PODPOWIEDZI:

Piła łańcuchowa elektryczna czy spalinowa?

Piła łańcuchowa elektryczna czy spalinowa?

Jeżeli piła łańcuchowa to elektryczna czy spalinowa? Kiedy przychodzi moment zakupu nowego narzędzia, to zazwyczaj jest pierwszy dylemat. W przypadku tego typu urządzeń - odpowiedź nie jest całkiem oczywista. Wszystko zależy od preferencji użytkownika.

Nieważne, czy wybierzesz piłę łańcuchową spalinową, czy elektryczną. Ostatecznie najważniejsze będą jej osiągi. Zawsze możesz jednak skorzystać z pomocy. Warto sugerować się naszymi rankingami pił i pilarek w doborze odpowiedniego sprzętu. Oczywiście już po tym, jak zdecydujesz się na konkretny sposób napędzania jego motoru.

Kupić piłę łańcuchową elektryczną czy spalinową?

Zakup piły łańcuchowej wcale nie musi wiązać się wyłącznie z nabyciem urządzenia spalinowego. Wielu twierdzi, że to jedyna sensowna opcja - no, może poza pracą wyłącznie w warsztacie. Nic bardziej mylnego, porządne urządzenia zasilane prądem nie odstają od domowych sprzętów tego typu.

Dobór odpowiedniego rodzaju napędu sprowadza się więc w praktyce do ceny, górnego pułapu możliwości, mobilności, awaryjności i ostatecznie wyboru personalnego. Tutaj poznasz wszystkie za i przeciw nabywaniu piły łańcuchowej zasilanej paliwem lub prądem.

Profesjonalista z piłą łańcuchową

Koniecznie zobacz: Jak wybrać piłę łańcuchową?

Piła łańcuchowa elektryczna - zalety i wady

Piła łańcuchowa elektryczna zalety

Piła łańcuchowa elektryczna wady

Taki sprzęt oznacza niskie koszty eksploatacji. Prąd jest zdecydowanie tańszy od mieszanki paliwowej. Jeżeli dodatkowo korzystasz z prywatnych odnawialnych źródeł energii - jesteś ustawiony za darmo.

Silnik elektryczny wymaga źródła prądu. Rozwiązuje się ten problem na dwa sposoby. Jednym z nich jest podłączanie do sieci energetycznej kablem, co skraca zasięg i eliminuje wiele działek. 

Siłą rzeczy piła, której zasilaniem jest wyłącznie prąd, ma lepszy wpływ na środowisko. Dlatego właśnie te urządzenia sprawdzą się u osób, które są żywo zainteresowane ekologią.

Rozwiązaniem problemu zasięgu jest użycie akumulatora. To jednak podwyższa cenę urządzenia i daje znacznie krótszy czas pracy, przerywany godzinami ładowania.

Na ogół silnik elektryczny nie generuje takiego hałasu jak spalinowy. Nie ma w nim cylindrów, w których następuje spalanie mieszanki. Nadal są w miarę głośne, ale odczuwalnie cichsze od spalinowych - sprzęty takie jak Makita DUC355Z potrafią sięgać nawet 87 decybeli.

Silniki elektryczne łatwo się przegrzewają. To oznacza, że trzeba im od czasu do czasu dać odpocząć, aby nie ryzykować kosztownych napraw.

Ze względu na znaczne uproszczenie konstrukcji silnika, są to urządzenia lżejsze. To bardzo ważna sprawa przy dłuższej pracy - mniej się będziesz z nimi męczył.

Piły łańcuchowe na prąd nie są w stanie osiągnąć poziomów mocy, jakie cechują urządzenia spalinowe z wyższej półki. O ile do zastosowań domowych są w stanie im dorównać, o tyle profesjonaliści sięgają już po maszyny na paliwo.

Warto sprawdzić: Jaka ukośnica? Zestawienie elektrycznych pił tarczowych

Piła łańcuchowa spalinowa - zalety i wady

Piła łańcuchowa spalinowa zalety

Piła łańcuchowa spalinowa wady

Takie urządzenie ma znacznie wyższy potencjał od zasilanego prądem. Nie bez kozery leśnicy używają sprzętów spalinowych. W warunkach domowych ma to mniejsze znaczenie, ale jeżeli szukasz profesjonalnego sprzętu - tędy droga.

Silniki spalinowe cechują jednak wyższe koszty eksploatacji i większa komplikacja pracy. Zdecydowana większość pił łańcuchowych jest dwusuwowa - do pracy potrzebuje mieszanki paliwa z olejem.

To bardzo mobilne rozwiązanie. Ze względu na zasilanie paliwem, taka maszyna jest w stanie pracować wszędzie. Pod warunkiem, że zabierzesz ze sobą mieszankę paliwową i masz dostatecznie dużo pary w rękach, aby taki sprzęt unieść.

