PODPOWIEDZI:

Jaka ręczna pilarka tarczowa?

Poz.ObrazekNazwaNajlepsza cena
1Metabo KSE 68 PLUS 600545000Metabo KSE 68 PLUS 6005450001969 zł
2Bosch GKS 85 G 060157A900Bosch GKS 85 G 060157A9001216 zł
3Makita DHS680RTJMakita DHS680RTJ1698 zł
4Makita 5008MGMakita 5008MG919 zł
5Makita DHS630RTJMakita DHS630RTJ1983 zł
6Hitachi C6MEY WAHitachi C6MEY WA914 zł
7Bosch GKS 18V-57Bosch GKS 18V-57573 zł
Jaka ręczna pilarka tarczowa?

Jaka ręczna pilarka tarczowa przyda się początkującemu i bardziej zaawansowanemu stolarzowi? Oczywiście - jak najopłacalniejsza. Zebraliśmy urządzenia z różnych poziomów cenowych, aby dostarczyć ci wartościowe opcje. Z tymi sprzętami budowa drewnianej altany albo ławy jest ci niestraszna.

Ręczne pilarki tarczowe to urządzenia, które nie są niezbędne w większości warsztatów. Bez nich poradzisz sobie, robiąc w drewnie. Przyspieszą jednak twoją pracę i pozwolą ci na precyzyjniejszą i wygodniejszą obróbkę elementów. Niektóre z przedstawionych tu urządzeń sprawdzą się też na zewnątrz - ze względu na zasilanie akumulatorowe.

Metabo KSE 68 PLUS 600545000

Profesjonaliści cenią tę markę za tego typu sprzęty. Metabo KSE 68 PLUS 600545000 to pilarka ręczna, która wydajnością może zawstydzić niejedną alternatywę. Swoje kosztuje, ale oferuje dostatecznie dużo, aby poradzić sobie z dowolnym wyzwaniem.

To sprzęt przewodowy, więc jest w stanie wyciągnąć więcej mocy od akumulatorowego. W tym przypadku silnik pracuje z mocą znamionową 1600 watów. Nie ma drewna, które byłoby w stanie zatrzymać ostrze tej pilarki ręcznej. Nie jest to jednak moc najwyższa spośród pojawiających się na liście. Skąd więc taka cena?

Metabo KSE 68 Plus przy cięciu

Przede wszystkim jest tu pełnookresowa elektronika Vario-Tacho-Constamatic, która pozwoli ci na regulację obrotów (od 2000 do 4200). Dzięki temu będziesz mógł pracować w dowolnym materiale - zmniejszając obroty w razie potrzeby. Na przykład przy obróbce aluminium. Oprócz tego jest tu też wbudowana ochrona silnika wyłączająca automatycznie urządzenie przy nadmiernym zużyciu szczotek.

Sprzęt wyposażono też w płytę prowadzącą wykonaną z magnezowego odlewu ciśnieniowego, sprzęgło przeciążeniowe odłączające napęd przy zablokowaniu piły tarczowej i wskaźnik cięcia, pozwalający na docinanie praktycznie od linijki.

Metabo KSE 68 PLUS 600545000 plusy i minusy:

 • Wystarczająca moc
 • Elektronika VTC - zmiana obrotów
 • Systemy ochrony
 • Całkiem droga
 • Dosyć ciężka

Metabo KSE 68 PLUS 600545000 oferta w Oleole

Sprawdź sam: Jaka piła łańcuchowa elektryczna?

Bosch GKS 85 G 060157A900

Ten Bosch jest godny polecenia i to nie bez powodu. Przede wszystkim jest to najmocniejsza ręczna pilarka na liście. Bosch GKS 85 G 060157A900 to sprzęt profesjonalnej linii niemieckiego producenta. Elektronarzędzia serii niebieskiej należą do urządzeń mających znieść długotrwałą i wymagającą pracę.

Silnik urządzenia pracuje z mocą 2200 watów. To przełoży się na niezły moment obrotowy, który powinien poradzić sobie z każdym wyzwaniem, jakie przed nim postawisz. Drewniane belki, panele i innego rodzaju elementy nie będą stanowiły dla tej ręcznej pilarki tarczowej problemu. Jej tarcza o szerokości 235 mm wiruje z prędkością 5000 obrotów na minutę i wgryza się w materiał na głębokość 85 milimetrów.

To zapewni ci szybką i wydajną pracę. Na dodatek bezpieczną, bo sprzęt wyposażono w technologię Soft Start, która redukuje czasowo moment obrotowy i obciążenie na czas rozruchu, aby zapewnić wyższą bezawaryjność. Dodatkowo zastosowano tu przystawkę odsysającą, która zassie pył do podłączonego odkurzacza lub worka i zapewni ci lepszą widoczność pola pracy.

