PODPOWIEDZI:
VideoTesty.pl
Epson L3151 vs. HP Smart Tank 515 - Test drukarek atramentowych

Wybieramy Najlepszą Drukarkę - Na co Zwracać Uwagę Przed Zakupem?

Wybieramy Najlepszą Drukarkę - Na co Zwracać Uwagę Przed Zakupem?

Kupno drukarki to coraz rzadsza sprawa. Do domowego użytku potrzebujemy jej coraz mniej – elektroniczne urządzenia przejęły jej funkcję. Coraz więcej spraw możemy załatwić mailem i drukowanie nie jest już tak popularne. Czasem jednak zdarza się potrzeba wydruku. Intensywnie z drukarek korzystają też wszelkiego rodzaju firmy i instytucje. Jak wybrać odpowiednią drukarkę? Na co zwrócić uwagę? Jakimi parametrami się kierować?

Określamy swoje potrzeby

Zanim przystąpimy do jakichkolwiek poszukiwań, warto sprecyzować, czego oczekujemy od drukarki. Dotyczy to zarówno domowych urządzeń, jak i firmowych. Jak często będziemy z niej korzystać? Czy będzie podłączona do jednego komputera czy do wielu? Czy będzie nam potrzebny druk kolorowy? Albo dwustronny? A może nasza drukarka będzie przeznaczona do druku kopert lub etykiet w sklepie z zakupami wysyłkowymi? Te wszystkie parametry należy wziąć pod uwagę i pod ich kątem sprawdzać wybrane modele.

Dwa rodzaje drukarek

Pierwszym dylematem, który nas czeka podczas wyboru odpowiedniego modelu jest rodzaj drukarki. Wyróżniamy drukarki atramentowe i drukarki laserowe. Oczywiście, każdy ma swoje plusy i minusy.

rodzaje drukarek

jaką drukarkę wybrać?

Drukarki atramentowe z reguły są tańsze i mniejsze. To dobre rozwiązanie, gdy planujemy bardzo sporadyczne wydruki. Pamiętać jednak trzeba, że koszt utrzymania i wymiany atramentu jest większy niż w drukarce laserowej. Drukarki atramentowe mają ograniczoną jakość wydruku i zdecydowanie mniejszą prędkość drukowania.

Z kolei drukarka laserowa to zdecydowanie wyższa jakość i wydajność. Wiąże się to jednak z wyższymi kosztami zakupu – choć drukarka laserowa jest później tańsza w utrzymaniu. Jeśli zdecydujemy się na drukarkę laserową, to sprawdźmy koniecznie czy umożliwia ona druk wielokolorowy.

Parametry, na które warto spojrzeć

Drukarki, jak wszystkie urządzenia elektroniczne mają swoje parametry. Niezależne od jej rodzaju, ale mające wpływ na cenę. Przy doborze odpowiedniej konfiguracji, miejmy cały czas z tyłu głowy nasze potrzeby – to one pozwolą nam na zakup urządzenia optymalnego i nie przepłacanie za opcje, z których nie będziemy korzystać. Jakie są najważniejsze parametry drukarek? Szybkość wydruku, jakość wydruku, rozmiary urządzenia i koszty eksploatacji. Co oznaczają?

Szybkość wydruku

Wartość ta najczęściej podawana jest w ilości stron na minutę. Jeśli nie zamierzamy wykorzystywać drukarki do druku ogromnych ilości stron, ten parametr może nie mieć dla nas wielkiego znaczenia. Koniecznie trzeba na niego zwrócić uwagę, gdy wybieramy drukarkę do biura, która będzie mocno obciążona.

szybkość wydruku

Jakość wydruku

Parametr niezwykle istotny przy druku zdjęć. Jeśli naszym celem jest drukowanie dużej ilości zdjęć, które powinny mieć wysoką jakość, to koniecznie przypatrzmy się bliżej drukarkom atramentowym. Z reguły oferują one lepszą jakość. Oczywiście to również kwestia tego, do czego chcemy drukowane zdjęcia wykorzystać.

