Wybieramy Najlepszą Drukarkę. Na Co Zwracać Uwagę Przed Zakupem?

Wybieramy Najlepszą Drukarkę. Na Co Zwracać Uwagę Przed Zakupem?

Kupno drukarki to coraz rzadsza sprawa. Do domowego użytku potrzebujemy jej coraz mniej – elektroniczne urządzenia przejęły jej funkcję. Coraz więcej spraw możemy załatwić mailem i drukowanie nie jest już tak popularne. Czasem jednak zdarza się potrzeba wydruku. Intensywnie z drukarek korzystają też wszelkiego rodzaju firmy i instytucje. Jak wybrać odpowiednią drukarkę? Na co zwrócić uwagę? Jakimi parametrami się kierować?

Określamy swoje potrzeby

Zanim przystąpimy do jakichkolwiek poszukiwań, warto sprecyzować, czego oczekujemy od drukarki. Dotyczy to zarówno domowych urządzeń, jak i firmowych. Jak często będziemy z niej korzystać? Czy będzie podłączona do jednego komputera czy do wielu? Czy będzie nam potrzebny druk kolorowy? Albo dwustronny? A może nasza drukarka będzie przeznaczona do druku kopert lub etykiet w sklepie z zakupami wysyłkowymi? Te wszystkie parametry należy wziąć pod uwagę i pod ich kątem sprawdzać wybrane modele.


Rekomendowane Tanie Telewizory. Sprawdź sam >>

Dwa rodzaje drukarek

Pierwszym dylematem, który nas czeka podczas wyboru odpowiedniego modelu jest rodzaj drukarki. Wyróżniamy drukarki atramentowe i drukarki laserowe. Oczywiście, każdy ma swoje plusy i minusy.

Kiedy jaką drukarkę wybrać?

Drukarki atramentowe z reguły są tańsze i mniejsze. To dobre rozwiązanie, gdy planujemy bardzo sporadyczne wydruki. Pamiętać jednak trzeba, że koszt utrzymania i wymiany atramentu jest większy niż w drukarce laserowej. Drukarki atramentowe mają ograniczoną jakość wydruku i zdecydowanie mniejszą prędkość drukowania.

Z kolei drukarka laserowa to zdecydowanie wyższa jakość i wydajność. Wiąże się to jednak z wyższymi kosztami zakupu – choć drukarka laserowa jest później tańsza w utrzymaniu. Jeśli zdecydujemy się na drukarkę laserową, to sprawdźmy koniecznie czy umożliwia ona druk wielokolorowy.

Parametry, na które warto spojrzeć

Drukarki, jak wszystkie urządzenia elektroniczne mają swoje parametry. Niezależne od jej rodzaju, ale mające wpływ na cenę. Przy doborze odpowiedniej konfiguracji, miejmy cały czas z tyłu głowy nasze potrzeby – to one pozwolą nam na zakup urządzenia optymalnego i nie przepłacanie za opcje, z których nie będziemy korzystać. Jakie są najważniejsze parametry drukarek? Szybkość wydruku, jakość wydruku, rozmiary urządzenia i koszty eksploatacji. Co oznaczają?

Zobacz nasz ranking drukarek 

Szybkość wydruku

Wartość ta najczęściej podawana jest w ilości stron na minutę. Jeśli nie zamierzamy wykorzystywać drukarki do druku ogromnych ilości stron, ten parametr może nie mieć dla nas wielkiego znaczenia. Koniecznie trzeba na niego zwrócić uwagę, gdy wybieramy drukarkę do biura, która będzie mocno obciążona.

Jakość wydruku

Parametr niezwykle istotny przy druku zdjęć. Jeśli naszym celem jest drukowanie dużej ilości zdjęć, które powinny mieć wysoką jakość, to koniecznie przypatrzmy się bliżej drukarkom atramentowym. Z reguły oferują one lepszą jakość. Oczywiście to również kwestia tego, do czego chcemy drukowane zdjęcia wykorzystać.

Rozmiary drukarki

Parametr ten nie ma żadnego wpływu na druk, jednak przy kupnie urządzenia do już urządzonego mieszkania i zagospodarowanej przestrzeni, warto zwrócić uwagę na gabaryty oraz łatwość korzystania (np. umiejscowienie podajnika papieru). Punkt ten będzie istotny zwłaszcza, gdy zdecydujemy się na zakup urządzenia wielofunkcyjnego – z możliwością kserowania czy skanowania.

Koszty eksploatacji

Tutaj znowu musimy wrócić do podziału na drukarki laserowe i atramentowe. Koszt utrzymania tych pierwszych jest zdecydowanie niższy, choć sam zakup to większy wydatek niż przy drukarce atramentowej. Można spróbować przeliczyć, która opcja opłaca nam się bardziej finansowo. Najlepiej sprawdzić koszt wydruku jednej strony.

Przy wyborze modelu – niezależnie od typu drukarki – koniecznie trzeba sprawdzić koszt późniejszego dokupienia tuszu lub kartridża. Ewentualnie można poszukać zamienników, jednak nie muszą one wcale być bardziej opłacalne – często są gorszej jakości i są mniej wydajne.

Chcesz kupić drukarkę? 

Inne parametry drukarki

dpi – określa rozdzielczość drukarki. Minimalna rozdzielczość druku to 300 dpi, jednak im wyższa wartość, tym wydruk jest dokładniejszy.

gramatura papieru – im większy zakres wartości podanych dla danej drukarki, tym większą ilość rodzajów papieru obsłuży urządzenie. Jest to waga papieru wyrażona w gramach na metr kwadratowy. Zwykły papier stosowany do wydruku standardowych dokumentów tekstowych ma gramaturę około 90 g/m2, a fotograficzny aż 190 g/m2

duplex – niezwykle przydatna opcja umożliwiająca automatyczne drukowanie po obu stronach kartki papieru. Bardzo często duplex to dodatkowy moduł, który odwraca arkusz na drugą stronę.

