PODPOWIEDZI:
Sharp FQ8EG - Telewizor 65cali, QLED za mniej niż 4000 zł 💰

Ekologia w technologii, koniec Naszej Klasy - VideoNews #302

Ekologia w technologii, koniec Naszej Klasy - VideoNews #302

Jedni mówią, że kończy się epoka, inni, że ta epoka dawno się skończyła. Rabini jak zwykle są podzieleni, ale fakty są takie - żywot kończy jeden z najistotniejszych portali w internecie. I nie mamy tu na myśli Videotestów - my radzimy sobie całkiem dobrze. Zainteresowani? Zapraszamy do VideoNewsa #302.

W tym tygodniu na stronie pojawiły się między innymi:

Zapraszamy do obserwowania naszych poczynań na grupie Testerzy Videotestów na Facebooku!

Krótkie informacje

 • Youtube zmienia zasady wyświetlania reklam. Od teraz pokażą się one nie tylko u twórców, którzy zadeklarowali zarabianie na filmach, ale przy każdym filmie. Ponadto testowane są reklamy audio podobne do tych z darmowego planu Spotify.
 • Facebook zaostrza walkę z siewcami teorii spiskowych i nieprawdziwych informacji. Przed polubieniem strony publikującej nieprawdziwe informacje Facebook będzie ostrzegał odpowiednim komunikatem.
 • OnePlus ma pomysł na poinformowanie nas, które aplikacje pochłaniają najwięcej naszego czasu. Stanie się to za pomocą tapety, która podzieli programy na sześć dziedzin, a kształt będzie się dynamicznie zmieniał.

OnePlus Wellpaper poinformuje nas o wykorzystaniu aplikacji

 • Nintendo Switch w ulepszonej wersji może zadebiutować z ekranem OLED i nowym układem Nvidii jeszcze we wrześniu bądź w październiku - przynajmniej według Bloomberga. 
 • Twitter planuje udostępnić płatny plan w cenie 2,99$ miesięcznie. W ramach Twitter Blue użytkownicy mogliby cofać publikacje Tweetów, doszłyby też tryb czytania wątków jako jednej ściany tekstu czy zmiany kolorystyczne, w tym logo aplikacji. 
 • Tymczasem w Chinach sztuczna inteligencja rozpoznająca emocje jest testowana na obywatelach, a konkretnie na Ujgurach - muzułmańskiej mniejszości w prowncji Xinjiang.

Nasza klasa kończy działalność

Oficjalny koniec portalu nastąpi 27 lipca, kiedy obecny właściciel, Ringier Axel Springer Polska sp. z o.o., wyłączy serwery. Serwis od kilku lat był miejscem, które utrzymywało się głównie z aktywności użytkowników w grach sieciowych. Największą popularnością cieszył się w latach 2007-2010, czyli zaraz po założeniu, gdy w szczytowym momencie korzystało z niego około 12 milionów internautów. 

Nasza Klasa kończy działalność po ponad 14 latach działalności

Użytkownicy, którzy niedawno zakupili dostęp do płatnych usług jak GościeGoście PlusSuper ZdjęcieEurogąbki bądź data aktywności wykracza poza datę działania serwisu, mogą wnioskować o zwrot pieniędzy. Gry dostępne na nk.pl powrócą na stronie Gameplanet.onet.pl. Samo usuwanie danych z platformy może potrwać kilka miesięcy dłużej niż zamknięcie serwisu. 

NIedługo pojawi się nowy element specyfikacji... ekologiczność

Inicjatywę Eco Rating rozpoczęło kilku operatorów: Deutsche Telekom, Orange, Telefónica, Telia Company i Vodafone. Jej celem jest wskazanie, jak bardzo "ekologiczne" są smartfony, które kupujemy. Od czerwca przy ofertach abonamentowych na stronach operatorów oprócz specyfikacji pojawi się pięciozakresowa ocena urządzenia według: 

 • Trwałości - chodzi o solidność urządzenia, żywotność baterii oraz okres gwarancji na urządzenie i jego komponenty;
 • Naprawialność: obejmuje łatwość, z jaką urządzenie może zostać naprawione, w tym projektowanie telefonu komórkowego i działania wspierające, które mogłyby wydłużyć żywotność produktu poprzez poprawę możliwości naprawy, ponownego użycia i możliwości modernizacji. Im wyższy wynik, tym lepiej;
 • Recykling - jak wiele komponentów da się odzyskać i odłączyć dla ponownego użytku, jak dobrze poinformuje o tym producent oraz jak dobrze materiały mogą być poddane recyklingowi.
 • Efektywność klimatyczna - emisja gazów cieplarnianych przez urządzenie podczas całego cyklu życia. Im lepszy wynik, tym mniejszy wpływ na klimat.
 • Efektywne gospodarowanie zasobami -  ocenia wpływ ilości rzadkich surowców wymaganych przez urządzenie (np. złota do produkcji elementów elektronicznych) na wyczerpywanie się zasobów; im lepszy wynik, tym mniejszy wpływ na dostępność materiałów.

Sprawdź ofertę na smartfon OPPO z częściowo recyklowanych materiałów

Tak może wyglądać EcoRating w smartfonach

Do uzyskania będzie od 1 do 100 punktów. W pierwszej wersji programu udział wzięło 12 producentów urządzeń mobilnych: Bullitt (CAT), Doro, HMD Global (Nokia), Huawei, MobiWire, Lenovo, OnePlus, OPPO, Samsung Electronics, TCL/Alcatel, Xiaomi i ZTE. Do akcji w każdej chwili mogą dołączyć operatorzy oraz inni producenci smartfonów.

