PODPOWIEDZI:
Videotesty.pl

Jak Wybrać Najlepszy Odkurzacz? Sprawdź Czym Kierować Się Podczas Zakupu

Jak Wybrać Najlepszy Odkurzacz? Sprawdź Czym Kierować Się Podczas Zakupu

Kilka lat temu opublikowano ranking urządzeń, które w XX wieku najbardziej zrewolucjonizowały pracę w gospodarstwie domowym. Na czele zestawienia znalazł się odkurzacz. Okazało się, że jako małe AGD ma największy wpływ na czystość w naszych domach. Choć dla wielu z nas odkurzanie jest nielubianym obowiązkiem domowym, to wybierając odkurzacz dostosowany do naszych potrzeb możemy to zmienić! Sprawdź na co zwrócić uwagę wybierając odkurzacz!

Tradycyjny, automatyczny czy centralny?

Tradycyjny odkurzacz sprawdzi się w mieszkaniu, a nawet w niewielkim, parterowym domu. Odkurzacz automatyczny zyska uznanie u osób zapracowanych, modele te wykonują pracę za nas, w dodatku podczas naszej nieobecności! Systemy centralnego odkurzania z pewnością sprawdzą się w dużych obiektach, szczególnie tych wielopoziomowych. Dzięki nim unikniesz biegania z odkurzaczem pod pachą z kondygnacji na kondygnacje! Warto jednak zaplanować jego instalację podczas remontu lub budowy domu. Osobną kategorią są odkurzacze piorące oraz te z filtrem wodnym.

Najważniejszy filtr!

Bez względu na to, jaki rodzaj odkurzacza wybierzemy, w każdym znajdziemy filtr. Obecnie najpopularniejsze są filtry HEPA i EPA, każdy oznaczony cyfrą od 10 do 14. Im wyższa wartość, tym filtr skuteczniejszy. Filtr EPA zyska uznanie w klasycznych warunkach, zaś HEPA dedykowany jest alergikom i osobą, które pragną, aby ich dom był wolny od wszelkich zanieczyszczeń. Filtr HEPA potrafi zatrzymać do 99.97% bakterii, roztoczy, drobnoustrojów a nawet wirusów, znajdujących się w powietrzu. Na filtrach nie oszczędzamy! Wybierajmy te najlepsze, o wysokiej skuteczności. Pamiętajmy też o systematycznej wymianie filtrów, gdyż nawet te z „górnej półki” nie zawsze będą pracować, tak jak pierwszego dnia.

Philips PowerPro Aqua FC6402

Moc czy siła ssania?

Moc często mylona jest z ilością pobieranej energii. Nic bardziej błędnego! Obecnie wszystkie produkowane na terenie Unii Europejskiej odkurzacze mają maksymalną moc do 1600W. Nie oznacza to jednak, że utoniemy w kurzu! Kluczowym parametrem jest moc ssania, czyli moc z jaką urządzenie zasysa, to co spotka na swej drodze, optymalnie wartość ta osiąga 300-350W. Nie mylmy więc mocy silnika z mocą odkurzacza, ulegając namową przemiłego sprzedawcy.

Z workiem czy bez?

Zwolennicy tradycyjnych, workowych odkurzaczy, cenią je za wygodę i komfort pracy, pełny worek wystarczy wyrzucić do kosza. Należy tylko pamiętać o zakupie nowych worków, aby w razie potrzeby, urządzenie było gotowe do pracy. Wielbiciele odkurzaczy bezworkowych, do ich zalet zaliczają ekologiczność produktu, korzystamy z worka, a w zasadzie z pojemnika wielokrotnie. Pojemnik wystarczy wypłukać pod wodą i poczekać aż wyschnie. W przypadku dostania się przedmiotu do wnętrza pojemnika, łatwiej też go odzyskać, dzięki specjalnym separatorom, które „segregują” zawartość. Możemy też zapomnieć o zakupie worków, których cena często jest niewspółmiernie wysoka w porównaniu z kosztami produkcji.

Zelmer Jupiter

Odkurzanie literkami?

Brzmi niewinnie i nieco dziecinnie, ale najważniejsze parametry sprzętu są oznaczone za pomocą liter od A do G. Naczelna zasada mówi, żeim litera bliższa początku alfabetu, tym sprzęt jest lepszy. Warto szukać sprzętu, który posiada oznaczenia, co najmniej trzema pierwszymi literami.

