PODPOWIEDZI:
VideoTesty.pl
Test Sony Xperia 10 - Za wysokie progi na wysokie ceny

Sokowirówki – Jak Wybrać Najlepszą Sokowirówkę i Cieszyć Się Zdrowiem?

Sokowirówki – Jak Wybrać Najlepszą Sokowirówkę i Cieszyć Się Zdrowiem?

Są tutaj jacyś miłośnicy soków? Tych naturalnych, stuprocentowych, wyciskanych prosto ze świeżych owoców? Jeśli tak, to dobrze trafiliśmy. Sokowirówka to niezbędnik w kuchni każdego fana zdrowego odżywiania. Porcja witamin zawarta w szklance pysznego soku to recepta na wiele schorzeń i dolegliwości. Niestety, nie wszystkie sokowirówki dadzą nam taki sok. Część z nich zabija najzdrowsze elementy warzyw i owoców, dostarczając nam jedynie cukru. Jaką sokowirówkę wybrać, by soki były smaczne oraz zdrowe?

Moc

Najzdrowsze soki to te, które przygotowujemy nie tylko z owoców, ale i z warzyw. Niestety, warzywa takie jak marchewka, seler lub burak są dość twarde. Aby wycisnąć z nich sok, potrzebujesz sokowirówki o dużej mocy. Najczęściej spotkasz się z wachlarzem mocy od 150W do 600W. Te słabsze sokowirówki nadadzą się do wyciskania np. winogron, pomidorów, cytrusów czy innych miękkich owoców. Jeśli jednak masz ochotę na sok z marchwi – celuj w moc powyżej 500W. W takim przypadku konieczna będzie regulacja mocy, tak by wycisnąć sok zarówno z twardych jak i miękkich źródeł soku.

Obroty

Jeśli kiedykolwiek rozglądałaś się za sokowirówką, zapewne spotkałaś się z tajemniczym określeniem: sokowirówka wolnoobrotowa. Co oznacza? Chodzi tu o to, że wyciskanie odbywa się przy niskich obrotach sokowirówki, przez co nie grzeje się ona tak bardzo, jak wyciskarka wysokoobrotowa. Wysokie obroty to także wysoka temperatura pracy sokowirówki, co zabija zdrowotne właściwości soku. Pamiętajmy, że sok to nie tylko pyszny napój, ale przede wszystkim bomba witaminowa potrzebna każdemu organizmowi!

jaką sokowirówkę kupić?

Sitko

Nie da się ukryć, że samodzielne wyciskanie soku z owoców jest dosyć drogie. Aby wycisnąć szklankę soku potrzebna jest spora porcja owoców. Z tego powodu bardzo ważne jest to, jak nasza sokowirówka będzie oddzielać sok od miąższu. Kupując tanią sokowirówkę być może zaoszczędzimy na zakupie, lecz stracimy na jej niskiej wydajności. Z podobnej porcji owoców uzyskamy o wiele mniej soku, niż w przypadku bardziej zaawansowanego odpowiednika. Sitko powinno mieć strukturę siateczki i być wykonane ze stali nierdzewnej. Sitka plastikowe są tańsze, lecz niestety mniej skuteczne.

Głośność

Wstałaś skoro świt i wybierasz się na poranny jogging? Zanim przygotujesz swój ulubiony sok, sprawdź, czy wszyscy zdążyli się już obudzić. Niektóre sokowirówki, zwłaszcza te tańsze, są niezwykle hałaśliwe. Zapewne pamiętasz stare, ogromne sokowirówki, w jakich przyrządzały sok nasze babcie. Były głośniejsze od pralki. Dzisiejsze sokowirówki są nowocześniejsze i dużo bardziej ciche. Wybierz taki model, który pozwoli Ci wycisnąć sok bez budzenia sąsiadów.

najlepsze sokowirówki

Sokowirówka czy wyciskarka?

Cel ten sam – uzyskanie pysznego soku. Różni się jedynie sposób jego uzyskania. Sokowirówka, jak sama nazwa wskazuje, odwirowuje sok rozdzierając owoc o sito. Otrzymujemy dzięki temu świeży i klarowny sok, bez miąższu. Niestety, w procesie tarcia sok mocno się utlenia, przez co konieczne jest jego wypicie tuż po przygotowaniu. Tracimy także część jego właściwości zdrowotnych. Innym rozwiązaniem są wyciskarki ślimakowe, które nie rozcierają owocu, lecz zgniatają. Uzyskany sok nie jest klarowny i posiada kawałeczki owoców. Dla jednych jest to zaletą, dla innych wadą. Taki sok nie jest utleniany, więc możemy go przechowywać w lodówce przez kilka dni. Zachowuje przy tym pełnię właściwości odżywczych. Wybór należy do Ciebie.

>>> Wyciskarka do soków czy sokowirówka? Dowiedz się więcej na ten temat!

Pojemnik na odpadki

Wielkością pojemnika nie musisz się nazbyt przejmować, chyba że masz zamiar przygotowywać duże ilości soku dla całej rodziny. Najmniejsze pojemniki mają ok. pół litra pojemności. Bez problemu wystarczy to na przygotowanie szklanki soku. Większe sokowirówki mają pojemniki o pojemności nawet kilku litrów, przez co nie trzeba go tak często opróżniać. Najlepiej, gdy pojemnik wykonany jest z przezroczystego materiału. Sprawdzenie zapełnienia będzie niezwykle proste.

polecane sokowirówki

Wielkość otworu

Chcesz, by korzystanie z sokowirówki było wygodne? Wybierz sokowirówkę z dużym otworem na owoce. Nie będziesz musiała wtedy kroić składników na małe kawałki. Wrzucisz całe jabłko, dwie marchewki i obraną pomarańczę – gotowe. Krojąc na maleńkie kawałeczki tylko przysporzysz sobie niepotrzebnej pracy.

Czyszczenie

Nikt z nas nie lubi babrać się w zlewie z elementami, których nie da się doczyścić. Najlepsza sokowirówka to najprostsza sokowirówka. Powinna mieć niewiele elementów i chętnie poddawać się rozbiórce na części pierwsze. Niektóre sokowirówki posiadają funkcję samooczyszczenia – zwróć na to uwagę.

Jesteś już świetnie przygotowana na zakup swojej pierwszej sokowirówki. Wiesz na co zwrócić uwagę i czego się wystrzegać. Jedyne co Ci pozostaje, to zamówić ją w internecie, poczekać na kuriera, a w międzyczasie wybrać się po pyszne owoce i warzywa. Smacznego!

blog comments powered by Disqus
Sokowirówki – Jak Wybrać Najlepszą Sokowirówkę i Cieszyć Się Zdrowiem?
Autor: Szymon Sonik