Bosch GKS 85 G 060157A900 na białym tle

Warto też dodać, że sprzęt może ciąć pod kątem bez dodatkowych adapterów i jest kompatybilny z systemem prowadnic FSN, a także dowolnym innych producentów. Jednak coś za coś. Przy wszystkich tych rozwiązaniach i silniku zdolnym pracować z taką mocą sprzęt waży swoje. Aż 7,8 kilograma to dużo i może stanowić problem przy transporcie, męcząc użytkownika.

Bosch GKS 85 G 060157A900 plusy i minusy:

 • Naprawdę mocna
 • Wytrzymała linia sprzętów profesjonalnych
 • Niezła cena jak na tę jakość
 • Dosyć ciężka

Bosch GKS 85 G 060157A900 oferta w Ceneo

Warto sprawdzić: Jaka ukośnica? Zestawienie elektrycznych pił tarczowych

Makita DHS680RTJ

Gdy przychodzi do elektronarzędzi - Makita często przoduje. Nie bez powodu. Takie sprzęty jak Makita DHS680RTJ udowadniają, że firma potrafi stworzyć porządny sprzęt w sensownej cenie - na dodatek spotykający się z ciepłym przyjęciem wśród użytkowników. To ręczna akumulatorowa pilarka tarczowa, która może nie należy do najtańszych, ale oferuje sporo.

Przede wszystkim jej sercem jest silnik bezszczotkowy. To oznacza, że jest znacznie mniej awaryjna od tańszych, szczotkowych wariantów i na dodatek pracuje bardziej energooszczędnie. Pracuje z napięciem 18 voltów, co jest w zasadzie standardem i powinno ci zapewnić bezproblemową pracę w dowolnym drewnie.

Raczej w drewnie, bo prędkości obrotowej na poziomie 5000 obrotów na minutę do aluminium się nie doradza. Ten model zapewnia jednak automatyczną kontrolę prędkości obrotowej, w zależności od tego, jak bardzo piła jest obciążona. Należy też wiedzieć, że przy standardowym kącie wgryziesz się w materiał na 57 milimetrów.

Zestaw pilarki Makita DHS680RTJ

Warto dodać, że sprzęt jest solidny - osłona tarczy została wykonana z trwałego i lekkiego stopu magnezowego. Dodatkowo wyposażono go w podwójną diodę LED, która doświetli obszar cięcia. Tę ręczną pilarkę tarczową warto kupić w zestawie z dwoma akumulatorami 5000 miliamperogodzin, ładowarką i walizką systemową - żeby móc to wszystko przechowywać.

Makita DHS680RTJ plusy i minusy:

 • Automatyczna kontrola prędkości obrotowej
 • Osłona ze stopu magnezowego
 • Silnik bezszczotkowy
 • Spora cena

Makita DHS680RTJ oferta w ceneo

Makita 5008MG

Makita 5008MG to prawdopodobnie jeden z najbardziej opłacalnych sprzętów wśród przewodowych pilarek ręcznych tej półki cenowej. Oferuje sporą moc, bardzo wytrzymałe komponenty, świetną głębokość cięcia, a co najlepsze - nie waży zbyt wiele.

Od silnika zaczynając - ten pracuje z mocą 1800 watów. To dużo, pilarka wgryzie się na pewno w dowolne drewno, jakie przed nią postawisz. Zresztą - przy tarczy o średnicy 210 milimetrów trzeba mieć odpowiednie zasoby, aby zapewnić bezproblemową pracę.

Makita 5008MG na białym tle

Taka tarcza jest w stanie wgryźć się w materiał przy cięciu prostopadłym nawet na 75,5 milimetra. To drugi najlepszy wynik wydajności cięcia w tym zestawieniu. Poza tym ma też całkiem wysoką prędkość obrotową. Nadaje się nieźle do pracy w twardym drewnie ze względu na możliwość uzyskania 5200 obrotów na minutę.

To całkiem niezła pilarka ręczna. W cenie około 1000 złotych dostaniesz sprzęt bardzo wydajny, a na dodatek lekki i wytrzymały za sprawą użycia stopów magnezowych do wykonania podstawy, osłony i obudowy ostrza. Świetna opcja do warsztatu.