Pierwszą literą, którą warto wziąć po uwagę to klasa energetyczna, szczególnie ważna dla osób, które odkurzają codziennie lub kilkukrotnie w ciągu dnia. Wybierając odkurzacz o klasie energetycznej A++ lub A+++, możemy mieć pewność, że nasze rachunki za energię elektryczną nie wzrosną. Obowiązkiem producenta jest również podanie średniego rocznego zużycia energii elektrycznej.

Gdzie znika kurz?

Każde urządzenie, które pochłania, musi również oddawać powietrze. W przypadku odkurzaczy mówimy o reemisji kurzu. Zastosowanie wysokiej jakości filtrów pozwala na uzyskanie czystego powietrza. Producenci określają ten parametr za pomocą liter A, B, C, D, E, F i G. Najczystsze powietrze będzie emitował sprzęt o klasie A, docenią to szczególnie alergicy, odkurzacze te eliminują około 90% roztoczy w powietrzu. Klasa skuteczności również jest zapisana literą. Producenci wskazują dwawarianty klasy skuteczności : odkurzanie podłóg płaskich oraz dywanów. Im skuteczniejszy odkurzacz, tym Twój dywan będzie lepiej posprzątany, kurz pomiędzy deskami czy płytkami zniknie, a Tobie zajmie to mniej czasu.

Cichy, cichutki…

Czy jest możliwe, aby nasz pogromca kurzu, który tak perfekcyjnie czyści dywan i panele w przedpokoju był jednocześnie cichy? I to na tyle by domownicy nie protestowali, gdy my odkurzamy? Producenci znaleźli i na ten dylemat rozwiązanie. O odkurzaczu, którego praca jest cicha, mówimy gdy poziom emitowanego hałasu sięga maksymalnie 60dB. W sprzedaży znajdziemy odkurzacze o poziomie hałasu nawet do 52 dB, więc naprawdę ciche.

ZELMER Aquos

Długość przewodu ma znaczenie

Decydując się na tradycyjny odkurzacz warto wziąć pod uwagę długość przewodu. Zbyt krótki sprawi, że będziemy zmuszeni kilkukrotnie szukać wolnego gniazdka, a bywa to uciążliwe. Kupując odkurzacz pamiętajmy o tym, że odpowiednio długi przewód pozwoli sprawie odkurzyć duży dom.

Akcesoria?

Czy naprawdę potrzebujesz 3 szczotek do szczelin? Jak często będziesz z nich korzystać? Producenci kuszą jak mogą ilością akcesoriów dodawanych do danego modelu, niestety często wraz z ilością gadżetów rośnie tylko cena. Warto zastanowić się, jaki rodzaj podłóg mamy w naszym mieszkaniu.  Jeśli nie mamy dywanów, nawet najlepsza turboszczotka nie będzie nam potrzebna, a mały dywanik przy łóżku odkurzy klasyczna końcówka.


Xiaomi Mi A1

Podsumowanie

Zakup odkurzacza może być prostym zadaniem jeżeli sprecyzujemy nasze potrzeby. Zastanów się do czego będziesz używać sprzętu i jakie powierzchnie będziesz odkurzać? Tym sposobem zawęzisz ilość modeli, spośród których wybierzesz ten idealny odkurzacz, spełniający Twoje oczekiwania.

Jakie odkurzacze są najlepsze?

Aby dodatkowo ułatwić wybór przedstawiamy Wam najpopularniejsze obecnie modele wg. rankingu odkurzaczy z 7/2017. Przed podjęciem decyzji o zakupie nowego produktu, koniecznie sprawdź, które odkurzacze warto kupić.

Poz.ObrazekNazwaGdzie kupić?
1Zelmer ZVC425HT Zelmer ZVC425HTBest of the best!
2Zelmer ZVC305ST Zelmer ZVC305ST Sprawdź sam
3Electrolux ZUS3945WR+ Electrolux ZUS3945WR+ Ten ma niezłą cenę!
4Hoover SSNH130 Hoover SSNH130 Polecany model
5Amica VM3021 Bagio Amica VM3021 Bagio Sprawdź tutaj

Zobacz więcej propozycji: Ranking Specjalny Odkurzaczy - Poznaj Najnowsze TOP 20

Obejrzyj inne materiały na VideoTesty.pl
blog comments powered by Disqus
more
Jak Wybrać Najlepszy Odkurzacz? Sprawdź Czym Kierować Się Podczas Zakupu