PODPOWIEDZI:

Asus GTX 760 DirectCU II Drect Power test karty graficznej

Nvidia GTX760 jest to obecnie jedna z najlepszych propozycji dla graczy w rozsądnej cenie. Na rynku każdy producent ma taką kartę w swojej ofercie, nie inaczej Asus. Konstrukcja Asusa jest o tyle ciekawa, że to jedna z mniejszych konstrukcji 760 na rynku. Sprawdźmy, czy za mniejszymi rozmiarami nie kryje się niższa wydajność.

ASUS GeForce GTX 760 DirectCU II OC

Ocena VideoTesty.pl
Twoja ocena
0 GŁOSÓW
ZALETY
  • Niewielkie rozmiary
  • Dobra wydajność
  • Niskie temperatury pracy
  • Niewielki pobór prądu
WADY
  • Mogła by być jeszcze cichsza

Parametry techniczne

Karta posiada nieznacznie podniesione zegary względem konstrukcji referencyjnej. GPU producent ustawił na 1006MHz (w trybie BOOST 1072MHz), a pamięci pozostały bez zmian i ich taktowanie efektywne wynosi 6008MHz. Na pokładzie Asus GTX 760 DCUII DirectPower znalazło się 2GB pamięci GDDR5 z szyną 256bitową. Karta posiada 1152 jednostki cieniujące, a komunikuje się z komputerem slotem PCI-E x16 3.0.

Asus GTX 760 DirectCU II Drect Power fot6

Asus GTX 760 z chłodzeniem Direct CU jest kartą wykonaną w 28nm procesie technologicznym. Na czarnym matowym PCB znalazły się dwa mostki SLI oraz wspomniane wyżej złącze PCI-E. Cechą charakterystyczną Asus GTX760 DCUII DP jest umieszczony tuż nad rdzeniem karty element układu DirectPower (jego zadaniem jest przede wszystkim zwiększenie stabilności karty).

Asus GTX 760 DirectCU II Drect Power fot4

Karta do prawidłowego działania wymaga podpięcia tylko jednego złącza 8PIN PCI-E. Redukcja była możliwa właśnie dzięki zastosowaniu technologii DirectPower. Prawdopodobnie bez tego układu ustabilizowanie karty na słabszej sekcji zasilania (czterofazowa) od konkurencji było by problemem.

Asus GTX 760 DirectCU II Drect Power fot2

Układ chłodzenia

Asus GTX 760 DirectCU II Drect Power fot1

Za chłodzenie karty graficznej Asusa odpowiada bardzo dobrze znany naszym czytelnikom układ DirectCU II.

W przypadku testowanej konstrukcji bazuje on na jednym aluminiowym radiatorze. W odprowadzeniu ciepła z układu pomagają cztery ciepłowody (niklowane), które (co logiczne) w chłodzeniu DCUII posiadają bezpośredni styk z rdzeniem procesora graficznego. Na górze układu znajdziemy dwa wentylatory ułatwiające wymianę ciepła z otoczeniem. Według Asusa również układ DirectPower pozytywnie wpływa na temperatury karty i to dość znacznie. Wpływ technologii pozwala obniżyć temperaturę karty nawet o 17%.

Chłodzona jest również sekcja zasilania. Układ został przeniesiony z przodu karty, a za odprowadzanie ciepła z sekcji odpowiada niewielki lakierowany na czarno radiator.

Asus GTX 760 DirectCU II Drect Power fot3

Obudowa chłodzenia jest plastikowa, w charakterystycznych dla Asusa barwach czarno-czerownych. Karta wraz z układem chłodzącym zajmuje na naszej płycie głównej dwa sloty (trzeci dobrze jest zostawić wolny) i posiada długość zaledwie około 22cm. Dzięki takiej konfiguracji karta zmieści się w praktycznie każdej obudowie MidiTower.

Wyposażenie w porty wyjść

Na śledziu do dyspozycji użytkownika znalazł się standardowy zestaw portów. Są to dwa wyjścia DVI, jeden pełnowymiarowy port HDMI, oraz jeden pełnowymiarowy DisplayPort (DP).