Ekologia także w Acerze - oto Aspire Vero

To pierwszy laptop tego producenta i jeden z nielicznych na rynku, którego obudowę w 100% wykonano z przetworzonego, recyklowanego plastiku. Nie zastosowano tu ani grama lotnych związków organicznych ani barwników, a klawiaturę wykonano z plastiku z recyklingu poużytkowego. Na żółto oznaczono na nim klawisze "R" i "E", które mają zasygnalizować ideę recyklowania, redukowania i reużywania.

Obudowę Acer Aspire Vero wykonano w całości z recyklowanego tworzywa

Domowy laptop w promocji!

Pod względem specyfikacji jest już typowo. Procesory Intel 11. generacji, karta graficzna Iris Xe i dyski SSD M.2 o pojemności do 1 TB. Nie zabrakło też Wi-Fi 6 i portów, w tym HDMI 2.0. Producent obiecuje nie tylko tryb oszczędzania energii, ale i redukcji szumów podczas videopołączeń. Cena oraz data premiery Acera Aspire Vero nie są jeszcze znane.

Growy tydzień, a w nim spory wyciek

Nieprawidłowa data publikacji materiału sprawiła, że Patryk "Rojson" Rojewski dobę przed oficjalną publikacją wypuścił do sieci fragmenty rozgrywki z Farcry 6. Gra Ubisoftu zmienia klimat na fikcyjne państwo Jara, w którym rządzi dyktator Anton Castillo.

Zamów FarCry 6 przedpremierowo!

Zadaniem gracza, który pokieruje Dani, jest obalenie reżimu, a pomogą mu w tym partyzanckie jednostki oraz towarzysze - piesek na wózku, który odciągnie uwagę wrogów oraz krokodyl, który tu i ówdzie zagryzie przeciwnika. Scenerie będą operowały zarówno w miastach, jak i dżungli. 

Informacje na temat premiery bez wycieku dał światu Techland. Dying Light 2: Stay Human trafi do sklepów 7 grudnia. Przeniesiemy się do fikcyjnej metropolii i zagramy jako Aiden Coldwell, który rozwiązując tajemnicę ze swojego dzieciństwa będzie walczył lub przyłączał się do jednej z trzech frakcji. Wybory mają kształtować świat gry w znacznym stopniu, pojawią się też nowe typy przeciwników.

► Zamów Dying Light 2: Stay Human przedpremierowo!

Oprócz tego na State of Play pokazano rozgrywkę z Horizon: Forbidden West. Rozgrywka została pokazana w 4K i 60 klatkach na sekundę. Poznaliśmy nową wizję świata, w której Aloy będzie mogła nurkować oraz zyska narzędzia. Przeciwnicy będą mogli ujeżdżać maszyny, podobnie jak protagonistka, pojawią się też nowe gadżety. 

Steam może mieć pomysł na konsolę mobilną

Rosnąca popularność Nintendo Switch oraz chęć Valve, by zamknąć gry w obrębie własnej iteracji Linuxa mogą zmotywować firmę do stworzenia własnej przenośnej konsoli. Według przecieków jej nazwa kodowa to "SteamPal". Ta dostanie ekran 7 lub 8 cali oraz autorski układ AMD Van Gogh. Ten ma być oparty o procesor w architekturze Zen 2 z czterema rdzeniami oraz układ graficzny na bazie RDNA 2. To wszystko przy niskim TDP na poziomie 9W. 

Steam dostanie własną konsolę

Choć ekran będzie dotykowy, to nie zabraknie też touchpada, który może pojawić się na tyle obudowy, wzorem PS Vity. Różnicą między Nintendo Switchem a SteamPalem będzie kontroler - Valve zdecyduje się na urządzenie bez odczepianych padów. Nie zabraknie przy tym doka, pozwalającego na wykorzystanie większego ekranu. Cena ma nie przekroczyć 399 dolarów, czyli tyle, na ile szacuje się cenę Nintendo Switch w ulepszonej wersji. 

Baterie aluminiowo-jonowe mogą być przyszłością

Deklaracje Graphene Manufacturing Group są obiecujące - ładowanie ma być 60 razy szybsze, a do tego baterie zmieszczą trzy razy więcej energii. By je osiągnąć, firma stworzyła własne ogniwa z grafenowym przewodnikiem i wypełnieniem stałym w postaci połączenia aluminium i płyt grafenowych. Dzięki nanotechnologii udało się "wstrzelić" aluminium pomiędzy struktury grafenu.

Baterie z grafenu mogą okazać się przyszłością

Według zapewnień twórców, jednostkę wielkości monety da się napełnić w ciągu zaledwie 10 sekund, a jej działanie przypomina super kondensator. Nie ma też problemów z odprowadzaniem ciepła, a dzięki temu da się zaoszczędzić nawet 80 kilogramów masy samochodu przy akumulatorach o pojemności 100 kilowatogodzin. Firma zapowiada, że rozwiązania komercyjne o tę technologię pojawią się już w tym roku, a pierwsze konstrukcje dla pojazdów - w 2024 roku.


Przeczytaj także:


Źródła:

blog comments powered by Disqus
Ekologia w technologii, koniec Naszej Klasy - VideoNews #302