PODPOWIEDZI:

Odkurzacze wodne - Piorące, dla alergików, dla posiadaczy zwierząt |TOP 5|

Poz.ObrazekNazwaNajlepsza cena
1Thomas Cycloon Hybrid Pet & FriendsThomas Cycloon Hybrid Pet & Friends1049 zł
2Kärcher DS 6 1.195-220.0Kärcher DS 6 1.195-220.01045 zł
3Thomas Aqua+ Multiclean X10 ParquetThomas Aqua+ Multiclean X10 Parquet1302 zł
4Thomas Perfect Air Animal PureThomas Perfect Air Animal Pure849 zł
5Zelmer Aquos ZVC722ST (829.0 ST)Zelmer Aquos ZVC722ST (829.0 ST)469 zł
Odkurzacze wodne - Piorące, dla alergików, dla posiadaczy zwierząt |TOP 5|

Kiedy chcemy wysprzątać całe mieszkanie - wybór jest prosty. Zazwyczaj problem spada na barki odkurzacza. Jaki jednak sprzęt wybrać? Jedną z najciekawszych propozycji są odkurzacze wodne.

Urządzenia filtrujące wciągane powietrze wodą znane są na naszym rynku już od kilku lat. Nadal jednak nie ma zbyt wielkiego, a przynajmniej naprawdę sensownego, wyboru. Wśród producentów odkurzaczy wodnych króluje Thomas, produkując wyspecjalizowane sprzęty radzące sobie z każdym brudem. Nie bez przyczyny produkty tej firmy pojawiają się na czele rankingów odkurzaczy.

Odkurzacz wodny jest ekologiczną opcją dla alergików

Dlaczego warto wybrać odkurzacz wodny?

Odkurzacze na wodę są pod wieloma względami lepsze od ich workowych i bezworkowych odpowiedników. Cechuje je szereg zalet, które mogą przesądzić o ich zakupie. Co oferują takie urządzenia?

 • Lepiej filtrują- zwyczajne odkurzacze nie potrafią poradzić sobie ze wszystkimi cząsteczkami. Na przykład zarodnikami grzyba. Odkurzacze wodne nie mają tego problemu, zbierając wszystko w wodzie służącej do odfiltrowywania wciąganego brudu i czyszczenia parkietu.
 • Odkurzanie na mokro - już nigdy nie trzeba martwić się plamami po płynach na podłodze. Odkurzacz wodny zazwyczaj sobie z nimi poradzi. Większość sprzętów tego typu jest w stanie wciągnąć wodę czy sok pomarańczowy. W rozsądnej ilości.
 • Odkurzanie piorące - ciekawa funkcja. Czyści podłogę za pomocą wody pod ciśnieniem. Dzięki temu sprzęt może posłużyć za mop lub szmatę, pozbawiając nas konieczności czyszczenia posadzki ręcznie.
 • Eco - pojemnik takiego odkurzacza może być używany wielokrotnie. Nie trzeba produkować specjalnych worków, aby pozbyć się brudu. Czasami również silniki, jeżeli nawet same w sobie nie są energooszczędne, oferują tryb eco.
 • Czystość pracy - wszystko zostaje w wodzie. Faktycznie, trzeba po fakcie umyć pojemnik i czasami dodatkowe części, ale ogólnie wyrzucanie brudu sprowadza się do wylania śmieci ze zbiornika.

Woda - jedyny pewny sposób filtracji w odkurzaczu?

Odkurzacze wodne zbudowane są na prostym pomyśle - odfiltrowują cząsteczki z pomocą wody. Działa to tak, że wciągane powietrze razem z brudem przepływa przez komorę wypełnioną wodą. Gaz płynie dalej, a cząsteczki osadzają się w płynie. Brzmi jak idealne rozwiązanie dla alergika.

Sęk w tym, że większość odkurzaczy wodnych korzysta także dodatkowo z tradycyjnych filtrów stworzonych w standardzie HEPA. Oznacza to, że niezależnie od dodatkowych sposobów filtracji, z odkurzacza nie wydostanie się 99,97% cząsteczek większych niż 0,3 mikrometra. Nie przedostanie się przez nie żaden kurz czy drobiny pyłków.