Asus GTX 760 DirectCU II Drect Power fot5

Platforma testowa

Procesor

AMD FX-6300 @4.4GHz

Chłodzenie procesora

Be Quiet Dark Shadow 2

Pamięć RAM

DDR3 GoodRam 2x4GB 1333MHz CL9

Płyta główna

ASRock 970 Extreme 3

Karta graficzna

Asus GTX 770 DirectCU II OC (testowana)

Dysk twardy

WD Caviar Blue 500GB 7200RPC 16MB Cache

Zasilacz

Be Quiet Power PRO 10 650W 80+ Gold

Obudowa

CM Storm Scout 2 Advance

Monitor

Benq XL2420T

System operacyjny

Microsoft Windows 7 Ultimate 64bit

Wersja sterowników

320.49

Ustawienia i metodyka

  • Gry

Battlefield 3 rozgrywka jednoosobowa – jakość tekstur niska, jakość cieni niska, jakość efektów niska, jakość siatki niska, jakość terenu niska, dekoracja terenu niska, opóźnienie antyaliasing wyłączony, antyaliasing post wyłączony, rozmycia wyłączone, filtrowanie anizotropowe 2x, oświetlenie rozproszone wyłączone, rozdzielczość FullHD 1920x1080 pikseli, odświeżanie 120Hz. Pomiar przeprowadziliśmy podczas rozgrywki jednoosobowej - misja „Operacja Gilotyna”.

Battlefield 3 Multiplayer – Szczegółowość detali ustawiliśmy na ultra. Rozgrywka toczyła się z rozdzielczością FullHD 1920x1080 pikseli, mapa na 64 graczy.

Medal Of Honor Warfighter kampania – jakość tekstur wysoka, jakość cieni wysoka, jakość efektów wysoka, jakość siatki wysoka, jakość terenu wysoka, dekoracja terenu wysoka, opóźnienie antyaliasing wyłączone, antyalising post wysoka, rozmycie wyłączone, filtrowanie anizotropowe x16, oświetlenie rozproszone HBAO, odbicia wyłączone, rozdzielczość 1920x1080 pikseli (FullHD), odświeżanie 120Hz. Pomiar przeprowadziliśmy podczas rozgrywki jednoosobowej - misja „Przypływ zmian”.

Medal Of Honor Warfighter Multiplayer - ustawienia szczegółowości detali na Ultra, rozdzielczość FullHD 1920x1080 pikseli.

FarCry 3 – tekstury wysokie, naturalne oświetlenie średnie, cienie bardzo wysokie, post FX bardzo wysokie, geometria bardzo wysokie, roślinność bardzo wysokie, teren wysokie, woda wysokie, otoczenie wysokie, rozdzielczość FullHD 1920x1080 pikseli. Pomiar przeprowadziliśmy podczas rozgrywki jednoosobowej - misja „Palenie zioła”. - Testy syntetyczne

Jako programy diagnostyczne podczas testów wykorzystaliśmy: GPU-Z, MSI Afterburner. Do obciążenia karty graficznej wykorzystaliśmy program FurMark.

Do przetestowania wydajności karty wykorzystaliśmy testy syntetyczne: 3DMark (pod uwagę biorąc wynik cząstkowy GPU z testu Fire Strike), 3DMark 11 (w trybie performance – pod uwagę braliśmy wynik cząstkowy GPU).

  • Temperatura pracy, pomiar ciśnienia akustycznego (głośność) oraz pobór prądu

Pomiar poboru prądu odbywał się pod obciążeniem całej platformy (do obciążenia procesora wykorzystany był program Prime95), a do odczytu zużywanej energii wykorzystaliśmy watomierz LEDSystems 6907C.

Watomierz posiada dokładność +/- 2% +/-2W, jego napięcie pracy to 230V AC/50Hz. Pomiar rozpoczyna się od 3W, a maksymalna mierzalna moc to 3000W. Temperatura pracy watomierza LEDSystems 6907C to od 0 do 40 stopni Celsjusza przy wilgotności otoczenia poniżej 75%.

Testy głośności wykonaliśmy sonometrem Voltcraft SL-100 umieszczonym w odległości 30cm od karty graficznej. Jego dokładność pomiarowa to +/-2%, zakres częstotliwości 31,5Hz-8kHz. Zakres pomiarowy urządzenia mieści się w przedziale od 30 do 130dB. Urządzenie podczas pomiarów było ustawione w trybie odświeżania szybkiego, który wynosi 125ms. Zakres temperaturowy pracy sonometru obejmuje temperaturę od 0 do 40 stopni Celsjusza. Prezentowane wyniki zostały skorygowane do wartości tła 37dBA (jeżeli w dzień pomiaru tło było niższe, to do wartości zmierzonej dodawana była różnica, tak aby tło wynosiło dokładnie 37dBA)

Do pomiaru temperatury otoczenia wykorzystaliśmy termometr bezdotykowy Microlife NC 100 z dokładnością pomiarową +/- 0,2 stopnia Celsjusza. Rozdzielczość pomiaru wynosi 0,1 stopień Celsjusza. Odczyt temperatury karty dokonaliśmy programem MSI Afterburner. Przedstawione wyniki na wykresach ukazują wartości skorygowane do temperatury otoczenia 23 stopni Celsjusza w taki sposób, że gdy w czasie pomiaru temperatura otoczenia była wyższa od 23 stopni, różnica ta była odejmowana od wyniku końcowego, aby wynik skorygować do wartości odniesienia 23 stopni względem otoczenia.

