PODPOWIEDZI:

Problemy LG - V40 Remedium na Kryzys?

Problemy LG - V40 Remedium na Kryzys?

LG od jedenastu kwartałów jest na minusie, jeżeli chodzi o dział technologii mobilnych. Czym to jest spowodowane? Jak temu zaradzić? Co sprawia, że produkty LG się nie sprzedają? Na te i inne pytania spróbuję odpowiedzieć i znaleźć receptę na kryzys w LG – o ile da się ją znaleźć.

LG w 2017 roku

LG G6 - miał być hit....

Rok 2017 zaczął się dla LG na pozór dobrze. Jako pierwszy producent zaprezentował, ale i także zaczął sprzedawać smartfon o proporcjach ekranu 18:9 - LG G6, który testowaliśmy. Był on niewątpliwie innowacją na rynku. Niestety pośpiech został okupiony sporymi niedoróbkami, które bardzo szybko się zemściły.

Począwszy od matowiejącego szkła aparatu, poprzez rysujący się tylny panel, żonglowanie typami szkieł – w samym smartfonie było ich aż trzy rodzaje. Do tego Snapdragon 821 nie był najnowszym procesorem i gorszym od późniejszych „835”. Na tle, zaprezentowanego miesiąc później, Galaxy S8 - LG G6 wyglądał jak ubogi krewny. Pewnym pocieszeniem dla przyszłych klientów było to, że G6-stka bardzo szybko taniała i po kilku miesiącach można było ja kupić prawie o 1000 zł mniej… Korzyść dla klientów, jednak ci, co kupili go w dniu premiery mogą czuć się nieco oszukani i nie wiem czy zaryzykowaliby kupno jeszcze raz modelu tego producenta tak krótko po premierze.

Test LG G6 - ekran

Patrząc na innych producentów, a mam tu na myśli Samsunga i Apple – ich urządzenia trzymają cenę i utrzymują niesłabnący popyt. Czy nie jest to spowodowane właśnie, jakością i przeczuciem, że kupujemy dopracowany produkt?
 

Wszystko to złożyło się na to, że LG G6 był jednym z najmniej dopracowanych i powiedzmy sobie szczerze, najsłabszych flagowych smartfonów ubiegłego roku. Mimo wszystko G6 stał się jednym z najlepiej sprzedających się smartfonów w ich portfolio.

Test LG G6 - aparat

LG Q6 - wciąż daleko do ideału

W lipcu polscy użytkownicy mogli cieszyć się z premiery LG Q6. Smartfon został pokazany po raz pierwszy właśnie w kraju nad Wisłą. Osobiście byłem na premierze. Ponownie pokazano produkt innowacyjny na swój sposób. Ponownie chcieli być pierwsi. LG Q6 miało być pierwszym budżetowym smartfonem z ekranem FullVision.

Smartfon odznaczający się naprawdę fajnym ekranem i ciekawym designem przypominającym G6, jednak o wiele słabszych podzespołach. A cena tego smartfona, która oscylowała ponownie w granicach 1500 zł, skutecznie, moim zdaniem, zniechęciła do szturmowania sklepów. Nie mniej jednak model świetnie sprzedaje się u operatorów, a w wolnej sprzedaży, na tę chwilę możemy go kupić w granicach 900 zł. Podobna historia jak w przypadku G6 – smartfon wyceniony na sporą górkę, aby za chwilę drastycznie spadać z ceny.LG G6 przód

LG Q6 nie odznaczał się niczym szczególnym, lecz mocnym punktem niewątpliwie był ekran – IPSowy o świetnej rozdzielczości. Niestety fatalnie rysująca się tylna klapka psuła cały efekt.

LG V30 - stanowczo za późno

Po chwilowym zainteresowaniu Q6, wszystkie oczy zwrócone zostały na zbliżający się model V30. Premiera przekładana z tygodnia na tydzień, z miesiąca na miesiąc. Pierwsze materiały o LG V30 mogliśmy zobaczyć już w sierpniu, jednak na premierę przyszło nam czekać do grudnia i rzutem na taśmę zakupić go przed świętami.

Model niewątpliwe genialny, ze świetnym aparatem i z najmocniejszą specyfikacją oraz wyświetlaczem OLED. Nie mniej jednak przez ten czas, kiedy mogliśmy czytać w nieskończoność o przekładanej premierze, na rynku zaprezentowany został Note 8, iPhone X czy Mate 10 Pro.

