PODPOWIEDZI:
VideoTesty.pl
TOP 5 Tanich i dobrych myszek do gier do 100 zł

Wybieramy Fotel Gamingowy – Na co Zwracać Uwagę Przed Zakupem?

Wybieramy Fotel Gamingowy – Na co Zwracać Uwagę Przed Zakupem?

Wielogodzinna gra przed komputerem może odbić się na naszym zdrowiu bardzo szybko – ból kręgosłupa, szyi i nadgarstków to tylko jej nieliczne skutki. W dodatku długie przebywanie w pozycji siedzącej sprzyja obrzękom nóg oraz żylakom. Wszystkich tych nieprzyjemności można jednak uniknąć, stosując się do kilku cennych wskazówek. Na pewno zasadnicze znaczenie będzie mieć tutaj wybór ergonomicznego fotela, zapewniającego komfortową grę, niezależnie od ilości spędzonego przed ekranem czasu.

Fotel dla gracza komputerowego

Podczas gry za biurkiem, najlepiej sprawdzi się krzesło lub fotel obrotowy. Ważne, aby był przystosowany do wysokości blatu, na którym znajduje się klawiatura i mysz. Jeżeli będzie on zbyt duży i za wysoki, korzystanie z niego będzie mniej komfortowe, co przyczyni się do napięcia mięśni. Istotne jest również regulowanie wysokości samego krzesła, podłokietników oraz odchylenia.

Fotel dla gracza konsolowego

Najlepszym rozwiązaniem dla gracza konsolowego jest taki sam fotel jak do biurka – przede wszystkim dlatego, że w klasycznych modelach, trudniej znaleźć elementy odpowiedzialne za zachowanie odpowiedniej postawy ciała. Na pewno sprawdzi się tutaj lekko profilowany, wygodny fotel z podłokietnikami oraz wysokim oparciem. Istnieją również nietypowe, multimedialne fotele, przeznaczone specjalnie dla graczy konsolowych. Mogą być one wyposażone w:

  • głośniki – zapewniające lepsze wrażenia dźwiękowe i akustyczne podczas gry;
  • zestaw złączy – możliwe jest także podłączenie słuchawek;
  • zestaw przycisków – dających możliwość sterowania dźwiękiem.

Oczywiście wraz ze wzrostem ceny, mamy też do czynienia z coraz lepszym i bardziej zaawansowanym sprzętem. Istnieją nawet tzw. stacje gamingowe, w których siedzisko stanowi tylko jeden z wielu elementów konstrukcji. Oprócz fotela, znajdują się też tam m.in. trzy monitory, głośniki, podpórka na klawiaturę i myszkę, a także napój. Duża ilość regulacji umożliwia dostosowanie fotela do własnych potrzeb. Na zakup takiego sprzętu mogą sobie jednak pozwolić tylko nieliczni, ponieważ kosztuje on ponad 20 tysięcy złotych.

Diablochairs Diablo X-One

Materiał

Przy wyborze odpowiedniego modelu, powinniśmy zapoznać się z jego głównymi funkcjami, mającymi zasadniczy wpływ na jakość i cenę wykonanego krzesła. Oto zbiór najważniejszych elementów, na które warto zwrócić uwagę podczas jego zakupu – najważniejszy jest materiał.

Fotel zbudowany jest z kilku części, które mogą znacząco różnić się między sobą rodzajem zastosowanego materiału. Najważniejsze jest jednak obicie, które ma zasadniczy wpływ na jakość użytkowania, w szczególności w upalne dni. Można je wykonać z następujących materiałów:
syntetycznej, odpornej na ścieranie tkaniny typu micro;

  • eko skóry – bardzo popularnego i łatwego w czyszczeniu, jednak dość szybko przecierającego się tworzywa, które w gorące dni powoduje pocenie się skóry i „przyklejanie” do siedziska;
  • wełny – jest ona przyjemna w dotyku i często wykorzystywana w bardziej ekskluzywnych modelach;
  • naturalnej bawełny – umożliwiającej swobodne oddychanie skóry, jednak trudniejszej do utrzymania w czystości.

DxRacer Bolid OH/FD01/NR

Wybierając fotel, nie możemy zapomnieć o wnikliwym przestudiowaniu jego budowy. Kupując tani model, nie unikniemy plastikowych elementów konstrukcji, warto je jednak ograniczyć do jak najmniejszej ilości. Jeżeli cały stelaż wykonany jest z plastiku to możemy być wręcz pewni, że takie siedzisko nie wytrzyma długo. Efektywnym wyborem może okazać się zakup krzesła z siatki lub membrany. Jest ona niezwykle wygodna, dostosowuje się do kształtu ciała, a także zapewnia idealną wentylację skóry. Dzięki oszczędności na materiale, możemy zakupić go o wiele taniej, przy okazji skupiając się na lepszej jakości innych elementów.

Wypełnienie 

Najlepsze jest wypełnienie siedziska odpowiednio twardą pianką, która dostosuje się do kształtu ciała – jest również bardziej wytrzymała i odporna. Wypełnienie gąbką jest mniej kosztowne, jednak nie należy do najlepszych rozwiązań, głównie ze względu na trwałość materiału.

Akracing Premium

Oparcie

Zgodnie z zasadami, fotel dla gracza powinien zapewniać prawidłowe podparcie oraz ułożenie kręgosłupa w literę „S”. Musi on zatem posiadać uwypuklenie na wysokości odcinka lędźwiowo-krzyżowego. Istotna jest również wysokość krzesła – oparcie powinno znaleźć się powyżej linii łopatek. Warto także wybrać model z zagłówkiem, który znacznie ułatwia użytkownikowi krótki relaks pomiędzy kolejnymi rundami w CS:GO.

Ranking foteli dla graczy

Możliwe regulacje

Aby nasz fotel mógł zapewnić nam pełny komfort i wygodę, musi być wyposażony w regulację niemal wszystkich elementów. Dzięki temu możemy dopasować go do własnych potrzeb. Do najczęściej spotykanych regulacji należy:

  • regulacja wysokości oparcia – dzięki niej możemy dostosować wybrany model do wzrostu użytkownika, a co za tym idzie, również jego budowy kręgosłupa;
  • regulacja odchylenia – jest niezmiernie ważna podczas wielogodzinnej pracy przed komputerem. W tym czasie powinniśmy kilkakrotnie zmieniać pozycję. Modyfikacja odchylenia przyczyni się do zróżnicowania siły nacisku na kręgosłup. Niektóre fotele predestynują nawet odchyleniem oparcia o 90 stopni – do pozycji leżącej;
  • regulacja profilu oparcia – umożliwia dostosowanie głębokości uwypuklenia, które znajduje się na wysokości odcinka lędźwiowego;
  • regulacja głębokości odciska – umożliwia ustawienie fotela w pozycji, w której według zasad ¾ długości uda powinno znajdować się na siedzisku;

Przydatnym uzupełnieniem jest także mechanizm synchro, który ułatwia automatyczną synchronizację oparcia i siedziska.

Pwtoys Racer Iw759

Podsumowanie

Fotel gamingowy nie musi być tylko i wyłącznie wykorzystywany w trakcie rozgrywek. Możemy również poczuć się na nim komfortowo podczas oglądania filmu, wykonywania prac biurowych, odrabiając lekcje lub po prostu ucząc się. Warto zatem w każdych warunkach zadbać o swoje zdrowie i odpowiednią postawę kręgosłupa.

blog comments powered by Disqus
Wybieramy Fotel Gamingowy – Na co Zwracać Uwagę Przed Zakupem?