Wyniki testów

  • Testy syntetyczne

3DMark Fire Strike

Asus GTX 760 DirectCU II Drect Power fot7

Asus GTX 760 DirectCU II Drect Power fot8

3DMark 11

Asus GTX 760 DirectCU II Drect Power fot9

Asus GTX 760 DirectCU II Drect Power fot10

  • Gry

Battlefield 3

Asus GTX 760 DirectCU II Drect Power fot11

Asus GTX 760 DirectCU II Drect Power fot12

Medal Of Honor Warfighter

Asus GTX 760 DirectCU II Drect Power fot13

Asus GTX 760 DirectCU II Drect Power fot14

Far Cry 3

Asus GTX 760 DirectCU II Drect Power fot15

  • Temperatura, ciśnienia akustyczne, pobór prądu (platforma)

Asus GTX 760 DirectCU II Drect Power fot17

Asus GTX 760 DirectCU II Drect Power fot18

Asus GTX 760 DirectCU II Drect Power fot19

Omówienie wyników i wnioski

Asus GTX 760 DCUII DP jest kartą graficzną, która jest wydajniejsza od konstrukcji referencyjnej, ale nieznacznie. Ciut wyższe taktowanie przekłada się na wyższy wynik w testach syntetycznych, a w grach w zależności od produkcji czasami wyprzedza i wyżej taktowanych rywali. Tutaj jednak tradycyjnie daje o sobie znać optymalizacja gry, co doskonale widać na przykładzie dwóch tytułów BF3 oraz MOHW. Produkcje choć oparte na tym samym silniku są różnie zoptymalizowane. W przypadku MOHW gra jest o wiele stabilniejsza, a FPS nie skacze tak raptownie jak w BF3 (multi). W przypadku MOHW gra jest również płynniejsza.

Asus GTX 760 DirectCU II Drect Power fot16

Parametry pracy karty podczas rozgrywki BF3 Multi screan dostępny w większej rozdzielczości poniżej testu.

Pod względem temperatury konstrukcja Asusa wypada dobrze, a nawet bardzo dobrze biorąc pod uwagę również niewielkie (względem konkurencji) rozmiary chłodzenia. Karta osiągnęła podczas obciążania identyczny wynik co JetStream od Palita, a całość była o 4 stopnie chłodniejsza od konstrukcji referencyjnej Zotac`a.

Kultura pracy DCUII na GTX 760 Asusa plasuje kartę w środku stawki. Układ pod obciążeniem generuje wraz z tłem 48dBA, jest więc zdecydowanie cichszy od referenta , cichszy od konstrukcji Palita, ale głośniejszy od MSI. Dokładnie taki sam wynik uzyskała wcześniej testowana karta Asusa GTX770, ale już po wymianie nieszczęsnej pasty (jeżeli nie wiecie o co chodzi, zapraszamy do recenzji Asus GTX770 DCUII na naszym portalu).

Pod względem poboru prądu Asus GTX 760 DCU II jakoś specjalnie nie obciąży naszego budżetu.

Podsumowanie

Choć Asus GTX 760 DCU II DP wydaje się średniakiem biorąc pod uwagę konkurencje, nie jest tak do końca. Producent dokonał rzeczy o jaką nie pokusił sie żaden z rywali. Zbudował kartę wydajną, dość cichą, energooszczędną i o wiele mniejszych rozmiarów. Moim zdaniem jest to sukces tym bardziej, że cenowo karta ta jest konkurencyjna względem rywali. Sumując: karta Asusa zasługuje na nasze wyróżnienie i razem z konstrukcją MSI (również wyróżnioną) są najbardziej, jak do tej pory, wartymi uwagi w kategorii kart do gier za około 1000zł.

Asus GTX 760 DirectCU II Drect Power rekomendacja

Przykładowe zdjęcia

Podgląd zdjęcia

blog comments powered by Disqus
Asus GTX 760 DirectCU II Drect Power test karty graficznej