półkach. Ostateczny wybór jest więc indywidualną sprawą kupującego i zadecydować tu mogą szczegóły.