Należy jednak pamiętać, że o ile te najczęstsze cząsteczki zostaną zatrzymane przez filtr, wirusy mają jeszcze mniejsze rozmiary niż przestrzeń filtrująca. Bakterie filtr HEPA na ogół zatrzyma, ale te umierając, wypuszczą na zewnątrz endotoksyny. Grzyby także mają to do siebie, że chociaż nie przedostaną się przez filtr, to zaczną na nim rosnąć i prędzej czy później znowu będą rozsiewać zarodniki w powietrzu.

Z tym wszystkim radzi sobie woda. Dlatego też należy dbać o to, aby po każdym użyciu opróżniać i dokładnie czyścić odkurzacz wodny.

Odkurzacze wodne filtrują z pomocą wody

Jaki odkurzacz wodny wybrać?

Wszystkie odkurzacze na poniższej liście filtrują wodą. Niektóre to hybrydy, zdolne odkurzać również workowo i cyklonowo. Nie oznacza to jednak, że zajmują najlepsze miejsca w zestawieniu. Sprawdźcie, wybór was na pewno zaskoczy!

Thomas Cycloon Hybrid Pet & Friends

Pierwsza w zestawieniu propozycja Thomasa. I nie ostatnia. Czemu Thomas Cycloon Hybrid Pet & Friend jest najbardziej opłacalny? Głównie dlatego, że oferuje dwa różne typy filtracji.

Thomas Cycloon Hybrid wyposażony jest w dwa typy filtracji

Nie oszukujmy się, filtrowanie wodne, chociaż opłacalne, zawsze sprowadza się do żmudnego sprzątania pojemnika po fakcie. Nie każdy lubi to robić. Tym lepiej więc, gdy odkurzacz wodny pozwala również korzystać z innego typu składowania brudu.

W przypadku tego urządzenia mamy do wyboru filtrowanie wodne Aqua-Fresh AirBox pozwalające pozbyć się przykrych zapachów, wciągnąć błoto i wodę, nawilżając przy tym powietrze. Jest także filtrowanie cyklonowe. Oznacza to, że odkurzacz jest hybrydowy - wodny i bezworkowy. Pojemnik bezworkowy wyposażony jest w trzy komory cyklonowe - jedną na duże zanieczyszczenia i dwie inne na pył i kurz.

Działa stosunkowo prosto. Wprowadzając wchodzące powietrze w ruch wirowy, odrzuca cięższe od gazu składniki na zewnątrz pod działaniem siły odśrodkowej. Kurz, trafiając na ścianki filtra, zwalnia i opada na dno do pojemnika.

Ten odkurzacz hybrydowy jest wygodnym rozwiązaniem do każdego domu. Świetnie nada się zwłaszcza dla alergików, którzy nie przepadają za czyszczeniem pojemników z mokrej sierści.

Thomas Cycloon Hybrid Pet & Friends plusy i minusy:

 • Budowa hybrydowa, filtruje świetnie i to na dwa sposoby
 • Kółka 360° Easy-Drive
 • Multum akcesoriów ułatwiających sprzątanie
 • Najgłośniejszy z wymienionych, ale odkurzacze przecież nie słyną z kultury pracy

Oferta w RTVEUROAGD Thomas Cycloon Hybrid Pet&Friends

Kärcher DS 6 1.195-220.0

Propozycja z podobnej półki cenowej co jedynka na liście. Karcher DS 6 to odkurzacz wodny z wielostopniowym systemem filtracji.

Karcher DS 6 oferuje minimalistyczny wygląd

Nie wymaga przy tym stosowania worków filtracyjnych. Wszelkie brudy zbiera do pojemnika napełnianego wodą. Cokolwiek przedostanie się przez wodę, zatrzyma filtr pośredni lub - na końcu oczyszczania powietrza - filtr HEPA. Wydaje się idealnym rozwiązaniem dla alergików. Pod warunkiem, że użytkownik będzie często czyścił rzeczone filtry.

Pomimo niewielkiej mocy poradzi sobie z każdym zabrudzeniem, a przy klasie energetycznej A gwarantuje zmniejszone rachunki za prąd. To odkurzacz dla ludzi dbających o środowisko.

Nie posiada regulacji mocy, ale przy tak niskim poborze energii to właściwie nic dziwnego. Zresztą, minimalizm funkcji, jak i designu to cecha charakterystyczna Karcherów.

Niestety, w zestawie z odkurzaczem producent oferuje tylko dwie dodatkowe końcówki. A zakup nowej, oryginalnej od Karchera, to wydatek rzędu od kilkudziesięciu do paruset złotych.

