PODPOWIEDZI:
VideoTesty.pl
Tablety do 1000 zł |TOP 5|

Słuchawki Dla DJ-a – Jak Kupować Żeby Wszystko Grało?

Słuchawki Dla DJ-a – Jak Kupować Żeby Wszystko Grało?

Wybór profesjonalnych słuchawek dla DJ-a to niełatwa sprawa. Poza idealną jakością dźwięku sprzęt musi być wygodny i wytrzymały. Słuchawki DJ-skie charakteryzują się nieco innymi cechami niż słuchawki studyjne czy do użytku codziennego. Jak wybrać dobry model? Na czym się skupić, a co nie powinno przesłaniać kwestii jakości?

Obok dobrego kontrolera czy zestawu gramofonów, a także oczywiście samej muzyki, słuchawki są najważniejszym elementem wyposażenia praktycznie każdego DJ-a. Z jednej strony wielu klubowych rezydentów czyni z nich swój znak rozpoznawczy, z drugiej to w końcu narzędzie pracy bez którego trudno wyobrazić sobie DJ-a w akcji. Na co jednak zwracać uwagę przy wyborze odpowiednich słuchawek? Pora na garść podpowiedzi dla tych, którzy dopiero zaczynają lub szukają dla siebie czegoś nowego. No to gramy!

Jakość dźwięku

To oczywiście podstawa. Nawet jeśli słuchawki będą wytrzymałe i spełnią inne nasze wymagania – to w gruncie rzeczy chodzi w nich przede wszystkim o to jak grają. Odpowiednie słuchawki dla DJ-a powinny dawać dobrą jakość w skrajnych warunkach. Zarówno wysokie tony jak i basowe uderzenia muszą brzmieć czysto i odzwierciedlać rzeczywiste nagranie, które właśnie odsłuchujemy. Ważne będzie zatem jakie pasmo przenoszenia ma wybierany przez nas model słuchawek. Profesjonalny DJ wolałby, aby jego słuchawki były selektywne nawet kosztem kilku innych braków. To co będzie równie istotne to głośność. I tu nie dajmy się zwieść. Często niepozornie wyglądające słuchawki mogą zaoferować nam o wiele głośniejsze doznania niż potężny sprzęt wyglądający na wojskowe uzbrojenie. Jeśli słuchawki przy głośniejszym użytkowaniu będą oferować gorszą jakość dźwięku – to zdecydowanie nie są warte nazwania ich dobrymi dla DJ-a.

Wytrzymałość

DJ nie jest zwykłym słuchaczem. Czasem porwie go imprezowy nastrój i zacznie skakać, machać głową, a także robić inne dziwne rzeczy. Słuchawki najzwyczajniej w świecie muszą wytrzymać takie wybryki. Dlatego warto by ich konstrukcja była trwała. Tu warto zwrócić uwagę na to jak wygląda pałąk w urządzeniu. Im grubszy – tym powinien być bardziej wytrzymały. W przypadku nauszników, ważne jest pole, w jakim możemy nimi manewrować oraz wykonanie ruchomych części. Solidne wykonanie tych elementów znajdziemy w Technics RP-DJ 1210, które mają masywny pałąk i solidnie wykonane jego połączenie z nausznikami. Dodatkowo ten model wyposażono w całkiem solidny kabel. To kolejny, bodajże najbardziej narażony na uszkodzenia element słuchawek. Kabel przede wszystkim nie może być zbyt cienki. Istotne jest również by nie zginał się pod zbyt dużym kątem przy wtyczce bądź przejściówce. Wówczas łatwo o jego szybsze uszkodzenie. W wielu modelach – szczególnie dedykowanych DJ-om – kable są w pełni wymienne co w dużym stopniu rozwiązuje problem ich nagłego uszkodzenia. O takim rozwiązaniu w kontekście imprezowych DJ-ów pomyśleli producenci Reloop RHP-30.

