PODPOWIEDZI:

Jak wybrać piłę łańcuchową?

Jak wybrać piłę łańcuchową?

Zastanawiasz się, jak wybrać piłę łańcuchową? Potrzebujesz sprzętu do warsztatu, ogrodu lub lasu? Nie mogłeś trafić lepiej. Wyjaśnienia zawarte w tym artykule pozwolą ci na świadomy i solidny dobór urządzenia do cięcia drewna.

Wybór piły łańcuchowej nie musi być wcale szczególnie skomplikowany. Jest kilka zagadnień, które warto rozjaśnić, ale w gruncie rzeczy ten rodzaj urządzeń jest stosunkowo prosty w zrozumieniu. Jeżeli jednak nie chcesz szukać sam - sięgnij po nasz ranking pił i pilarek.

Jak wybrać piłę łańcuchową? W skrócie

 • Moc silnika - rzecz raczej oczywista. Od tego parametru zależą możliwości twojej pilarki łańcuchowej. Przekłada się na wydajność pracy i to, jak często i z jak twardym drewnem możesz pracować. Zazwyczaj podawana w watach - silniki spalinowe określa się też poprzez konie mechaniczne.
 • Typ zasilania - spalinowe lub elektryczne. To od niego zależy zwykle wydajność sprzętu i miejsce, w którym możesz go zastosować. Do zastosowań przydomowych w zupełności wystarczy piła łańcuchowa na prąd.
 • Długość prowadnicy - parametr wskazujący długość roboczą części tnącej urządzenia. To od niego zależy komfort twojej pracy. Im dłuższy, tym szersze drewno będziesz mógł ciąć. Zbyt duża prowadnica może okazać się jednak niewygodna i zbędna na dłuższą metę.
 • Prędkość obrotu łańcucha - inny sposób na określenie możliwości sprzętu. Warto na tę wartość zwrócić uwagę przed zakupem, bo zależy ona nie tylko od motora, ale i od długości łańcucha. Dlatego daje nieco dokładniejszy obraz niż sama mocy silnika.
 • Ciężar maszyny - ponieważ pilarki łańcuchowe należą do narzędzi ręcznych, koniecznie musisz zwrócić uwagę na ciężar wybieranego przez ciebie modelu. Im więcej waży, tym bardziej się zmęczysz pracując z nim.
 • Prostota wymiany łańcucha - czasami w pilarce trzeba wymienić i naprężyć łańcuch tnący. Wielu producentów, aby to ułatwić, w swoich sprzętach montuje beznarzędziowe rozwiązania pozwalające na szybkie uporanie się z tym rodzajem konserwacji. 
 • Systemy antywibracyjne - tak mocne sprzęty, jak piły łańcuchowe generują sporo drgań. Z uwagi na to, że są narzędziami ręcznymi, drgania te wpływają na użytkownika. Żeby nie nabawić cię kontuzji, producenci rozwijają technologie absorbowania wibracji.
 • Easy-start - w piłach spalinowych to rozrusznik pozwalający ci na łatwiejsze odpalenie urządzenia. Wystarczy jedno szarpnięcie, aby wprawić maszynę w ruch. Warto na to zwracać uwagę, szukając sprzętu dla siebie.
 • Miękki start - układ zmniejszający początkowe skoki napięcia przy włączaniu pilarki elektrycznej. Poprawia żywotność maszyny i zmniejsza szanse na zadziałanie bezpieczników.
 • Producent - w dzisiejszych czasach firma już nie jest tak istotna. Większość producentów stara się nie produkować bubli, będących skokiem na kasę klienta. Wśród nich warto jednak wymienić Makitę i Boscha, których linie produktów profesjonalnych należą do najlepszych na rynku.
 • Poziom hałasu - maszyny tego typu są zazwyczaj głośne. Potrafią sięgać nawet 120 decybeli. Niektórzy producenci jednak budują je w oparciu o technologie zmniejszające generowany przez nie dźwięk.

Sprawdź też: Jaka piła łańcuchowa elektryczna?

Silnik w pile łańcuchowej

Sercem każdej pilarki łańcuchowej jest jej motor. Zanim podejmiesz wybór odnośnie konkretnego modelu, musisz zacząć od sprawdzenia, jak określić jego możliwości. Najlepszą bazą jest właśnie silnik - tu trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na jego moc (co przekłada się na wydajność) i rodzaj napędu (decydujący o tym, gdzie sprawdzi się urządzenie).

Praca piły łańcuchowej na budowie

Moc silnika

Ten parametr podawany jest zazwyczaj w kilowatach lub w koniach mechanicznych w przypadku urządzeń spalinowych. Określa moc, jaką generuje motor podczas pracy. Dzięki niemu będziesz mógł stwierdzić, czy sprzęt poradzi sobie w trudniejszych warunkach - z twardszym materiałem i dłuższą pracą. 

Do zastosowań domowych najlepiej sięgnąć po pilarki o mocy od 1,5 do 3 kilowatów (przy spalinowych) i od 1600 do 2000 watów (przy elektrycznych). Urządzenia bezprzewodowe zasilane prądem określają wydajność poprzez napięcie. W tym przypadku na ogół są to sprzęty o napięciu 18 voltów, co z pewnością pozwoli ci na pracę w ogródku i sadzie.

