PODPOWIEDZI:

Harmony OS 2.0, Paszport Covidowy, RTX 3080 Ti - VideoNews #303

Harmony OS 2.0, Paszport Covidowy, RTX 3080 Ti - VideoNews #303

Nowe otwarcie na rynku urządzeń mobilnych, czy łabędzi śpiew Huawei? Harmony OS debiutuje, a obok niego karty graficzne Nvidii, których ceny i dostępność przyprawiają o dreszcze. Czy czeka nas lepszy, cyfrowy świat? Sprawdźmy w VideoNewsie #303!

W tym tygodniu waszą uwagę zwracamy szczególnie na:

Nie zapomnijcie, by odwiedzać nas w grupie Testerzy Videotestów na Facebooku!

Krótkie informacje

  • Elon Musk szykuje porty dla statków kosmicznych, które znajdą się w centrum oceanu. Budowa Deimosa, który pozwoli wylatywać w przestrzeń rakietom Starship, już się rozpoczęła.
  • Tymczasem nieco wyżej i niżej jednocześnie, bo 18 tysięcy kilometrów nad poziomem morza, będą latać ponaddźwiękowe samoloty. Do floty United Airlines dołączy 15 samolotów Boom Supersonic, które skrócą czas podróży międzykontynentalnych o połowę. 
  • Gdzieś na świecie pojawił się ktoś skłonny wydać prawie 100 000 dolarów na McDonaldowego Nuggetsa w kształcie postaci z Among Us. Kultura internetu jest unikalna. 

Among Us nuggets sprzedano za niemal 370 000 złotych

  • Modlitwy użytkowników Facebooka zostały wysłuchane... pod warunkiem, że ktoś modlił się o dodanie postów z prośbami o modlitwy jako nowej funkcji portalu. 
  • Pamiętacie, jak w lutym CD Projekt RED ucierpiał z powodu hakerskiego ataku, a atakujący dotarli do kodów źródłowych m.in. Wiedźmina 3? Po uiszczeniu pewnej kwoty obiecano, że zaprzestaną działalności, ale jak się okazuje, za 10 tysięcy dolarów ponownie da się nabyć zestawy deweloperskie. 
  • Netflix może jednak skłaniać się ku większej kontroli prywatności. Firma odświeża metodę weryfikacji z użyciem telefonów oraz adresów e-mail na kontach z wieloma podpiętymi urządzeniami jednocześnie. 
  • Tymczasem w Indiach Whatsapp pozywa rząd za nowe zasady, według których serwisy społecznościowe musiałyby dostarczyć organom państwa prywatne informacje użytkowników. 

"Paszport Covidowy" wchodzi w życie

Oczywiście to duży skrót myślowy, bo tak naprawdę chodzi o ujednolicony certyfikat dla obywateli Unii, który przed premierą w całej wspólnocie trafił do 7 krajów, w tym do Polski. Od 1 czerwca ze strony Internetowego Konta Pacjenta pobierzemy unikalny kod QR z sekcji "Certyfikaty". Znajdziemy tam trzy rodzaje identyfikatorów: dla osób zaszczepionych co najmniej jedną dawką, dla ozdrowieńców i dla osób z negatywnym wynikiem testu na koronawirusa

3 rodzaje certyfikatów w związku z COVID-19

W domyśle certyfikat ma pomóc przy pokonywaniu granic, dzięki czemu ominą nas kwarantanny oraz testy na lotniskach. Ostatecznie decyzja będzie należała do służb działających na miejscu. W obecnej formie kod QR pobierzemy w formie PDF na telefon, a w przyszłości pojawi się on w aplikacjach IKP oraz mObywatel. Dokument nie zastąpi paszportu czy dowodu osobistego podczas podróży. 

Harmony OS 2.0 - przyszłość Huawei czy jej koniec?

Podczas sporych rozmiarów prezentacji Huawei zapowiedział wejście systemu Harmony OS 2.0 do swoich urządzeń - nie tylko najnowszych, ale i tych sprzed 5 lat. Najpierw jego dystrybucję otrzymają najnowsze konstrukcje, ale do końca przyszłego roku możemy spodziewać się go nawet na Huawei'ach P9 i serii Mate 10. Sęk w tym, że Harmony OS 2.0 nie jest całkowitą innowacją, a przypomina Androida 10 - w plikach zachował się nawet proces uruchamiania easter egga. 

Lista urządzeń z aktualizacją do Harmony OS 2.0 jest ogromna

Teoretycznie Harmony OS ma być systemem z mikrojądrem, znacznie mniejszym od tego Androida, dzięki czemu da się go replikować na urządzenia z nawet 128 kB RAM-u. Pozwoli to też zachowywać aplikacje w RAM-ie nawet wtedy, gdy wyjdziemy do wielu innych programów. Nowością mają być jeszcze szybsze powiązania między urządzeniami bez opóźnień w transmisji dźwięku oraz kontekstowe widżety dostępne po przesunięciu po ikonie. 

Na Huawei'a P50 przyjdzie światu jeszcze trochę poczekać

Oprócz tego producent zapowiedział szereg urządzeń, które zapowiadają nowe otwarcie na systemie Harmony OS. Zegarki Huawei Watch 3 i 3 Pro zaoferują nową nawigację z użyciem koronki i nawet 3 tygodnie pracy na jednym ładowaniu. Słuchawki Freebuds 4 zapewnią niskie opóźnienie na poziomie 90 ms oraz wysokie pasmo przenoszenia - 40 kHz. Nie mamy informacji o dacie polskiej premiery MatePad Pro i 11, opartych o Harmony OS i czerpiących z rozwiązań znanych z iPadów Pro. Nie spodziewajmy się prędko Huawei'a P50, bowiem firma ma problemy z globalną dystrybucją. 