Ranking projektorów

Rozmiary drukarki

Parametr ten nie ma żadnego wpływu na druk, jednak przy kupnie urządzenia do już urządzonego mieszkania i zagospodarowanej przestrzeni, warto zwrócić uwagę na gabaryty oraz łatwość korzystania (np. umiejscowienie podajnika papieru). Punkt ten będzie istotny zwłaszcza, gdy zdecydujemy się na zakup urządzenia wielofunkcyjnego – z możliwością kserowania czy skanowania.

Koszty eksploatacji

Tutaj znowu musimy wrócić do podziału na drukarki laserowe i atramentowe. Koszt utrzymania tych pierwszych jest zdecydowanie niższy, choć sam zakup to większy wydatek niż przy drukarce atramentowej. Można spróbować przeliczyć, która opcja opłaca nam się bardziej finansowo. Najlepiej sprawdzić koszt wydruku jednej strony.

koszty

Przy wyborze modelu – niezależnie od typu drukarki – koniecznie trzeba sprawdzić koszt późniejszego dokupienia tuszu lub kartridża. Ewentualnie można poszukać zamienników, jednak nie muszą one wcale być bardziej opłacalne – często są gorszej jakości i są mniej wydajne.

Inne parametry drukarki

dpi – określa rozdzielczość drukarki. Minimalna rozdzielczość druku to 300 dpi, jednak im wyższa wartość, tym wydruk jest dokładniejszy.

gramatura papieru – im większy zakres wartości podanych dla danej drukarki, tym większą ilość rodzajów papieru obsłuży urządzenie. Jest to waga papieru wyrażona w gramach na metr kwadratowy. Zwykły papier stosowany do wydruku standardowych dokumentów tekstowych ma gramaturę około 90 g/m2, a fotograficzny aż 190 g/m2.

duplex – niezwykle przydatna opcja umożliwiająca automatyczne drukowanie po obu stronach kartki papieru. Bardzo często duplex to dodatkowy moduł, który odwraca arkusz na drugą stronę.

Urządzenia wielofunkcyjne

Coraz częściej można spotkać się z urządzeniami, które nie tylko drukują, ale zapewniają kompleksową obsługę biurową. Wyposażone są w skaner, ksero i faks. Urządzenia takie są droższe i zazwyczaj większe niż sama drukarka – można jednak rozważyć zakup takiego „combo”. Przy wyborze należy wziąć pod uwagę wszystkie parametry drukarek, tak, by nie okazało się, że mamy świetny skaner, ale drukowanie nie jest jego mocną stroną.

urządzenia wielofunkcyjne

Podczas przeglądania modeli można również zwrócić uwagę na takie cechy jak głośność urządzenia, złącze USB lub spory pobór prądu. Wszystko zależy od tego jakie do tej pory mieliśmy doświadczenia z drukarkami i na jakich cechach zależy nam najbardziej. Czasem pomijanym aspektem jest gramatura papieru, którą przyjmuje drukarka – nie zapomnijmy o tym, by nie okazało się, że kupione urządzenie jest dla nas kompletnie nieprzydatne.

Podsumowanie

Oczywiście w domu drukarka na pewno znajdzie wiele zastosowań, ale na pewno też niektóre rzeczy będą na niej drukowane częściej – musicie wiedzieć czy szukacie drukarki do tekstu, czy zdjęć i jak dużo wydruków w ciągu miesiąca będziecie mniej więcej wykonywać. Na tej podstawie wybieramy typ drukarki. Radzę zrezygnować z zakupu drukarki czarno-białej, ponieważ wcześniej czy później na pewno pojawi się dyskomfort. Do wyboru mamy drukarki atramentowe oraz laserowe. Laserowe czarno-białe drukarki są bardzo często wybierane do biur, z kolei drukarki atramentowe możemy spotkać niemal w każdym domu. Należy jednak pamiętać, że drukarki atramentowe są tanie, ale dość drogie w eksploatacji, z kolei drukarki laserowe dokładnie odwrotnie – ich cena jest wyższa, jednak koszty eksploatacji niewielkie, a pracują bardzo wydajnie.

blog comments powered by Disqus
Wybieramy Najlepszą Drukarkę - Na co Zwracać Uwagę Przed Zakupem?