PODPOWIEDZI:
VideoTesty.pl
Jaka ręczna pilarka tarczowa?

Elektryczne Piły Łańcuchowe – Wybieramy Najlepszą Piłę do Ogrodu

Elektryczne Piły Łańcuchowe – Wybieramy Najlepszą Piłę do Ogrodu

Wielkimi krokami zbliża się zima, a Ty nadal nie masz przygotowanego drewna na opał? Najwyższy czas wziąć w ręce piłę łańcuchową. Choć w dalszym ciągu najpopularniejsze są pilarki spalinowe, to dziś zajmiemy się tymi z napędem elektrycznym. Uważamy wszak, że mają one mnóstwo zalet i wielu przypadkach przewyższają swoje spalinowe odpowiedniki. Wybór ten doceni także sąsiad – piły elektryczne są znacznie cichsze. Jaką elektryczną piłę łańcuchową wybrać?

Moc silnika

Moc piły łańcuchowej powinna zostać dobrana do zadań, które przed nami stoją. Do podcinania krzewów i drzew oraz cięcia gałęzi nie potrzebujemy mocnego silnika. Z powodzeniem wystarczą nam te o mocy ok. 1200 W. Taka pilarka będzie nie tylko oszczędniejsza, lecz również lżejsza, a przez to łatwiejsza w manewrowaniu. Jeśli zaś potrzebujesz sprzęt do cięższych zadań, np. do cięcia grubych i twardych pieńków, wybierz model o mocy co najmniej 2000 W. Czym wyższa moc piły łańcuchowej, tym dłuższą prowadnicę możesz założyć.

Długość prowadnicy

Nie da się ukryć, że pilarka elektryczna najlepiej nadaje się do zadań ogródkowych. Konieczność dostępu do energii elektrycznej sprawia, że nie zabierzemy jej do lasu. Z tego powodu nie ma sensu kupować elektrycznej piły łańcuchowej o długiej prowadnicy. Do użytku domowego spokojnie wystarczy prowadnica o długości 30-35 centymetrów. Pozwoli Ci przygotować drewno do kominka, pociąć stare deski czy przygotować konstrukcje drewniane. Pamiętaj, że wybierając pilarkę o dłuższej prowadnicy, musi mieć ona wysoką moc. Mając do wyboru piły o tej samej mocy, lepiej wybrać tę z krótszą prowadnicą – będzie wydajniejsza.

Elektryczne piły łancuchowe

System smarowania łańcucha

Mogłoby się wydawać, że pilarka elektryczna jest bezobsługowa, jednak to nie do końca prawda. Owszem, nie musimy się przejmować dolewaniem paliwa, ani tym bardziej przeglądami silnika, jednak troska o łańcuch jest niezbędna. Aby mógł on bezproblemowo działać, pilarka musi zapewnić mu odpowiednie smarowanie. Sprawdź, jaka jest pojemność zbiorniczka na olej łańcuchowy. Powinno to być min. 200 ml. Mniejsza pojemność wymusi na Tobie częste przerywanie pracy i dolewanie oleju. Przydatną funkcją jest regulacja ilości podawanego oleju. Dzięki temu będziemy mogli wyregulować tę dawkę w zależności od warunków pracy.

Beznarzędziowy system napinania łańcucha

Każdy łańcuch z biegiem czasu się zużywa. Należy go ostrzyć, naciągać, a w przypadku całkowitego zużycia – wymienić. Wszystkie te czynności powinny być jak najprostsze. Najtańsze piły elektryczne wymagają od nas użycia narzędzi. Musimy mieć pod ręką odpowiedni klucz, by to zrobić. Jeśli zależy Ci na wygodzie, wybierz beznarzędziowy system napinania i ściągania łańcucha. Za pomocą pokrętła szybko go naciągniesz i równie momentalnie wymienisz na nowy.

Elektryczne piły łańcuchowe 1

Waga

Przygotowywanie drewna na opał to satysfakcjonująca, lecz ciężka praca. Po co więc sobie ją utrudniać korzystając z ciężkich spalinowych pilarek? Piła elektryczna jest znacznie lżejsza i poręczniejsza, co z pewnością odczują Twoje mięśnie podczas kilkugodzinnej obróbki drewna. Najlżejsze pilarki elektryczne ważą 3 kilogramy i jest to naprawdę niewiele. Profesjonalne, duże pilarki spalinowe potrafią ważyć zaś nawet 10 kilogramów.

Długość kabla

Mogłoby się wydawać, że jest to rzecz, która ma znaczenia. Praktyka pokazuje jednak, że… nic bardziej mylnego! Długi, kilkumetrowy kabel zupełnie nie jest tu zaletą. Wręcz przeciwnie, może jedynie przeszkadzać np. w przechowywaniu pilarki. Znacznie lepiej skorzystać z przedłużacza, zaś sam kabel pilarki niech ma jedynie kilkadziesiąt centymetrów. Podczas prac z drewnem łatwo uszkodzić kabel, a przecież mniejszą stratą będzie zakup nowego przedłużacza, niż konieczność oddania pilarki do naprawy.

Ranking pił

Elektryczne piły łańcuchowe 2

Zabezpieczenia

Każda pilarka posiada zabezpieczenia przed odbiciem. Jakie są więc różnice? Choćby te w czułości i szybkości działania. Blokada powinna zadziałać już przy niewielkim nacisku na osłonę, a zatrzymanie łańcucha nie powinno trwać więcej niż ułamek sekundy. Jeśli blokada nie zaskoczy, bądź wyhamuje łańcuch zbyt późno, skutki mogą być opłakane. Inną ważną blokadą jest blokada spustu. Przycisk uruchamiający piłę powinien dać się wcisnąć dopiero po chwyceniu za rękojeść.

Elektryczne piły łańcuchowe 4

Bez względu na to, czy kupujesz piłę łańcuchową do cięcia grubych pni, czy ścinania małych gałązek, najważniejsze są dwie rzeczy – bezpieczeństwo i niezawodność. Obie dostaniesz tylko wtedy, jeśli zdecydujesz się na zakup pilarki znanego, cenionego producenta. Nie ma sensu ryzykować wybierając tanią piłę elektryczną nieznanej firmy. Cięcie drewna to niebezpieczne zajęcie, więc podejdź do tego z głową. Zawsze lepiej dołożyć trochę pieniędzy albo zdecydować się na mniejszy model, niż pluć sobie w brodę. Jeśli chcesz poznać sprawdzone, bezpieczne elektryczne piły łańcuchowe, sprawdź nasz ranking TOP10. Rekomendacje zadowolonych użytkowników mówią same za siebie.

blog comments powered by Disqus
Elektryczne Piły Łańcuchowe – Wybieramy Najlepszą Piłę do Ogrodu
Autor: Szymon Sonik