Makita 5008MG plusy i minusy:

 • Niedroga
 • Wydajne cięcie
 • Wytrzymała ze względu na użycie stopów magnezowych
 • Bardzo ciężka

Makita 5008MG oferta w komputronik

Makita DHS630RTJ

Kolejna Makita w zestawieniu. Tym razem to sprzęt, którego głównym atutem jest wydajność cięcia. Producent chwali się, że ten parametr jest najwyższym w tej klasie akumulatorowych pilarek ręcznych. I w istocie - 66 centymetrów to sporo i pozwoli ci pracować z naprawdę grubymi elementami drewnianymi. Urządzenie spotyka się również z pozytywnymi opiniami użytkowników.

Silnik Makity DHS630RTJ pracuje z napięciem 18 voltów. To standardowy wynik w tym przedziale cenowym - pozwala na uzyskanie prędkości obrotowej na poziomie 3100 obrotów na minutę. To pozwoli zarówno na pracę z drewnem, jak i na pracę z materiałami wymagającymi wolniejszych obrotów.

Pilarka ręczna Makity DHS630RTJ w zestawie

W proponowanym przez nas zestawie sprzęt jest dostarczany w walizce systemowej wraz z dwoma akumulatorami BL1850B i ładowarką. Dwa akumulatory to dwa razy dłuższy czas pracy - a ten i tak będzie dosyć długi przy 5000 miliamperogodzin na jedno ogniwo. Poza tym będziesz mógł wymieniać je pomiędzy innymi urządzeniami Makity.

Warto dodać, że nie jest to ciężki sprzęt - waży zaledwie 3,5 kilograma. Dzięki temu wygodnie będzie ci się z nim poruszać po ogrodzie lub na budowie. Producent zadbał też o wygodę pracy. W tej pilarce zamontowano podwójną diodę LED doświetlającą obszar cięcia i tylną dyszę, która wydmuchuje pył, poprawiając widoczność pracy.

Makita DHS630RTJ plusy i minusy:

 • Dwa akumulatory w zestawie
 • Wydajny silnik
 • Niski ciężar
 • Bardzo drogi zestaw

Makita DHS630RTJ oferta w ceneo

Hitachi C6MEY WA

Jedno z tańszych i mniej wydajnych urządzeń na liście. Chociaż nie należy do najmocniejszych - ten ranking pił i pilarek nie mógłby się bez niej obyć. To pilarka dla profesjonalistów. Hitachi produkuje wydajne i polecane przez wielu elektronarzędzia, więc i po niej można się spodziewać długiej pracy.

Liczby to nie wszystko. Chociaż silnik jest w stanie pracować z mocą 1050 watów, jest równocześnie bezszczotkowy i odporny na spadki napięć dzięki zabezpieczeniom przeciw przeciążeniu. To lepszy sort wśród tego typu sprzętów - jest mniej awaryjny. Dużo rzadziej się psuje i nie iskrzy, co może poskutkować zapłonem. Na dodatek pracuje wydajniej przy niższym poborze prądu.

Hitachi C6MEY WA na białym tle

To oznacza, że Hitachi C6MEY WA najprawdopodobniej poradzi sobie ze standardową pracą z drewnem. Uzyskując prędkość maksymalną na poziomie 4100 obrotów na minutę, szybko i sprawnie rozetnie belkę lub panel. Pod warunkiem, że nie będzie grubsza niż 66 milimetrów, bo taką wydajność cięcia ma ten sprzęt.

Oprócz tego producent zadbał o opcję silent mode, dzięki której pilarka będzie pracowała ciszej przy pracy bez obciążenia, doświetlenie miejsca pracy za pomocą LED-ów i dmuchawę pozbywającą się pyłu z miejsca pracy. Na dodatek to pilarka tarczowa propozycja na liście. Biorąc pod uwagę to wszystko - warto w nią zainwestować.

Hitachi C6MEY WA plusy i minusy:

 • Silnik bezszczotkowy
 • Opcja silent mode
 • Bardzo lekki sprzęt
 • Niska moc

Hitachi C6MEY WA oferta w

Warto wiedzieć: Piła łańcuchowa elektryczna czy spalinowa?

Bosch GKS 18V-57

Jeden z dwóch Boschów w zestawieniu. Sprzęt niemieckiego producenta z linii niebieskiej - to znaczy przeznaczonej do zastosowań profesjonalnych. Ta akumulatorowa pilarka ręczna oferuje sporo za w zasadzie naprawdę niewielką sumę. Pół tysiąca złotych to niska cena za sprzęt tej klasy.

