PODPOWIEDZI:

Lokówka czy suszarko-lokówka - Co lepsze? Czym się różnią?

Lokówka czy suszarko-lokówka - Co lepsze? Czym się różnią?

Kręcenie włosów w domu jest możliwe przy użyciu różnych urządzeń do stylizacji. Mogą to być termoloki, karbownice, lokówki różnego typu, suszarko-lokówki, a nawet prostownice z zaokrąglonymi końcówkami. Dzisiaj skupimy się na najpopularniejszym sprzęcie, czyli lokówkach i suszarko-lokówkach. O tym, czym się różnią, dowiecie się już za chwilę.

Stworzenie idealnej fryzury jest możliwe zarówno przy użyciu dobrej lokówki, jak i funkcjonalnej suszarko-lokówki. Piękne loki, włosy pełne blasku o odpowiedniej objętości to tylko jedne z wielu pozytywnych aspektów, jakie możemy uzyskać w domowych warunkach.

W dzisiejszym materiale poznacie mechanizm działania lokówki, różnice między wymienionymi urządzeniami do kręcenia włosów, jak również dowiecie się, czy wybrać suszarko-lokówkę, czy też niezawodną lokówkę.

kobieta z kręconymi półdługimi włosami

Lokówka do włosów

Profesjonalne lokówki do włosów zagwarantują taki efekt jak po wyjściu od fryzjera. Powłoki często wzbogacone są o odżywcze substancje, w tym keratynę, a samo urządzenie potrafi być gotowe do pracy po zaledwie 30 sekundach.

Jeżeli mowa o zaawansowanych modelach, to mamy na myśli głównie automatyczne lokówki, które najmniej niszczą włosy, a przy tym nie namęczymy się jak w przypadku tradycyjnej lokówki. Należy jednak wiedzieć, jak używać lokówki, żeby nie zniszczyć włosów (o tym przeczytacie w następnym materiale). Większość została wyposażona w funkcję jonizacji, czego efektem są gładkie i lśniące włosy.

Tanie lokówki również potrafią zdziałać cuda. W jeden dzień postawmy na burzę drobnych loczków, w inny z kolei na romantyczne fale czy też duże loki. Ceny lokówek zaczynają się bardzo atrakcyjnie. Dodatkowo, szeroki zakres temperatury pozwoli dobrać właściwą według kondycji naszych włosów. Sam efekt powinien być długotrwały.

szatynka z długimi pokręconymi włosami

Jak działa lokówka?

Na początku wspomnę o konstrukcji nietuzinkowych lokówek automatycznych, z którymi ryzyko poparzenia jest niemal równe zeru. Nawijamy pasmo włosów na wałek, zamykamy je w obudowie, włączamy przycisk i czekamy aż nakręci się sprężysty lok. Silniczek wciąga kosmki do środka, podgrzewa je, a następnie uwalnia.

Oczywiście, mamy możliwość różnych ustawień według własnych preferencji. Kombinacji jest ogrom. Produkty z wyższej półki posiadają zmienne kierunki obrotu kręcenia do wyboru. Cały proces jest szybki, łatwy i bezpieczny.

Dla mniej wprawionych osób mamy dobrą wiadomość, bowiem specjalny czujnik poinformuje nas w momencie złego nawinięcia kosmków. W przypadku klasycznych modeli, lokówek stożkowych czy też spiralnych musimy poświęcić nieco więcej czasu. Każde pasmo należy samodzielnie nawinąć na element grzewczy (wałek) i przytrzymać, istnieje ryzyko poparzenia.

Suszarko-lokówka do włosów

Suszarko-lokówki posiadają charakterystyczną szczotkę (obrotową z włosia lub z ząbkami), za pomocą której suszymy i kręcimy włosy jednocześnie. W zależności od jej średnicy, uzyskamy fale lub loki. Bywają szczotki, które skupiają się głównie na zwiększaniu objętości włosów. To rozwiązanie pozwoli zaoszczędzić nasz czas, a przede wszystkim umożliwia stosowanie na wilgotnych włosach.

W porównaniu do tradycyjnych lokówek, zastosowana temperatura jest dużo niższa, co daje większe bezpieczeństwo, zwłaszcza w przypadku cienkich i łamliwych włosów.

kobieta z drobnymi loczkami na głowie

Do 200 zł znajdziemy na rynku bardzo dobry model z wieloma przydatnymi funkcjami, na przykład jonizacją, technologią Ionic (zapobiega elektryzowaniu się), kilkoma nasadkami, antypoślizgowym uchwytem, 5-stopniową regulacją siły nawiewu, obrotowym przewodem i 3-poziomowym ustawieniem temperatury. Ważne, aby oferowała moc rzędu 1000 W (wpływa na szybkość nagrzewania) i powłokę ceramiczną lub ceramiczno-turmalinową.

Markowa suszarko-lokówka prezentuje się estetycznie, jest solidnie wykonana, a sama obsługa prosta i wygodna.

Lokówka VS suszarko-lokówka - Zalety i wady

Istotne różnice między lokówką a suszarko-lokówką umieściliśmy w poniższej tabelce, w postaci ich plusów i minusów.

LOKÓWKASUSZARKO-LOKÓWKA
+
 • różne możliwości efektu końcowego
 • wiele wymiennych nasadek
 • prosta i wygodna obsługa
 • możliwość stosowania na wilgotnych włosach
 • podwójna funkcja, co wiąże się z oszczędnością czasu
 • mniejsza temperatura nie uszkodzi struktury włosów
-
 • wysokie ceny automatycznych lokówek
 • stosowanie tylko na suchych włosach
 • wyższe temperatury narażają włosy na zniszczenie
 • mniejsza efektywność niżeli dwa oddzielne urządzenia
 • wymaga wprawy (na początku włosy mogą wplątywać się)

Podsumowanie - lokówka czy suszarko-lokówka do włosów

Na pytanie co wybrać: lokówkę czy suszarko-lokówkę, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Urządzenia różnią się nie tylko budową, ale i funkcją. Za pomocą suszarko-lokówki jesteśmy w stanie wysuszyć włosy, lekko pofalować je (podwinąć końce) i ciekawie ułożyć. Urządzenie nada dodatkowej objętości. Cały proces odbywa się w szybkim czasie, ale efekt nie będzie jak po wyjściu od fryzjera.

Lokówka, w zależności od rodzaju, daje nam duże możliwości eksperymentowania z wielkością czy też grubością loków i fal, a przecież o to tutaj chodzi. Należy przemyśleć, na jakiej fryzurze najbardziej nam zależy.

Odwiedzajcie nasz dział: ranking lokówek do włosów. Obfituje on o polecane budżetowe modele, jak również propozycje dla wymagających użytkowniczek.

Zachęcam do komentowania! Czy jesteście zwolenniczkami lokówek czy jednak suszarko-lokówek?

blog comments powered by Disqus
Lokówka czy suszarko-lokówka - Co lepsze? Czym się różnią?