Rodzaj napędu

To temat rzeka, wybór pomiędzy piłą łańcuchową spalinową a elektryczną nie należy do najprostszych. Oba typy mają swoje wady i zalety. Żeby wybrać odpowiedni rodzaj napędu, trzeba wziąć pod uwagę kilka zmiennych, takich jak budżet, przeznaczenie czy też teren, na którym będziesz pracował. Dlatego zastanawiając się, czy przyda ci się piła łańcuchowa spalinowa czy elektryczna, warto sięgnąć do naszego obszerniejszego poradnika.

Zobacz też: Jaka piła łańcuchowa spalinowa?

Prowadnica i łańcuch

Część tnąca jest drugim po silniku najistotniejszym elementem piły łańcuchowej. Dobór łańcucha to indywidualna sprawa. Podziałka, a także grubość i liczba ogniw prowadzących to w tym przypadku sprawa poboczna. 

Wybierając piłę dla siebie, powinieneś przede wszystkim zwrócić uwagę na to, czy producent wyposażył ją w system beznarzędziowego naciągu i wymiany łańcucha, a także automatycznego smarowania. Dzięki temu ty nie będziesz musiał nosić ze sobą odpowiedniego klucza, a sprzęt będzie działał dłużej i sprawniej.

Jaka długość prowadnicy jest optymalna?

Jeżeli zastanawiasz się, jakiej długości powinna być prowadnica, musisz zastanowić się, do czego jej właściwie potrzebujesz. Podział nie jest taki łatwy, ale przyjęło się, że:

 • Do zastosowań przydomowych - tutaj zaleca się sprzęt do 35 centymetrów długości. Wszystko dlatego, że docinając gałęzie jabłoni, rozcinając opał do kominka i przycinając krzewy, raczej nie potrzebujesz ogromnego sprzętu. Poza tym urządzenia zdolne uzyskać odpowiednią prędkość cięcia przy tych rozmiarach wcale nie muszą być drogie. Dobrym przykładem jest tu Bosch AKE 35-19S 600836000.
 • Do zastosowań leśnych - prowadnica powinna mieć ponad 35-40 centymetrów. Wszystko dlatego, że cięte w lesie drewno zazwyczaj jest jednak znacznie grubsze od tego w sadzie lub ogródku. Niektóre sprzęty do zastosowań naprawdę profesjonalnych mogą osiągać nawet 100 centymetrów długości cięcia.

Praca piły łańcuchowej o małej prowadnicy

Jaka prędkość obrotowa łańcucha?

W zależności od mocy, długości prowadnicy i paru innych parametrów (jak chociażby właściwości materiału, w który wgryzasz się swoją piłą), prędkość obrotowa będzie się różnić. Producenci podają ten parametr raczej przy urządzeniach elektrycznych. Może się wahać od kilku do nawet ponad 20 metrów na sekundę (jak w przypadku Makita DUC254Z). Już ponad 10 powinno jednak wystarczyć do zastosowań domowych.

Dodatkowe systemy pił łańcuchowych

Producenci często prześcigają się w przygotowywaniu technologii i systemów mających poprawić twoją pracę z ich urządzeniami. Godne uwagi są:

 • Easy-start - znany też pod innymi nazwami jak na przykład ElastoStart czy HappyStart. W praktyce chodzi o systemy łatwego rozruchu w urządzeniach spalinowych. Stosuje się na przykład zawór dekompresyjny, który zmniejsza siłę potrzebną do odpalenia maszyny poprzez szarpanie linką.
 • Miękki start - spotykany w urządzeniach elektronicznych. Piła łańcuchowa startuje na niższych obrotach, aby zapobiec nagłemu skokowi napięcia i uchronić zarówno maszynę, jak i instalację energetyczną przed potencjalną awarią.
 • Systemy hamulca - takie jak technologia hamulca inteligentnego firmy Bosch przyspieszą czas reakcji maszyny, poprawiając jej zatrzymywanie się w nagłych przypadkach (nawet poniżej 0,1 sekundy) i oszczędzając twoje palce. Niektóre modele oferują dodatkowy przycisk hamowania ruchu łańcucha.
 • Constant Electronic - system, który automatycznie utrzymuje stałą liczbę obrotów. Na dodatek niezależnie od obciążenia. Dzięki temu piła nagle nie zatrzyma ci się w połowie rozcinania drewna, blokując na sęku czy kamyku wbitym w korę.
 • Anti-Icing - to system, który pozwala ci na pracę niezależnie od temperatury. Silnik odpali nawet wtedy, gdy ta spadnie grubo poniżej zera. Rzecz bardzo przydatna zwłaszcza zimą, wtedy gdy najczęściej się przecież obrabia drewno na opał.

Piła łańcuchowa i opał w tle zimą

Jakiego producenta pił łańcuchowych wybrać?