Kärcher DS 6 1.195-220.0 plusy i minusy:

 • Stosunkowo cicha praca
 • Prostota działania
 • Niskie zużycie energii
 • Drogie w zakupie szczotki
 • Mało końcówek w zestawie

Oferta w Mediaexpert Karcher DS 6

Thomas Aqua+ Multiclean X10 Parquet

Najdroższa propozycja w zestawieniu i kolejny Thomas. Jego cena wydaje się usprawiedliwiona, jeżeli weźmiemy pod uwagę dodatkową funkcję - ten odkurzacz jest nie tylko wodny, ale również piorący.

Thomas aqua multiclean wypierze twój dywan

Thomas Aqua+ Multiclean, wyposażony w filtr wodny AQUA+, poradzi sobie z każdą cząsteczką, która mogłaby drażnić alergika. Interesujące jest to, że ma też opcję zastosowania standardowego 6-litrowego worka filtrującego do odkurzania na sucho.

Główna atrakcja, czyli funkcja piorąca odkurzacza, sprowadza się do wykorzystania specjalnych końcówek do czyszczenia na mokro. Ten odkurzacz jest w stanie zastąpić tradycyjne trio - mop, wiadro i szmatę. W trakcie odkurzania z pomocą pompy można kontrolować natrysk wodą z dowolnym płynem do czyszczenia. Ciśnienie pozbędzie się wszelkich zabrudzeń z parkietów i podłóg.

Inną ciekawą opcją, będącą innowacyjnym i wygodnym dodatkiem, jest możliwość włączania i wyłączania urządzenia za pomocą przycisków wbudowanych w rączkę. Za pomocą modułu zdalnego sterowania można także regulować siłę ssania oraz kontrolować spryskiwanie wodą.

Thomas Aqua+ Multiclean X10 Parquet plusy i minusy:

 • Funkcja prania
 • Bardzo cichy
 • Najmocniejszy silnik, ale...
 • ...to może oznaczać także wyższy pobór prądu
 • Spora cena
 • Niewielki pojemnik, raczej trzeba polegać na worku

Oferta w OleOle! Thomas Multiclean x10

Thomas Perfect Air Animal Pure

Urządzenie proste i solidne. Chociaż posiada wyłącznie możliwość odkurzania wodnego - będzie wygodnym narzędziem, z pomocą którego wysprzątacie cały dom.

Thomas Perfect Air Animal Pure posprząta sierść

Thomas Perfect Air Animal Purewyposażono w dwa filtry. Filtr wodny Aqua-Pure zadba o czyste, świeże i pozbawione zapachów wydmuchiwane powietrze, a HEPA 13 - niczym wisienka na torcie - upewni się, że żaden pyłek nie wydostanie się na zewnątrz.

Odkurzacz teoretycznie przeznaczony jest głównie dla posiadaczy zwierząt, ale to dlatego, że producent dodaje końcówkę w postaci szczotki do sierści. Tak naprawdę to odkurzacz dla każdego, propozycja ze średniej półki z szeregiem ciekawych funkcji.

Jedną z nich jest znany z droższych modeli moduł sterujący w uchwycie. Można z jego pomocą zdalnie regulować siłę ssania i wyłączyć urządzenie - wszystko bez schylania się do odkurzacza. Inną ciekawostką są kółka  360° Easy-Drive ze sporą osią skrętu. Dzięki temu nawet pomimo sporej wagi (7,5 kg) urządzenie będzie zwrotne i z łatwością podąży za sprzątającym.

Jedna szczególna wada? Bardzo mała pojemność pojemnika. Zmieścimy zaledwie 1,8 litra brudnej wody. A nie ma możliwości zbierania brudów w inny sposób.

Thomas Perfect Air Animal Pure plusy i minusy:

 • Kółka 360° Easy-Drive
 • Końcówka przygotowana specjalnie do wciągania sierści zwierząt
 • Duża moc silnika
 • Bardzo mała pojemność pojemnika
 • Niewyróżniający się średniak

Oferta w OleOle Thomas Perfect Air Animal Pure

Zelmer Aquos ZVC722ST (829.0 ST)

Produkty Zelmera od lat znane są w polskich domach. Znane i cenione, bo tanie i (na ogół) dobre.

