PODPOWIEDZI:

Akcesoria do kamery sportowej - Jak je dobrać?

Akcesoria do kamery sportowej - Jak je dobrać?

Decydując się na zakup nowej kamery sportowej, robisz to zwykle ze względu na aktywny tryb życia. Uwielbiasz sport, lubisz nurkować, a może po prostu dużo spacerujesz. Chciałbyś podzielić się więc przeżyciami z innymi. A kamery sportowe to opcja w sam raz dla ciebie. Najlepsze jest jednak to, że możesz poprawić ich działanie za pomocą szeregu akcesoriów.

Dodatki rozszerzające i tak już imponujące możliwości urządzeń to jeden z głównych powodów, dla których ludzie decydują się na zakup kamery sportowej. Wiele firm sprzedaje zresztą swój sprzęt w zestawach z najważniejszymi akcesoriami. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby kupić tanią kamerę sportową do 500 zł, a zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na wyposażenie jej w dodatki.

Za pomocą kamery sportowej można nagrać ujęcia w wodzie i w powietrzu

Jakie akcesoria do kamer sportowych?

Żeby wycisnąć jak najwięcej ze swojego urządzenia, zawsze warto wziąć pod uwagę możliwości modyfikacji. Rynek oferuje szereg dedykowanych i uniwersalnych rozwiązań, dzięki którym twoja kamera będzie jeszcze lepsza.

Wśród setek różnych opcji łatwo się zagubić. Jak stwierdzić, czy bardziej przyda się opaska na czoło z mocowaniem, czy zaczep montujący kamerę sportową do kasku na klej? To zazwyczaj zależy od preferencji. Na szczęście da się całkiem sprawnie określić zestaw startowy.

Kilka dodatków, które na pewno przydadzą się w tworzeniu dobrych ujęć i zabezpieczaniu sprzętu. I to nawet jeżeli posiadacie, lub dopiero planujecie kupić, profesjonalną kamerę sportową.

  • Obudowa ochronna - w wielu przypadkach mus. Chroni przed wodą, pyłem i uderzeniami. Zazwyczaj kamery nie są wodoszczelne bez obudów, a producenci dodają je w gratisie. Jeżeli jednak twoja kamera jeszcze nie posiada takiego dodatku - lepiej jak najszybciej w niego zainwestować.
  • Opaska - stary sprawdzony sposób na zabezpieczenie sprzętów przed wypadaniem z rąk. Tanie, ale bardzo potrzebne akcesorium bazowe. Na te chwile, w których kamera nie będzie do niczego przypięta.
  • Statyw - niewielki tripod wystarczy. Nie dość, że pozwoli na umiejscowienie kamery bezpiecznie nad ziemią, to jeszcze może posłużyć za prymitywny sposób stabilizacji podczas trzymania w rękach. Najczęściej polecany jest Joby GorillaPod, ale z łatwością można znaleźć tańsze zamienniki.
  • Klips - ten prosty, wyposażony zaledwie w śrubę, albo profesjonalny z możliwością zamontowania mounta kamery. Wpiąć go można wszędzie, ze względu na niewielką wagę sprzętu powinien utrzymać się na ramie od rowera, czy rurze w skateparku.

Są różne akcesoria do kamer sportowych takie jak tripod
Zrób to sam - akcesoria DIY

W przypadku wspomnianej opaski sprawa jest prosta. Wystarczy stara sznurówka, aby zapewnić sobie spokój ducha, a kamerze najprostsze z zabezpieczeń przed upadkami. Kreatywność ludzka nie zna jednak granic. Pośród ciekawych rozwiązań odznaczają się na przykład automatyczne statywy do timelapsów obracające kamerę. Zrobione ze zwyczajnych minutników, jakie można znaleźć w każdej kuchni, są tanie i łatwe w przygotowaniu.

Innym interesującym pomysłem jest statyw do płynnych najazdów kamerą na bazie deskorolki. Możliwości jest tyle, ile potrzeb. W internecie znajduje się bardzo dużo poradników, warto więc rozważyć pracę manualną zamiast zakupu czasami przesadnie drogich, wyspecjalizowanych akcesoriów.

