PODPOWIEDZI:

Suszenie suszarką vs naturalne wysychanie włosów - Co lepsze?

Suszenie suszarką vs naturalne wysychanie włosów - Co lepsze?

Istnieje wiele teorii na temat suszenia włosów. Znajdą się zarówno zwolenniczki tego typu urządzeń, jak i przeciwniczki. Jak wiadomo oddziaływanie wysokich temperatur może negatywnie wpłynąć na strukturę włosów. W dzisiejszym materiale rozwiejemy wszelkie wątpliwości i odpowiemy na pytanie, czy lepsze jest używanie suszarki czy naturalne suszenie włosów.

Osobiście nie lubię chodzić z mokrymi włosami. W lecie jeszcze jest to mały problem, ale w zimie nie wyobrażam sobie nie wysuszyć włosów, zwłaszcza że są one długie i dosyć gęste. Trzeba oczywiście wiedzieć, jak prawidłowo suszyć włosy suszarką.

kobieta z mokrymi włosami

Suszenie suszarką vs naturalne wysychanie włosów

Wybierając suszenie włosów za pomocą suszarki warto nabyć dobry sprzęt, a takowy znajdziecie w rankingu suszarek do włosów.

Suszenie włosów suszarką

Istnieje przekonanie, że suszenie suszarką jest bardziej szkodliwe od naturalnego wysychania, ale czy na pewno? Oczywiście może powodować pewnego rodzaju uszkodzenia na powierzchni włosów. Wszystko zależy od modelu, jaki posiadamy i czy potrafimy umiejętnie korzystać z tego urządzenia, tak aby nie doszło do przesuszenia włosów.

Z całą pewnością zniszczone włosy nie powinny być suszone gorącym powietrzem. Regularne traktowanie w ten sposób nie jest korzystne (a już na pewno przy maksymalnych ustawieniach). Na początku wydaje się, że wszystko jest w porządku, ale już po kilku godzinach włosy będą zmęczone, a z czasem przekonamy się o negatywnym oddziaływaniu. W tej sytuacji należy zrobić sobie przerwę od suszarki, tak aby włosy troszkę odżyły.

Jeżeli włosy są w dobrej kondycji, nie trzeba od razu wyrzucać suszarki w kąt. Najlepszym rozwiązaniem jest pójście na pewnego rodzaju kompromis i zastosowanie suszenia suszarką przy włączonej funkcji chłodnego nawiewu. Pamiętajmy, że opcja jonizacji czy też regulacji ustawień pomoże zachować odpowiedni wygląd włosów. Z kolei końcówki, typu dyfuzor i koncentrator ułatwią modelowanie.

Obowiązkowo przed zabiegiem stosujmy odżywki termoochronne.

Zalety korzystania z suszarki:

 • Większy komfort
 • Krótki czas suszenia (przydatna, gdy spieszymy się)
 • Ładniejszy efekt wizualny
 • Zaawansowane funkcje i technologii suszarek sprawiają, że włosy są błyszczące, wygładzone, uniesione u nasady, o odpowiedniej objętości

Wady używania suszarki do włosów:

 • Uszkodzenia na powierzchni włosa (zewnętrzne)
 • Po suszeniu suszarką ciężko rozczesać włosy
 • Ryzyko przesuszenia skóry głowy, a z czasem produkowania większej ilości sebum (przetłuszczające się włosy)
 • Po pewnym czasie włosy staną się suche

suszenie włosów suszarką marki Philips

Naturalne wysychanie włosów

Taki proces trwa o wiele dłużej, zatem włosy mają kontakt z wodą, a to powoduje rozpad pewnej warstwy włosa. Naukowcy prowadzili już na ten temat pewne badania. Kosmki są wtedy podatne na uszkodzenia, roztocza i inne drobnoustroje, zmienia się skład protein. Skutkuje to większą łamliwością.

Nie jest to wcale najzdrowsza metoda. Jeżeli włosy są długie i ich schnięcie ma potrwać kilka godzin, to lepiej wybrać suszarkę. U osób z krótkimi włosami (gdzie wysychanie trwa około godziny) kondycja nie powinna ulec pogorszeniu.

Na pewno nie powinniśmy chodzić spać z mokrymi włosami. To największy błąd. Włosy zostaną uszkodzone, będą wolniej rosnąć. Nie przebywajmy z wilgotnymi włosami w łazience (zaraz po kąpieli), gdyż nadmiar pary wydłuży czas suszenia. Nie wolno również pocierać włosów ręcznikiem (roztrzepywać ich), a jedynie docisnąć je (lekko ugnieść), aby usunąć nadmiar wody. Polecany jest ręcznik z mikrofibry, dzięki któremu włosy nie będą puszyły się.

W zależności od typu włosów, jaki posiadamy, niektóre kobiety chwalą sobie ten sposób, twierdząc, że włosy nie elektryzują się i są miękkie w dotyku. Wszystko jest uzależnione od ich kondycji. Jeżeli są zdrowe, to nie będzie problemu z ich ułożeniem, natomiast uszkodzone (słabe włosy) mogą być oklapnięte.

Dobrym pomysłem jest poczekanie aż włosy podeschną same do około 75%, a później lekkie podsuszenie i przy okazji wymodelowanie na szczotce.

Zalety samodzielnego wysychania:

 • Skóra głowy nie jest podrażniona
 • Końcówki są odpowiednio nawilżone

Wady naturalnego wysychania włosów:

 • Dochodzi do wewnętrznego uszkodzenia
 • Włosy gorzej układają się, są oklapnięte lub pofalowane (nie dotyczy to wszystkich, raczej tych, którzy nie mają zdrowych kosmków)
 • Trzeba długo poczekać, zwłaszcza przy grubych i długich włosach
 • Fryzura nie zwiększy objętości, włosy nie uniosą się u nasady

dziewczyna z mokrymi czarnymi włosami

Podsumowanie

Czy naturalne wysychanie włosów będzie zdrowsze niż suszenie suszarką? Suszenie przy użyciu suszarki jest bezpieczniejsze dla naszych włosów (mniej szkodliwe), o ile robimy to stosując chłodny nawiew, zachowując przy tym właściwą odległość od głowy (około 20 cm).

Obydwie metody prowadzą do pewnych zniszczeń, lecz innego rodzaju. Trzeba brać pod uwagę, czy posiadamy zniszczone czy też zdrowe włosy. Każdy rodzaj włosa ma inne wymagania i co innego im służy.

Sekcja komentarzy należy do Was. Jakie Wy macie zdanie na ten temat? Jesteś zwolenniczką naturalnego suszenia włosów czy może nie wyobrażasz sobie nie używać suszarki?

Sprawdź atrakcyjne klasyfikacje:

blog comments powered by Disqus
Suszenie suszarką vs naturalne wysychanie włosów - Co lepsze?