Zelmer Aquos ZVC722ST jest tanim i porządnym odkurzaczem wodnym

Najbardziej popularna propozycja firmy w segmencie odkurzaczy wodnych niczym się nie różni. Zelmer Aquos ZVC722ST to sprzęt niedrogi. Skierowany jest zarówno dla osób, które stawiają pierwsze kroki w świecie odkurzaczy filtrowanych wodą, jak i dla tych, które chcą sięgnąć po średniej jakości urządzenie w dobrej cenie.

Oferuje dwa tryby pracy - workowy i z filtrem wodnym. Pojemnik w trybie wodnym pomieści 4 litry brudnej wody. Spokojnie wystarczy na odkurzenie całego domu. Poza tym zatrzyma większość brudu w wodzie, a co się przedostanie, utknie na filtrze HEPA H10. Należy jednak pamiętać o regularnym czyszczeniu całego odkurzacza.

A według opinii internautów to bardzo żmudna robota. Pojemnik Aquosa ze względu na dużą liczbę elementów ciężko doczyścić. Poza tym jakość plastiku i zwrotność pozostawiają wiele do życzenia.

Ale czego się spodziewać po tanim sprzęcie? Producent osładza niedoróbki projektu, dorzucając szereg dodatkowych ssawek i szczotek. W tym te służące do dywanów i zbierania wody.

Zelmer Aquos ZVC722ST (829.0 ST) plusy i minusy:

 • Cena, śmiesznie niska za sprzęt tego typu
 • Całkiem pojemne zbiorniki
 • Słabej jakości plastik
 • Uciążliwe czyszczenie
 • Całkiem głośna praca, ale to nic niezwykłego przy tanim sprzęcie


Oferta w komputronik Zelmer Aquos ZVC722ST (829.0 ST)

Odkurzacze wodne |TOP 5| tabela z danymi technicznymi

Przed zakupem upragnionego urządzenia zawsze warto zwrócić uwagę na jego specyfikację. Wiemy, że najłatwiej jest porównać różne modele, bazując na ich najważniejszych cechach. Z tego powodu przygotowaliśmy specjalną tabelę, która to ułatwi.

Model

Moc

Pojemnik

Poziom hałasu

Kabel

Dodatkowe funkcje

THOMAS Cycloon Hybrid Pet & Friends

1400 W

2,1 l

81/70 dB

8 m

Kółka 360° Easy-Drive, filtr węglowy

Kärcher DS 6 1.195-220.0

650 W

2 l

76 dB

6 m

Odpieniacz FoamStop, potrójna filtracja

THOMAS Aqua+ Multiclean X10 Parquet

1700 W

6 l worek/ 1,8 l zbiornik na wodę

70 dB

8 m

Szczotka AquaStealth, sterowanie rączką

Thomas Perfect Air Animal Pure

1600 W

1,8 l

79 dB

8 m

Kółka 360° Easy-Drive,

filtr węglowy

Zelmer Aquos ZVC722ST (829.0 ST)

1600 W

3 l / 4 l

80 dB

6 m

Eco Power Engine, szczotka z separatorem drobnych przedmiotów

Podsumowanie - dobór odkurzacza wodnego

Rynek odkurzaczy wodnych niewątpliwie podbija Thomas ze swoimi ciekawymi propozycjami do różnych zastosowań. Oczywiście jest też miejsce na Karchery i Zelmery, ale te nie należą do najlepszych propozycji.

Jeżeli szukacie sprzętu przede wszystkim niezawodnego i przy tym atrakcyjnego wizualnie - Cycloon Hybrid jest dla was. Przygotowany z myślą o sprzątaniu po zwierzętach świetnie odnajdzie się w każdym domu, po którym beztrosko hasają psy i koty. Dodatkowo zaopatrzony jest w technologię cyklonową efektywnie oddzielającą zanieczyszczenia od powietrza.

Jeżeli z drugiej strony szukacie sprzętu taniego, który pozwoli wam na w miarę proste wejście w świat odkurzania wodnego, to warto zwrócić uwagę na produkt Zelmera. Aquos ZVC722ST jest niedrogi i robi robotę. Jedyne wady to nieprzemyślany design i słaba jakość wykonania. Ale z tym można sobie poradzić.

Poza tym każda z propozycji w zestawieniu z pewnością poradzi sobie z kurzem i innymi zabrudzeniami. Zwłaszcza Thomas Aqua+ Multiclean, wyposażony w funkcję piorącą.

Zobacz również inne zestawienia odkurzaczy:

blog comments powered by Disqus
Odkurzacze wodne - Piorące, dla alergików, dla posiadaczy zwierząt |TOP 5|