Zobacz też: Czy kamery sportowe na kasku są niebezpieczne?

Niecodzienne ulepszenia dla twojej kamery sportowej

Zwyczajne akcesoria, na przykład te dodawane czasami do kamer sportowych do 1000 zł, ci nie wystarczą? Może wybierasz się nad morze? Z pewnością przyda ci się maska do snorkelingu z wbudowaną opcją zamontowania kamery.

Dla pewności, żeby nie zgubić ulubionego urządzenia, można dokupić  także rączkę-pływak, tak zwany floating grip. Przytwierdzając do niej sprzęt, upewniasz się, że nie zatonie, gdy tylko wypadnie ci z ręki podczas surfowania. Zachowa się jak boja, utrzymując sprzęt na wodzie i wskazując jaskrawo pomalowanym czubkiem miejsce pobytu zguby.

Dla bardziej obytych z kamerą i pragnących kinowych ujęć użytkowników znajdą się także szelki. Montując na nich swojego nowego XiaoYi, można uzyskać lepszą stabilizację obrazu i nakręcić film z perspektywy torsu - ciekawe kadry urozmaicą każdy wypad na narty. Dla wielbicieli psów znajdą się też szelki dla czworonogów pozwalające im zostać operatorem kamery.

Kamera sportowa przyczepiona do kasku idealnie posłuży na nartach

Jak wybrać dobre akcesoria?

Kupując nowy dodatek do twojej kamery sportowej, powinieneś przede wszystkim rozważyć to, czy naprawdę ci się przyda. Nie każdy przecież potrzebuje drogiego gimbala, nawet jeśli dobrze jest go mieć.

Akcesoria do kamery sportowej - tylko dedykowane?

Jeśli nieumiejętność zdecydowania o doborze akcesoriów utrudnia ci zakup, warto rozważyć tańsze zamienniki. Owszem, marki popularne i przodujące w rankingu kamer sportowych, takie jak Garmin, GoPro, czy Sony oferują własne akcesoria. Zazwyczaj dobrze przystosowane do ich urządzeń, a na dodatek dosyć wytrzymałe.

Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby wypróbować chiński odpowiednik. Nawet jeżeli będzie gorszej jakości to da pewne pojęcie o tym, czy akcesorium na pewno jest tak potrzebne.

Poza tym na rynku znajdują się też firmy specjalizujące się głównie w doposażaniu sprzętu fotograficznego. Manfrotto i Joby to przykład najpopularniejszych producentów oferujący bardzo dobre akcesoria. Mankament jest taki, że chociaż zwykle kosztują mniej od dedykowanych dodatków do kamer sportowych, to i tak ich cena jest dosyć spora. Tylko dla zdecydowanych nabywców.

Kamerę sportową można dzięki akcesoriom przyczepić do ciała

Podsumowując Dobór akcesoriów do kamer sportowych

Dobór odpowiednich dodatków do nowego urządzenia jest kwestią indywidualną. Zależnie od zapotrzebowań na rynku można znaleźć szereg akcesoriów, które z pewnością rozwiążą wszelkie problemy nowego użytkownika. Nie należy jednak rezygnować z podstaw - najważniejsze jest zawsze zadbanie o ochronę nowego sprzętu. Kamery sportowe mają to do siebie, że wytrzymują więcej niż zwykłe, ale i tak warto dmuchać na zimne.

Poza tym można rozważyć stworzenie własnych akcesoriów. Czasami nawet z przedmiotów codziennego użytku. A jeżeli wciąż nie jesteśmy pewni czego chcemy, to rozwiązaniem mogą być tanie zestawy. Na przykład takie z Aliexpress. Sprawnie posłużą, nawet jeżeli tylko przez jakiś czas. Dzięki nim na pewno wyrobicie sobie opinię o akcesorium i zdecydujecie się na droższe, ale pewne odpowiedniki.

blog comments powered by Disqus
Akcesoria do kamery sportowej - Jak je dobrać?