słuchawki dla dj-a

Wygoda

Jeśli wspomnieliśmy o wytrzymałości, to warto i kilka słów poświęcić wygodzie. W końcu słuchawki będą w pewnym sensie elementem garderoby DJ-a, a nie ma nic gorszego niż niewygodne ubranie podczas pracy czy imprezy. Jeśli ze słuchawek będziemy musieli korzystać przez kilka godzin to ważne by nie uciskały one na głowę, nie powodowały dyskomfortu dla uszu czy nie spadały z głowy przy każdym mocniejszym potrząśnięciu. W tym momencie można pomyśleć niekonwencjonalnie i wybrać np. model Shure SE215. Z wyglądu nie przypominają one typowych DJ-skich słuchawek. Jednak jeśli spojrzeć na ich parametry nie ustępują wielu „typowym” modelom. Przy tym dla wielu osób są wygodniejszą alternatywą. Jeśli jednak słuchawki douszne nie należą do naszych ulubionych – to i wśród tradycyjnych nausznych znajdziemy coś dla siebie. Tu podobnie jak w przypadku wytrzymałości zwrócimy uwagę na pałąk i nauszniki. Te drugie powinny zakrywać całe ucho, z kolei pałąk nie powinien uciskać zbyt mocno głowy, a ponadto dobrze jeśli będzie wykończony wyrobek skóropodobnym bądź innym miękkim tworzywem. Są oczywiście modele, które posiadają dodatkowe udogodnienia dla DJ-a. Jednym z nich jest Stanton DJ Pro 2000. Słuchawki te wyposażono m.in. w specjalną nakładkę redukującą odległość ucha od ramienia urządzenia.

Lekkie i profesjonalne słuchawki dla DJ-a


Ekspresy do Kawy

podstawowe parametry

Słuchawki to sprzęt, który cechuje się kilkoma podstawowymi parametrami. To co będzie istotne przy doborze odpowiedniego sprzętu to choćby pasmo przenoszenia. Tu rozpiętość określana jest w hercach. Im większa amplituda, tym większy zakres działania będziemy mogli uzyskać. Kolejna kwestia to głośność określana w decybelach. Ta skala często może być zwodnicza, bo o ile w niektórych słuchawek rzeczywiście będziemy mogli wyciągnąć naprawdę sporą moc, o tyle nie zawsze musi iść to w parze z jakością. Warto więc sprawdzić od jakiego poziomu brzmienie konkretnego sprzętu traci na czystości. Kolejna rzecz to impedancja. Mierzona jest w omach i w dużym uproszczeniu decyduje o tym jak bardzo słuchawki będą podatne na szumy. Przy niższej impedancji - słuchawki zagrają głośniej jednak będą bardziej podatne na szum. I analogicznie w drugą stronę. Warto zwrócić również uwagę na to czy w słuchawkach zastosowano magnes neodymowy. Część producentów chwali się zastosowaniem właśnie takiego elementu - dlaczego? Ten typ magnesu jest mniejszy i lżejszy, a co za tym idzie lżejsze są również całe słuchawki.

podsumowanie

Decydując się na zakup profesjonalnych słuchawek musimy pamiętać o kilku aspektach. Najważniejsza jest jakość dźwięku, którą warto ocenić nie tylko na podstawie podanych przez producenta parametrów ale również "na własne ucho". Nie dajmy się zwieść - dobry bas to nie wszystko. Często ważniejsze w pracy DJ-a będą soprany bądź środkowe tony. Kolejna sprawa to wygoda - tu wszystko zależy od indywidualnych preferencji każdego użytkownika. Nieco inaczej sprawa wygląda z wytrzymałością. Pamiętajmy zwrócić uwagę szczególnie na elementy ruchome i plastikowe wykończenia, a także na kabel. Ten powinien być odpowiedniej długości i grubości. Dobrym rozwiązaniem jest opcja odpinania przewodu od słuchawek.

blog comments powered by Disqus
Słuchawki Dla DJ-a – Jak Kupować Żeby Wszystko Grało?