Silnik Bosch GKS 18V-57 pracuje, jak sama nazwa wskazuje, z napięciem 18 voltów. To w zasadzie tyle samo, ile pozostałe urządzenia bezprzewodowe w tym zestawieniu; możesz więc mieć pewność, że to napięcie będzie gwarantowało odpowiednią jakość pracy. Tym bardziej, że osiąga 3400 obrotów na minutę - nada się więc nie tylko do drewna, ale i do aluminium.

Bosch GKS 18V-57 zestaw

Jeżeli chodzi o wydajność - sprzęt tnie na głębokość 57 milimetrów. To najmniejsza wartość spośród wymienionych, ale w praktyce to po prostu niewielka pilarka do konkretnych zastosowań. Chociaż jak na taką waży sporo, bo 4 kilogramy. Może być trochę bardziej uciążliwa do przenoszenia od najlżejszych z tej listy.

Wraz z pilarką otrzymasz też odpowiedni akumulator o pojemności 5000 miliamperogodzin. To wystarczy na długi czas pracy. Przydałby się też zapasowy, aby móc z niego korzystać podczas ładowania pierwszego, ale w tej cenie nie ma się co spodziewać takich udogodnień.

Bosch GKS 18V-57 plusy i minusy:

 • Sprzęt z wydajnym akumulatorem
 • Bardzo tani
 • Tnie płytko
 • Nie jest najlżejszy


 Bosch GKS 18V-57 oferta w Media Expert

Koniecznie zobacz: Jak wybrać piłę łańcuchową?

Jaka ręczna pilarka tarczowa? Podsumowanie

Żeby ułatwić wam dobór odpowiedniego sprzętu spośród przedstawionych w zestawieniu, jak zwykle dorzucamy też wygodną tabelkę zawierającą najważniejsze parametry poszczególnych modeli. 

W tym przypadku są to: moc (lub napięcie) warunkująca wydajność urządzenia, prędkość obrotowa (dająca ci jakiś pogląd na łatwość wgryzania się w materiał), ciężar (tak przecież istotny przy urządzeniach ręcznych) i maksymalna głębokość cięcia (warunkuje rozmiar elementów, które możesz wygodnie obrobić danym urządzeniem).

Model

Moc / napięcie

Prędkość obrotowa

Ciężar

Maks. głębokość cięcia

Metabo KSE 68 PLUS 600545000

1600 W

2000 - 4200 obr./min.

5,6 kg

68 mm

Bosch GKS 85 G 060157A900

2200 W

5000 obr./min.

7,8 kg

85 mm

Makita DHS680RTJ

18 V

5000 obr./min.

3,3 kg

57 mm

Makita 5008MG

1800 W

5200 obr./min.

5,1 kg

75,5 mm

Makita DHS630RTJ

18 V

3100 obr./min.

3,5 kg

66 mm

Hitachi C6MEY WA

1050 W

4100 obr./min.

2,8 kg

66 mm

Bosch GKS 18V-57

18 V

3400 obr./min.

4 kg

57 mm

 1. Naszym zdaniem najopłacalniejszy okazał się sprzęt firmy Metabo. Model KSE 68 Plus cechuje przede wszystkim niezła moc, ale i system vario, który pozwoli ci dostosować prędkość obrotową piły do materiału. Pilarka kosztuje sporo, ale warto w nią zainwestować.
 2. Drugi na liście był Bosch GKS 85 G. To najwydajniejsze urządzenie z linii profesjonalnej, którego jedynym mankamentem jest właściwie ciężar. Ale w sumie prawie 8 kilogramów można się spodziewać po tak mocnym sprzęcie.
 3. Na podium uplasowała się również bezprzewodowa Makita. Jest lekka, szybka i mocna. Wykonana z wytrzymałych materiałów powinna bezproblemowo pracować przez lata. Zapewni to również jej bezszczotkowy silnik. Jedynymi wadami są niska wydajność cięcia i cena zestawu z dwoma akumulatorami.
 4. Poza tym pojawiły się tu też dwie inne Makity - inna wersja akumulatorowej pilarki ręcznej 680 - DHS630RTJ i przewodowa wydajna Makita 5008MG. Obie warto wziąć w ich przedziałach cenowych chociaż ta pierwsza swoje kosztuje. 
 5. Jeżeli masz niższy budżet - zwróć też uwagę na przedstawiony tutaj sprzęt Hitachi i Boscha. Ten pierwszy jest lekki i zaprojektowany z myślą o wygodzie użytkownika, a także długiej pracy, a ten ten drugi to akumulatorowy i tani sprzęt z linii profesjonalnej.

Przyda się również: Jaka piła spalinowa?

blog comments powered by Disqus
Jaka ręczna pilarka tarczowa?