LG w 2018 roku

Czas kiedy sprzedaż LG V30 ma się rozkręcać przypada na styczeń, nie jest to dobry okres tym bardziej, że dosłownie „przed chwilą” najgroźniejszy rywal, Samsung, zapowiada kolejna generację Galaxy S9, który zapewne skutecznie zniechęci cześć ludzi do kupna V30...

Co w tym wypadku zrobić ma LG? Słychać plotki o zaprzestaniu prac nad LG G7, który domyślnie miał być zaprezentowany na targach MWC. Powód? Zapewne taki, ze nie potrafią na tę chwilę wymyślić niczego nowego, a wypuszczanie kolejnego flagowca dosłownie dwa miesiące po ostatnim nie wróży niczego dobrego. Czyli mamy bezprecedensową sytuację, w której jeden z liczących się graczy mówi pas.

Wbrew pozorom ta sytuacja może wyjść Koreańczykom na dobre. Być może stanie się tak, że seria „G” w ogóle zostanie wygaszona, a jej miejsce zajmie seria V z dwoma modelami - mniejszym i większym tak jak jest to w przypadku serii Samsunga. Kalendarz wydawniczy zostałby wtedy przesunięty na jesień, czyli zostałby w jakiś sposób naprostowany, a i realnie takie modele mógłby zagrozić Samsungowi czy Apple, stosując podobny model biznesowy.

LG V40 czy powstanie?

Pamiętajmy jeszcze, że LG nie wyprodukował smartfona z ekranem typu Edge tak jak ma to miejsce w Galaxy S8. Oczywiście już dawno LG miało pomysły z produkcja wykrzywionych paneli, a przykładem była bardzo udana seria Flex, która niestety z nieznanych powodów została wygaszona. Ekrany OLED idealnie nadają się do takich eksperymentów i chyba czas najwyższy skorzystać z nich właśnie w ten sposób.

LG od wielu lat próbuje forsować swoje pomysły. Pamiętacie samoregenerujący się materiał, który niwelował rysy? Wspomniany przeze mnie wygięty ekran? Pierwsze dotykowe telefony pod szyldem Prady? Nieudane, co prawda, doczepiane moduły? Przeniesienie przycisku na tył smartfona? LG w wielu pomysłach było pierwsze na długo przed innymi. Niestety nie potrafią, albo nie umieją wykorzystać potencjału.

Porównywarka smartfonów

Przyszłość smartfonów LG

Jaki więc powinien być najnowszy flagowy LG? Tak jak powiedziałem wcześniej. Rozsądnym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie dwóch modeli V40 i V40 Plus. Na pewno powinien mieć ekran OLED. Być może, aby cena nie była zbyt wysoka, warto zaryzykować wypuszczenie wersji Lite, która miałby ekran IPSowy, który w przypadku LG zawsze stał na wysokim poziomie.

wygląd ekranu LG V40

Brakuje tylko innowacji, którą zaprezentował Samsung, Apple czy nawet Sony. Czy będzie to zagięty ekran? Czy ponowne eksperymenty z aparatem? Jestem pewien, że po premierze najgroźniejszych rywali to LG będzie miało sporo czasu na odpowiedź i kto wie czy nie szykuje się czarny koń roku 2018. Trzeba tylko stworzyć urządzenie, które ma” to coś”, to „coś”, co zawsze towarzyszyło ich produktom.

Jakie telefony komórkowe są najlepsze?

Aby dodatkowo ułatwić wybór przedstawiamy Wam najpopularniejsze obecnie modele wg. rankingu telefonów komórkowych z 8/2022. Przed podjęciem decyzji o zakupie nowego produktu, koniecznie sprawdź, które telefony komórkowe warto kupić.

Poz.ObrazekNazwaGdzie kupić?
1Samsung Galaxy A32 Samsung Galaxy A32Best of the best!
2Samsung Galaxy A33 5G Samsung Galaxy A33 5G Sprawdź sam
3Samsung Galaxy S20 FE 5G Samsung Galaxy S20 FE 5G Ten ma niezłą cenę!
4Samsung Galaxy S22 Ultra Samsung Galaxy S22 Ultra Polecany model
5Samsung Galaxy Z Fold4 Samsung Galaxy Z Fold4 Sprawdź tutaj

Zobacz więcej propozycji: Ranking Smartfonów Samsung - Jaki wybrać?

blog comments powered by Disqus
Problemy LG - V40 Remedium na Kryzys?