Ze względu na poprzedni punkt taki sprzęt źle wpływa na środowisko. Olej nie spala się w całości, a powstały smog szkodzi tobie i otoczeniu. Nawet zapewnienia producentów o zmniejszonej emisji tego nie zmienią.

Zazwyczaj wykonane są z porządniejszego materiału. Silnik spalinowy jednak pracuje gwałtowniej od elektrycznego i w tak kompaktowym sprzęcie nie polubi się z plastikiem. Z tego względu zazwyczaj nawet tańsze piły łańcuchowe spalinowe, jak Hitachi CS33EB WE będą w stanie wytrzymać lata pracy.

Ze względu na specyfikę pracy piła łańcuchowa z motorem spalinowym jest głośniejsza od elektrycznej. Tak czy siak - noś słuchawki ochronne, ale twój sąsiad pewnie wolałby urządzenie, które nie hałasuje z mocą 110 decybeli.

Ta sama wytrzymałość dotyczy również samego motoru. Silnik takiej piły łańcuchowej nieprędko się przegrzeje, a na dodatek zachowa swoją wydajność przez lata. Pod warunkiem, że będziesz dbał o jego konserwację i czyszczenie filtrów.

Każdy, kto kiedykolwiek próbował odpalić silnik za pomocą linki rozrusznika, wie, że zazwyczaj ciężko się odpala. Jasne, pojawiają się rozwiązania typu easy-start, albo po prostu elektroniczny guzik zapłonu, ale za to już trzeba dopłacić, jak w modelu Makita DCS520-45.

Zobacz też: Jaka ręczna pilarka tarczowa?

Zastosowania pił łańcuchowych obu rodzajów napędu

Urządzenia różnego rodzaju napędu pozwolą ci na pracę w różnych warunkach. Składają się na to oczywiście rodzaj ciętego drewna i przestrzeń, w której pracujesz. Do jakich celów wybrać więc piłę łańcuchową na paliwo, a do jakich na prąd?

Piła łańcuchowa przy drewnie kominkowym

  • Elektryczna piła łańcuchowa - to urządzenia raczej do ogrodu, niż do przestrzeni okołoleśnych lub na działkę. Wszystko ze względu na to, że urządzenie możesz znaleźć maksymalnie o mocy 2200 watów, o krótkiej prowadnicy i jednak źródło prądu ogranicza zasięg. Pewnym rozwiązaniem jest sprzęt akumulatorowy.
    Nie jest to jednak najlepsza opcja. Nawet pomimo tego, że większość maszyn pracuje z prądem o napięciu 18 voltów i prędkością posuwu łańcucha około 10 metrów na sekundę, co wystarczy do poradzenia sobie z większością kłód i gałęzi. Tego typu piły łańcuchowe ze względu na baterię umożliwiają krótszą pracę, a ładuje się je przez kilka godzin. 
  • Spalinowa piła łańcuchowa - sprzęty z takim napędem znajdują już zastosowanie w faktycznych pracach leśnych. Niektóre potrafią mieć prowadnice o długości ponad 100 centymetrów i moc sięgającą 5 kilowatów wzwyż. Nie oznacza to jednak, że znacznie tańsze spalinowe piły łańcuchowe nie sprawdzą się w sadzie lub na działce.
    W zasadzie taka piła da ci bezkompromisową jakość wszędzie, poza zamkniętymi pomieszczeniami. Korzystanie przez dłuższy czas z urządzeń wydzielających smog (a większość pilarek łańcuchowych na paliwo to śmierdzące dwusuwy) w szczelnym garażu lub warsztacie może okazać się nawet śmiertelne.

Zobacz też: Jaka piła łańcuchowa spalinowa?

Piła łańcuchowa spalinowa czy elektryczna - podsumowanie

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to, jaki typ napędu piły łańcuchowej sprawdzi się w każdym przypadku. Poszczególni użytkownicy mają różnorodne potrzeby. Jeden mieszka pod laskiem i od czasu do czasu musi docinać grube gałęzie starych drzew, aby mu nie zmiażdżyły ulubionego psa (lub dziecka). Inny z kolei po prostu ma działkę, a na niej starą jabłonkę, o którą musi od czasu do czasu zadbać.

Leśnik pracujący z piłą łańcuchową

W obu przypadkach sprawdzi się co innego. Jeżeli więc wiesz już, którym typem jesteś, koniecznie sprawdź nasze zestawienia. Dowiesz się z nich na przykład, jaką piłę łańcuchową elektryczną zakupić. Staramy się zawsze proponować najopłacalniejsze modele z różnych progów cenowych.

blog comments powered by Disqus
Piła łańcuchowa elektryczna czy spalinowa?