PODPOWIEDZI:
PODPOWIEDZI:

Ranking Odkurzaczy | Najlepsze polecane Odkurzacze 2024

Oceń Ranking VideoTestów:
Ocena: 4.5, Głosów: 10

W tym dziale przygotowaliśmy najnowsze rankingi odkurzaczy. Stworzone zostały przez naszych redaktorów i mogą pomóc Ci wybrać najlepszy produkt. Pod listą aktualnych zestawień możesz też przeczytać wartościowe porady zakupowe. Dzięki nim poznasz najważniejsze cechy i parametry sprzętu z tej kategorii. Połączenie polecanych produktów z przewodnikiem „jak kupić” będzie dla Ciebie gwarancją dobrze wydanych pieniędzy.

Sprzątanie lubi niewielu. Jeszcze mniej toleruje je bez wspomagaczy. A ponieważ wszyscy lubimy porządek, sercem nowoczesnego domu jest urządzenie zapewniające najbardziej podstawową z form czystości, sprzątanie kurzu z podłogi. Czyli odkurzacz.

Ale jaki? Najlepiej niezawodny, w dobrej cenie i z wieloma funkcjami. Wiele spośród wymienianych w rankingach przez naszą redakcję odkurzaczy spełnia te zalety. Ale ponieważ nie samymi rankingami człowiek się kieruje w doborze nowych urządzeń, warto również rozważyć podstawy. Ten poradnik na pewno pomoże wam wybrać odkurzacz waszych marzeń.

precyzyjne odkurzanie dywanu

Jak wybrać odkurzacz?

Podobnie jak w przypadku każdego innego sprzętu, również wybór odkurzacza należy poprzedzić odpowiednimi poszukiwaniach. Im więcej się wie na temat urządzenia, tym łatwiej dokonać właściwego wyboru. Dlatego ten poradnik ma wam pomóc w doborze idealnego sprzętu.

Cechy odkurzacza - czego wypatrywać

Podczas porównywania wielu różnych urządzeń, zazwyczaj nie da się porównać ich fizycznie. Dobrze byłoby sprawdzić odkurzacz a i odkurzacz b po prostu sprzątając nimi przez jakiś czas dom. Ale tak zazwyczaj się nie da. Możliwe jest za to porównanie najważniejszych cech.

Na jakie atrybuty zwracać uwagę w interesującym nas sprzęcie? Oto lista:

