PODPOWIEDZI:

Jak prawidłowo suszyć włosy? Porady dotyczące suszenia

Jak prawidłowo suszyć włosy? Porady dotyczące suszenia

Suszarka do włosów to jeden z najpopularniejszych sprzętów do codziennej stylizacji włosów. Źle użytkowana suszarka wpłynie negatywnie nie tylko na kondycję kosmków, ale również sama efektywność będzie mniejsza. W dzisiejszym poradniku dowiecie się, jak dobrze suszyć włosy. Zapraszam!

Będąc w salonie fryzjerskim ostatnimi czasy, byłam świadkiem sytuacji, jak fryzjerka tłumaczyła klientce sposób, w jaki ma suszyć swoje włosy. Kobieta była mocno zdziwiona, że jest technika, aby jej włosy nie puszyły się (w jej przypadku) i były prostsze. Jak sama przyznała, nigdy nie zastanawiała się nad tym, w jaki sposób używa suszarki.

Tym przykładem zrodziło się we mnie pewne natchnienie, aby napisać poradnik, jak prawidłowo suszyć włosy.

Przykłady polecanych suszarek (w różnych cenach) poznacie w dziale: ranking suszarek do włosów.

suszarka z różnymi akcesoriami

Jak prawidłowo suszyć włosy?

Niezależnie od tego, czy posiadamy tanią suszarkę damską, czy też profesjonalną suszarkę do włosów, należy przestrzegać pewnych zasad, aby uniknąć najczęstszych błędów podczas suszenia. Nieprawidłowe używanie tego typu urządzenia doprowadzi między innymi do puszenia się włosów czy też łamliwości.

Porady przed rozpoczęciem suszenia

Zawsze używaj kosmetyków termoochronnych zanim przystąpisz do samego procesu. Zrób to w równomierny sposób. Włosy narażone na zbyt wysokie temperatury powinny być dodatkowo chronione. Na rynku dostępne są na przykład spraye lub mleczka, które nie tylko zapobiegają zniszczeniu włosów, ale także wykazują działanie odżywcze.

Drugim najczęstszym błędem jest bezpośrednie tarcie włosów ręcznikiem, co zwiększa ryzyko uszkodzenia. Najlepiej, aby wycisnąć je i po prostu owinąć ręcznikiem na około 10-15 minut. Nie należy także rozczesywać (nadmiernie szarpać) mokrych włosów, zwłaszcza szczotką. Zawsze rozczesywanie palcami pomoże uniknąć pewnych splątań. Jeżeli jednak decydujemy się na ten krok, to wybierzmy szeroki grzebień.

Zachowuj właściwą odległość

Nie powinniśmy trzymać suszarki do włosów zbyt blisko głowy, gdyż zaszkodzi to ich kondycji. Najlepsza i tym samym najbezpieczniejsza odległość to minimum 20 cm.

Zawsze susz włosy od nasady aż po końce

Lepsze suszarki do 150 zł są wyposażone w bardzo precyzyjne, wąskie koncentratory, które skupią się na danej partii. Nie wolno dłużej przytrzymywać i narażać na gorące powietrze jednej sekcji. Lepiej przesuwać urządzenie od góry do dołu, w jednym kierunku. Pomocne będzie wydzielenie pewnych części i użycie spinek do tego celu. Przy okazji włosy zyskają miękkość, nie będą plątały się, a my nie poparzymy sobie (nie podrażnimy) głowy.

suszarka do włosów Philips HP8281/00

Zdecyduj się na delikatne suszenie włosów

Lepiej dla naszych włosów, jeżeli nie są narażone na największe temperatury. W momencie, gdy urządzenie cechuje się, powiedzmy, 3-stopniowym zakresem, zawsze wybierajmy niższy (obowiązkowo przy codziennym użytkowaniu). Na pewno korzystniej, jak na przykład na samym początku użyjemy wyższej temperatury, ale później zmniejszymy ustawienie. Dzięki takiemu rozwiązaniu włosy nie stracą blasku i ogólnej witalności.

Istotny jest również stopień siły nadmuchu. Włosy cienkie wysuszmy używając słabszej prędkości, tak aby nie poplątały się. Są sytuacje, gdy spieszymy się, wtedy stanowczo lepiej wybrać szybszy nawiew niżeli mocniejszą temperaturę. Na koniec potraktuje włosy zimnym strumieniem powietrza.

Jak suszyć i modelować włosy szczotką, aby im nie zaszkodzić?

Kręcenie włosów na szczotce to częsty zabieg stylizacyjny, stosowany zwłaszcza w salonach fryzjerskich. Pamiętajmy jednak, aby nigdy nie robić tego, gdy włosy są mokre. Należy je lekko podsuszyć. Unikniemy w ten sposób nadmiernej łamliwości, a sam efekt będzie lepszy. Zaczynamy naturalnie od uniesienia włosów u nasady, a następnie nawinięciu ich na szczotkę.

Warto dodać, że prawidłowy wybór szczotki jest niezwykle ważny. Im krótsze włosy, tym mniejszą szczotkę kupmy.

Jak prawidłowo używać suszarki z dyfuzorem?

Nawet suszarki do włosów do 100 zł posiadają w zestawie dyfuzory, które są znane ze zwiększania objętości włosów i układania loków. To niezawodna końcówka dla kręconych włosów. Jego obsługa wymaga wprawy, natomiast żeby efekt był zadowalający należy docisnąć nim daną sekcję włosów (aż do skóry głowy). Wszystko ma odbywać się przy najniższych ustawieniach suszarki, a na koniec uruchamiamy dodatkowo zimny nadmuch powietrza. Wyłączamy urządzenie i odstawiamy od włosów.

Dyfuzor przyda się w celu uniesienia włosów u nasady, w takim przypadku kierujemy głowę w dół.

Podsumowanie

Codzienny rytuał, jakim jest suszenie włosów za pomocą suszarki nie jest tak oczywistą sprawą, jak mogłoby się wydawać. Stosując się do powyższych zasad, suszenie w domu będzie bezpieczniejsze i wydajniejsze. Oczywiście, pamiętajmy o wyborze dobrego sprzętu i suszeniu włosów zgodnie z kierunkiem ich wzrostu.

Jeżeli rzadko używacie tego typu produktów do stylizacji i wolicie poczekać, aż włosy wyschną same, to zapraszam do przeczytania kolejnego poradnika: Suszenie suszarką vs naturalne wysychanie włosów. Dowiecie się wielu ciekawych rzeczy.

blog comments powered by Disqus
Jak prawidłowo suszyć włosy? Porady dotyczące suszenia