PODPOWIEDZI:

Grzejnik olejowy czy konwektorowy – Jakie są różnice? Który lepiej grzeje?

Grzejnik olejowy czy konwektorowy – Jakie są różnice? Który lepiej grzeje?

Zastanawiasz się nad kupnem grzejnika elektrycznego? Jeśli nie wiesz, jaki jego rodzaj lepiej grzeje, to mamy kilka porad. Porównujemy ze sobą najpopularniejsze typy grzejników elektrycznych: olejowe i konwertorowe. Dowiesz się, jakie są ich mocne i słabe strony oraz który sprawdzi się w Twoim przypadku.

Podczas sezonu grzewczego często wspomagamy systemy centralnego ogrzewania dodatkowymi źródłami ciepła. Takimi mogą być różnego rodzaju grzejniki elektryczne. Te sprawdzą się zarówno do jednorazowego, szybkiego podniesienia temperatury, jak i w przypadku konieczności stałego dogrzewania. Jednak pojawia się pytanie – jaki rodzaj grzejnika wybrać? Dziś porównujemy dwa najpopularniejsze rodzaje, czyli grzejniki olejowe oraz konwektorowe.

Jak działa grzejnik olejowy?

Grzejniki olejowe to urządzenia, które sprawdzą się, gdy potrzebujemy stałego źródła ciepła. Nagrzewają się powoli, ale też ich ciepło generowane jest przez długi czas i mogą działać praktycznie przez całą dobę. Wydajne grzejniki olejowe posiadają wystarczająco dużą moc, by ogrzać nawet duże pomieszczenie.

Grzejnik olejowy może pracować nieprzerwanie wiele godzin

Ten typ grzejnika po podłączeniu do prądu generuje ciepło za pomocą znajdującej się w środku cieczy, która następnie oddaje temperaturę obudowie, ta z kolei przekazuje ją do pomieszczenia. Grzejniki olejowe nie wysuszają powietrza i są energooszczędne – dzięki czemu ich długotrwałe użytkowanie nie powoduje negatywnych skutków dla zdrowia i portfela.

Jak działa grzejnik konwektorowy?

Takie grzejniki będą odpowiednie do mniejszych pokoi, a ciepło wytwarzają w bardzo krótkim czasie. Dzięki temu możemy niemal od razu dogrzać pomieszczenie i osiągnąć pożądaną temperaturę. Po nagrzaniu się do pożądanego poziomu grzejnik się wyłącza. Na tym też kończy się jego praca, a więc grzejnik konwektorowy działa raczej na „krótkim dystansie”.

Grzejnik konwektorowy szybko nagrzewa pomieszczenia

Grzejniki konwektorowe zasysają chłodne powietrze od dołu, przepuszczają je przez grzałkę elektryczną i oddają do pomieszczenia już ogrzane. Dzięki temu w szybki sposób cykl grzewczy potrafi „wymienić” chłodne powietrze w otoczeniu na ciepłe. Z tego też powodu po ogrzaniu całego pokoju wyłącza się gdyż nie dostaje już kolejnym partii powietrza do dogrzewania.

Grzejnik olejowy czy konwektorowy – porównanie

Każdy z tych grzejników posiada swoje niewątpliwe atuty. Ważne byśmy wybrali model odpowiadający naszym potrzebom.

Jeśli zależy nam na szybkim i skutecznym ogrzewaniu pomieszczenia – lepiej sprawdzi się grzejnik konwektorowy. On już w kilka minut intensywnie osiąga wyznaczoną temperaturę w pokoju. Grzejniki olejowe potrzebują do tego więcej czasu.

Przy nagrzewaniu stałym lepsze są jednak właśnie grzejniki olejowe. Co prawda potrzebują one więcej czasu na osiągnięcie temperatury, ale mogą pracować dłużej i utrzymywać temperaturę nawet przez cały dzień. Tego nie gwarantują grzejniki konwektorowe.

Grzejniki elektryczne wspierają systemy centralnego ogrzewania w domach

Urządzenia konwektorowe są z kolei lżejsze i dzięki temu bardzo mobilne. Łatwo je przenieść z miejsca w miejsce, a nie powinno być także problemów z ich przechowywaniem. Co jednak warte odnotowania – grzejniki olejowe są zazwyczaj wyposażone w kółka, które także ułatwiają ich transport. Ich waga jest jednak większa podobnie jak rozmiar.

Jeśli chodzi o cenę – tu tak naprawdę nie ma reguły. Panuje powszechna opinia, że to grzejniki konwektorowe są tańsze jednak to nieprawda. Możemy znaleźć dobre i tanie grzejniki olejowe, które swoją wydajnością mogą zadowolić. Przy tym też warto zwrócić uwagę na moc i pobór prądu danego urządzenia, bo tak naprawdę realne koszty da się wyliczyć dopiero na podstawie zużycia energii elektrycznej przez konkretny model.

Grzejnik olejowy czy konwektorowy – Podsumowanie

Oba rodzaje mają swoje atuty, jednak jeśli nie zależy Wam wyłącznie na szybkim nagrzewaniu pomieszczenia, a na działaniu bardziej kompleksowym – ja wybrałbym grzejnik olejowy.

Podobnie jak grzejniki konwektorowe, większość z nich posiada możliwość regulacji temperatury termostatem, do tego możemy znaleźć modele z regulacją mocy urządzenia czy nawet termowentylatorem zwiększającym szybkość działania.

Grzejniki olejowe sprawdzają się podczas dłużej pracy i wówczas są też oszczędniejsze w użyciu. Do tego na grzejnikach konwektorowych osadzają się pyłki, a więc nie są one wskazane dla alergików. Tego problemu nie ma przy grzejnikach olejowych.

Podsumowując – zalet niemal równie dużo, ale bardziej funkcjonalny w moim odczuciu wydaje się grzejnik olejowy. Jeśli uważacie podobnie, sprawdźcie ranking grzejników olejowych, gdzie wybraliśmy dla Was godne polecania modele takich urządzeń.

blog comments powered by Disqus
Grzejnik olejowy czy konwektorowy – Jakie są różnice? Który lepiej grzeje?