PODPOWIEDZI:

Jak wybrać nożyce do żywopłotu? Rodzaje nożyc ogrodowych

Jak wybrać nożyce do żywopłotu? Rodzaje nożyc ogrodowych

Jak kupić najlepsze nożyce do żywopłotu? Radzimy, który sekator sprawdzi się w Twoim ogrodzie. Potrzebujesz dużych nożyc do cięcia grubych krzewów, a może niewielkiego urządzenia by przycinać trawę? Prezentujemy rodzaje nożyc ogrodowych, a także opisujemy ich najważniejsze cechy, by dobrze wybrać sprzęt do ogrodu.

Po raz kolejny wybieramy się do magazynku w ogrodzie, by wybrać odpowiednie narzędzia do jego pielęgnacji. Producenci oferują bardzo zróżnicowaną gamę sekatorów do cięcia żywopłotu, a my radzimy na co warto zwrócić uwagę przed zakupem.

Mocne sekatory spalinowe, to broń dla profesjonalistów przy pielęgnacji ogrodu

Jak wybrać odpowiednie nożyce do ogrodu?

Wybierając nożyce do cięcia krzewów w ogrodzie musimy dobrać je odpowiednio do roślin. Pamiętajmy, że inny sekator do żywopłotu sprawdzi się podczas pielęgnacji tui czy bukszpanu, a inny potrzebny będzie do twardych i grubszych gałęzi. Rodzaj drzewek będzie zatem istotnie wpływał na wybrany przez nas produkt.

Ręczne nożyce ogrodowe sprawdzą się do precyzyjnego przycinania w małych ogrodach

Nie jest tajemnicą, że przy małych ogrodach – obsadzonych ledwie kilkoma krzewami – poradzimy sobie nawet standardowym sekatorem ogrodniczym. Jednak większy obszar wymaga już poważniejszych rozwiązań. Typ i wielkość ogrodu, to decydujące cechy przy wyborze odpowiedniego modelu nożyc ogrodniczych.

Rodzaje nożyc do żywopłotu i trawy

Najłatwiejszym podziałem nożyc ogrodowych jest kategoria zasilania. I tak na rynku mamy przynajmniej kilka grup, które w zależności od rodzaju pracy cechują się pewnymi określonymi cechami:

Nożyce ręczne do ogrodu

To najprostszy typ sekatorów ogrodowych, które znajdziemy niemal na każdej działce. Są tanie, niewielkie i lekkie. Przydadzą się przede wszystkim przy prostych pracach. Cięciu pojedynczych konarów, a także podcinaniu niewielkich krzewów.

Zobacz:

Nożyce ogrodowe elektryczne

ten typ urządzenia, to bardzo popularne nożyce do żywopłotu pozwalające na spory komfort pracy. Przykładowe modele znajdziecie także w naszym rankingu nożyc do żywopłotu. Pamiętać jednak trzeba, że w tym przypadku zachodzi jeszcze jeden podział:

  • Nożyce ogrodowe zasilane akumulatorowo, to zazwyczaj dość małe i poręczne modele podobne do nożyc ręcznych. Często wyposażone są w specjalne ostrze do cięcia trawy. Zasilane są baterią i jedno ładowanie pozwala na pracę ok. kilkudziesięciu minut. Sprawdzą się w średnich ogrodach, gdy chcemy odpowiednio wymodelować krzew, bądź przyciąć trawę w mniej dostępnym miejscu.
  • Sekatory ogrodowe z zasilaniem sieciowym. Większe i cięższe nożyce elektryczne, które mają również dłuższe – kilkudziesięciocentymetrowe ostrza. Dzięki temu zapewniają duży zasięg i ułatwiają pracę przy cięciu większych krzewów. Ich mankamentem może być kabel, który nieco ogranicza ruchy. Zazwyczaj ostrza w tym modelach są naprawdę wytrzymałe i pozwalają szybko osiągnąć zamierzony efekt.

Nożyce zasilane sieciowo, to dobry wybór do średnich ogrodów

Zobacz:

Spalinowe nożyce ogrodowe

W tym przypadku za pracę nożyc odpowiada silnik spalinowy. Zapewnia to dużą moc i bezprzewodowe działania. Takimi nożycami z pewnością poradzimy sobie całkiem sprawnie przy większym żywopłocie. Minusy? Są najdroższym rodzajem nożyc ogrodowych, a do tego są dość ciężkie.

Zobacz:

Dobre rozwiązania dla konkretnego typu ogrodu:

Do małych ogrodówDo średnich ogrodówDo dużych ogrodów
Bosch Isio 3Black&Decker Gt5050Hecht 924

Najważniejsze cechy nożyc ogrodowych do cięcia krzewów

Jeśli zdecydujemy się na konkretny typ zasilania, to warto zwrócić uwagę na kilka dodatkowych cech, które oferują producenci:

  • Długość ostrza – ten parametr ustawi nam tempo pracy. Niewielkie nożyce – ręczne czy akumulatorowe – wyposażone są zazwyczaj w ostrza od długości ok. 12-18 cm. Nieźle na precyzyjną pracę przy mniejszych krzewach, ale do większych warto wybrać spalinówki, bądź sieciówki. Tam ostrza mają często powyżej 50 cm. Jednym ruchem obetniemy zatem spory obszar żywopłotu.
  • Wymienne ostrza – ten typ spotkamy szczególnie w nożycach akumulatorowych. Łatwe wymienianie końcówek bez narzędzi zwiększy uniwersalność urządzenia. Polecane nożyce zasilane akumulatorem w zestawie najczęściej mają dwie końcówki: do krzewów i trawy.
  • Bezpieczeństwo – o ile przy ręcznych nożycach sami musimy zadbać by się nimi nie zaciąć, o tyle automatyczne nożyce ogrodowe oferują szereg zabezpieczeń. To np. hamulec lub gumowa końcówka na ostrze amortyzująca kontakt z betonem czy metalem. Warto zwrócić też uwagę na osłonę ostrza, którą możemy założyć po skończonej pracy.

Niewielkie i wydajne nożyce akumulatorowe mogą ciąć trawę i żywopłot

Podsumowanie – jak kupić dobre nożyce do ogrodu?

Wybierając nożyce do ogrodu nie warto inwestować w cztery różne modele, ale już dwa różnorodne typy to niezły wybór. Ręczny sekator przyda się w każdym warunkach – pozwoli nam dokładnie i precyzyjnie obciąć konkretną gałązkę. Do tego jest tanim urządzeniem.

Jako drugi produkt polecałbym elektryczne nożyce do żywopłotu. Jeśli mamy niewielki ogród – akumulatorowe, a jeśli większy – sieciowe. Te urządzenia nie są przesadnie drogie, a gwarantują wygodę i dobre tempo pracy. Przy tym są trwałe i niezbyt ciężkie.

Sekatory spalinowe, to sprzęt dedykowany profesjonalistom. Trzeba umieć się z nimi obchodzić, nie należą do najlżejszych, a i cena nie zachęca. Za mniej niż połowę ceny konkretnej spalinówki (owszem tanie też znajdziemy – ale czy naprawdę warto?) możemy kupić zasilane sieciowo nożyce ogrodowe, o podobnej długości ostrza i równie solidnym wykonaniu.

blog comments powered by Disqus
Jak wybrać nożyce do żywopłotu? Rodzaje nożyc ogrodowych