  • Kabel- cecha podstawowa odkurzaczy przewodowych. Od niego zależy to, czy naszym sprzętem wysprzątamy wygodnie cały dom. Większość modeli ma kable o długości od 3 m do 10 m. Istotna jest również jego jakość, gumowa owijka powinna być odpowiedniej grubości, aby zapobiec skręceniom i rozdarciom.
  • System zwijania kabla - możliwość automatycznego zwinięcia kabla po pracy to dosyć powszechna i bardzo atrakcyjna opcja. Niestety, niektóre modele ciągle pozostawiają to użytkownikowi. Kto kiedykolwiek ręcznie zwijał kable lub liny, wie jakie to na dłuższą metę jest uciążliwe.
  • Czas pracy akumulatora- istnieje również możliwość zakupu odkurzacza bezprzewodowego. Zwykle dotyczy to jednak wyłącznie urządzeń stojących. Bez stałego zasilania przewodem trzeba liczyć na pojemność ich akumulatorów. Ta, w droższych modelach, gwarantuje nawet godzinę ciągłej pracy.
  • Filtrowanie- są różne rodzaje filtrowania przepływającego powietrza. Najbardziej podstawowy to miks worka z filtrem wylotowym. Popularne są również filtry wodne, a także cyklonowe.
  • Moc silnika- od niej pośrednio zależy siła ssania. Rzecz jasna, na to wpływa też wiele innych szczegółów takich jak użyte technologie, długość rury czy rozmiar pojemnika. Ostatecznie jednak najłatwiej stwierdzić, czy odkurzacz poradzi sobie z każdym brudem, bazując na mocy jego silnika. Unia Europejska od jakiegoś czasu sukcesywnie obniża ją dyrektywami, ale sprzedawcy znajdują sposoby na ich obejście. Na rynku można znaleźć urządzenia o mocy od 650 do 1600 W.
  • Głośność- kultura pracy jest bardzo ważna. Zwłaszcza w przypadku odkurzaczy, przy których spędzamy przecież całkiem sporo czasu. Dlatego należy szukać urządzenia o jak najmniejszej liczbie decybeli. Warto celować poniżej 75 dB, w okolice 60 dB.
  • Waga- im cięższy jest nasz sprzęt, tym trudniej jest nim manewrować. W przypadku niektórych rodzajów odkurzaczy duży ciężar oznacza też, że po prostu nie będziemy w stanie ich używać. Tutaj wszystko zależy od typu. Tradycyjne powinny ważyć około 4 kg.
  • Koła - bez nich odkurzacz stałby w miejscu. Czy to na końcówce, czy to na samym korpusie, warto szukać ogumowanych. Dzięki temu sprzęt nie zarysuje parkietu.
  • Typ pojemnika- większość tradycyjnych odkurzaczy korzysta z worków. Są też bezworkowe, wyposażone w plastikowe pudełka, do których trafia kurz. Inny typ, czyli wodne, również mają plastikowe pojemniki, ale wypełnione płynem. Takie po sprzątaniu należy zawsze dokładnie wyczyścić.
  • Pojemność- tutaj jest naprawdę różnie. Zależnie od rodzaju odkurzacza, pojemnik może mieć od 0,4 l pojemności do nawet 3,5 l. Chociaż wydawałoby się, że dobrze jest celować w jak największy, czasem małe pojemniki są lepsze. Przez to, że gromadzą mniej brudu, częściej musimy je opróżniać. W efekcie wszelkie bakterie i pleśnie nie mają czasu się namnożyć.
  • Regulacja siły ssania - niby oczywistość, ale okazuje się, że wcale nie. Dzięki tej opcji można uzyskać całkowitą kontrolę nad pracą urządzenia. Oszczędzając przy okazji na poborze prądu.
  • Tryb turbo - jeden ze sposobów obchodzenia dyrektyw unijnych. Dodatkowy zastrzyk mocy dla naszego odkurzacza. Dzięki niemu, przez jakiś czas, sprzęt będzie pobierał więcej mocy, pracując na wyższych obrotach.

odkurzacz i jego tryb turbo

  • Tryb eco - zupełne przeciwieństwo trybu turbo. Wymyślony tak, aby zaoszczędzić prąd kosztem obniżenia mocy. Jeżeli jest dobrze zrobiony - nie ucierpi na tym za bardzo siła ssania.
  • Dodatkowe akcesoria - przed zakupem zawsze warto sprawdzić, czy odkurzacz, który nas interesuje, sprzedawany jest z zestawem ciekawych akcesoriów. Nigdy nie wiemy, kiedy przyda nam się końcówka do tapicerek (pewnie dosyć często). Poza tym, należy też zorientować się, ile kosztują zamienniki i dodatki.
  • Turboszczotka - działa bez dodatkowego zasilania. W zasadzie jest to dysza wyposażona w szczotkę, która podczas pracy wyczesuje dywany i twarde podłogi. Pozbywa się w ten sposób głęboko tkwiących zanieczyszczeń takich jak włosy lub sierść.
  • Wycior do kaloryferów - bardzo nietypowe akcesorium. Zakładane zazwyczaj na dyszę szczelinową, funkcjonuje jak bardzo twarda szczotka. Pozbywa się uporczywego zaschniętego i spalonego kurzu spomiędzy żeber kaloryfera.

Niecodzienne, acz przydatne akcesoria

Oprócz wspomnianego dodatku służącego do czyszczenia kaloryferów i turboszczotki, warto rozejrzeć się za innymi przydatnymi i potencjalnie dziwnymi, dodatkami. Dzięki nim usprawnimy działanie naszego odkurzacza, dużo łatwiej wykonując codzienne porządki i nie tylko.

Elektroszczotka, czasami dołączana do droższych modeli odkurzaczy, jest idealnym rozwiązaniem do radzenia sobie z sierścią. Jeżeli mamy w domu zwierzęta, warto zorientować się, czy nasz odkurzacz nie ma możliwości zamontowania tej końcówki. Działa na zasadzie wałka, napędzanego przez dodatkowy silnik. Wyciera uporczywe zabrudzenia z dywanów i nie tylko. Nie każdy odkurzacz ma jednak możliwość zamontowania tej końcówki.

