PODPOWIEDZI:

Maszynki do Mielenia – Podpowiadamy Jaką Maszynkę do Mielenia Kupić

Maszynki do Mielenia – Podpowiadamy Jaką Maszynkę do Mielenia Kupić

Mielone mięso to składnik wielu potraw charakterystycznych dla kuchni polskiej i nie tylko. Możemy oczywiście zakupić je w sklepie, jednak dużo pewniejsze będzie samodzielne zmielenie mięsa w domu. Dzięki temu mamy pewność, że jest świeże oraz wiemy, że nie pochodzi z najgorszych skrawków. Jak wybrać dobrą maszynkę do mielenia mięsa?

Moc

Podstawowym parametrem, na który musimy zwrócić uwagę jest moc silnika maszynki. Czym wyższa, tym lepiej. Duża moc jest potrzebna nie tylko do tego, by zmielić twardsze mięsa. Jest ona potrzebna także wówczas, gdy mamy do zmielenia dużą ilość mięsa, np. na święta. W takiej sytuacji zbyt słaby silnik mógłby się szybko przegrzać. Jeśli zamierzamy korzystać często, wybierzmy model z mocnym silnikiem. Najtańsze maszynki do mielenia mięsa wyposażone są w silnik o mocy 250W, zaś te droższe – nawet 2000W. Rozsądnym wyborem będzie maszynka o mocy ok. 800W.

Wydajność

Wydajność maszynki do mielenia mięsa określa się w kg/min. Informacja ta mówi nam o tym, ile kilogramów mięsa jesteśmy w stanie zmielić w ciągu jednej minuty. Pamiętajmy jednak, że dużo zależy od twardości mięsa, obecności tłuszczu a także od stopnia rozdrobnienia. Czym drobniejsze sito, tym mielenie może potrwać dłużej. Wydajność maszynki ograniczona jest także przez sam silnik, który należy co jakiś czas wyłączać, aby nie uległ przegrzaniu. Większość domowych maszynek do mielenia posiada wydajność na poziomie 1 kg-3 kg mięsa na minutę.

najlepsze maszynki do mielenia mięsa

Stopnie prędkości

Regulacja prędkości obrotowej silnika przyda nam się w przypadku używania maszynki np. do nadziewania kiełbas lub do wyciskania soku z drobnych owoców. Wówczas lepiej zdecydować się na wolniejsze obroty. Ile stopni prędkości powinna mieć maszynka? Z powodzeniem wystarczą dwa, trzy stopnie.

Zobacz też: Ranking maszynek do mielenia

Sitka

Podstawowe modele maszynek do mielenia posiadają zazwyczaj od 2 do 4 sitek o różnej wielkości oczek. Dzięki temu zmielimy mięso grubo (np. na kiełbasę) jak i drobno (np. na pasztet). Warto również zwrócić uwagę, czy w zestawie jest sitko o drobnych (ok 2,5 mm) oczkach. W ten sposób zmielimy chociażby mak na pyszny świąteczny makowiec.

najlepsze maszynki do mielenia mięsa

Końcówki

Wiele droższych maszynek do mielenia posiada dużo większe możliwości aniżeli samo mielenie. Końcówka do szatkowania pozwoli nam ekspresowo skroić ogórka na plasterki, zetrzeć ser a nawet poszatkować kapustę. Duże możliwości da nam także przystawka do wyciskania owoców. Pyszne, naturalne soki to świetne wzbogacenie diety o niezbędne dla organizmu witaminy i minerały. Nadaje się jednak jedynie do drobnych owoców lub pokrojonych na drobne kawałki, przez co nie może się równać z tradycyjną sokowirówką. Dla miłośników kawy przydatna będzie końcówka do mielenia kawy, wiadomo wszak, że najlepsza kawa to ta aromatyczna, świeżo zmielona. Amatorom  domowej kiełbasy przyda się zaś końcówka do… robienia kiełbasy. Za pomocą maszynki do mielenia zrobimy przy okazji domowe ciastka lub makaron. Wystarczy, że zakupimy maszynkę z odpowiednim zestawem końcówek. Od razu uprzedzimy pytania: kawa ani makaron nie będą miał w żaden sposób kontaktu z częściami służącymi do mielenia mięsa. Do ich zmielenia lub zrobienia używa się osobnych przystawek montowanych na wał silnika.

Akcesoria

Co powinna mieć jeszcze dobra maszynka? Niezbędne będą antypoślizgowe nóżki lub przyssawki, które ustabilizują ją na stole. Każda maszynka ma także popychacz, który jest niezbędny do bezpiecznego użytkowania maszynki. Przydatna jest również tacka, która ułatwia dokładanie kolejnych kawałków do otworu maszynki. O to, by nie przegrzał się silnik, zadba ekran LCD, na którym zaobserwujemy temperaturę oraz czas pracy maszynki. To jednak stosunkowo rzadkie udogodnienie i w tańszych modelach próżno go szukać. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie specjalnej obudowy, w której możemy schować kabel oraz kilka dostępnych sitek. Dzięki temu maszynka zajmuje mniej miejsca, a sitka nie poginą nam w szufladach i szafkach. Jeszcze inną interesującą funkcją jest funkcja rewers, która umożliwia odwrócenie obrotów silnika. Kiedy to potrzebne? Choćby w sytuacji, w której ostrze zostanie zablokowane przez twardy element, np. przez chrząstkę lub kość.

najlepsze maszynki do mielenia mięsa

Ręczna maszynka do mielenia mięs

A co w przypadku, gdy mielimy mięso sporadycznie i nie chcemy wydawać kilkuset złotych na maszynkę? Wówczas warto rozpatrzeć zakup ręcznej maszynki do mielenia. Tak, dokładnie takiej jakiej używały nasze babcie. Kosztuje kilkadziesiąt złotych i bez problemu wystarczy do zmielenia np. mięsa na spaghetti. To w dalszym ciągu lepszy sposób, niż zakup gotowego mielonego mięsa. O dwóch rzeczach trzeba jednak pamiętać – potrzebna jest para w ręce oraz naprawdę solidny blat.

Maszynka do mielenia mięsa to w gruncie rzeczy całkiem praktyczny robot kuchenny. Zmielisz nią nie tylko mięso, ale i kawę, przyprawy, zetrzesz ser, poszatkujesz warzywa, wyciśniesz sok, zrobisz mus i nadziejesz kiełbasę. To chyba dość dużo ciekawych funkcji, jak na sprzęt za kilka stów, nie?

blog comments powered by Disqus
Maszynki do Mielenia – Podpowiadamy Jaką Maszynkę do Mielenia Kupić