Więcej: Oto on - Harmony OS! Sprawdź, kiedy aktualizacja

Ciekawostka: Ren Zhengfei założył Huawei'a w wieku 42 lat. Nigdy nie jest za późno, by Stany Zjednoczone przyblokowały twój biznes. Zwłaszcza, gdy w luźnym tłumaczeniu jego nazwa to "Chińskie osiągnięcie".

Rozpoczął się proces ważny dla Huawei'a w Polsce

Po blisko dwóch latach gromadzenia dowodów przed sądem stanęli Weijing Wang, menedżer Huawei w Polsce oraz Piotr D. były oficer ABW oraz pracownik Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Proces na wniosek prokuratury jest niejawny, co ma zapobiec wyciekowi wrażliwych z punktu widzenia Polski danych. A zagranica chciałaby obserwować tę sprawę bardzo uważnie, bo może to być jawny dowód na to, że Huawei może być przedłużeniem chińskiego wywiadu, na co zwracają uwagę Amerykanie. 

Huawei może mieć na pieńku z polskimi władzami

Szczególnie istotna wydaje się być rola Piotra D., który pracował nad systemem lokalizowania numerów alarmowych, z czego korzystano podczas wizyty papieża Franciszka w 2016 roku oraz podczas prezydencji Polski w Unii Europejskiej. 110 tomów akt i setki przesłuchanych świadków mają pomóc w ustaleniu relacji pomiędzy decyzjami zarządu Huawei, a sugestiami Piotra D., który miał liczne kontakty z osobami zajmującymi się bezpieczeństwem kraju.

Nvidia zapowiada RTX 3080 Ti i 3070 Ti

Rodzina Ampere rozszerzy się o kartę RTX 3080 Ti. Według Nvidii ma ona zbliżyć się do RTX 3090 przy niższej cenie. Jak widać po polityce sklepów, niższa cena (1199 dolarów) nie ma się do rzeczywistości, w której rekomendowane 5729 zł za kartę Palit jest bliższe 12 tysiącom złotych. W tej cenie dostaniemy rozwiązanie mocniejsze 1,5 razy niż RTX 2080 Ti, z 12 GB RAM-u GDDR6 384-bitową magistralą. Karty będą wspierać technologię Reflex, która ma zmniejszyć opóźnienia. 

Ceny RTX 3080 Ti są bliższe 12000 zł

Komputer z RTX 3060 taniej - sprawdź!

10 czerwca na rynki trafi RTX 3070 Ti, z 8 GB GDDR6 i 256-bitową magistralą z ceną deklarowaną 599 dolarów. Przy obecnych warunkach cena najpewniej dwukrotnie zwiększy swoją wartość. Za tę cenę otrzymamy kartę dwukrotnie wydajniejszą od GTX 1070 Ti ze 192 rdzeniami Tensor. Wersje Founders Edition kart nie zostaną ograniczone pod względem wykopywania kryptowalut, natomiast karty od producentów już tak.

Przyszłość będzie... latająca? 

Pod koniec maja pierwszy lot zaliczył CopterPack, który w przeciwieństwie do podobnych rozwiązań nie bazuje na silnikach odrzutowych. Śmigła, niczym w dronach, napędza prąd z baterii. Dla zachowania lepszego balansu kręcą się one w przeciwnych kierunkach. By sterować, wystarczy zmienić ich nachylenie oraz prędkość względem siebie. Konstrukcję wykonano z włókna węglowego i na razie pozwala ona na ledwie kilka minut lotu.

W bardziej odległej przyszłości będziemy obserwować zapewne wyścigi latających samochodów. Alauda Airspeeder MK4 zaoferuje maksymalną prędkość 160 km/h z przyspieszeniem do 100 km/h w 2,3 sekundy, przy ekwiwalencie mocy 400 koni mechanicznych. Wyścigi miałyby toczyć się na wysokości między 10 a 60 metrami. Na takie wyniki składa się niska waga rzędu 400 kilogramów. O bezpieczeństwo zadba zespół 22 sensorów i komputer przetwarzający bilion operacji na sekundę. Na razie jest to jednak koncept. 

Niesamowity rekord ładowania Xiaomi

Xiaomi przebija swój poprzedni, 14-minutowy, rekordowy czas ładowania i obniża go do 8 minut. W tyle udało się przewodowo napełnić akumulator o pojemności 4000 mAh, który jest sercem zmodyfikowanego Xiaomi Mi 11 Pro. 200-watowa ładowarka w ciągu trzech minut może dać 50% naładowania baterii.

Sprawdź aktualną cenę Xiaomi Mi 11!

Przy okazji Xiaomi podbiło też stawkę w kwestii bezprzewodowego ładowania. W ciągu minuty Mi 11 Pro odzyskał 10% baterii, a 50% w zaledwie 7 minut. Zaledwie kwadrans wystarczył do tego, by napełnić akumulator. Zadeklarowana moc to 120 watów, choć wiemy, że w przypadku Mi 10 Ultra producent nieco manipulował przy wynikach wydajności ładowarek. Firma przejmuje statuetkę lidera od OPPO i vivo, które w ubiegłym roku zapowiadały 120 i 125-watowe ładowanie przewodowe.


Przeczytaj także:


Źródła:

blog comments powered by Disqus
Harmony OS 2.0, Paszport Covidowy, RTX 3080 Ti - VideoNews #303