Interesującą opcją jest polerka. Prawdopodobnie nie będziecie jej w stanie znaleźć do ogromnej większości odkurzaczy dostępnych na rynku. Jednym z niewielu (o ile nie jedynym) producentów, którzy oferują dodatkową polerkę do swoich sprzętów jest firma SEBO. Dzięki takiej nakładce można dużo łatwiej zadbać o parkiet.

Ostatnim i najciekawszym z dodatków, a do tego uniwersalnym, jest Katarek. To aspirator służący do pozbywania się wydzieliny z nosa dziecka. Jest zaprojektowany tak, aby nie stanowić zagrożenia dla dzieci. Po prostu zmniejsza odpowiednio siłę ssania. W ciekawy sposób wykorzystuje moc odkurzacza, pomagając zwalczyć katar u najmłodszych.

Odkurzacz workowy czy bezworkowy?

Pozostaje pytanie - jaki rodzaj przechowywania kurzu wybrać? Oba główne typy mają swoje zalety. Jeżeli problem w wyborze urządzenia sprowadza się u ciebie tylko do tego zagadnienia, już spieszymy rozjaśnić sytuację.

W przypadku odkurzaczy, które wyłapują cały zebrany brud do worka, trudno jest trafić źle. Większość producentów tworzy taki sprzęt już od wielu lat. Modele takie jak Zelmer Jupiter powoli zyskują sławę kultowych, przez co są dosyć często polecane. Jest to jednak nieporównywalnie droższy w eksploatacji typ odkurzacza.

Przede wszystkim trzeba płacić za worki. Można korzystać ze zmywalnych, ale nie do wszystkich urządzeń się one nadają i często tracą swoje właściwości już po kilku przemyciach. Przez to, że korzysta się raczej z jednorazówek - sprzęt jest mniej ekologiczny.

Ma to jednak także swój plus, zużyte worki wyrzuca się do śmieci. Nie trzeba wchodzić w kontakt z kurzem, bakteriami i pleśnią. Poza tym urządzenie jest czystsze, ponieważ same worki spełniają zazwyczaj funkcję filtrującą.

Z drugiej strony odkurzacze bezworkowe oferują teoretycznie nielimitowaną liczbę użyć. Uzależnionych tylko od kosztu prądu. Nie oznacza to jednak, że są szczególnie wygodniejsze. Niezależnie od rodzaju filtracji, prędzej czy później (raczej prędzej) trzeba taki pojemnik umyć. Nawet przy zastosowaniu prostych metod opróżniania jak w Dysonach.

Poza tym, urządzenia bezworkowe są zazwyczaj droższe. Głównie ze względu na większe skomplikowanie konstrukcji, nowoczesny design i zastosowanie innowacyjnych filtrów - cyklonowych i na bazie wody.

Najlepsi producenci odkurzaczy

Pośród tysięcy modeli dostępnych na rynku trudno jest się połapać, kto produkuje najlepsze odkurzacze. Dlatego zazwyczaj sięgamy po najłatwiejszy sposób określenia, czy dany sprzęt nas interesuje - wybieramy konkretną firmę.

Chociaż tych także jest mnóstwo, tutaj można już całkiem sprawnie wyróżnić pewnych i polecanych producentów. Dla przykładu, wśród odkurzaczy tradycyjnych masowo kupowane są urządzenia firm Karcher i Zelmer. To dlatego, że w przystępnej cenie oferują sensowną jakość.

Wśród wodnych wyróżnia się przede wszystkim firma Thomas. Sprzedając odkurzacze umiejscowione na różnych półkach cenowych, tworzy bogatą i zróżnicowaną ofertę. Oczywiście, są inni producenci, tacy jak na przykład wspomniany Karcher, ale to głównie sprzęty Thomasa zbierają pochlebne opinie.

Pośród odkurzaczy z filtrowaniem cyklonowym przoduje Dyson, oferując autorskie rozwiązania. W niemałych cenach co prawda, ale to półka cenowa, na której już nie można źle wybrać.

Nasze rankingi polecanych odkurzaczy zawierają sporo ciekawych propozycji. Renoma producenta jest pewnym czynnikiem, ale głównie kierujemy się wygodą obsługi i precyzją pracy. Dzięki temu wybierzecie dla siebie najlepszy sprzęt do odkurzania.

Sprawdź również:

ranking odkurzaczy automatycznychranking odkurzaczy ręcznychRanking myjek wodnychranking odkurzaczy ogrodowych

Oceń Ranking VideoTestów:
Ocena: 4.5, Głosów: 10
blog comments powered by Disqus