Dobór maszyny dostosowanej do twoich potrzeb w teorii nie powinien być podyktowany marką. W końcu zarówno najbardziej, jak i najmniej cenionym producentom zdarza się nie trafić w oczekiwaną od nich ligę sprzętu. Niemniej są takie firmy, którym zdarza się to bardzo rzadko (w pozytywnym sensie).

Dlatego właśnie często polecamy urządzenia Makity. Japoński producent produkuje sprzęt solidny, który będzie ciął przez lata. Tak samo można zaufać Boschowi, zwłaszcza jeżeli zdecydujesz się na piłę łańcuchową z ich serii niebieskiej, czyli profesjonalnej. Warto także sięgnąć po maszyny od niedrogiego Oleo-Maca - chociaż tutaj może być problem z ich dostępnością.

Kwestia ergonomii w pile łańcuchowej

Przy wyborze maszyny dla siebie, zawsze warto sprawdzić, jak producent rozwiązał kwestię ergonomii. W końcu z narzędziami tego typu pracuje się stosunkowo długo i często w sezonie rozcinania drewna na opał lub pielęgnowania drzew i krzewów. Dlatego warto zwrócić uwagę na: 

 • Systemy antywibracyjne - większość producentów pod pojęciem systemu antywibracyjnego rozumie sprężyny umiejscowione w obudowie. Te faktycznie wytłumiają drgania. Warto zwrócić jednak uwagę na to, z czego je zrobiono. Bardzo wytrzymała będzie tu stal.
 • Ciężar maszyny - rzecz całkiem podstawowa przy urządzeniach ręcznych. Czasami producenci korzystają z nowoczesnych materiałów, które pomimo sporej wytrzymałości są całkiem lekkie. Jeżeli szukasz porządnej piły łańcuchowej - rozejrzyj się za wykonaną ze stopu magnezu. Mniejsze urządzenia mogą ważyć nawet niewiele ponad 2 kilogramy, jak Makita DUC122RTE.
 • Ergonomia uchwytu - dodatkowe regulowane i wykładane elastyczną gumą rączki poprawią twój uchwyt. Dzięki temu dłuższa praca z urządzeniem będzie stosunkowo wygodna, a twoje stawy ci podziękują. Na to jednak producenci rzadko zwracają uwagę.
 • Hałas maszyny przed zakupem sprawdź, jak głośne jest urządzenie, które kupujesz. Większość pił łańcuchowych spalinowych oscyluje na poziomie ponad 100 decybeli, ale zdarzają się wyjątki. Przy piłach elektrycznych sprawa jest prostsza - mogą być znacznie cichsze. Niektóre schodzą nawet poniżej 90 decybeli. Mimo wszystko do piły dokup nausznik ochronny.

Warto sprawdzić: Jaka ukośnica? Zestawienie elektrycznych pił tarczowych

Piła standardowa czy na wysięgniku?

Żeby pomóc ci rozróżnić piły standardowe od tych na wysięgniku oraz wyjaśnić ich wady i zalety, przygotowaliśmy zgrabną tabelę. W niej znajdziesz plusy i minusy urządzeń, które wskażą ci ich konkretne zastosowania.

Piła łańcuchowa na wysięgniku

Zalety

Wady

Piła standardowa

Zazwyczaj oferuje wyższą moc, przez co sprawdzi się w dłuższej i bardziej wymagającej pracy.

To rozwiązanie ze względu na większą prostotę konstrukcji mniej awaryjne i bardziej wytrzymałe.

Jest znacznie cięższa - długa praca z nią nadwyręży twoje stawy.

Ma mniejszy zasięg, żeby ściąć gałąź, trzeba jednak wspiąć się na drabinę, ryzykując wypadek.

Piła na wysięgniku

Jest lekka, aby można było nią swobodnie manewrować w wyższych partiach drzew.

Świetnie sprawdzi się do docinania gałęzi, za sprawą teleskopowej rączki.

Wspomnianą przedłużkę można również w niektórych modelach zdejmować. To pozwoli na wygodną pracę na ziemi.

Do ścinania gałęzi nie potrzebujesz dużej mocy. Żeby ograniczyć ciężar urządzenia, producenci montują w nich mniej wydajne silniki.

To w zasadzie unitasker, na dodatek wcale nie taki tani. Posłuży głównie do pracy z wąskimi częsciami drzewa (jak wspomniane gałęzie) i ewentualnym docinaniem krzaczków.

Jak wybrać piłę łańcuchową? Podsumowanie

To już praktycznie wszystkie podstawy, które powinieneś opanować przed wyborem piły łańcuchowej. Nie wszystko tu przekłada się z realiami rynku 1 do 1 - producenci oferują wiele różnych indywidualnych technologii, które zazwyczaj są tym samym, co oferowane przez konkurencję, ale zawoalowanym pod inną nazwą.

Jeżeli masz jeszcze jakiś problem z wybraniem urządzenia dla siebie - zobacz nasze rankingi. Przygotowujemy je na bazie jednych z najopłacalniejszych urządzeń dostępnych obecnie w sklepach.

Zobacz też: Jaka ręczna pilarka tarczowa?

blog comments powered by Disqus
Jak wybrać piłę łańcuchową?