Urządzenia wielofunkcyjne

Coraz częściej można spotkać się z urządzeniami, które nie tylko drukują, ale zapewniają kompleksową obsługę biurową. Wyposażone są w skaner, ksero i faks. Urządzenia takie są droższe i zazwyczaj większe niż sama drukarka – można jednak rozważyć zakup takiego „combo”. Przy wyborze należy wziąć pod uwagę wszystkie parametry drukarek, tak, by nie okazało się, że mamy świetny skaner, ale drukowanie nie jest jego mocną stroną.

Podczas przeglądania modeli można również zwrócić uwagę na takie cechy jak głośność urządzenia, złącze USB lub spory pobór prądu. Wszystko zależy od tego jakie do tej pory mieliśmy doświadczenia z drukarkami i na jakich cechach zależy nam najbardziej. Czasem pomijanym aspektem jest gramatura papieru, którą przyjmuje drukarka – nie zapomnijmy o tym, by nie okazało się, że kupione urządzenie jest dla nas kompletnie nieprzydatne.

Podsumowanie

Oczywiście w domu drukarka na pewno znajdzie wiele zastosowań, ale na pewno też niektóre rzeczy będą na niej drukowane częściej – musicie wiedzieć czy szukacie drukarki do tekstu, czy zdjęć i jak dużo wydruków w ciągu miesiąca będziecie mniej więcej wykonywać. Na tej podstawie wybieramy typ drukarki. Radzę zrezygnować z zakupu drukarki czarno-białej, ponieważ wcześniej czy później na pewno pojawi się dyskomfort. Do wyboru mamy drukarki atramentowe oraz laserowe. Laserowe czarno-białe drukarki są bardzo często wybierane do biur, z kolei drukarki atramentowe możemy spotkać niemal w każdym domu. Należy jednak pamiętać, że drukarki atramentowe są tanie, ale dość drogie w eksploatacji, z kolei drukarki atramentowe dokładnie odwrotnie – ich cena jest wyższa, jednak koszty eksploatacji niewielkie, a pracują bardzo wydajnie.

Jakie drukarki są najlepsze?

Aby dodatkowo ułatwić wybór przedstawiamy Wam najpopularniejsze obecnie modele wg. rankingu drukarek z 3/2017.

Poz.ObrazekNazwaGdzie kupić?
1Brother DCP-J105 Brother DCP-J105 Tu kupisz najtaniej!
2Canon MX495 Canon MX495 Tu kupisz najtaniej!
3HP DeskJet Ink Advantage 3775 HP DeskJet Ink Advantage 3775 Tu kupisz najtaniej!
4Canon Pixma MX535 Canon Pixma MX535 Tu kupisz najtaniej!
5Canon PIXMA MG3650 Canon PIXMA MG3650 Tu kupisz najtaniej!
6Brother DCP-1510E Brother DCP-1510E Tu kupisz najtaniej!
7HP OfficeJet 7510 All-in-One HP OfficeJet 7510 All-in-One Tu kupisz najtaniej!
8Brother HL-1110E Brother HL-1110E Tu kupisz najtaniej!
9Brother DCP-J4120DW Brother DCP-J4120DW Tu kupisz najtaniej!
10Epson XP-235 Epson XP-235 Tu kupisz najtaniej!
11Canon Pixma iP7250 Canon Pixma iP7250 Tu kupisz najtaniej!
12Epson L386 Epson L386 Tu kupisz najtaniej!
13OKI C301dn OKI C301dn Tu kupisz najtaniej!
14Pantum P2500 Pantum P2500 Tu kupisz najtaniej!
15Brother DCP-J100 Brother DCP-J100 Tu kupisz najtaniej!
16Brother HL-L2360DN Brother HL-L2360DN Tu kupisz najtaniej!
17Brother DCP-T500W Brother DCP-T500W Tu kupisz najtaniej!
18Brother MFC-J5320DW Brother MFC-J5320DW Tu kupisz najtaniej!
19HP OfficeJet Pro 6230 HP OfficeJet Pro 6230 Tu kupisz najtaniej!
20HP Officejet Pro 6830 HP Officejet Pro 6830 Tu kupisz najtaniej!
21HP OfficeJet 7612 HP OfficeJet 7612 Tu kupisz najtaniej!
22Epson WF-100W Epson WF-100W Tu kupisz najtaniej!
23Ricoh SP 150 Ricoh SP 150 Tu kupisz najtaniej!
24Xerox Phaser 3020 Xerox Phaser 3020 Tu kupisz najtaniej!
25Brother DCP-L2500D Brother DCP-L2500D Tu kupisz najtaniej!
26HP DeskJet Ink Advantage 2060 HP DeskJet Ink Advantage 2060 Tu kupisz najtaniej!
27Brother MFC-J4420DW Brother MFC-J4420DW Tu kupisz najtaniej!
28HP LaserJet Pro MFP M26A HP LaserJet Pro MFP M26A Tu kupisz najtaniej!
29Ricoh SP 112 Ricoh SP 112 Tu kupisz najtaniej!
30Brother HL-1210WE Brother HL-1210WE Tu kupisz najtaniej!

Zobacz więcej: TOP 30 Najprzystępniejszych Cenowo Drukarek!

Obejrzyj inne materiały na VideoTesty.pl
blog comments powered by Disqus
more